באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

לקראת עונת הרחצה – חנ"י מחזירה את החול לחופי חיפה

(חי פה בחופים) – מחסור בחולות קיים מזה שנים בכל רחבי הארץ, לכן מתבצע בישראל תהליך של הזנת חול בחופים כבר 20 שנים.

תופעה עולמית

נסיגת חול מתרחשת בישראל מזה כעשרים שנים, כאמור. החול הולך ומתמעט עד כדי כך שנוצר בו מחסור. דבר קורה בעיקר בשל בניית שוברי גלים ומעגנות, וחשוב להבין כי זוהי תופעה שמתרחשת לא רק אצלנו בארץ, אלא בכל העולם, וכן, בכל העולם משתמשים כיום בשיטת הזנת החול, כפי שנעשה אצלנו בישראל.

יש לציין כי גם לשינויי האקלים הקיצוניים ישנה השפעה מרכזית על סחיפת החול בחופים, כיוון שחם יותר והגשמים מתמעטים מאוד. בחנ"י מדווחים כי החברה דואגת לחופים שתחת אחריותה בכל התחומים (חופי המפרץ) ולשם כך חוברת למשרד להגנת הסביבה ולעירייה, כשאחת המטרות החשובות לשמן היא פועלת, היא החזרת החול לחופי חיפה.

סחיפת חול בחוף נאות (צילום: דניאלה אוסטרובסקי פרסלר)

כיצד מתנהל התהליך?

דניאלה אוסטרובסקי פרסלר, מהנדסת ימית וראש אגף הנדסת חופים וים בחברת נמלי ישראל, מספרת כי התהליך כולל עבודה מסיבית לאורך כל השנה, למען הגנה על החופים. אוסטרובסקי פרסלר מציינת כי קיימות גם שיטות נוספות (למשל הגנות קשיחות, דוגמת שוברי גלים ודורבנות) אשר גם הן נבחנות בחנ"י כל העת.

"חשוב להבין שאת ההזנה לא ניתן לבצע בחורף, כיוון שהגלים גדולים מאוד וקיים סיכוי לסופות, שעלולים לפגום באפקטיביות של התהליך. אי לכך הדבר מתבצע בסוף עונת החורף, בסביבות אפריל-מאי, תוך התחשבות וצמצום למינימום את הפגיעה בעונת הרחצה".

דניאלה אוסטרובסקי פרסלר (צילום: חברת נמלי ישראל)

מוציאים את החול מהקרקעית

בכל שנה מועברים ע"י חברת נמלי ישראל כ-200-250 אלף קוב של חול בצורה מלאכותית. התהליך מתבצע לאחר תכנון רב ותוך כדי בדיקות דקדקניות של החול, שנלקח מבריכת הנמל. בריכת הנמל היא מעגנה לכלי שיט, שעל מנת שיוכלו להיכנס אליה כלים גדולים, מוציאים מקרקעיתה חול רב.

תהליך הזנת החול צילום: חברת נמלי ישראל
תהליך הזנת החול (צילום: חברת נמלי ישראל)
חוף נאות בתהליך הזנת החול צילום: חברת נמלי ישראל
חוף נאות בתהליך הזנת החול (צילום: חברת נמלי ישראל)

החול נבדק ביסודיות

את החול שהוצא מבריכת הנמל נטלה חברת נמלי ישראל (חנ"י) והעבירה אותו בדיקות יסודיות, בהן נבדקו גודל הגרגירים וההרכב הכימי שלהם, ונמצאה התאמה לחופי הקריות. התאמה זו אפשרה ביצוע של מעין תהליך מחזורי ויפה, כשהחול שנלקח מקרקעית המעגנה מועבר אל החוף.

לאורך כל התהליך עובדת חנ"י בשיתוף פעולה עם המכון לחקר ימים ואגמים, מכון קאמרי בטכניון ומכונים נוספים העוסקים בתחום, כל זאת במטרה להביא את החול האיכותי והמתאים ביותר עבור המטרה וכדי לבצע את התהליך בצורה הטובה ביותר.

תהליך הזנת החול (צילום: חברת נמלי ישראל)

ערמות חול

כדי לבצע את התהליך נסגר חלק מאזור החוף, ועל היבשה נערמות כמויות חול נכבדות, שיוצרות מעין דיונות קטנות. לאחר שמקבצים כמה וכמה דיונות כאלה, ובתהליך איטי ומדוד, החול בפוזר ביעילות המרבית.

שיטה זו מתבצעת בכל רחבי העולם וכן בכל הארץ, ונכון לעכשיו נמצאה כיעילה ביותר לטווח הקצר. זו גם הסיבה שהיא מבוצעת בכל שנה מחדש. בימים אלה עומלים בחנ"י, בשיתוף גופים רבים נוספים, על מציאת תוכנית יעילה להזנת חופים שתוצאותיה יפעלו גם לטווח הארוך.

הדיונות בתהליך הזנת החול (צילום: חברת נמלי ישראל)
חוף נאות אחרי ההזנה (צילום: חנ"י )
החוף לאחר הזנת החול (צילום: חנ"י)

בחנ"י מבקשים לברך על שיתופי הפעולה הפורים שמתקיימים בין החברה לבין טובי המומחים, המאפשרים את הפעלת השיטות המתקדמות והאיכותיות ביותר למען ההגנה והשמירה על חופי ישראל.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

כתבות קשורות לנושא זה

12 תגובות

 1. חוף הכלבים בבת גלים בחיפה חייב חול חדש. חג פסח כשר ושמח לכם.

 2. בריחת החולות קורות אך ורק בגלל יציקות הבטון על החופים. כמה מטומטמים אנחנו! איפה שיצקו בטון 10-20 שנה ואין יותר חול.
  בקרוב בטיילת בתל אביב.
  עובדה שבחוף ינאי שם שמים אסדות עץ על החול אין שום בריחה ושום דבר. תפסיקו ליצור בטון על חולות הים. מתי תלמדו????

 3. הזנת החול בחודש מרץ היא תואמת את המלצות תסקיר ההשפעה על הסביבה כי לא תבוצע הזנת חול מלאכותית בחודשים אפריל ומאי כדי למנוע נזק לחי הימי בעונת הרבייה שמתרחשת בתקופה שציינתי. בכתבה נאמר שההזנה תימשל גם באפריל ומאי וזה כבר מצב בעייתי. ההזנות החוזרות הן פתרון סיזיפי ובלתי יעיל. יצוין כי בתסקיר הסדימנטולוגי שהכינו בקאמרי אמדו את הכמוד החול השנתית הממוצעת הדרושה להזנת חופי הקריות ל-35,000 מ"ק בלבד ובכתבה נאמר שמזינים כל שנה כמות פי 7 עד פי 8 מהאמדן. לצערי אני משוכנע כי גם הפתרון לטווח ארוך כפי שראיתי שמתכוונים ליישם בחנ"י עם שוברי גלים מנותקים בחופי קרית חיים לא יתן אלא מענה חלקי וזמני.

 4. כשם שהכתבה מאחזת עיניים כאילו שלא מדובר בחול מזוהם וכאילו שמדובר בפעולה למען החופים כשזה העצם פעולה לטובת הנמל, כך גם הטענה שצריך לחכות לאפריל מאי אינה נכונה. הכל שיקולי נוחות על חשבון התושבים בדיוק כמו הפעלת הכטב"מ על ידי גורמים אחרים. סדום ועמורה.

 5. החול שנשאב מבריכת הנמל מגיע מנחל הקישון
  בריכת הנמל סגורה ואינה מאפשרת חדירת
  חול מהים הפתוח .הסיפורים של חני יפים
  אך לא ריאלים.

 6. חנ"י צריכים לפנות חול מקרקעית הנמל בשביל העגינה. הם לא עושים לנו טובות בזה שמפזרים אותו בחוף קיריית חיים. וזה לא ממש חול איכותי אלא יותר בוצה אפורה שהצטברה במשך שנים של זיהום ממפעלי המפרץ.

 7. החול נבדק ונמצא התאמה בין איכותו לאיכות החול החופי הקריות…חחחח
  לא הייתי בונה על האיכות הזאת
  זה חול שנאסף מקרקעית נמל , עם כל המשמעויות הכימיות של זה

 8. חוף הכלבים בבת גלים בחיפה חייב חול חדש. שבת שלום

 9. נראה יותר ככתבת פירסומת עצמית של חנ"י.
  לו עריית חיפה הייתה מתעקשת על ניתוח אוקינוגרפי שיתייחס בפירוש להשפעה על חופי הקריות, לפני הרחבת/בניית הנמל, ייתכן והיו מגיעים למוסכמות וצעדים שהיו מונעים את ההרס הרב לחופים בקריות.

  • למיטב ידיעתי הדבר נעשה וחנ״י פועלת לפי התחייבותה ולא מטוב ליבה.

 10. חוף הכלבים בבת גלים חייב חול חדש ופתיחה למתרחצים

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

פעילות אכיפה כנגד טרקטורונים ואופנועים משופרים שמסכנים את הציבור וגורמים למטרדי רעש וזיהום אוויר • צפו

(חי פה) מאבק המשטרה בם שנוסעים בניגוד לחוק, מסכנים את הציבור ברכס הכרמל וגורמים למטרדי רעש וזיהום אוויר https://youtu.be/Ct3yu5crbE0 מהמשטרה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: במסגרת...

הנחיות להדלקת מדורות ל"ג בעומר לתושבי חיפה

(חי פה) - השנה יחול ערב ל"ג בעומר במוצאי שבת הקרובה 25/5/24 ובעיריית חיפה פועלים ליישום הנחיות צו נציב הכבאות הארצי, האוסר על הדלקת...

רוכב אופניים נפגע מרכב ברחוב נתן אלבז בחיפה

ממד"א נמסר לחי פה: בערב יום ג', 21/5/24, בשעה 18:40, התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל על רוכב אופניים שנפגע מרכב ברחוב...

המשך השבעת חברי מועצה וקידום מספר נושאים ◄ צפו בשידור ישיבת מועצת העיר חיפה

(חי פה) - מועצת העיר חיפה תתכנס הערב (שלישי 21/5/24) בשעה 18:00 באולם הישיבות להמשך השבעת חברי מועצת העירייה שטרם הושבעו, העלאת הצעות לסדר...

אם וילדה קטנה הותקפו באבנים בחיפה

(חי פה) - אישה ובתה בת ה 8.5 שנים הותקפו באבנים ע"י צעירים דתיים ברחוב הפועל בחיפה. הילדה סובלת מחרדות והאם נחבלה ברגלה ונזקקה...