"מיליוני שקלים טובעים בים מכספי ציבור – ואין מושיע" • עומס ועיכובים בלתי נגמרים בנמלי חיפה

נמל חיפה נמל המפרץ - הנמל המזרחי (צילום: מרום בן-אריה)

עיכובים מתמשכים, עומס כבד בנמלים של חיפה • מה המחיר שהציבור משלם ועד מתי?

האדוות שהשאירה הקורונה…

בשנתיים האחרונות, כחלק מהשפעותיה הרבות של מגפת הקורונה, התחוללו שיבושים רבים בנתיבי הסחר והלוגיסטיקה העולמיים, שבתורם הביאו לעומס חריג בנמלים ולמחסור משמעותי בכוח אדם בכל רחבי העולם, כך גם בישראל. אלא שגם היום, אחרי שכבר אפשר לומר כי מגפת הקורונה מאחורינו והדברים שבו למסלולם, העומס והעיכובים נמשכים.

'על כל יום המתנה, משלמת המדינה קנס של 20,000 דולר שמגיעים מכספי ציבור'

6 נמלים בחיפה

יש להזכיר כי בחיפה ישנם 6 נמלים שונים המופעלים על ידי 6 מפעילים שונים: נמל חיפה – מכולות ומטען כללי, ממגורות דגון בתפעול חברת גדות, נמל המפרץ בתפעול הסינים, נמל מספנות ישראל בתפעול חברת מספנות ישראל, נמל כימיקלים צפון ודרום בתפעול חברת נמלי ישראל (חנ״י) ונמל הדלק בתפעול חברת תשתיות נפט.

בית דגון, רחוב העצמאות והבריכה המערבית בנמל חיפה • העיר חיפה ריקה בתקופת סגר הקורונה (צילום רחפן: מרום בן-אריה)
בית דגון, רחוב העצמאות והבריכה המערבית בנמל חיפה • העיר חיפה ריקה בתקופת סגר הקורונה (צילום רחפן: מרום בן-אריה)

'כספי ציבור נטו'

"כספי ציבור במיליוני דולרים טובעים בים ואין מושיע", אומר פליצ'ה פלד – יו"ר התנועה והנהלת אומ"ץ לחי פה. "מחוץ לנמל עומדות בין 77 ל-83 אוניות בכל יום, שנקנסות בסכום של 20,000 דולר, אותם המדינה משלמת מכספי ציבור. זה לא איזושהי קופה צדדית, מדובר בכספי ציבור נטו. האם מדינת ישראל יכולה להרשות לעצמה, לאור המצב הכלכלי בו היא נמצאת, להיות בסיטואציה בלתי אפשרית כזו? אם הדבר הזה לא יפתר, הציבור ימשיך לשלם מכיסו את הסכומים הבלתי נתפסים האלה".

פליצ'ה פנחס פלד – יו"ר תנועת אומ"ץ (אלבום פרטי)

'אסור שהמצב הזה יישמך עוד יום אחד'

לטענת פלד, הגוף שאחראי לנושא הזה הוא משרד התחבורה: "לעניות דעתי, משרד התחבורה לא עושה מספיק כדי לפתור את הבעיה. זו בעיה כאובה והציבור לא מודע לה, אבל הציבור בחיפה ובקריות שעובר דרך הנמל, רואה במו עיניו מה מתרחש מעבר למזחים, עד כדי כך שלא ניתן לספור את האוניות. זה דבר חמור שמצריך פתרון. אסור שזה ימשך עוד יום אחד. כל הזמן זועקים על בעיות כלכליות ואנחנו נכנסים לאינפלציה ואנחנו רואים איך הכסף טובע בים אף אחד לא מתקן את המצב הזה".

'הנושא צריך להיות גבוה בסדר העדיפויות'

פילצ'ה: "אני רואה פתרון אחד והוא ששרת התחבורה תראה את העניין גבוה בסדר העדיפויות. שתרד לנמל, תשוחח עם כל מי שאפשר – ועדים, מנהלי נמל וכו', ותמצא יחד איתם את הפתרון הטוב ביותר על מנת שהעניין יזרום והציבור יפסיק לשלם את הכסף מכיסו – 20 מיליון דולר בשנה.

נמל חיפה נמל המפרץ – הנמל המזרחי (צילום: מרום בן-אריה)

ממשרד התחבורה נמסר לחי פה:

משרד התחבורה עוקב באופן שוטף אחר תפעול האוניות בנמלים ופועל לצמצום התור. לפני כחודש הודיעה השרה מיכאלי על פתיחת רציפים 7-8 בנמל המפרץ ורציף 28 בנמל הדרום, ונמל המפרץ כבר החל לקלוט אוניות מטען כללי. משרד התחבורה השקיע השקעות עתק בתשתית הנמלים החדשים ובשדרוג הנמלים הקיימים. התור התפעולי צפוי להצטמצם משמעותית עם הבשלה מלאה של הפעילות בנמלים החדשים, באופן שיפנה ידיים עובדות לפריקת מטען כללי בנמלי אשדוד וחיפה.

'כמות המכולות שתעבור בנמל ב-2022 גבוהה בלמעלה מ-125 אלף מכולות מהתכנון המקורי'

מנמל חיפה נמסר לחי פה:

לאור הסטה משמעותית של אוניות מנמלים אחרים לנמל חיפה, וכן לאור בחירתן של חברות אוניות המכולה להישאר בנמל חיפה, הנהלת חברת נמל חיפה מתכוננת לכך שכמות המכולות שתעבור בנמל בפועל בשנת 2022 תהיה גבוהה בלמעלה מ-125 אלף מכולות מעל התכנון המקורי, והמכולות שהיו אמורות לנדוד לטרמינלים אחרים, יישארו בנמל חיפה, זאת לאור השירות והתפוקות הגבוהים משמעותית, והעיכובים בטרמינלים הפרטיים החדשים.

למעשה, אל מול תחזית לשינוי משמעותי בנתחי השוק עם פתיחת הנמלים החדשים, כעת צופה הנהלת נמל חיפה לשנע ב-2022 יותר מכולות מאשר ב-2021. הנתון הזה, בנוסף לגידול המתמשך באוניות המטען הכללי, הביא את הנהלת החברה להציג לדירקטוריון שורה של צעדים מיידיים הכרחיים כדי לעמוד בעומס הצפוי:

 1. קליטת 80 עובדים נוספים שכבר נקלטו. קליטת העובדים מתחייבת כדי לאפשר מתן שירות ברמה גבוהה במקביל גם למכולות שנשארות וגם לרציפי המטען הכללי שמספרם יגדל כפי שמפורט בהמשך
 2. הכשרה של הרציף המערבי בנמל חיפה לקליטה של מטענים כלליים.
 3. הכשרה של חלקו הצפוני של מסוף המכולות המזרחי לקליטת אוניות מטען כללי גדולות.
 4. האצה של הפעלת עגורנים חדשים למטען כללי ברציף קישון מערב.
 5. פתיחה של מחסני ברזל לקליטת מטעני יבוא גם בשעות הלילה כאשר אין ליבואנים משאיות לקליטת המטען שנפרק מהאוניות.

להערכת הנהלת החברה, הצעדים האלו יוכלו לתת מענה למכולות שנשארות בנמל חיפה ובמקביל לאפשר גידול של 60 אחוז במספר הצוותים שיפרקו מטען כללי (כאמור גם בשעות הלילה כאשר אין משאיות של יבואנים). עולם התובלה הימית בכאוס כבר שנה, וישראל לא יוצאת דופן. עוד אמרו בנמל חיפה אפשר לראות אכן שיפור (קל) כיום מספר האוניות שממתינות יורד לאט.
כמובן שלא ראינו מעולם כאלה ביקושים וכאלה המתנות ויש לכך מספר סיבות:

 1. מעבר של מטענים מאוניות מטען כללי גדולות לקטנות. יבואנים רבים עברו לאוניות קטנות. במקום אחת גדולה פתאום באות 5 עם אותה כמות מטען וקשה מאוד לפרוק אותן. ניתן לראות במפות או בתמונות שהאוניות בחוץ ממש קטנות יחסית.
 2. מעבר של המון מטענים שתמיד באו במכולות למטען כללי, בעקבות העליה הדרמטית במחירי ההובלה במכולות (עלו פי עשר). ככה באה אוניה שלוקח לפרוק אותה כמעט שבוע כאשר אם אותו מטען היה מגיע במכולות הוא היה נפרק תוך שעה.
  בקיצור, עולם התובלה הימית בכאוס כבר שנה, וישראל לא יוצאת דופן. לפחות בישראל אין עיכוב באוניות מכולה שהן עדיין הרוב המכריע וכל מוצרי הצריכה. יש בעולם מקומות שגם אוניות מכולה תקועות
 3. מחסור אדיר בנהגי משאיות בישראל שאמורים לבוא לקחת ולאסוף את אותו מטען כללי. כך יוצא שבלילה כמעט לא אפשרי לפרוק כי אין ליבואנים נהגי משאיות לבוא ולקחת את המטען שנפרק.
חיפה • מסוף הדלקים לייצוא - נמל חיפה (צילום רחפן: מרום בן אריה)
מסוף הדלקים לייצוא (צילום רחפן: מרום בן אריה)
הגיבו כאן לכתבה

8 תגובות
 1. לודמילה אמר/ה

  נשמע כמו מדינת חלם 🤦🏼‍♂️
  ממשלת התיקון הפכה לממשלת חלם

 2. גיא אמר/ה

  יש לספק מכולות למפעלים בלילה ע"י חברות התובלה וכך להפחית את העומס בנמלים ובכבישים

 3. טליה אמר/ה

  כתבה מצויינת!

 4. עוז אבהם אמר/ה

  הנפילה הגדולה של מדינת ישראל והפעם בנושא הנמלים קשורה לשרת התחבורה מירב מיכאלי, שאיבדה לחלוטין את מהות העבודה לשמה היא נבחרה ! כל זה מוכיח לכולנו שהפוליטיקאים הם הרס המדינה ובתחומים רבים, ומקומם אינו בכנסת ישראל אלא במקום עבודה שנשלט ע"י מנהלים מקצוענים !
  למירב אולי יש רק פה בכדי לדבר ולהביע דיעות ותו לא יותר !
  מסקנה אחת לכל הנאמר, שהגיעה העת לשנות את כל המערכת הפוליטית בישראל שהוכחה ככישלון לא קטן עבור המדינה ואזרחיה !!!!
  לנו כבר נמאס מכל הדברים למיניהם ואנחנו מעדיפים אנשי מעש !!!!!

  1. לבטל את הדמוקרטיה, שיטה לא מוצלחת אמר/ה

   הדמוקרטיה שיטת ניהול כושלת בכל העולם שבמיוחד לא מתאימה במזרח התיכון והכי פחות מתאימה במדינת המגזרים ישראל.
   הדמוקרטיה פשטה את הרגל וחייבת להתחלף במשטר מקצועני נוסח סינגפור שבה אנשי תעשייה וקמנהלים במשק, פורשי צבא קבע וכו' נכנסים לבצע שירות במגזר הציבורי ומייצרים הנהגה נטולת לחצים מגזריים וקואליציוניים שלא מאפשרים לתפקד ומייצרים כלכלה שחורה ענקית ופגיעה מתמשכת במשילות בבטחון האישי והלאומי שלנו בישראל.
   הקרקס הנוכחי פשוט לא יכול להימשך ככה.

 5. מוטי בר-נס אמר/ה

  משרד התחבורע רע לישראל
  אנשים שמונו בגלל קשרים וללא כישורים דופקים את הציבור.
  לפטר מיידי את מנהל הנמל וכל המנהלים הבכירים בנמל, כולל את כל אוכלי החינם בדירקטוריון

 6. מייצג ציבור אמר/ה

  חבל מאוד שכך מתנהלת מדינה נאורה המוציאה מהציבור מליוני דולרים ללא כל סיבה מוצדקת כשהאזרח עובד בזיעת אפו על כל שקל .
  חמור מאות שהשרה עסוקה בענייני שדולות נשים למינהן במקום שתהיה שותפה להצלת הכלכלה במדינת ישראל הקורסת כלכלכלית
  צריך לעצור את ההליכה לאחור ולנוע קדימה.
  מספיק עם החובבנות הבלתי נסבלת מצד בעלי תפקידים בכירים בשלטון

 7. בנמל אין מזגן אמר/ה

  זה לא רלוונטי לשרת התחבורה

הגיבו כאן לכתבה