הארכת שדה התעופה בחיפה: נחתם הסכם לתכנון • אודות חשיבות ההסכם לקידום חזון פיתוח התיירות בחיפה

משרד התחבורה, עיריית חיפה, חברת נמלי ישראל (חנ”י) ורשות שדות התעופה (רש”ת) חתמו היום על הסכם המאפשר לקדם תכנון להארכת מסלול שדה התעופה בחיפה עד ל2,100 מטרים ברוטו ו-1,900 נטו. במקביל, עיריית חיפה תסיר את כל התנגדויותיה להמשך הקמת נמל המפרץ ותספק את כל האישורים וההיתרים הנדרשים ממנה. נחשון צוק דוחה את השמועות לגבי תאימות השדה למטוסים בינוניים ואומר: “יוכלו לנחות כאן מטוסים מיעדים באירופה”. בעיריית חיפה מעריכים את הפוטנציאל של הארכת שדדה התעופה בחצי מליון עד מליון תיירים שינחתו כאן בדרכם צפונה: נצרת, הכנרת, קיסריה, עכו, חרמון וכו’.

עד היום יכלו לנחות כאן מטוסים קטנים אשר משרתים יעדים קרובים, כגון איי יוון ואתונה.

מטוס על המסלול בשדה התעופה של חיפה (צילום - סמר עודה )
מטוס קטן על המסלול בשדה התעופה של חיפה (צילום – סמר עודה )

נחשון צוק, סגן וממלא מקום ראש העיר ומאדריכלי ההסכם, מסר לחי פה, בתגובה לטענות בנוגע ליכולת מטוסי בעלי גוף בינוני לנחות בשדה המתוכנן:

מבחינת אורך המסלול, בהסכם מדובר על 1,900 נטו ו-2,100 ברוטו. כדי לסבר את האוזן, השדה של האי מיקונוס (יוון) הוא באורך של 1,900 ברוטו (כלומר 200 מטר פחות מהשדה המתוכנן בחיפה). למיקונוס מגיעות טיסות של מטוסים כמו איירבוס A320 מאנגליה, טווח של 1,580 מייל.
אנחנו מדברים על טווח קצר הרבה יותר, 1200 מייל, כלומר רומא בודפסט קייב.
נחשון צוק (צילום: ירון כרמי)
נחשון צוק (צילום: ירון כרמי)

גם מיקום הטרמינל אינו מתאים לתנועה של נוסעים ויש לטפל בתכנון מיקום חדש עבורו.
נחשון צוק מסביר: “הטרמינל הוותיק נמצא בחלקו המערבי של השדה. המבנה הזה אינו עמיד ברעידות אדמה ושיפוצו הוא הכרחי, מסיבות בטיחות. המבנה הזה ממוקם במקום ההפוך לתחנת הרכבת של חוצות המפרץ ולכן אין לו קשר למרכזי התחבורה. אנחנו מתכננים להעביר את הטרמינל לצידו המערבי של השדה ולהצמיד אותו לתחנת הרכבת. הרכבת נמצאת 300 מטרים מהמסלול, אך היום יש לנסוע כ-6 קילומטרים מהרכבת כדי להגיע לטרמינל.
החיילים של בית הספר הטכני של חיל האוויר, צועדים בכל בוקר כ-600 מטרים במסלול עקלתון לטכני. אנחנו מעוניינים במנהרה מתחנת חוצות המפרץ, שאורכה כ-300 מטרים, עד ה-GATE שיימצא בצידו המזרחי של המסלול.

שדה התעופה של חיפה - התכנית להעברת הטרמינל מזרחה לצורך הקרבה לתחנת הרכבת
שדה התעופה של חיפה – התכנית להעברת הטרמינל מזרחה לצורך הקרבה לתחנת הרכבת

חתימת ההסכם – זה שיוצא וזה שנכנס
כזכור, עיריית חיפה בראשות קליש, התנגדה להמשך אישור תכניות נמל המפרץ, כל עוד תכניות אלה אינן מתחשבות בתכנון הארכת השדה ואף מונעות את הארכתו בעתיד. בכך יצרה עיריית חיפה עיכוב במסירת נמל המפרץ לידי המפעיל הסיני, דבר שהחל לעלות למדינה בקנסות כבדים.
עם הסתלקותו של השר ישראל כ”ץ ממשרד התחבורה (שר ש”לא זרם עם חזונה של קליש”, אם להשתמש במילים עדינות…) וכניסתו של שר התחבורה החדש, בצלאל סמוטריץ’, החלו לנשב רוחות חדשות במשרד התחבורה וכך נסללה הדרך לשינוי גישה בנוגע להארכת השדה.
ההסכם נחתם היום בתום מספר ישיבות שהתקיימו בין שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ’, ראש עיריית חיפה, עינת קליש-רותם, מנכ”לית משרד התחבורה, קרן טרנר-אייל, סגן וממלא מקום ראש עיריית חיפה, נחשון צוק, מנכ”ל חברת נמלי ישראל, שלמה ברימן, מנכ”ל רשות שדות התעופה, יעקב גנות ונציגים של משרד התחבורה, עיריית חיפה, חברת נמלי ישראל ורשות שדות התעופה.

שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ' וראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם
שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ’ וראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם

שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ’ בירך על שיתוף הפעולה עם עיריית חיפה וציין כי פתיחת נמל המפרץ צפויה לפתוח את ענף הנמלים לתחרות ולשפר את רמת השירות עבור משתמשי הנמל. לדבריו, הנמל החדש יאפשר את חיזוק מטרופולין חיפה ויביא עמו מקומות תעסוקה, כבישים חדשים ומרכזים לוגיסטיים מתקדמים.


ראש העיר חיפה, עינת קליש-רותם בירכה גם היא על ההסכמות

מדובר בבשורה גדולה לעיר חיפה ולכל מטרופולין הצפון. שדה התעופה הוא מנוף כלכלי חיוני לצפון המדינה. כולנו שמחים על תחילתו של שיתוף פעולה עם כל גורמי משרד התחבורה.

מנכ”לית משרד התחבורה, קרן טרנר-אייל, בירכה על נכונות הצדדים להגיע לפשרות שיאפשרו המשך קידום התכניות החשובות הן למשרד התחבורה והן לעיר חיפה. לדבריה, ההסכם יאפשר לצמצם את העיכובים שנבעו כתוצאה מהתנגדויות של עיריית חיפה וגורמים נוספים, במטרה לשנות את תכנון נמל המפרץ החדש. על פי התכנון, נמל המפרץ צפוי לפעול במחצית הראשונה של שנת 2021.


במסגרת ההסכם, עיריית חיפה התחייבה להסיר את העתירות המנהליות שהוגשו על ידה ועיכבו את הקמת הנמל. כמו כן, התחייבה שלא לנקוט בהליכים משפטיים בעתיד בנוגע להיתרי הבנייה של הנמל החדש.
בהקשר זה ציינה קליש כי התנגדותה לפיתוח נמל הדלקים, במסגרת קומפלקס הנמל המזרחי, נותרה כפי שהייתה וכי היא מנגדת והמשך פיתוח תעשיית הדלקים, פיתוח הסותר את חזון “צפון ירוק” אשר הוצג על ידי השר כחלון.


 

הגיבו כאן לכתבה

7 תגובות
 1. אברהם אמר/ה

  שוברי גלים בחוף הדרומי שכחתם

 2. אבי הראל אמר/ה

  בעבר צויין שלא יאפשרו להאריך את המסלול משיקולי בטיחות בנושאי בקרה, וצוין שיש הפרעה של רכס הכרמל. האם פירוש האישור הנוכחי הוא שהתרעות הבטיחות היו תואנות שווא?

  1. האזרח אברם אמר/ה

   סיפורי בטיחות בגלל הכרמל מעשיות סבתא
   לנחות בנתב”ג מעל גוש דן הרבה יותר מאתגר מבחינה בטיחותית. בחיפה הבנקאות ונחיתות יהיו לכיוון הים ומהים

 3. רני בנדר אמר/ה

  עמותת שינוי בחיפה: נראה כי עיריית חיפה לא מבינה את התרומה הכלכלית של שדה בינלאומי לעיר, כנראה מחוסר נסיונם בתחום ואי בחינת והעסקת מומחים כלכליים בנושא. ההחלטה שקיבלה, היא סתימת הגולל על עוגן כלכלי שיכול לתרום לתוספת של 40% לתל”ג השנתי של העיר ולמעשה יביא לתפעול הפסדי של שדה תעופה שיפול על משלמי המיסים בחיפה.
  העמותה העבירה לעירייה ולממשלה הצעה חלופית ראוייה שנבחנה ע”י גורמי כלכלה ומומחי תעופה, שיכלה להביא להקמת נמל תעופה בין לאומי לצד הנמל הימי החדש מבלי לפגוע בשטחו ותיפעולו של הנמל הימי. העובדה שהעירייה לא התיחסה להצעה זו ומנותקת לחלוטין מכל ניסיון להדברות ולעזרה, מעוררת תהיה רבה האם הנהלת העיר רוצה לשמר את חיפה כעיר עניה ומזקינה שתושביה הצעירים נוטשים אותה או מעוניינת להפוך אותה לבירת מטרופולין הצפון. העמותה תעשה כל שבידה לשנות החלטה זו.

  1. ארז אמר/ה

   שדה תעופה זה לא עוגן יחידי של עיר. יש המון ערים משגשגות בלי נמל תעופה. פרנסה, איכות חיים , נגישות תחבורתית הם גם עוגנים. ואם כבר עוגן רצועת החוף וכל הנושא הימי בחיפה (תיירות, שייט, ספורט ימי), הם עוגנים לא מבוטלים. גם רעננה משגשגת ואין בה שדה תעופה.

  2. מירב אמר/ה

   האתר של שינוי בחיפה לא עולה

 4. א אמר/ה

  מה עם כביש יוליוס סימון שהמסלול יחתוך אותו. האם יעבור מתחת למסלול

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור כלכלה ועסקים בחיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו