פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

התכוננו לחום ושרב בפסח • התחזית המלאה

(חי פה) - מנתוני השירות המטאורולוגי הישראלי עולה כי...

הקושיה החמישית – מתפללים לחטופים • שיר של יוסי וולך

אחרי שנקראאת 4 הקושיותשל מה נשתנהנכניס אוויר לנשמה,ננשום עמוק...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

עיריית חיפה מכרה שטח שהיה מיועד למבנה ציבור ברחוב הרופא

(חי פה בנדל"ן) – ברחוב הרופא 19-21 בשכונת אחוזה, עמד במשך שנים שטח עירוני, שהיה מיועד למבנה ציבורי. המבנה, שהיה אמור לשרת את האוכלוסייה המקומית, מעולם לא נבנה, אבל העירייה ניסתה למכור את רובו ליזם, על מנת שיבנה שם בית מגורים. התושבים טענו שיש בכך פגיעה באינטרס הציבורי ופנו לוועדה המקומית ולוועדה המחוזית בנושא.

תושבי הרחוב: "האינטרס הציבורי הוא לבנות ברחוב מבנה ציבור ולא עוד בניין"

"מה שצרם לנו", מסביר אחד התושבים המתגורר בבתים הסמוכים, "הוא שיש כאן צורך אמיתי במבנה ציבור, למשל ספרייה או מתנ"ס קטן, מהם יכלו התושבים ליהנות מאוד.

אם מסתכלים ברחוב, אפשר לראות שחוץ מגן משחקים, שמשרת את האוכלוסייה הצעירה, אין ברחוב שום דבר חוץ מבתי מגורים. ברחוב מתגוררת גם אוכלוסייה מבוגרת, שהייתה יכולה להרוויח ממבני ציבור בסמוך לבית ושלא דורשים הליכה ממושכת או נסיעה.

אני לא מבין למה שהעירייה תמכור את השטח הזה או איך בכלל הם הצליחו לעשות שינוי ייעוד לקרקע. אין איזה רגולטור על העירייה? מילא שמטילים קנסות על כל דבר אפשרי, אבל למה למכור קרקעות, שאמורות לשרת את התושבים? ולא רק זה, אין תחליף לקרקע באמצע אחוזה שיכולה לתת מענה לאוכלוסייה. מאוד מפריע לנו שהאינטרס של היזמים להרוויח, יותר משמעותי בעיני העירייה מהרצון שלנו התושבים לאיכות חיים".

הקרקע ברחוב הרופא 19-21 (צילום: קוראי חי פה)
הקרקע ברחוב הרופא 19-21 (צילום: קוראי חי פה)

הבניין הגבוה פוגע בערך הנכס בבניין ממול

"זו קרקע שהייתה ציבורית במשך עשרות שנים, מאז קום המדינה. בתקופת ראש העיר הקודם, יונה יהב, העירייה החליטה למכור את הקרקע לידיים פרטיות. אין נימוק לצעד הזה. התנגדנו לאופן שבו התקבלה ההחלטה, כי זה נעשה כלאחר יד. מישהו העלה תוך כדי דיון שלוש קרקעות, והציע למכור אותן. החליטו ומכרו. בפרוטוקולים המאוחרים נתנו נימוק בדיעבד שיש עלות גבוהה בהקמת מבנה הציבור בגלל השיפוע הגדול ברחוב הרופא. הטענה היא שהבנייה תהיה יקרה ועדיף לקחת את הכסף שיתקבל ממכירת השטח ולהשקיע במקום אחר.

הקרקע ברחוב הרופא 19-21 (צילום: קוראי חי פה)
הקרקע ברחוב הרופא 19-21 (צילום: קוראי חי פה)

"לא ידענו על התכנית ולכן לא הגשנו התנגדויות"

תושבי הרחוב מספרים לחי פה כי לא ידעו שום דבר על מכירת הקרקע.

"כשהגענו לוועדה, אמרו לנו שאנחנו מתנגדים מאוחר מדי, אבל איך יכולנו להתנגד קודם, אם במשך שנים לא ידענו בכלל שהקרקע נמכרה ויש כוונה לבנות עליה בניין מגורים? האזרח הרגיל לא יודע על מכרזים כאלה. יש לנו כמה הישגים מבחינת התכנון, אבל לא הישגים דרמטיים. לא קיבלנו אישור להגיש ערר. יכולנו להגיש עתירה מנהלית, אבל עתירה מנהלית היא יקרה, והתושבים לא רצו להמשיך".

"התכנון הוא להפוך את כל הקרקע לבית מגורים. העירייה הבינה שיש לה אפשרות לבקש מהקבלן להפקיע שליש מהקרקע לטובת מבנה ציבור. בשטח כולו מתוכנן מבנה מגורים גבוה יחסית לשכונה. בבניין ליד עשו תמ"א על מנת לחזק את המבנה. בגלל התמ"א נוספו לבניין עוד קומות. ברחוב הרופא 19-21 מדובר על בניין חדש, ולכן אין שום סיבה לבנייה לגובה, כי אין כאן חיזוק של המבנה כמו בתמ"אות. צריך להבין, שכשבונים לגובה, לוקחים את הנוף לחלוטין לבניינים שנמצאים מעבר לכביש. לתושבים האלה, במקום לראות את הים, תהיה חומה מול העיניים. לא עשינו שמאות, אבל צריך להבין שיש כאן פגיעה אנושה בערך הנכס, שמאבד את הנוף".

תגובת העירייה לכתבה תצורף כשתתקבל.

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

19 תגובות

 1. וכדאי להזכיר מגרשים למבני ציבור זה לא רק ספרייה או מתנ"ס. מגרשים כאלו חשובים למגוון ענק של צרכים של כל שכונה עם מגוון גילאים כמו דיור מוגן, מרכזי יום לקשיש, בתי כנסת, מרכזי התגוננות אזרחית ומאגרי חירום, מתקני משחקים ואולמות ספורט, מבנים לתנועות נוער, חניונים ציבוריים, אימוץ טכנולוגיות ירוקות בעיר, גינות קהילתיות, שטחי ניקוז וחלחול מים, בריכות מאגרי מים ועוד ועוד.. לשטח הזה ברחוב הרופא יכולים להיות עשרות שימושים – החל ממרכז אולמות סקווש ועד מאגרי מים לכבאות בחירום.

 2. עאלק רוצים ספריה או מתנ"ס" לשרת את תושבי השכונה". מי היה הולך לשם בכלל, ועלויות הבניה והאחזקה היו נופלות על משלמי הארנונה. מי יודע כמה פרוייקטים מטומטמים חסרי משמעות כאלו יש במגזר הציבורי – וכל זה, בגלל חבורת עשירים שבשורה התחתונה, לא רוצים שיסתירו להם את הנוף. ספריה. חחחח

  • עוד אחד שנשמע כאילו יצא מהגששים. מה עאלק. לא שמעת על מועדונים נוער מועדני קשישים. יש תוכניות בילוי, ויציאות לטיולים בטבע. מה רצית עוד בנין. כן בעבר היו בונים גם ספריות, איך קראו לנו פעם "עם הספר.,"

  • כסטודנט אומלל שגר בדירת פח רועשת ואין לו 54 ש"ח לכוס קפה כדי ללמוד בבית קפה,
   הייתי שמח מאד למקום קהילתי שמעודד השכלה ושאני יכול ללמוד בו בשקט ואולי אפילו להכיר כמה אנשים שגם הם מתחברים לקונספט של למידה.

   אני תושב כמוך,
   אני משלם על מה שמעניין אותך ואתה תשלם על מה שמעניין אותי.
   זה מה יש.

  • זכותם של תושבים שלא יסתירו להם את הנוף. הנוף הוא חלק מהערך של הדירות. הצפיפות פוגעת בערך הדירות והשכונות בכרמל וזה כבר הולך ומתבהר ככל שיש עוד ועוד מאות משפחות ורכבים נוספים בכל שכונה, נהיה מעיק וצפוף ורועש ופקוק.
   דבר שני זה שאתה ספציפית לא רואה ספריה ויורד בג'יפ למשחקי כדורגל באצטדיון שעלה 600 מליון שקל לא אומר שמאות אנשים אחרים פסולים כי הם רוצים לגשת להרצאות וחוגים במתנ"ס או לקורס אוריינות דיגיטלית וגלישה במאגרים בספרייה.
   רק מי שבור מוחלט לגבי תרבות עכשוית והחשיבות של מבני ציבור עירוניים לרווחה ולמדדי איכות החיים יכול לכתוב תגובות
   כל כך מנותקות ופשוט הזויות.. קירבה לספריה, בית ספר, מתנס, בריכה, מוזיאון זה דבר שבכל העולם מוסיף עשרות אחוזים לערך רחובות סמוכים.

 3. כשעיריה מוכרת נכס התמורה צריכה להיות מחולקת בין התושבים ולא בין עובדי העיריה! – השחיתות היא ללא גבולות

  • לא נמאס לך לדבר שטויות. איזה כסף לחלק לעובדים. אתם חיים בסרט. אתם החיפאים רק מקטרים במקום לתת רעיונות איך להתפתח ולא רק נגד .

 4. ולזאת ייקרא בשפה פשוטה : מ ח ט ף ,רק שנעשה לאור היום .
  אם ידי קברניטי העיר היו צ ח ו ת :
  הנושא היה עולה לידיעת הציבור .
  ומכיוון שבעבר התערבות ציבורית – הצליחה לעצור זאת אז, יפה המשפט :
  הכלבים נובחים , והשיירה עוברת "
  ובלעס : העיריה לא שמה קצוץ על התושבים !!
  הזנב …מכשכש את הכלב…
  אולי סוף סוף מישהו יבין ,כי נבחרי העיריה ,הממשלה – הינם, בראש וראשונה –
  מ ש ר ת י צ י ב ו ר !!!
  ולא ההיפך

 5. אני עופר , ואני אמרתי לכם כאן , בפייסבוק , וברחוב וזאת לאחר חוג בית איתה לפני הבחירות שהיא לא מתאימה לתפקיד ואתם חשבתם יאללה , היא אשה , סופסוף העצמה נשית גם בחיפה .
  יאללה , שלמו את המחיר .
  אל תשכחו שאתם שוכחים שוכחות מהר אתם עלולים תיכף לבחור בה שוב כי הבן של אמא של האמא שלה נהייה כוכב טיק טוק .
  העם דביל ולכן העם משלם .

  • מה הקשר לעירייה הנוכחית? הקרקע נמכרה בתקופה שראש העיר היה יהב

  • יהב מכר – אולם ההזויה אישרה את שינוי הייעוד של מרבית השטח ממבני ציבור למגורים. הפעולה הראשונה תקינה – שיבנה יזם פרטי את מבנה הציבור – אולם השניה פסולה. למה לוותר על מבנה ציבור?

  • אישור שינוי תב"א נעשה ע"י הועדה מקומית.
   למה החלטת שראש העיר היא זו שרצתה את שינוי יעוד הקרקע? יש לך את הפרוטוקול של הועדה שעשתה את שינוי היעוד? או קישור להפנות אותנו לתוכנית המאושרת?

 6. הגיע זמן להפנים מי נגד מי
  עיריית חיפה פועלת נגד חיפה.
  זו עירעיה שיש לה עיר שהיא סוחטת בארנונה חסרת הצדקה, ומשכורות ופנסיות עתק שזוללות תקציבי פיתוח ועכשיו פוגעות בציבור במכירת קרקעות אחרונות למבני ציבור כמגורים.
  יונה יהב וחבורתו הרסו את חיפה והנה עוד דוגמה מוחשית.
  יצרו גרעון עתק והעסקת חמולות ולמימון הבלאגן מכרו קרקעות.
  זו עירייה כושלת לקראת פשיטת רגל.

 7. יונה יהב עוד חושב לחזור ? בתקופת יהב נמכרו המון שטחים שהיו בחזקת העירייה בכדי לסגור את הבור התקציבי .

 8. אני מופתע מהתמרמרות השכנים.
  הרי זו בדיוק הנורמה בחיפה.
  בכדי שיהיו בקופה המדולדלת כספים לתשלום שכר לאלפי עובדי העיריה נדרש מפעם לפעם למכור מנכסי הציבור של העיריה. כך נמכר המגרש ברח' ניצנים, נמכר המגרש הנדון ברח' הרופא, נמכר מגרש בדרך הים ועוד רבים אחרים. המשותף לכל המכירות הוא כי לאחר שהעירייה מקבלת תמורה נמוכה היא מאפשרת להגדיל מהותית את זכויות הבניה וכן לשנות את הייעוד על מנת להעלות מהותית את שווי הקרקע.
  בנוסף משיגיעו לאישור תכניות לשכונות חדשות סמוכות, תפסל על הסף דרישת העיריה להקצאת שטחים לציבור, שהרי עצם המכירה מצביעה על כך שאין לעיריה צורך בשטחים כאלה .

  • זלמן היקר, ראשית אתה צודק. מעבר לכך אבקש לדייק, רק חלק קטן, מזערי, מערכו של הנכס מוצא עצמו בקופה פושטת הרגל של עיריית חיפה; על פי החשד, קודם כל דואגים לקומבינות מילוי הכיסים של המושכים בחוטים, רק אחר כך, נשארים פירורים לקופת העירייה.

   מהיכן הביטוי 'קומבינות' – זה הביטוי בו עושים חברי הועדה המקומית, חברי מועצת העיר שימוש, כשהם גלויי לב מספרים על מה שקורה כאן בעיר חיפה. אם כי האמת הזו מושתקת כמעט באופן מיידי, שמא תתגלה האמת כולה.

  • לא נמאס לכם רק העובדים, ושוב העובדים .מזכיר משהו בבחירות רק לא ביבי אותו סיפור ונכשלו במקום להביא לציבור מה צריך באמת . מה לדרוש מהעיריה,
   בסוף שוב אנחנו נאוכל אותה כמו התושבים ברח' הרופא ,המגרש שהעיריה מכרה. למה לא הקימה מקום מפגש מועדון פנסיונרים למה לא ביקשו. מלמד שאנחנו הציבור רק נבקש ולא נוותר.
   תלמדו לבקש, ולדרוש! אחרת לא נקבל כלום צריך להיות עירוניים ורק לבקש. איזה פיספוס. לא חבל ,ממש מועדון כזה היה מאוד מועיל. האמת הרבה שנים לא בנו ולא הוסיפו מבני מועדון כו מסםר הקשישים גדול וצריך לתת מענה.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

מכבי חיפה: "זה לא חג החירות כל עוד 133 חטופים עדיין בעזה" ◄ צפו בסירטון המצמרר

לפני שריקת הפתיחה של ניצחון משחק הבית של הירוקים מכבי חיפה נגד האדומים הפועל באר שבע באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה שנערך ביום שבת, 20.4.2024 הקרינה...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם עם לידתו נמצאת גם הראיה. נכון שישנן שיטות שימור ותרגולת המשפרות ומוסיפות רבות ליכולות שלנו....

התכוננו לחום ושרב בפסח • התחזית המלאה

(חי פה) - מנתוני השירות המטאורולוגי הישראלי עולה כי מזג האוויר בחג הפסח הולך להיות חם ושרבי. תחזית מזג האוויר ליום ראשון 21/4/24: מעונן...

הקושיה החמישית – מתפללים לחטופים • שיר של יוסי וולך

אחרי שנקראאת 4 הקושיותשל מה נשתנהנכניס אוויר לנשמה,ננשום עמוק ולתוספתנקרא קושיהחמישית נוספתבה לא נשאל מה נשתנהאלא נשאל מתי ישתנה.התשובה היאבכיסא הריקשעל כל דלת מתדפקמתייצב...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון (12.4.2024) בשעות הבוקר במחנה המעפילים בעתלית: עשרות ממעפילי הספינה 'אקסודוס' ובני משפחותיהם התכנסו לקראת חג...