אלפי מאמינים צועדים בתהלוכת "מריה הקדושה" בחיפה • פקקי תנועה ענקיים

בתהלוכת ה-105 שנים ל"מריה הקדושה" בחיפה, שבצל אירועי המלחמה...

הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

חסימת כבישים בחיפה • תהלוכת מריה הקדושה היום

(חי פה) - תהלוכת מריה הקדושה מתקיימת היום (יום...

כנס בוגרי יחידה 8200 התקיים בחיפה

בימים אלה ערכה עמותת בוגרי 8200, לה אלפי בוגרים...
באנר גורדון 230524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש
באנר קריית אתא עצמאות 080524

לחזור הביתה משדה הקרב • על האתגר והסבלנות עד השתלבות מחדש

החזרה מהחזית לא פשוטה. חיילים שחזרו הביתה מהמלחמה עוברים...

להיוולד מחדש • ״תודה על החופש לחיות את חיי״

עוד רגע ליל הסדר ואנחנו עם זכר ליציאת מצרים....

הכנות לחג פסח עם אמא

30 שנים ללכתה 30 שנים אחרי שאימא עזבה אותנו בעודה...

המינים הפולשים לים בחיפה ובעולם

בעיות פלישה של בעלי חיים, צמחים והביטאטים תת ימיים...

הפרויקט בכיכר ספר בחיפה | התושבים מתנגדים לתכנית החדשה

כבר שנים רבות יש אישור ליזם הנדל"ן יעקב פיינגולד לבנות פרויקט בקרבת כיכר ספר בחיפה, הפרויקט קיבל כבר אישור ל-13 קומות בעבר, דבר אשר אינו רגיל בנוף של הרחוב, בו הסטנדרט הוא כארבע קומות. מסתבר שהאישור שניתן לקומות המרובות יחסית, איננו מספיק עבור פיינגולד והוא הגיש תכנית חדשה, בה הוא דורש יותר מכך, הרבה יותר…

התושבים, לעומת חזונו של היזם פיינגולד, אינם מסכימים, ומעלים הרבה בעיות שעלולות לצוף יחד עם בניית בניין הרב קומות. ראשית, בעיית הנראות, האיזור כולו הוא אזור של בתים בעלי מספר קומות מצומצם, הבניין יהרוס את הנראות של הרחוב ויבלוט בצורה שאינה מחמיאה לנוף העירוני באיזור.

הדמיית הפרוייקט בכיכר ספר
הדמיית הפרויקט בכיכר ספר

בנוסף אמורים להיבנות מרכז מסחרי בקומה -1 וחניון תת קרקעי ובו 200 מקומות חנייה (אשר יהיו חניה בתשלום לאלה שאינם דיירי המבנה). לדברי המתנגדים לתכנית, החניות האלה יהוו מקור לנהירה נוספת של תושבי הסביבה, מה שיגדיל את העומסים, יגרום לזיהום אוויר, צפיפות ולכלוך. בנוסף, המתנגדים טוענים כי במסגרת הפרויקט כלולה גם הפקעת חניות ציבוריות ברחוב קרית ספר הקטן (ראו תרשים), לטובת הפיכתו לרחוב דו-סיטרי.

כיכר ספר תמונה אווירית
כיכר ספר תמונה אווירית

טליה פליק, ממתנגדי הפרויקט, מסרה לחי פה תאגיד החדשות:
הרחובות דישראלי, שד' סיני, גבעון, קרית ספר ואיילון מתמודדים כיום עם מצוקת חניות קשה, עומסים, פקקים וחסימת חניות. מצוקת החניה נובעת מצפיפות הבניה וכן בשל 2 בתי ספר וגנים שנמצאים ברחוב דישראלי, בית ספר, בית כנסת, גני ילדים, מיל"ב ובתי אבות בשד' סיני.

כאשר הבניה תצופף עוד, איכות חייהם של התושבים תיפגע, מרגע התחלת הבנייה, במשך שנים רבות ותגרום לנזק בלתי הפיך לדיירים המתגוררים ביום בשכונה. חלקים רבים מהתכנית מנוסחים בצורה מעורפלת, שטחים המוגדרים "שטחי שירות" ואינם מוגדרים באופן ברור מאפשרים ליזמים להוסיף שטחים מסחריים רבים מעבר למותר.

כיום מתווספים פרויקטים של תמ"א 38 בכל אזור הכרמל, עם צפי לתוספת של יח' דיור רבות בכל פרויקט, משמע עוד תושבים שמגיעים לגור באיזור ועוד מכוניות ועומסים באזור פקוק ועמוס גם כעת. בתים רבים שאין להם חניות פרטיות ימצאו את עצמם ללא שום חניה בקרבת ביתם. סה"כ יבוטלו כתוצאה מהפרוייקט כ-50 מקומות חניה ציבורית ברחובות אשר כיום דיירי האזור יכולים לחנות בהם ללא תשלום. "הפתרון התחבורתי" שהוצע יהווה אסון תחבורתי.

תמוה בעיני שתוכנית גרנדיוזית שכזו אושרה במקום רגיש ומורכב שכזה ושעיריית חיפה לא תגיש התנגדות לפרויקט, למרות הבעיות התחבורתיות והאקולוגיות הרבות שיפגעו בציר חיוני ומרכזי בכרמל.

התוכנית החדשה דומה רק למראית עין לזו שאושרה בעבר וחבויות בה טעויות והטעיות רבות שהוועדה המקומית פיספסה.   

התכנית מתיימרת לשפר את השכונה, אך באופן מעשי גורמת לנזק קטלני, מוסיפה טליה.

יתרה מזו, התוכנית הינה "נקודתית" – מכסה רק צד אחד של הכיכר, הרחוב, השכונה והכרמל כולו – ומשקפת בעיקר אינטרס של מספר יזמים.  כמובן שאם התוכנית תאושר, יוכלו יזמים נוספים לדרוש "שוויון זכויות" לתוכניות שלהם ולאינטרסים שלהם, אף שגם הן – כמו התוכנית הנוכחית – הרסניים לתושבי הכרמל הנוכחיים והעתידיים.  


תגובת מר יעקב פיינגולד, יזם הפרויקט של המגדל בכיכר ספר, לחי פה – תאגיד החדשות:

ראשית, בנוגע לטענת הנראות, אני חושב שבכל הכיכרות על ציר מוריה צריך לבנות לגובה. חיפה חייבת להתרומם בכל ציר הרכס, שמתחיל מהאוניברסיטה ועד לכרמל. כך אפשר יהיה להביא אוכלוסייה מבוססת לחיפה. זאת ועוד, בניה זו איננה "מסתירה" לאף אחד, היא אינה פוגעת ואינה מונעת מאיש מליהנות מהנוף של חיפה. בניינים גבוהים יחיו את הרחוב ויחזירו חיים לכרמל, לא רק זאת, אני מאמין שצריך להיות סדרה של פרוייקטים כאלו.

בנוגע למצוקת החניה, הולך לקום חניון ציבורי גדול. בכל השטח שעליו עומד להיבנות המגדל יש אולי 9 מקומות חנייה, ואנחנו פותרים באמצעות החניון את מצוקת החנייה. הטענה אותה העלו לא רלוונטית, עלות החנייה לא אמורה לעצור את התקדמות הפרויקט והאזור.

חיפה חייבת להתפתח, כל ציר מוריה כבר היות עם חנויות בשכירויות, שחלקן כבר סגורות. איזה קסם יקרה בציר מוריה אם לא תהיה בניה חדשה?
ציר מוריה ימות ויגווע, כמו שקורה עכשיו, כשיש מעט עסקים פעילים באזור זה. אם ילכו לרחוב אלחנן ויראו את הבניין הענק אולי כך יבינו את ההבדל, בין זה לבין התכנון במוריה. אף אחד לא רואה את התמונה הרחבה אלא את התמונה שליד הבית שלו, צריך להסתכל בראייה מרחבית על חיפה. אי אפשר להסתכל על אינטרנס אישי, אלא על אינטרס חיפאי, אם זה מתאים זה ייעשה אם לא אז לא.

זכור לי שגם בפרויקט באוסקר שינדלר 7 הייתה התנגדות משמעותית של תושבי המקום, ועכשיו כולם מודים לי על הפרויקט המדהים והעלייה באיכות החיים של תושבי הסביבה. סטודנטים ותושבים נהנים לבוא למקום, ומהעסקים הרבים שיושבים שם.

במסגרת הפרויקט, אנחנו כמובן נסדר את הכל, כדי שהציבור יפגע כמה שפחות מתהליך הבנייה.

הגיע הזמן שתושבי חיפה ידאגו להתפתחות העיר ולא לנוחיותם האישית, או שיאלצו לחפש את ילדיהם שיעברו לתל אביב כי העיר לא תהיה אטרקטיבית עבור הצעירים.

יעקב פיינגולד (צילום: ירון כרמי)
יעקב פיינגולד (צילום: ירון כרמי)צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

כתבות קשורות לנושא זה

53 תגובות

  1. מה זה חוויה עירונית? זה משהו טוב? לא טוב? כרמליתא ביקשה לפתוח עסק לאזור מגורים? ולא הסכימו לה? זה טוב או לא טוב? למי זה טוב? למי זה לא טוב?

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

יירוט מול חופי עכו 17/6/24 • הגרי מסביר לקשורת הזרה על עתיד לבנון

(חי פה) - עדכונים מלחמה לבוקר יום ב', 17/6/24: מטרה יורטה מול לבנון. תא"ל הגרי מסביר את עתיד לבנון כתוצאה מחוסר היכולת של ממשלת...

חיפה גבר כבן 70 נמשה מהמים ללא הכרה

מאיחוד הצלה נמסר לחי פה: צוותי הרפואה של איחוד הצלה בהחייאה בדקות אלו על גבר כבן 70 שנמשה מהמים ללא הכרה בחוף הכרמל בחיפה....

קרית אתא: בת שנתיים במצב בינוני לאחר שטבעה

מאיחוד הצלה הצלה נמסר לחי פה: צוותי הרפואה של איחוד הצלה העניקו סיוע לילדה (כבת שנתיים) שנמשתה מהבריכה בחצר ביתה ברחוב זלמן שניאור בקרית...

קייטנת אנגלית קטנה ומיוחדת בחיפה – לגילאי 5-12 • קיץ 2024

פעילות של כיף הנאה ולימוד אנגלית: 21/07-08/08/24 • 15 ימי קייטנה 11-15/08/24 אופציה לשבוע נוסף לפרטים והרשמה – שוש קולין: 04-8364464, 052-3324117 קייטנת אנגלית מיוחדת במינה צוות מדריכים...

אלפי מאמינים צועדים בתהלוכת "מריה הקדושה" בחיפה • פקקי תנועה ענקיים

בתהלוכת ה-105 שנים ל"מריה הקדושה" בחיפה, שבצל אירועי המלחמה והוראות פיקוד העורף נדחתה לאחרונה מלפני חודשיים, נוטלים חלק אלפי מאמינים מהעדה הנוצרית שהגיעו מכל...