הפרויקט בכיכר ספר בחיפה | התושבים מתנגדים לתכנית החדשה

הדמיית הפרוייקט בכיכר ספר

כבר שנים רבות יש אישור ליזם הנדל"ן יעקב פיינגולד לבנות פרויקט בקרבת כיכר ספר בחיפה, הפרויקט קיבל כבר אישור ל-13 קומות בעבר, דבר אשר אינו רגיל בנוף של הרחוב, בו הסטנדרט הוא כארבע קומות. מסתבר שהאישור שניתן לקומות המרובות יחסית, איננו מספיק עבור פיינגולד והוא הגיש תכנית חדשה, בה הוא דורש יותר מכך, הרבה יותר…

התושבים, לעומת חזונו של היזם פיינגולד, אינם מסכימים, ומעלים הרבה בעיות שעלולות לצוף יחד עם בניית בניין הרב קומות. ראשית, בעיית הנראות, האיזור כולו הוא אזור של בתים בעלי מספר קומות מצומצם, הבניין יהרוס את הנראות של הרחוב ויבלוט בצורה שאינה מחמיאה לנוף העירוני באיזור.

הדמיית הפרוייקט בכיכר ספר
הדמיית הפרויקט בכיכר ספר

בנוסף אמורים להיבנות מרכז מסחרי בקומה -1 וחניון תת קרקעי ובו 200 מקומות חנייה (אשר יהיו חניה בתשלום לאלה שאינם דיירי המבנה). לדברי המתנגדים לתכנית, החניות האלה יהוו מקור לנהירה נוספת של תושבי הסביבה, מה שיגדיל את העומסים, יגרום לזיהום אוויר, צפיפות ולכלוך. בנוסף, המתנגדים טוענים כי במסגרת הפרויקט כלולה גם הפקעת חניות ציבוריות ברחוב קרית ספר הקטן (ראו תרשים), לטובת הפיכתו לרחוב דו-סיטרי.

כיכר ספר תמונה אווירית
כיכר ספר תמונה אווירית

טליה פליק, ממתנגדי הפרויקט, מסרה לחי פה תאגיד החדשות:
הרחובות דישראלי, שד' סיני, גבעון, קרית ספר ואיילון מתמודדים כיום עם מצוקת חניות קשה, עומסים, פקקים וחסימת חניות. מצוקת החניה נובעת מצפיפות הבניה וכן בשל 2 בתי ספר וגנים שנמצאים ברחוב דישראלי, בית ספר, בית כנסת, גני ילדים, מיל"ב ובתי אבות בשד' סיני.

כאשר הבניה תצופף עוד, איכות חייהם של התושבים תיפגע, מרגע התחלת הבנייה, במשך שנים רבות ותגרום לנזק בלתי הפיך לדיירים המתגוררים ביום בשכונה. חלקים רבים מהתכנית מנוסחים בצורה מעורפלת, שטחים המוגדרים "שטחי שירות" ואינם מוגדרים באופן ברור מאפשרים ליזמים להוסיף שטחים מסחריים רבים מעבר למותר.

כיום מתווספים פרויקטים של תמ"א 38 בכל אזור הכרמל, עם צפי לתוספת של יח' דיור רבות בכל פרויקט, משמע עוד תושבים שמגיעים לגור באיזור ועוד מכוניות ועומסים באזור פקוק ועמוס גם כעת. בתים רבים שאין להם חניות פרטיות ימצאו את עצמם ללא שום חניה בקרבת ביתם. סה"כ יבוטלו כתוצאה מהפרוייקט כ-50 מקומות חניה ציבורית ברחובות אשר כיום דיירי האזור יכולים לחנות בהם ללא תשלום. "הפתרון התחבורתי" שהוצע יהווה אסון תחבורתי.

תמוה בעיני שתוכנית גרנדיוזית שכזו אושרה במקום רגיש ומורכב שכזה ושעיריית חיפה לא תגיש התנגדות לפרויקט, למרות הבעיות התחבורתיות והאקולוגיות הרבות שיפגעו בציר חיוני ומרכזי בכרמל.

התוכנית החדשה דומה רק למראית עין לזו שאושרה בעבר וחבויות בה טעויות והטעיות רבות שהוועדה המקומית פיספסה.   

התכנית מתיימרת לשפר את השכונה, אך באופן מעשי גורמת לנזק קטלני, מוסיפה טליה.

יתרה מזו, התוכנית הינה "נקודתית" – מכסה רק צד אחד של הכיכר, הרחוב, השכונה והכרמל כולו – ומשקפת בעיקר אינטרס של מספר יזמים.  כמובן שאם התוכנית תאושר, יוכלו יזמים נוספים לדרוש "שוויון זכויות" לתוכניות שלהם ולאינטרסים שלהם, אף שגם הן – כמו התוכנית הנוכחית – הרסניים לתושבי הכרמל הנוכחיים והעתידיים.  


תגובת מר יעקב פיינגולד, יזם הפרויקט של המגדל בכיכר ספר, לחי פה – תאגיד החדשות:

ראשית, בנוגע לטענת הנראות, אני חושב שבכל הכיכרות על ציר מוריה צריך לבנות לגובה. חיפה חייבת להתרומם בכל ציר הרכס, שמתחיל מהאוניברסיטה ועד לכרמל. כך אפשר יהיה להביא אוכלוסייה מבוססת לחיפה. זאת ועוד, בניה זו איננה "מסתירה" לאף אחד, היא אינה פוגעת ואינה מונעת מאיש מליהנות מהנוף של חיפה. בניינים גבוהים יחיו את הרחוב ויחזירו חיים לכרמל, לא רק זאת, אני מאמין שצריך להיות סדרה של פרוייקטים כאלו.

בנוגע למצוקת החניה, הולך לקום חניון ציבורי גדול. בכל השטח שעליו עומד להיבנות המגדל יש אולי 9 מקומות חנייה, ואנחנו פותרים באמצעות החניון את מצוקת החנייה. הטענה אותה העלו לא רלוונטית, עלות החנייה לא אמורה לעצור את התקדמות הפרויקט והאזור.

חיפה חייבת להתפתח, כל ציר מוריה כבר היות עם חנויות בשכירויות, שחלקן כבר סגורות. איזה קסם יקרה בציר מוריה אם לא תהיה בניה חדשה?
ציר מוריה ימות ויגווע, כמו שקורה עכשיו, כשיש מעט עסקים פעילים באזור זה. אם ילכו לרחוב אלחנן ויראו את הבניין הענק אולי כך יבינו את ההבדל, בין זה לבין התכנון במוריה. אף אחד לא רואה את התמונה הרחבה אלא את התמונה שליד הבית שלו, צריך להסתכל בראייה מרחבית על חיפה. אי אפשר להסתכל על אינטרנס אישי, אלא על אינטרס חיפאי, אם זה מתאים זה ייעשה אם לא אז לא.

זכור לי שגם בפרויקט באוסקר שינדלר 7 הייתה התנגדות משמעותית של תושבי המקום, ועכשיו כולם מודים לי על הפרויקט המדהים והעלייה באיכות החיים של תושבי הסביבה. סטודנטים ותושבים נהנים לבוא למקום, ומהעסקים הרבים שיושבים שם.

במסגרת הפרויקט, אנחנו כמובן נסדר את הכל, כדי שהציבור יפגע כמה שפחות מתהליך הבנייה.

הגיע הזמן שתושבי חיפה ידאגו להתפתחות העיר ולא לנוחיותם האישית, או שיאלצו לחפש את ילדיהם שיעברו לתל אביב כי העיר לא תהיה אטרקטיבית עבור הצעירים.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
יעקב פיינגולד (צילום: ירון כרמי)
יעקב פיינגולד (צילום: ירון כרמי)הגיבו כאן לכתבה

53 תגובות
 1. הצגכח אמר/ה

  צריך לציין כי המרכז מסחרי ב-1 הוא על חשבון 200 חניות.

 2. אבי אמר/ה

  לא שני בתי ספר. שלשה! זכרון יוסף, ריאלי, נתיבי כרמל.

 3. דליה אמר/ה

  אסון . תנו לחיות בשקט. אפילו אדון פיינגולד מודה שתושבי הסביבה יפגעו .אין תשתית לבניין המפלצתי. .

 4. היזם הוא חבר מועצת עיר חיפה אמר/ה

  תגובתו של פיינגולד: ע"י ציפוף האזור ופגיעה ברווחת התושבים, ונגיסה באזורים הציבוריים לטובת הפרויקט הנפלא שלי, נמנע מילדינו לעזוב לתל אביב..
  הממ.. ניכר שיש פה בעיה לוגית

  היזם הוא חבר מועצת העיר חיפה. הוא צריך לתלות שלט של גילוי נאות כזה בכל קומה בבניין.

 5. בן אל אמר/ה

  היכן שמופיע זהב מצויין אני יודע שהנוכלות מתקדמת עוד צעד

 6. אייל חיפה אמר/ה

  התנגדויות מוצדקות. החניון הציבורי הענק ותוספת של 100 רכבים של הדירות במגדל יהפכו את כל קרית ספר לפקק תנועה אימתני. כבר היום, אנחנו על הסף.. ומוסיפים עוד ועוד תמא 38, כל בניין כזה מוסיף עוד רכבים חדשים בדירות נוספות.
  מר פיינגולד צודק ציר מוריה צריך להתפתח אבל איזו סיבה יש למגדל כזה בקצה של שני רחובות קטנים וצרים?
  כפי שכל בניין הגיש תוכנית תמא 38 היה צריך לאפשר לו להגיש תוכנית של 6-7 קומות בלבד לפי אופי הרחוב והסביבה.
  החמדנות לדרוש 14-20 קומות במגרש קטן יחסית היא מזעזעת.
  התברר בבתי המשפט שמהנדס העיר ווטרמן הטעה במכוון את ועדות התכנון מכיוון שחישב את גודל המגרש ללא ההפקעות הדרושות למדרכות וחניות. בתוספת ההפקעה אין גודל מספיק למגדל בכלל. אין שום צורך במגדל כדי להביא עסקים ותושבים לציר מוריה. הציר מלא בחנויות ריקות ובתמא 38 עם דירות חדשות, ממש לא צריך את המגדל שלך אדוני
  שברור שאלו יהיו דירות מאד מאד יקרות ולא יביאו אף משפחה צעירה, יימכרו למליונרים מבוגרים. די לקשקש לנו.
  האדון פיינגולד גם מתעשר מהבניין בצורה בלתי סבירה משלטי הפרסום הענקיים שהציב כמובן בשל קשריו בתוך העירייה.. כל המטרה שלו בפעילות הציבורית היא הרי להיות צינור לאינטרסים הכלכליים שלו ושל חבריו הקבלנים על ידי השפעה במועצת העיר על החלטות שונות ועל חברי ועדות התכנון.
  התכנון באוקסר שינדלר הוא נוראי ממש, יצר מטרד קבוע וקשה של משאיות, יוצא חצייה מסוכנת של מאות תושבי הרחוב
  הסואן למרכז מסחרי קטן ומוזר, מכוער להפליא, תקוע ללא גישה מסודרת בין בניינים, שלא נעים לשבת בו כלל. במקום להקים מרכז מסחרי רגיל במרכז השכונה תקעו איזה משהו מוזר הזוי בקצה הרחוב של חזז ומול ציר תנועה סואן.
  פיינגולד לא מבין דבר בבינוי ערים, לא מבין דבר בעומסים שהפרויקט המגלומני הזה יגרום בדיוק בכיכר התנועה הכי בעייתית בכל ציר הרכס, שגם אותה לצערנו חייבים לאור ריבוי הרכבים לשנות לצומת מרומזר ללא חצייה שלו בין שני הצדדים ולעשות את האפשרות להסתובב רק דרך מעגלי תנועה ברחובות אחרים ואז לחזור לכיכר כי המקום יוצר כבר היום עומסי תנועה חריגים ביותר.
  הועדה המקומית בחיפה היא אסון היא בונה נמוך איפה שצריך לבנות מגדלים כמו נאות פרס, היא בונה מגדלים איפה שצריך לבנות נמוך כמו במרכז הכרמל. היא פשוט הורסת את העיר בתכנון הזוי, מוטה קבלנים ומנוגד לכל הגיון מרחבי ותחבורתי. התוצאות הן שערים אחרות מזנקות באיכות החיים וחיפה נשארת עם בנייה רעה ותכנון כושל.

 7. חיים שן-אור אמר/ה

  טוב שהתברכנו באנשים מסוגו של יעקב פיינגולד, שאינם דואגים כלל לטובתם האישית ומביאים לכרמל הגווע אוכלוסיה חדשה ומבוססת – כזו שתסתפק בחנייה אחת לדירה ותשתמש בשירותי המטרונית שיופעלו בקרוב במהרה בימינו בציר מוריה, ונאמר אמן. דיירים אלו גם יברכו על הסופרמרקט הענקי שייבנה במרתף, במקום שהיה מיועד לחניה השניה שלהם ולחניית אורחיהם.
  אין גם ספק שדיירים אלו יעמדו בעלויות החיים במגדל, והחנויות שיהיו בו ב"קומת המסחר" לא היו נסגרות בזמן הקורונה, שכן דמי השכירות שידרוש מר פיינגולד יהיו – ללא שום חשש וספק – הרבה יותר ננמוכות מאלו הנדרשים על ידי בעלי הבניינים הישנים. וכמובן
  ומעל לכל, רק בעל חזון כזה יהיה מסוגל ליזום משהו – שירות רחפנים ? מנהרה תת-קרקעית ? – שימנע מתושבי חיפה להתקע בפקקים הקיימים כמעט כל יום בכיכר וברחובות הסמוכים, ושלא יתוגברו כלל על ידי תוספת תנועת הסופרמרקט ועל ידי הפיכת קטע הכניסה לרח' קריית ספר לדו-סיטרי, וכמובן שהכל יהיה ממש טוב בזמן הקמת הבניין, שמרתפו העצום עובר מתחת למדרכות.
  ושוב – כל לחי לחזון פיינגולד, השם בכיס הקטן אפילו את יחזקאל, ההוא מ"חזון העצמות היבשות"

 8. אבי הראל אמר/ה

  איפה ראש העיר, שנבחרה על בסיס ההבטחה שלה לשפר את איכות החיים שלנו? למה היא לא מתערבת? למה היא לא משפיעה?

 9. דליה אמר/ה

  אסון. בשם הכסף הורסים פה את החיים למי שסובל היום מפקקים מטורפים על הציר אין פה תשתית לזה . אדון פיינגולד עצמו מסכעם שחיי התושבים יפגעו

  1. שולה אמר/ה

   לא בשם הכסף אלא בשביל הכסף. ועושים זאת בשם מה שטוב לחיפה יעני

 10. לודמילה אמר/ה

  כמו רפובליקת בננות.. 🤦🏼‍♂️ הזוי..
  נראה אותם עושים זאת בשדרות בן גוריון..?!
  קודם צריך תוכנית מסודרת – פינוי בינוי של כל חיפה.
  שיביאו את הסינים, הם עושים זאת תוך זמן קצר.

 11. תושב האיזור אמר/ה

  לא זכור לי שבחרנו בפיינגולד לראש העיר! פתאום יש לו חזון ותכניות ״להחיות״ את העיר??? חוצפה וצביעות. לא רוצים את כל הפרוייקטים ההזויים האלה שיהרסו לנו את החיים !

 12. ליאור אמר/ה

  אולי אפשר שהחניון יהיה בחינם ועם יותר מקומות חניה, וכך התושבים יוכלו לחנות ולא תהיה מצוקת חניה גדולה כל כך…

 13. תושב השכונה אמר/ה

  זה הולך להיות אסון תחבורתי.
  גם היום רכב שנתקע באחד הנתיבים בין רמת אשכול לככר ספר גורם לפקקים איומים בכל דרך פרויד.
  זה הולך להיות המצב הקבוע במשך כמה שנים.

 14. רות בלומנפלד אדריכלית אמר/ה

  יש מקום לבניה לגובה עם מסחר בקומת קרקע לאורך ציר הרכס, אך בכפוף לכך שיוקצו מקומות חניה מספקים למשתמשים, מדרכות רחבות ונוחות לטובת הציבור הקפדה על מניעת מטרדים ופיתוח נוסף ורציני של התחבורה הציבורית. זכור לי שגם לבניה של מרכז חורב (הושלם ב-1986), היו התנגדויות רבות ודומות לאלו של היום, אך הפתיחה של המרכז דמתה לסכר שנפרץ והוא הפך מיד למקום שוקק חיים – מאז ועד היום. לאחר הקמתו, לא רק שכל המרחב סביבו נתן קפיצה ענקית בהתפתחות – היתה גם העתקה של מרכז הכובד של העיר ממרכז הכרמל למרכז חורב. ערך הנדלן בכל האיזור עלה במכפלות. נעשו אז שגיאות בתכנון, אשר מאפשרות הפקת לקחים. המרכז המדובר בכיכר קרית ספר יושב על ציר הרכס ואין כל הכרח להגיע לשם ברכב, אפשר ורצוי להשתמש בתחבורה ציבורית, ואף הליכה אליו ברגל לאורך כל ציר מוריה -הנשיא היא הליכה ללא עליות וירידות קשות, וטובה לבריאות ולנפש.

 15. אורי גוט אמר/ה

  למי שלא מכיר את היזם- הוא בנה עכשיו בניין ברח שמשון קרוב למוריה.
  אישרו לו בנין ללא חניות
  אישרו לו 12 יח דיור
  עכשיו הוא ביקש לפצל 6 דירות ל 2 , ואישרו לו.
  וזה אומר שיהיו 18 דירות.
  בשלבי הבנייה בנו ל 6 דירות 2 ממדים , כך שהכל היה מתוכנן מראש שבשלב מסוים יחלקו את הדירות.
  הטענה שרק 9 חניות יפגעו אינה נכונה.
  אולי העסקים שלו גוועים.
  לא חסר לתושבים שטחי מסחר
  הכל בצע כסף
  לא ידעתי שתושבי השכונה הינם תושבים מוחלשים.
  מי הוא שיחליט שצריך לכער את רכס הכרמל?
  הכל זה בשביל כסף

 16. רמי אמר/ה

  אין ספק שחיפה חייבת להתפתח, השאלה היא אם כמו תל אביב או כמו חיפה. יותר מזה, השאלה אם כל יזם שמסתכל בעיניים כלות $ צריך לקבוע איך תראה העיר או התושבים. כל בנייה מתבססת על דרשית סטיות וחריגות וגזילת המרחב הציבורי…
  חיפה עיר שבנויה על ההר הירוק כל ימות השנה נעלמת, הרחובות שלנו צרים (רחוב כמו מוריה נקרא באירוניה מסוימת "שדרה") ומתפתלים, חשוב לכל תושב שהבניה תתחשב בסביבה המיוחדת. אנחנו רוצים להתחדש בעיר שתשאר יפה. לא בטוח שהיזמים חושבים ככה!!!

 17. היזם הוא חבר מועצת עיר חיפה אמר/ה

  וזה אומר הכל

 18. תושב האזור אמר/ה

  כל ראש עיר משאיר את החותם שלו על חיפה ונזכר לטוב או…..
  ציר מוריה כבר היום לא מכיל את התנועה עליו. אחרי הקמת המגדל עם שרותים נוספים -האזור יהפוך לפקק אחד גדול

 19. חיפאית תמיד אמר/ה

  מזעזע, תאוות בצע לשמה, ולעזאזל תושבי העיר.
  הכתבה הזו עדינה מידי.
  לא מציינים פה שהיזם הוא חבר מועצת העיר (!). לא פחות מחבר מועצה. אחד מאנשי האמון שלנו שנבחר לדאוג לנו, התושבים.
  תחת זאת יעקב פיינגולד דואג רק לעצמו.
  איפה היושרה הציבורית?
  תמי ברק, זה השותף שלך- לא נראה לך שעליו להתפטר?
  בנוסף, הגיעה לאוזניי השמועה שבקומת החנייה העליונה, שבמקור היתה מיועדת לחניון בלבד, עומד להיפתח סופרמרקט, וזאת מלבד הקומה הראשונה שתהיה קומת חנויות. אתם מתחילים לקלוט מה הולך להיות בכניסה לחניון? חוץ מכל הרכבים הפרטיים- מלא משאיות פורקות. ובאלו שעות…
  בחיי, אם הייתי גרה בקריית ספר/ איילון/ דישראלי/ , שד' סיני- הייתי שוקלת למכור ולברוח. מזל שהילדים שלי לא לומדים בריאלי אחוזה. כדאי שגם בריאלי יתעורר

  תתעוררו אנשים, תרתמו למאבק. אל תתנו לזה לקרות!!!

 20. אייל אמר/ה

  עלתה פה טענה שנגד מרכז חורב היו טענות שיגרום פקקים ו"הסכר נפרץ והוא שוקק חיים".
  מרכז חורב הוא הסיבה לפקקי ענק בצומת חורב כל בוקר וערב. מי שלא מבין את זה חי באשליות קשות.
  מרכז חורב הוא כשלון בכל פרמטר של תכנון אורבני וזה עוד בצומת גדול ומרומזר.
  הוא נבנה כמעט ללא מדרכות סביבו, הכיכר הקטנה שלו שממה ונגסו בה, מדרכות לכיוון פיקא לא נעימות,
  הוא הרסני ואטום כלפי סביבתו, הכניסות לחניון שלו יצרו את הפקקים בפיקא לכיוון חורב.
  אוי לנו אם זה נחשב פה הצלחה.

 21. יוסי אמר/ה

  אם מר פ. חושב שהמגדל מוצלח כל כך, שיפעל לבניית נגדל כזה צמוד למקום מגוריו.

 22. תושב האיזור אמר/ה

  תגובה לגב׳ בלומנפלד: מה ההתנשאות הזו? מי את שתגידי לנו איך חיינו צריכים להתנהל? ובאשר למרכז חורב- הוא החטא הראשון שהפך את מרכז אחוזה לפקק אחד ענק וכמרכז מסחרי מדשדש כבר שנים!

 23. רחל אמר/ה

  חזירים ברחוב וחזירויות בעיריה

 24. אדם אמר/ה

  הפרמטר העיקרי של בעיית התחבורה והאקולוגיה הינו שיעור הילודה.

 25. יעקב אמר/ה

  מה יש להתנגד תסתכלו איזה יפה הוא היה גם ככה רוב הבניינים שם נראים כמו חרא של סוסים

 26. מירי אמר/ה

  יש לציין שהתוכנית קיבלה אישור בעבר, מתוך הנחה שיקלו על ציר מוריה, ע"י בניית כבישים היורדים מהרכס דרך כרמלה ועוד.
  כבישים אלו לא נסללו, ולכן תכנית פיינגולד בכיכר אמורה לא לצרת לפועל בשלב זה

 27. דרור אמר/ה

  השמטה? או אי-דיוק?
  מבקש להתייחס אל מר פיינגולד בכבוד המגיע לו: חבר מועצת העיר!
  לא ברור שזה צובע את הסיפור קצת אחרת?
  ואז – כחבר מועצת העיר (לא כיזם, חס וחלילה) – הוא מציע להעמיס את ציר מוריה. בניגוד לדעתו של צוות ארכיטקטים מכל הארץ…. שממליץ:
  – בנייה לגובה רק בשכונות הנמוכות
  – לא לבנות מגדלים בשכונות רוויות…
  אז איך מצטייר פיינגולד בכתבה? יזם שהוא חבר מועצה, ועם יכולות תכנון עיר מעולות…..

 28. דוד אמר/ה

  כל המתנגדים האילו רק תוקעים את העיר הזו כבר עשרות שנים, על כלום, די תתקדמו הרסתם כל דבר טוב.

 29. אריק שטיינר אמר/ה

  היה צריך לשמר ולא להחריב את אופיו של ציר מוריה…
  יש מספיק מקומות בהם אפשר לבנות לגובה בלי להחריב את הנוף העירוני

 30. י אמר/ה

  אין תשתיות לפרויקטים כאלה במרכז הכרמל, בניגוד לסביוני דניה שנמצאת במקום מרוחק. אם היה ניתן להכיל את התנועה אז הפרויקט היה מבורך, אבל כבר עכשיו הכלל פקוק עם רכבים שחונים על המדרכות בכל מקום.
  גם עכשיו עם פרויד כמו שהוא – אין סיכוי להעמיס עוד על התנועה ללא הרעה באיכות החיים של התושבים (וכן בנושא הפקקים עדיף לא להיות כמו תל אביב)

 31. עובד (שם פרטי) אמר/ה

  פיינגולד (היזם) צודק באומרו: "אי אפשר להסתכל על אינטרס אישי, אלא על אינטרס חיפאי". אלא שהפרויקט המגלומני שלו משרת רק את האינטרס האישי שלו. זהו פרויקט מטורף, בלתי מתקבל על הדעת ביחס לסביבה שבה הוא ניצב. ככתוב בתורה: "הָבָה נִבְנֶה-לָּנוּ עִיר, וּמִגְדָּל וְרֹאשׁוֹ בַשָּׁמַיִם, וְנַעֲשֶׂה-לָּנוּ, שֵׁם". הסירחון עולה מהמגדל השמימה. יושב לו קבלן ויזם במועצת העיר ופועל למען אינטרסים פרטיים שלו. יופי של נורמות. עינת, הורידי נא את המסכה (מותר כבר) ותריחי מה התבשל שם בעירייה.

 32. לימבו אמר/ה

  יהפוך את ציר מוריה לפקק תנועה משעות הבוקר ועד לפנות בוקר של יום המחרת.
  ההשפעה תהיה מהאודיטוריום ועד מרכז חורב.

 33. אילן אמר/ה

  היזם זוכה לרחוב פרטי ביציאה לככר הספר. המשאיות יסתובבו בתוך הרחוב במקום במגרש. תקן החנייה מופחת ל1 לדירה.החניון גולש מתחת לרחובות. במקום קומת חנייה יהיה סופרמרקט. איפה הנציגים שאמורים ליצג את התושבים ואיפה ראשית העיר.

 34. חני אייכלר אמר/ה

  יעקב פיינגולד חבר מועצה, נכון? לא פלא שהצליח לקבל הסכמת העיריה לבניה כזו לגובה.
  ברחוב ברל בוני ישראל רוצים לבנות לגובה. העיריה מסרבת בתוקף ועוצרת את הפרוייקט למרות שבתחילת הרחוב ישנם רבי קומות.
  כשמקורבים לצלחת מצליחים .
  הבתים ברחוב ברל ללא ממדים, אין מקלטים. אבל קליש מסרבת בתוקף לאשר בניה לגובה. מעניין מה היה קורה אם חבר מועצה היה גר ברחוב?……..

 35. תושב האיזור אמר/ה

  תגובה לדוד: תתקדם אתה- לתל אביב.. ואז תוכל לגור באמצע קרחנה אינסופית וליהנות.

 36. דין דין אמר/ה

  תרצו או לא כל רחוב מוריה יהפך לשדרת מגדלים עם חניה תת קרקעית.אחרי בנין של 20 קומות בקרית ספר יבואו עוד.

 37. שומר הכיכר אמר/ה

  אבל רק ליעקב פיינגולד שלנו יהיה סופרמרקט !
  כל הקודם זוכה,
  המאחר בוכה –
  רוץ למועצת העיר –
  אל תתקל בחזיר !

 38. נעמי אמר/ה

  אל תיתן דוגמא את אוסקר שינדלר 7. כל כך מכוער שבא לבכות. וגם הבניינים ליד. השחור הזה באמצע החיים.

 39. אילה רוכוורגר אמר/ה

  תגובתו של מר פיינגולד מקוממת! הנימוקים שלו מנותקים מהמציאות, והוא מונע ע"י אינטרסים אישיים מעצם היותו היזם של הפרוייקט.
  פיינגולד משתמש באמירות שאינן מבוסבות על תחקיר רציני, וההשוואה לאוסקר שינדלר אינה הולמת.
  "אנחנו פותרים מצוקת חניה…" אמירה מצחיקה.הוכח ע"י מומחה תחבורה שהבנין צורך יותר חניה ממה שהוא מסוגל לספק. החריגות שהוא מבקש גוזלות קומת חניה שלמה לטובת הקמת סופרמרקט ענק (גדול יותר מזה שבמרכז חורב!)
  פיתוח ציר מוריה שעליו מדבר פיינגולד יכול לקרות ע"י תכנון עירוני הולם והנחת תשתיות תחבורתיות ויצירת חניה ציבורית הולמת, ולא באמצעות דחיסת רבי קומות ללא הכנת תשתיות רצינית לאורך כל הציר.
  מספיק לראות את הקטסטרופה שקרתה ברחוב חביבה רייך הותיק, בו קבלנים דחסו על שטח קטן יחידות דיור רבות ללא תשתיות אזוריות של חניה, תנועה וביוב.
  אסור לאפשר לאותה טעות לחזור על עצמה.

 40. נתי אמר/ה

  על איזה ילדים מדבר היזם שיגורו במגדל השן הזה, הפרוייקט המדובר בוודאות לא יהייה הטריגר להשארותם בחיפה.
  איפה ראשת העיר שבחרנו כי נאמר שיש לה ניסיון וכישורים בתיכון עיר.
  כשלון נוראי בנושא זה.
  לרמוס ברגל גסה את הכרמל הוותיק כהמשך ליונה יהב. בושה וחרפה.
  נבחרי הציבור, זאת שעה למעשים, לבטל לאלתר את כל הפרויקט ולעשות חשיבה מחודשת עם תיכנון חדשני ומתחשב בכל האספקטים לא רק היזם.

 41. אסתר אמר/ה

  פיינגולד חשב להרדים את תושבי השכונה לאחר שתוכניתו ה-1 לא נשמעה לו כדאית….
  בוקר אחד לאחר כמה שנים טובות מתעוררים לשלטי ענק המבשרים את בוא המגדל.
  השילוט אינו מציין את החריגות שנדרשות ע"י פיינגולד חבר מועצת העיר (וגם יו"ר אתו"ס) לך תחפש אצל מהנדס העיר מה החריגות…והן רבות וחותכות "בבשר החי" של איכות החיים.
  דבר נוסף שמעורר תמיהה: "החברות" עם מיכי אלפר סגן ומ"מ ראשת העיר חיפה, יו"ר הועדה המקומית לתכנון ובניה……
  ואיפה עירית חיפה?? טומנת ראשה בחול…..

 42. מוצי אמר/ה

  לא מבין איך "היזם" פיינגולד לא קיבל עד עכשיו את תואר יקיר חיפה על תרומתו למען תושבי חיפה בכלל ותושבי רכס הכרמל בפרט… פינגולד בונה את כוחו הפוליטי במשך שנים במטרה אחת בלבד להיטיב עם תושבי חיפה, וחס וחלילה אם נחשוד בו שהוא עושה זאת מסיבות אחרות כגון קידום עסקיו או עשיית רווח לעצמו. הנ"ל נכנס למועצת העיר ואף ישב בקואליציה עם קליש ועם איש המפתח מיכי אלפר. יונה יהב בזמנו נתן לו אישור לבניית מגדל של 22 קומות ואמר "מי שנותן לי 100 מקומות חניה ציבורים בכרמל, יקבל ממני מה שהוא רוצה" , עבור התכנית הזו, יצאו מהנדס העיר וראש העיר מגדרם, ויתרו לו על הקצאת שטחים לטובת הציבור ואף אפשרו לו להשתמש בשטח ציבורי מתחת לרחובות הסמוכים לצורך החניון שיבנה. בעקבות ההתנגדויות אישרה לו הועדה המחוזית בשנת 2013 לבנות "רק" 13 קומות וכ 750מ"ר שטח מסחרי. פיינגולד טוען מאז ש" אין התכנות כלכלית לפרוייקט" ומנסה מאז לקבל הטבות והקלות מסוגים שונים. הפעם הגיש יקיר חיפה בקשה להקלות שכוללות הורדת החניות לדיירים מ 2.25 לדירה לחניה בודדת לדירה ובשטח שמתפנה הוא רוצה להקים סופר מרקט של 1,080 מ"ר בקומת המרתף (כמובן שרק לטובת תושבי הכרמל) ולהזכירכם, זה בדיוק על השטח הציבורי שלנו שאיפשר לו ראש העיר הקודם. בנוסף ביקש להגדיל את מספר הדירות וכן את מספר הקומות בבניין.

 43. אדם אמר/ה

  מה עם כביש נוסף לחוף הים ? שוב עומס לא סביר על צומת חורב? מדוע לא מקדמים כבישי הר הכרמל לחוף הים ??

 44. תושב חיפה אמר/ה

  כשאני קורא כתבות כאלו אני מבין שהגיע הזמן לעבור דירה..
  חיפה כבר לא מה שהייתה לפני 30 שנה. עיר עמוסה ומזוהמת.

 45. חיפני אמר/ה

  גם בורים שמעולם לא שמעו על "קרית ספר", יכולים לכתוב את השם הנכון, רק אם יקראו את השלט עם שם הרחוב (אם הם יודעים לקרוא).

 46. חחח אמר/ה

  מעניין איך כל האנשים האלא יגיעו לבית המפואר והמודרני שלהם, דרך איזה כביש בדיוק? דרך אותו ציר מוריה שגם היום אי אפשר לחצות אותו בפחות משעה בשעות הבוקר? וכל זה בגלל שאנחנו התושבים לא צריכים לדאוג לנוחיותינו הפרטית ולא רואים את התמונה הכוללת, אנחנו צריכים לדאוג לכיסו הפרטי של היזם

 47. נ אמר/ה

  הקבלנים רוצים להרויח והרבה ולא איכפת להם הניראות ..אבל מה עם האדריכלים? הפכו את חיפה לבטונז'ה תל אביבית ..כל ציביון העיר הושחת לטובת רווחים מופלגים ותיכנון רשלני עצל

 48. אזרח+מודאג אמר/ה

  הפרוייקט אסון לכרמל בשטח מצומצםמוסיפים מאות משפחות עם מאות כלי רכב שמיצרים פקקים ענקיים באיזור עם תשתיות תחבורה מצומצמות.אם לא יפתחו תשתיות מוגדלות פלוס כבישים המתחברים לכביש החוף תהיה קטסטרופה תחבורתית וחניות מוגבלות מאוד

 49. טלי אמר/ה

  טיעוני היזם הנם טיעוני סרק. באזור מסחר פעיל: שלושה סופרים ומרכז חורב שאינו המתחם המשגשג לו קיוו. בעבור קומץ דיירי מגדל אין כל סיבה הגיונית ומוצדקת לשבש את חייהם של עשרות אלפי דיירי השכונה לה ציר עיקרי בודד. את בנייני המגדל ראוי שיקימו באזורי תחבורה ראויים יותר. גם לתושבים הנוכחיים יש זכויות!

 50. כרמליתא אמר/ה

  עיר שלא רוצה להיות עיר, וולקאם טו חיפה.
  אנשים שבוכים על מדרכות שכלב לא עובר בהן כי פשוט אין סיבה לעבור בהן, ועתידות להפוך לרחבה לצד חנויות ובתי קפה.
  בכי על חניות לרכבים ועוד רכבים ועוד רכבים- מכת מוות לחוויה עירונית כלשהי ומוציא את החשק להתהלך בעיר בכלל כי כולם רק נוסעים ממקום למקום.
  אם החיפאים היו יכולים, כל חיפה היתה הופכת לכביש אחד ארוך-ארוך שלצידו אלפי חניות לוילות מבודדות או בניינים מדורגים. חלילה שיהיה עסק אחד אפילו לצד הוילות כי עשויים לשמוע בני אדם אחרים שמתקיימים באותו מרחב.

 51. אבי הראל אמר/ה

  מה זה חוויה עירונית? זה משהו טוב? לא טוב? כרמליתא ביקשה לפתוח עסק לאזור מגורים? ולא הסכימו לה? זה טוב או לא טוב? למי זה טוב? למי זה לא טוב?

 52. שולה אמר/ה

  אי אפשר להסתכל על אינטרס אישי חחחחחחחח

הגיבו כאן לכתבה