המכה ה-11 של הבנייה בחיפה • האם זה הסוף להתחדשות העירונית? ○ נחמה אסנין ◄ דעה

בשקט, בשקט, מתחת לרדאר, יחוסלו היום, שלישי 5 באפריל 2022, הסיכויים להתחדשות עירונית בחיפה.

היום (ג' 5/4/22) עיריית חיפה תעלה להצבעת מועצת העיר את תוכנית חפ/הח/2640 "קביעת שיעור היטל ההשבחה בתכניות פינוי/בינוי לפי חלוקה לאזורים". תוכנית זו נסמכת על חוק ההסדרים שקובע כי היטל ההשבחה בפרויקטים של פינוי בינוי ירד ל־25%, אלא אם העירייה תחליט על פטור או על גביית 50%.

ברל כצנלסון־אז"ר (צילום: נחמה אסנין)

היטל השבחה דרקוני

אז זהו! שעיריית חיפה החליטה על היטל השבחה דרקוני של 50% ברוב חלקי העיר. כאן אולי המקום להזכיר את רעידות האדמה המרובות שתקפו לאחרונה את אזורנו ואת סכנת הטילים המרחפת מעל ראשנו כדבר שבשגרה. על אף זאת, מעטים זוכים "רק" במכה של היטל השבחה בגובה 25% ובפטור מלא זוכים רק מתי מעט "נבחרים" מטעמים שונים ומשונים.

ברל כצנלסון־אז"ר (צילום: נחמה אסנין)

ישן וחדש

כל זה בא על רקע הצהרות קודמות של ראש העיר שלנו, ד"ר עינת קליש רותם, שעדיף לשקם שכונות מאשר לבנות חדשות. אמרה, אז מה? הרי יש נהירה של תושבים לחיפה וטונות של בנייה חדשה ובכלל המצב שלנו סבבה. אז זהו, שלא.

ברל כצנלסון־אז"ר (צילום: נחמה אסנין)

בניינים ישנים ולא ממוגנים

היטל השבחה של 50% יוטל גם על פרויקט פינוי בינוי ברחוב ברל כצנלסון־אז"ר המונה 264 דירות בבנייני רכבת בני יותר מ־70 שנה, לא ממוגנים נגד טילים או רעידות אדמה. למה?

ברל כצנלסון־אז"ר (צילום: נחמה אסנין)

"התחדשות עירונית רגישה"

בפברואר 2020, לפני שנתיים, הוצגה ברוב פאר והדר תוכנית להתחדשות נווה שאנן רבתי, חפ/2550. בתוכנית זו מתחם פינוי בינוי ברל כצנלסון־אז"ר סומן כאזור התחדשות עירונית רגישה. ובמילים פשוטות, לפני שנתיים עיריית חיפה חשבה שיש עדיפות עירונית לפיתוח המתחם ועכשיו היא התחרטה. אז מה קרה? כיצד זה השתנה לפתע ההיגיון הבריא?

תוכנית התחדשות נווה שאנן 2/2022 – לעיונכם:


לא ממתינים לחסדים

תושבי ברל כצנלסון־אז"ר החליטו שלא לחכות לחסדי העירייה ופנו ליזם "בוני התיכון". בוני התיכון שוקדים כבר שנתיים יחד עם העירייה עצמה, על כל הרגישויות של חפ/2550 הנ"ל, לרבות מכפיל נמוך, גובה בניינים נמוך לפי תיאום עם העירייה וכביש חדש וארוך שמספק מוצא לכל השכונה ולא רק לפרויקט, ועכשיו אנחנו כולנו, התושבים והיזם, מקבלים סטירה מצלצלת.

תכנית בוני התיכון – לעיונכם:

ברל כצנלסון־אז"ר (צילום: נחמה אסנין)

עד שלא יהיה כדאי

שתבינו, פינוי בינוי מחייב תב"ע (תכנית בניית עיר) חדשה, שמטבעה מחייבת השקעת כספים. אם העירייה מתכננת את התב"ע היא מוציאה כספים – למעשה הכיס שלכם ושלכן מוציא כספים. אם היזם מתכנן את התב"ע אז הוא מוציא מהכיס הפרטי שלו. האם ההיגיון שמנחה את עיריית חיפה הוא להעניש את מי שעושה בשבילה את עבודת התכנון של שיקום שכונות ולהנחית עליו היטל השבחה של 50%, כדי שלא יהיה לו כדאי לבנות? לצערי, כך זה נראה.

ומה יקרה אז? הבניינים יגיעו למצב נוראי ולעירייה לא תהיה ברירה אלא להוציא כסף מהכיס שלכם כדי לשקם את השכונה. היגיון בריא, כבר אמרנו?!

לא הגיוני

ויש עוד, העירייה החליטה לתת ניקוד של 10% למצב סוציו־אקונומי. בלשתי וחקרתי ולא מצאתי שום אזכור לקריטריון סוציו־אקונומי בכל הנוגע לפינוי בינוי. פשוט אין, כי זה לא הגיוני לדרוש מאנשים לממן ולתכנן בכוחות עצמם בנייה של שכונה שלמה כולל כביש שמעניק מוצא לכל הסביבה ולא משנה מה המצב הסוציו־אקונומי שלהם.

ברל כצנלסון־אז"ר (צילום: נחמה אסנין)

האם זה תרגיל?

ואולי, לכאורה, כל זה בכלל תרגיל פוליטי? מועצת השינוי/האופוזיציה לא הגיעה לאספה שבה הוצגה שערוריית היטל ההשבחה. אם זה ימשך כך, אז ההצעה לא תעבור ועל כל העיר יוטל על פי חוק היטל השבחה בגובה 25%, גם על מי שקיבל פטור בחפ/הח/2640 העוסקת בהיטל השבחה. ועכשיו מה? תתחיל חגיגה פוליטית. הקואליציה – יהיה הרכבה אשר יהיה – בראשות ראש העיר עינת קליש רותם והמושכים בחוטים, תוכל להאשים את מועצת השינוי/האופוזיציה באי-התחשבות באזורים שמצבם נחשב לנואש, ובמקביל להאשים אותה בהידרדרות מצבה הכלכלי של חיפה. לכאורה כמובן.

ברל כצנלסון־אז"ר (צילום: נחמה אסנין)

דרוש מבוגר אחראי

דרוש דחוף מבוגר אחראי שייבחן את הנושא לטווח רחוק, לטווח של לפחות 30 שנה בראייה כוללת. אני בטוחה שפתיחת העיר כולה, העיר שאמורה להיות מטרופולין הצפון, לבנייה מושכלת המביאה בחשבון את יכולות הנשיאה של המתחם ואת מילוי צרכיו, תכניס לקופת העיר הרבה יותר מצלצלים מאשר הקפאת הבנייה בשל היעדר היתכנות כלכלית, שמשמעותה היא הקפאת העיר למוות. אגב זו הסכנה שמרחפת גם על ראשם של "בני המזל" שקיבלו רק 25% היטל השבחה במקום פטור כפי שהיה נהוג עד כה.

יש ערים בהן יש פטור גורף

רעיון למחשבה, עיריית קריית אונו החליטה לתת פטור גורף מהיטל השבחה לכל הפרויקטים שייבנו בשטחה. אז אולי נעבור לקריית אונו? ההשקעה שם בטוח משתלמת יותר.

הגיבו כאן לכתבה

15 תגובות
 1. כרמלה אמר/ה

  מלים כדורבנות.אולי מישהו אחראי באמת יתעורר.

 2. אייל אמר/ה

  עיר עם פטור גורף אין ייצור כזה
  היזמים או הדיירים בסוף משלמים על סלילה מחדששל כבישים ותשתיות חדשות
  הארנונה כנראה תהיה מאד גבוהה. מוטב שהקבלן ישלם על התשתיות שצורך הפרויקט שלו די לבכיינות ברוב הערים בישראל היטל 50% גורף בכל העיר.

  1. אילן בורנשטיין אמר/ה

   אייל שלום, לצורך סלילת הדרכים וביצוע התשתיות יש חוקי עזר עירוניים המחייבים באגרות ובהיטלים. כידוע, בעיר חיפה אגרות והיטלי הפיתוח יקרים מאוד וזאת, בדרך כלל מעל לפי 3 מהעלות האמיתית וזאת על מנת לרפד את הכיסים, כך על פי החשד, של אותם אלו שמגיע להם. מדובר בעלויות אסטרונומיות היקרות ממרבית הישובים בישראל – כך ניתן לשמור על רמת מחירים גבוהה (ואף לסחרר את עליות המחירים עוד יותר) של דירות בישראל בכלל, ובחיפה בפרט. היטל השבחה הוא תוספת המיועדת למספר מטרות, בכללן להכנת תכניות מתאר ותכניות מפורטות בחיפה, כמו גם לצורך פיצוי לנפגעים מתכניות מתאר בחיפה – למשל, לאחרונה אושרה ופורסמה תכנית 'רמת גוראל' 2,040 דירות – שבהתאם לתכנית לא יוכלו להיבנות – זו תכנית פוגעת – נערכה ואושרה בהתאם לאינטרסים של גורמים המנהלים את התכנון בעיר (חלקם סולקו מהטיפול בשל חשש לניגוד עניינים – בהליך משפטי – חלקם על ידי הועדה המחוזית תחת איום של פנייה נוספת לבית המשפט – חלקם לא טופלו – אם בשל החשד לאינטרסים של נוף הנשקף מדירות המורחקים (או דירת ההורים) ואלו שלא הורחקו ואם בשל סיבות אחרות של חשד כבד לשחיתות וניגודי עניינים – תוכנית פוגעת מייצרת תביעות לפי סעיף 197 לחוק התכנון והבניה – כך, בדוגמא הנ"ל – תכנית רמת גוראל המושחתת – מייצרת פגיעה בהיקף של מאות מיליוני ש"ח במקרה הנמוך ונראה שאף מעבר לכך. כיצד ישולמו הנזקים הכבדים ? כמובן על ידי תשלומי היטלי ההשבחה מהפרויקטים של ההתחדשות העירונית, למשל, אותו פרויקט עליו מדברת הגב' אסנין – במילים הגב' אסנין תשלם, על חשבון הרכוש שלה – את מחדלי השחיתות של עיריית חיפה בדרך של חיוב בהיטלי השבחה, ובא לצון גואל …

 3. החיפאי הלפני אחרון אמר/ה

  זעקות הקוזאק הנגזל. התחדשות עירונית היא לא יותר ממכבסת מילים לתמא 38 שתוקעת את כל תושבי הרחוב ללא חניה מספקת, את הדיירים הפריטים שחתמו לכם אם איזה ממד מסריח.ממלאים את העיר בבניינים מכוערים בדיוק כמו הצורה שלכם.
  תלכו לעבוד בעבודה נורמלית ותפסיקו למצוץ דם וכסף של אנשים.

  1. מיכאל אמר/ה

   לתמא לא אישרו 2.5 קומות . שלקבלן ישאר לגרעינים בערב שישי
   בגלל היופי והארכיטקטורה .
   אבל בשביל להפיל על הקבלנים להסדיר את התשתיות ( מיליונים )
   על חשבונן מה אכפת להם לאשר 22 קומות !!! הם מחזקים
   ממקומות כאלה שכונות עוני ושישארו במתקונת שכונת עוני !

  2. טל אמר/ה

   בול!

 4. מיקי אמר/ה

  מה עם שכונת שפרינצק ? וחידוש בערוני
  בוטל ?😥

 5. מיכאל אמר/ה

  עד מתי יתערבו לתושבים במה שקורה בתחום החלקה שלהם !
  צריך להפסיק את הניבור הזה .
  מגדילים את הבית משלמים ארנונה יותר גדולה .
  המיסוי של השבחה זה שחיתות שלטונית שצריכה להעלם לתמיד .
  כי הששבחת בנין מוסיפה לסביבה מעודד חיזוק וביטחון !
  מדוע צריכה הרשות להכנס וליבזוז את הפרורים שנישארים לנו אחרי
  שיפוץ הדירה . בעיקר שזו מטרה לאומית לשמירה על חיינו !
  זה מזכיר שבעל המאה קונה את הצדק !
  נימאס כבר מהתערבות הרשות הפושעת .

  1. מיכאל אמר/ה

   חייב להוסיף ! את מס ההשבחה אפשר לשלם למקרה שמוכרים את הנכס לפני שעוברים 5 שנים ! ממועד סיום ההרחבה .

 6. דובני זכריה אמר/ה

  קליש תפני את מקומך ותתני לתושבי נווה דוד את הזכות לבצע פינוי בינוי. אנחנו התארגנו והחתמנו דיירים שמוכנים ללכת לפינוי בינוי.אסור שיהיה מס על הקבלנים כי המהלך הזה יחסל את התקווה שלנו.מאז שאת בתפקיד לא קודמת את נושא פינוי בינוי.את פוגעת בתושבים.

  1. אילן בורנשטיין אמר/ה

   זכריה היקר, תפעל לביטול 7,000 חלקות הקבר החדשות בתכנית בית העלמין של חב' אזורים – אחרת כל השכונה תישמע ותיראה כמו בית קברות אחד גדול; לאחר מכן תדאג לאיכות חיים בשכונת נווה דוד – לא מפלצות בינוי צפופות – תוך צמצום והקטנת שטחי הציבור – איכות חיים – בלי דירות של כיוון אוויר אחד המיועדות בעיקר לבעלי הדירות הקיימות אותם מחתימים היזמים תחת חסות פקידי העירייה – ויש מי שמשלשל הרבה כסף לכיס, והמבין יבין. זכריה, בהצלחה.

 7. אלון אמר/ה

  תזרקו אותה לכל השדים והרוחות

 8. אבי אמר/ה

  הבעיה היא בעיקר שההגדרה של התחדשות עירונית מעוותתת מהיסוד. ההתחדשות אין פרושה בניה פרועה בכל חלקי העיר, שאינה מתחשבת בצרכי האזור, אלא שיפוץ ושיפור הקיים. כך נהוג בפאריס , למשל, שם ישנו חוק המחייב את הבתים לשפץ את הבתים אחת ל 10 שנים.
  מה שאני רואה זו בניה מסיבית שאינה מתיחסת כלל לתנאי השטח, ובניינים גבוהים הצצים בכל פינה באחוזה,שמבור, כרמליה וכו'. אחד האבסורדים היא הבניה ברחוב סמולנסקין ליד בית החולים כרמל, שגם כך הוא רחוב צר מאוד, ועם הבניה הנוספת , לא ברור איך תצאנה משם מכוניות בבקרים לעבודה, ואיך יעברו שם האמבולנסים.

  1. אילן בורנשטיין אמר/ה

   אבי היקר, אתה לא בפריז, גם לא ברומא, פה זה חיפה – חלם של העולם החדש – כאן בחיפה הדברים נמדדים בכסף שמעשיר את האנשים הנכונים – כאן בחיפה בעל המאה (אותו אחד שיודע נפש הפקידים המושחתים שמנהלים את העניינים) קובע – למעשה מערכת סבוכה של גורמים קובעים (אותם אלו שכרסם תפוחה על פי החשד בשוחד) מכתיבים תכנון מפלצתי המתעלם מהאדם ומהסביבה – אין כאן שיקולים תכנוניים אלא הרס טוטאלי של איכות החיים וסתימת העיר – העיקר שהכסף זורם לכיסים הנכונים. אז מה אתה רוצה ? שבנתונים הקיימים לא יבנו מפלצות בינוי ? שלא תיהרס הסביבה בה אנו חיים ?

 9. אריה אמר/ה

  נחמה אסנין היקרה.
  היטל ההשבחה שהעירייה רוצה לקבל מהיזמים נועד לטפל בתשתיות הנלוות לכל פרוייקט ועוד. לא מצופה מהיזם לטפל בתשתיות אלה בעירייה. והעירייה יכולה לעשות עם הכסף שלי, שלך ושל שאר תושבי העיר או עם היטל ההשבחה מהיזמים. התכנס צוות מקצועי ובדק היכן ניתן להטיל היטל השבחה על היזם והיכן לא. היכן צריך טיפול נרחב בתשתיות ויש צורך לממן והיכן האוכלוסיה המקומית יכולה לממן את הטיפול בתשתיות בעצמה. מאידך הקבלנים בוכים שנוגסים להם בגבינה. היזמים יבואו גם אם יהיה או לא יהיה היטל השבחה יש בזה עדיין די והותר רווח חלקם אולי ילך יותר על האיזור ללא היטל אבל עדיין גם במקומות שיש היטלם יבנו מבנים רק שעכשיו לאור חוסר ההשקעה של היזם בהיטל השבחה (לאחר החלטת מועצת ה… אני לא אכביר במילים) התשתיות של העיר חיפה יהיו על הפנים או שפשוט העירייה תיקח ממני, מאיתך, מאיתנו כסף נוסף לטפל בתשתיות. תודה לך על הדיעה.

הגיבו כאן לכתבה