"זו הונאה של ממש, העירייה מכשילה פרויקטים במו ידיה" • זעם על ההיטלים הגבוהים במתחמי פינוי בינוי בחיפה

יו״ר ארגון הקבלנים מחוז חיפה חיים פייגלין (צילום: יח״צ)

זעזוע להתחדשות העירונית בחיפה: ראש העיר קליש רותם דורשת היטל השבחה של עד 50% במתחמי פינוי בינוי, כך נמסר מהתאחדות הקבלנים ובוני הארץ.

בהתאחדות הקבלנים טוענים שהדבר נעשה בניגוד להבטחות קודמות של עיריית חיפה בגיבוי החלטת ממשלה שלא ייגבו היטלי השבחה.

יו"ר ארגון הקבלנים חיים פייגלין: "זו הונאה, עשרות פרויקטים עם אלפי דירות בסכנה שירדו לטימיון".

רעידת אדמה בתחום ההתחדשות העירונית בעיר חיפה: ראש עיריית חיפה עינת קליש רותם, ומהנדס העיר אדריכל אריאל וטרמן, דורשים היטל השבחה בשיעור של עד 50% על מתחמי פינוי בינוי אשר מקודמים מזה שנים – וזאת למרות שעשרות מתחמים עם אלפי דירות כבר נמצאים בשלבי תכנון וביצוע מתקדמים והובטח על-ידי עיריית חיפה, שלא יידרש בגינם היטל השבחה.
נציין כי חוק ההסדרים החדש שמכוון דווקא לעודד התחדשות עירונית, מאפשר לעיריות לקבוע את גובה היטלי ההשבחה עד לחודש מאי השנה, זאת לפי חלוקה לאזורים ובשיעורים של 0, 25 או 50 אחוזים.

התחדשות עירונית ברחוב עובדיה בחיפה (צילום: ירון כרמי)
התחדשות עירונית בחיפה (צילום: ירון כרמי)

יחד עם זאת, עיריות רבות בארץ בחרו שלא להטיל היטלי השבחה כדי לעודד התחדשות עירונית בתחומן, אך עיריית חיפה כאמור החליטה אחרת – והציגה בישיבת מועצת העיר את מסמך המדיניות לפיו במתחמי ההתחדשות העירונית בעיר יהיה תשלום בגין השבחה לפי אזורים. בכך מתעלמת עיריית חיפה מהבטחות שלטוניות מפורשות שניתנו הן לבעלי הדירות והן ליזמים, כולל בפרויקטים שקודמו על ידי העירייה עצמה.

חיים פייגלין, יו"ר ארגון קבלני מחוז חיפה וסגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, התייחס לדברים:

מדובר בהונאה של ממש. גם הדיירים וגם היזמים במתחמי הפינוי בינוי בעיר התבססו על הבטחות העירייה שחלקן גובו גם בהחלטת ממשלה מפורשת, למתן פטור מלא מהיטלי השבחה. לאור זאת נעשו ההתקשרויות, תוכננו תוכניות והושקעו משאבים רבים של עשרות אדריכלים, מהנדסים ויועצים לאורך שנים. כל המשאבים הללו נמצאים כעת בסכנה לרדת לטמיון. גם ללא היטלי השבחה, שוק המגורים בחיפה מדשדש לעומת מרבית המחוזות בארץ ואיננו שיא הכדאיות הכלכלית מבחינת מחירי דירות. החלטה על הטלת היטלי השבחה בשיעור 50% תכשיל את מימוש רוב הפרויקטים להתחדשות עירונית בתחומי העיר, וחלק מהפרויקטים אף אינם יכולים לשאת היטל בשיעור 25%.

"לא נשלם 50% היטל השבחה"

"בכל מקרה", המשיך פייגלין, "אנחנו לא נשלם 50% היטלי השבחה בפרויקטים של פינוי בינוי בחיפה ונאבק באירוע הזה בכל ערכאה תכנונית ואף שיפוטית. אני ממליץ לעיריית חיפה לקחת דוגמה להתנהלות עירונית נכונה מירושלים ומקרית אונו בהן מעניקים פטור מלא מהיטלי השבחה בפרויקטים של התחדשות עירונית כדי לתמוך במימוש פרויקטים חשובים אלו".

גם הדיירים נסערים וטוענים כי העירייה מכשילה במו ידיה את היוזמה של עצמה. "אי אפשר להתייחס לדיירים בכזה זלזול", נמסר מנציגות הדיירים.

עיריית חיפה סירבה להתייחס, ובחרה שלא להשיב לטענות שהופנו כלפיה.

הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. בניין תמא מפלצתי ברחוב עובדיה בתמונה אמר/ה

  תראו את הבניין רחוב עובדיה 24 בחיפה. מדובר בבניין שהיה בעל גינה קדמית יפה וירוקה, מרוחק מהרחוב. תיראו את המפלצת ההזויה שבנה הקבלן עם מעלית בולטת כבר עד המדרכה. איזה כיעור. לא השאירו אפילו שני מטר רצועת דשא. הכל בטון בטון. הבניין נראה רכון על הרחוב, מאיים על הרחוב. בולט לתוכו, נוגס ממנו. בנייה מכועת, אלימה, חסרת התחשבות. טוב שאת המדרכה לא גזלו להולכי הרגל ומסרו לקבלן. אולי כן, מי יודע עם ווטרמן הזה. איזה כיעור של תמא 38. ממש מייצר מפלצות.

  1. תספור את הקומות אמר/ה

   עם כל ההקלות ביחד וכל המעטפות, עיריה לא יכולה לאשר יותר מאשר 7 קומות מעל לפני הקרקע. כולל הכל. כולל קומת חניה באם איננה תת קרקעית כולה.
   עכשיו תספור את הקומות בעובדיה 24. כמה יצא?

 2. א ג אמר/ה

  היזמים שהרוויחו נאה על הבניה עד עכשיו לא רוצים לצמצם את הרווחים שלהם ובוכים למועצת הביזוי על כך ובעצם פוגעים בתושבי העיר… ותושבי העיר שבוכים עם הקבלנים רק מקדמים את האג'נדה של הקבלנים ולא את האג'נדה של העיר. אחרכך מתלוננים שאין צנרת תקינה ואין נקיון ברחוב.. אבל זה קורה שאין כסף שמגיעה לעירייה מהיזמים אלה רק כסף מהתושבים ליזמים…

הגיבו כאן לכתבה