"הורים יקרים, התבשרנו כעת כי נמצא חולה מאומת בכיתה…" • דעה

תלמידים בבית הספר (צילום: משרד החינוך)

ברוכים הבאים לפורום – "חריף"!
זהו פורום התושבים ובו פוסטים חריפים, דעות, וציוצים שכדאי להכיר.


חגיגת הדבקה נטולת רסן בבתי הספר

בזמן האחרון אנו חווים תופעה של הודעות וואטסאפ בלתי פוסקות ומלחיצות שמתחילות במילים "הורים יקרים…"

מיד עם קבלת הווטסאפ, אני כבר מצטערת ששלחתי אותם לבית הספר, וזאת על אף שכולנו יודעים שבית הספר הוא חלק חיובי והכרחי בחיי השגרה של הילדים, ולמען האמת, גם בחיים שלנו…

באותה השנייה שמגיעה ההודעה אני מוצאת עצמי קוראת לשלושת ילדיי ומתחילה סדרת בדיקות (איזו תעודה מקבלים בסוף? לבורנטית? מכינה לאחיות?) וכבר רצים בראשי שלושה תסריטים אפשריים לזוועה, לחדר של מי מהם אצטרך להיכנס בחליפת הגנה (ולא רק בגלל הקורונה) כשהוא או היא כלואים בו בבידוד. רק המחשבה על מתבגר או מתבגרת סגורים בחדר למשך שבוע (עכשיו כבר 5 ימים), מעלה בי צמרמורת (ושאלוהים יהיה בעזרי).

ידוע (לרוב) שאין טוב בלי רע, וכך גם בנוגע ללמידה הפרונטלית שמתקיימת כרגע בבתי הספר (לפי החלטתם של הגורמים האמונים – זה טוב) יש לא רק אפקטים, אלא גם דפקטים, ולא מעט.

הכיתות חצי ריקות (ולפעמים עוד פחות מכך), תלמידים רבים בבידוד או מחלה או שפשוט נשארו בבית. לכן, מבחינתי, אפשר לוותר על המילה "למידה" כשמדברים על הלמידה הפרונטלית. למידה אין שם והתקדמות בחומר שאמור להילמד – גם אין.

אז מה יש?

כן יש ביטולי שעות באמצע היום, כן יש הדבקה המונית, כן יש פחד להידבק, שגורר לחצים נפשיים וחרדות של הילדים, שחלקם מבועתים מלהדביק את הוריהם או את הסבים והסבתות, או בן או בת משפחה שעבורם ההדבקה יכולה להיות מסוכנת יותר… ובל נשכח שפעמים רבות ההגעה לבית הספר כרוכה בנסיעה בתחבורה ציבורית צפופה ועמוסה בתלמידים.

הורים לילדיי ביה"ס היסודי אולי פחות מעורים באורחות הלמידה בחטיבה ובתיכון, אז ייתכן שראוי להציג בפניהם את הצורך העמוק בלמידה בזום בימים אלה, לפחות עבור תלמידי הכיתות הגבוהות.

בביה"ס היסודי, ככלל, הילדים לומדים יחד בכיתה אחת, כיתת האם שלהם, כשלרוב כל תלמידי הכיתה ילמדו עם מורה אחת או שתי מורות למשך כל היום. גם ההפסקות יתנהלו כך שהמבנה ההומוגני של הכיתה יישמר פחות או יותר.

תלמידים בביה"ס (צילום: משרד החינוך)

בחטיבה ובתיכון הסיפור שונה

לא כך הוא בחטיבה ובתיכון, שם הסיפור שונה לגמרי: המורות והמורים מתחלפים בכיתות מדי שעה, כל כיתה נחלקת למקצועות שונים, למגמות, להקבצות, לרמות, לפרויקטים… והיד עוד נטויה. מכאן אפשר להבין כי גם הילדים מחליפים כיתות כל הזמן ומתערבבים עם תלמידים מכיתות אחרות באותה השכבה, ולרוב יהיה זה מספר כיתות רב יותר מזה שבשכבה ממוצעת ביסודי.

לשם המחשה: תלמידי כיתה י3' נמצאים בכיתת האם שלהם בשיעור תנ"ך. בשיעור הבא – מתמטיקה, הם נחלקים ל-3 יח"ל (יחידות לימוד), 4 יח"ל ו-5 יח"ל. בכל כיתה בה מתנהל שיעור כזה, יפגשו התלמידים ילדים משלוש-ארבע כיתות אחרות, שבשיעור קודם לכן פגשו תלמידים ממגמת פיזיקה 5 יח"ל (למשל), שהיו לפני כן בשיעור ספורט מצטיינים, או שהיו עם המורה לאנגלית של 4 יח"ל שמלמדת גם שכבות אחרות בביה"ס… סתם דוגמה ליום רנדומלי. הבנתם את הרעיון – תוהו ובוהו!

אם זה נשמע לכם כמו שרשרת הדבקה המונית, זה בגלל שזה בדיוק מה שזה – חגיגת הדבקה נטולת רסן.

רק שתבינו, רחמיי על המורות והמורים, קל וחומר על המחנכות והמחנכים, אני יכולה רק לנחש מה הם חשים כשמתקבלת אצלם הודעה על תלמיד שנמצא מאומת – אז הם צריכים להתחיל לעבור על רשימת התלמידים בכיתתם ולעשות הצלבות: מי היה עם מי באיזה שיעור ובאילו נסיבות, מי המורה ובאיזה תאריך בדיוק… ואז מתחילה סאגת שיגור ההודעות לכלל הכיתה ואז לכל הורה והורה בנפרד, כן כן, אותה הודעה עגומה שאיש לא שש לקראתה, זו שמתחילה במילים "הורים יקרים…"

אינני טוענת שצריך לעבור ללמידה בזום לכל השנה (חס וחלילה!) אני כן סבורה שבתקופה קריטית כזו, כדי להשיג שליטה כלשהי בכאוס שאנו טובעים בו, מתבקש לעבור ללימודים מרחוק לזמן מה, נגיד לתקופה של חודש, ואז לבחון שוב את הדברים.

תלמידים ובתי ספר | אילוסטרציה (צילום: משרד החינוך)

סליחה, איפה פה השגרה?

במשרד החינוך מתעקשים על איזו "שמירת שגרה", כך הם מכנים זאת. למה בדיוק אתם קוראים שגרה? אין יום אחד בו מרבית התלמידים נוכחים בביה"ס. אין יום בו מורים לא נזקקים למחליפים, שגם הם צריכים מחליפים, כי רובם כבר מזמן בבידוד.

מתי יוסקו מסקנות הגיוניות? מתי ייפסקו התשובות היבשות? "אנחנו פועלים לפי הנחיות משרד….", "אנחנו עושים הכול כדי לשמור על שגרה"… ילדים נשלחים הביתה באמצע היום(!) דבר שאוטומטית זורק אלפי הורים להתרוצצויות אמוק בין סניפי הפארמים במרדף אחר בדיקות האנטיגן הנכספות (לגבי הבדיקות האלה – בהזדמנות אחרת). זו בעיניכם שגרה??

לשלוח או לא לשלוח?

הימים עוברים להם והנדבקים ממשיכים להדביק ולהידבק, לא לומדים, הקרקע כבר מזמן רועדת מתחת לרגלינו ופח האשפה הביתי מתמלא בבדיקות… איך נותנים לטירוף הזה להימשך?

ההתעקשות שלא לעבור ללמידה מרחוק בתקופה ההזויה הזו היא בלתי נתפסת בעיני. פשוט כך. וכל בוקר מחדש: לשלוח או לא לשלוח? יעברו כבר לזום או לא יעברו לזום?

מנהלי בתי הספר והמורים באמת עושים שמיניות באוויר כדי לתת לנו מענה מיטבי בנסיבות הבלתי אפשריות האלה, אבל בפועל, עם ההחלטות שמוכתבות להם מלמעלה, גם ידיהם קשורות והפתרונות העומדים לרשותם הם מוגבלים עד לא קיימים.

ההיגיון הבריא אומר שבימים האלה יש לעבור ללמידה מרחוק ויפה שעה אחת קודם. לפחות לתקופה מסוימת, כדי לשמור על רצף לימודי ואחיד ועל יציבות כלשהי, עד יעבור זעם.

ואחרי כל זה, אסיים בנימה אופטימית ובתקווה כי הגל המדבק הזה יירגע במהרה ונוכל לחזור לשגרה, לא זו הבדויה, לשגרה אמתית ולפחות יחסית – יציבה.

הגיבו כאן לכתבה

28 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  הפכנו ממושא הערצה וחיקוי בעולם לניהול יעיל של המגפה, לבדיחה של העולם – מאתמול מקום 1 בהדבקה לנפש בעולם.
  אין חיסון עדר במצב של וריאנטים יחד (אומיקרון, דלתא, ובטח ניצור כאן בהדבקה ההמונית עוד מוטציה).
  הממשלה איבדה לחלוטין את הרסן, איבדה שליטה על הנעשה בבתי הספר, איבדה שליטה על מספר הנדבקים, איבדה שליטה
  על אופן הבדיקות, הבידודים והאכיפה, איבדה שליטה על אופן פיצוי העסקים, באופן כללי – אובדן שליטה מוחלט על המגפה.
  זו ממשלה מטורפת, הזויה, שהשבוע זרקה עוד מליארדים לפנסיות של בעלי הפנסיות הגבוהות ביותר במשק כי כל מגזר בממשלה משחד את שני ראשיה חסרי הנסיון אך תאבי השלטון בכל מחיר, שלא יודעים מימינם ומשמאלם איך לנהל מדינה.
  חודש סגרו את ישראל וחיבלו בתיירות, אבל איפשרו לישראלים להביא אומיקרון מחו"ל. עכשיו פותחים לתיירים, אבל מי יבוא כשישראל שיאנית התחלואה.
  כנראה שזו ממשלה שרוצה מדינה מותשת, מוחלשת, חולה, זה נוח להם שמתעסקים במחדל הקורונה ולא בכל יתר עשרות מליארדי השקלים שוחד מגזרי שאת החיסול הכלכלי שלהם נרגיש בשנים הבאות. העיקר "לפתוח את הכל" "ללמוד בכל מחיר" כניעה ללחץ המביש של ההורים במקום סגר שיכל להוריד הדבקה בעשרות אחוזים, קבלנו תוך שבוע וחצי עלייה של 500% באשפוזים ושל אלפי אחוזים בהדבקה היומית. אנחנו הבדיחה של כל העולם. מסקרים אותנו ואת בריטניה בתוך המדינות המופרעות שבהן ראשי ממשלה חלשים עם צרות פוליטיות מחליטים על צעדים פופוליסטיים לבטל הגבלות, תו ירוק, בידודים, אכיפה, מסכות וכד' ומעדיפים שימותו כמה אלפים ועשרות אלפים והעיקר שהציבור יאהב את ההקלות, תוך כדי זה שהוא יושב בבית חולה בפעם השלישית, הרביעית והחמישית מקורונה.
  קליש ובנט הם בדיוק חוסר הניהול והכאילו-ניהול שמאפיין את ישראל כרגע. בלאגן מוחלט ופרסום הטיות ושקרים לציבור בהיאחזות נואשת בנתוני סרק כלשהם שהיועצים שלהם מנפיצים להם בפוסטים ותקשורת קנויה.

  1. עכמ אמר/ה

   זה נכון. רק שבעידן ביבי – המצב והניהול היה גרוע בהרבה

 2. איריס סמליאן אמר/ה

  כאמא לשני תלמידים אני ממש מסכימה עם כל מילה!

 3. גילה ילוז אמר/ה

  בריאות, וחיים אמיתיים ולא מאומתים.

 4. בג אמר/ה

  צודקת ב-100%

 5. הורה אמר/ה

  כל כך מדויק, תלמיד אחד חושף שכבה שלמה. בחינות השלמה נדחסים תלמידי שכבה שלמה בכיתה. ילדים בבית נשארים שבועות ולא זוכים אפילו לטלפון מתעניין

 6. ש אמר/ה

  אם ילדייך יילכו להתחסן, הם לא יקבלו אפילו יום אחד של בידוד, אלא אם כן יחלו (וגם לכך הסיכוי פוחת אם מחוסנים). זו הדרך היחידה לשמור על שגרה וגם על בריאות, לחסן!!

  1. מאי אמר/ה

   ש שלום. לא דיברתי על מחוסנים או לא מחוסנים. דיברתי והמחשתי את הבלאגן שחוגג ואת חוסר היכולת להעביר יום לימודים אחד כמו שצריך.

 7. רפי רפול - חסון.חיפככה,עיתונאי אמר/ה

  רק בריאות מאיה שפירר – אבני. בוקר טוב.

 8. נעמי אמר/ה

  לא חצי כיתה, 2/3 כיתה נעדרים.

 9. סיון אמר/ה

  מדוייק!!!

 10. קרני אמר/ה

  לדעתי הבעיה מתחילה מהשורש …
  ההבנה קודם כל שאף ילד לא אשם אם סבתא שלו נדבקה .
  וזה שישימו אותו בבידוד ללא סימפתומים הסימפתומים יהיו בנפשו !!!
  יש להמשיך את שגרת החיים כרגיל .
  הסבתא מחוסנת ושתישמר עם מסיכה .
  והילד ימשיך לגדול בסביבה תומכת ומכילה .
  לא ניתן ולא ראוי לגרטם לילד בכל גיל אשמה ואחריות שהוא יכול לפגוע בסבתא או באמא .
  זה פשוט טעות !
  שהילד יסחב על נפשו שנים .

 11. מורה במערכת אמר/ה

  הבידודים נובעים ממספר הבדיקות הרב.
  מי שבריא- לא צריך להיבדק.
  בשביל מה לבודד אנשים בריאים?

 12. אירית אמר/ה

  גם אני חושבת שצריך לעבור לזום רק לחודש. אני לא שולחת לביה'ס את בתי שבכיתה ז' כבר שבוע מחשש להדבקה ובני בכיתה יא מתעקש ללכת בגלל הבגרויות. כל יום מקבלת מהמורה שלו לפחות 2 הודעות על מאומתים. החשש שלי מהפוסט קורונה

 13. מ דרומית אמר/ה

  הטעות להשאיר את הילדים בבית (לפעמים חודשים שלמים) ולא ללכת לבית ספר כדי שלא ידבקו היא זו שמפתחת חרדה אצל הילדים. חרדה ממגע קרוב מקשר. מלמדים את הילדים לחשוב אחד על השני כיצורים מעבירי מחלות. ההבנה שיש לחזור לשיגרה ולחיות עם הקורונה ועם הסיכון שבה הייתה צריכה לחלחל כבר מזמן.
  הנזק שנגרם כתוצאה ממדיניות הסגרים, הבידודים וההפחדות הוא לדעתי גדול בהרבה מהתועלת המניעתית שבכך

  1. מאיה שפירר-אבני אמר/ה

   ראשית הנזק שנגרם הוא כשמדובר על זום מתמשך כמו שנה שעברה, דיברתי על זום גבולי עד חודש ועד יעבור זעם מחינת הדבקויות ולהוריד את כמות הנדבקים. אם היו חוזרים לשיגרה כמו שאת אומרת אז הלוואי ובבתי הספר היה גם כך, רק שכמוך חושבים שיש שיגרה אך היא בדויה ולא אמתית.

 14. אורנה אמר/ה

  כתבה מטעה של כתב שלא מכיר את המערכות בבתי הספר היסודיים. אפילו בכיתות א-ב נחשפים התלמידים במינימום ל3-4 מורים. מחנכת, מורים מקצועיים לאנגלית, אומנות, ספורט, קרן קר"ב, מדעים ועוד ובכיתות הגבוהות היסודי לפחות 4-5 ביום. ישנם שיעורים שבהם מאחדים כיתות אם אין מורים, או לפרוייקטים שונים.
  החשיפה שם מאוד גבוהה, אין יכולת להגיינה גבוהה ומגע מרוחק ומסכות יורדות עשרות פעמים בשיעור ומכאן גם הבידודים הגבוהים
  כדאי שתתקנו את ההשוואה.

 15. הדס אמר/ה

  מה פתאום לעבור ללמידה מרחוק?? זו זוועה וזה לא דבר שאפשרי בכל בית או עם כל ילד
  פשוט לחזור לחיים רגילים!!
  מה זה משנה אם נדבקים או לא?
  כשזו מחלה שהרוב המוחלט עובר בקלות ונשא לא כחולה פעיל

  1. מה יש לך? אמר/ה

   אז לשלוח אנשים לבדיקות מסביב לשעון זה נורמלי?

 16. נערה אמר/ה

  מדינת טירלול!!!!!!!!!!!!
  מרגע שהקורונה הארורה הגיעה לארץ-ישראל שמרתי את משפחתי מכל משמר שחס וחלילה לא ידבקו וברוך-השם עד היום לא נדבקנו מבעלי ועד הילד הקטן, כווולנו.(כולנו מחוסנים עם תו ירוק מזמן)
  הלכנו לפי כל הכללים והזהירות שצריך. ופתאום מגיע טירלול חדש ונוראי מבחינתי, ההדבקה ההמונית שלא עצרו אותה ע"י סגר מההתחלה.
  זה כל-כך לא הוגן שכעת ניאלץ להידבק.
  בגלל זילזול של אחרים, במיוחד של הממשלה המחפפת.

 17. שי אמר/ה

  אויש מעולה

 18. ציון אמר/ה

  לא קראתי עד הסוכי האמת העא שזה די מעייף ומלאה
  מומלץ להורים בחום להכנס ללמד בכיתות שבוע אחד בלבד ואח"כ נשמח לשמוע את כל התיאוריות היפות שלם בביצוע. ולכל הלא מחוסנים – זו בחירה שלכם אבל די ללכת אימים ולהטיף.
  ובלאגן יש בכל העולם בעניני קורונה המשתנה חדשות לבקרים.
  למה כל הזמן תלונות?
  אנחנו דור המדבר?

 19. לילך אמר/ה

  כל מילה בסלע.זה הדבר הנכון לעשות.מה קורה עם השיח השפוי שמשום מה לא נשמע קולו?

 20. רינה שמש אמר/ה

  צודקת במאות האחוזים, לא מובן מה מנסים לעשות…. אך בהחלט שיגרה זה לא

 21. שרון אמר/ה

  הבאתם ילדים לעולם? אז קחו אחריות ותתמודדו! המורים והגננות אינן הבייביסיטר הצמוד שלכם.. הורים! ובטח שלא בזמן קורונה! זה מה יש!!

 22. אושרת אמר/ה

  צודקת במיליון אחוז!!!

 23. אייל אמר/ה

  100% זו בדיוק ההרגשה של רוב הציבור
  נשמרנו, נזהרנו, התחסנו, נמנענו מארועים המוניים
  וממשלה מופקרת והזויה גורמת לנו לחלות כמעט בכח בחוסר אכיפה משוועה.
  בול התחושה שלי. תודה שניסחת אותה. וחבל שאלפים יחלו קשה וימותו בגלל פופוליזם הממשלה וכניעה ללחצים הזויים של ציבור מופקר שרק רוצה להעיף את הילדים חזרה לשמרטף. אגב במדינות רבות יש אחוזים גדולים של הומסקולינג (הורים שמלמדים ילדים בבית..) כן נכון לא מתאים לשני הורים עובדים. עם זאת, ילד שלומד בבית לא מפתח חרדה אצל אף אחד.
  צריך ללמד את הילדים להסתגל למצבים שונים והם מודעים לזה שכולם עם מסכות ויש מגיפה. מה רוצים להתכחש למצב…

 24. ראובן ושמעון אמר/ה

  עד שוועד ההורים הארצי לא ישבית את בתי הספר וידרוש זום, הפארסה תמשיך. לטרטר כל כך הרבה אנשים לקופת חולים או מד"א – זה לא נורמלי.

הגיבו כאן לכתבה