רחובות, מקומות ושמות – רחובות מרכז הכרמל בחיפה

מרכז-הכרמל-עין-גדי-הנשיא-8

מעולם לא גרתי במרכז הכרמל ולא העברתי שם תקופות ארוכות מחיי כמו בשכונות אחרות בעיר, אבל בכל זאת, אני חיפאית כבר 46 שנה, כמה דברים בכל זאת קרו לי בקטע שבין האודיטוריום לגן החיות.

"איך בונים מגדל בן 20 קומות בלי מעלית?"

הדבר המלהיב ביותר שקרה לי במרכז הכרמל, הוא כמובן מרוץ המדרגות. 1500 מדרגות ו-3 ק"מ, מהעיר התחתית עד לקומה ה-20 של דן פנורמה, בהחלט משאירים על הבנאדם רושם עמוק.

באחת הריצות, כשהגענו סוף סוף לקצה המדרגות, אחת הרצות לצדי שאלה: "איך בונים מלון של 20 קומות בלי מעלית…?" במקרה אחר רצתי מאחרי מישהי שלא עצרה בקומה ה-20 והמשיכה לעלות, עד הרגע ששמתי לב שאני בכיוון הלא נכון…

דו פנורמה (צילום: מיכל ירון)

מה אגיד? כשאת מגיעה לסף התפגרות בקומה ה-20 בדן פנורמה, זו תחושה נהדרת.

כשאני רצה, לעיתים קרובות אני חושבת על חברה שהייתה לי פעם, ונפטרה כשהיינו בנות 35. כשלמדנו בחטיבת הביניים רצנו 2 ק"מ במרוצי שדה. אני הגעתי למקום העשירי והיא למקום ה-12. כשקראו את שמות 10 הרצות שהגיעו ראשונות, הקריאו בטעות את השם שלהבמקום את שמי. היות שלי מחכים חיים שלמים של הישגים, משמח אותי שלפחות בגיל 14 היה לה רגע משמח בזכותי. השם של יהב ונישליס היו כתובים כמובן על מרוץ המדרגות שבינתיים הופסק, אבל אני מאוד מאמינה בעינת קליש וברצון הטוב שלה להחזיר לנו באפריל את מרוץ המדרגות.

דן כרמל (צילום: מיכל ירון)

דן כרמל

לפני כמה וכמה שנים, בשנת 2014, הגעתי לסקר את השיפוץ במלון דן כרמל, אז עוד עבדתי בגוף תקשורת אחר. זה היה יום שימשי והיינו הרבה עיתונאים וגם הצלם והעיתונאי יואב איתיאל. עלינו לקומה העשירית ויואב צילם אותי ואת מי שהיום היא בעלת האתר הזה, נגה כרמי, כשאנו יושבות בחדר המלון, שתינו בשמלות שחורות, עדיין לא מכירות, עדיין לא עובדות יחד. אח"כ יצאנו למרפסת של החדר ויואב צילם אותי כשמאחוריי חיפה פרושה במלוא יופייה. זו התמונה שלי שאני הכי אוהבת, ועל אף שעברו 7 שנים, היא עדיין התמונה שבה אני משתמשת הכי הרבה. יואב הוא צלם מדהים ונראה לי שאשפר לראות בתמונה את השמחה ואת החופש.

מיכל ירון (צילום: יואב איתיאל)

גן האם

גן האם של היום, הוא לא גן האם של הלילה… ישנו פתק שכתב ראש העיר המיתולוגי של חיפה, אבא חושי, ובפתק הזה ישנן כמה משימות שאבא חושי כתב לעצמו כי עליו להשלים, ביניהן – גן להורים וילדים. הוא אכן הקים את גן האם, ואם הוא מסתכל עלינו מלמעלה, בטח בא לו לצרוח ממה שנהיה מהגן התמים שלו…

פשוט, כי אין שום דבר תמים בגן האם בשעות הלילה. כל הילדים ובני הנוער שמחפשים קצת להסתבך, מגיעים לשם, מחיפה וגם מערים סמוכות, ומה שהולך שם אמור להדיר שינה מעיני הורי הילדים האלה. קודם כל, ילדים בני 13, שרק התחילו חטיבת ביניים, שותים ומעשנים שם (ובלי בושה מעלים את התמונות לרשתות החברתיות). הרבה מקרי אלימות בין הילדים מתרחשים שם, בנים, בנות… לצערי, במו עיני ראיתי שם נערים שנוהגים באלימות נוראית כלפי נערים צעירים מהם. כמובן, ילדים לא לומדים לקח, לא מתרחקים וממשיכים להגיע לגן האם.

גן האם

יש הורים ששמים איכון על הניידים של הילדים, וככה הם יודעים מתי הילדים בגן האם. יש הורים שמרימים ידיים ומקווים לטוב. לא פעם, יש בגן האם וגם בגן מניה הסמוך גניבות של ניידים. מצד אחד, מרכז הכרמל, 25,000 ש"ח למ"ר, מצד שני – אלכוהול, אלימות, סמים קלים, גניבות. הנחמה היחידה היא שגם אם ילדים עושים שטויות בגיל 14-15, הרבה פעמים, עשור מאוחר יותר, הם מיושבים וכבר סטודנטים מצטיינים בטכניון או באוניברסיטה.

שדרות הנשיא והסנדוויץ' בר

התחתנו לפני 21 שנה. כשהייתי במספרה ביום החתונה, הצלם שלנו התקשר וביקש שנגיע לאכזיב. אתוודה ואומר שלא היה לי מושג איפה זה, וכיאה לי, לא בדקתי ואמרתי לו שנגיע. אח"כ התברר לי שזה ליד נהריה, ורק בקושי רב הגענו בזמן לחתונה. אבל לפני שהגענו לחתונה, עצרנו, כשאני כבר עם שמלת כלה, לאכול בסנדוויץ' בר, כי רענן רצה לאכול לפני החתונה…

3 שנים אחרי זה היינו הולכים בכל חודש לרופא, לעקוב אחרי ההיריון עם יערה, וכל ביקור כזה היה מסתיים בסנדוויץ' בר. אני באמת לא יודעת מה רענן מוצא בסנדוויץ' הזה, אבל הוא שומר לו אמונים, ועד היום מדי פעם הוא והבנות מזמינים סנדוויץ' בר הביתה. אולי זה הסנדוויץ', אולי זה סלט הכרוב והרטבים, אבל הם משתגעים על זה.

מרכז-הכרמל (צילום: מיכל ירון)

בשדרות הנשיא יש שורה של בתי קפה ומסעדות. ארוחת הבוקר הכי טובה בעיר ובפער גדול היא בעיניי בבית הקפה של גל. מדי פעם אני רואה ברשתות החברתיות ביקורת לא מפרגנת לבית הקפה, אבל בכל הפעמים שישבתי שם קיבלתי גם שירות נהדר וגם אוכל מצוין. ליד בית הקפה נמצאת מסעדה שאני מאוד מאוד אוהבת, הג'ירף. הבנות שלי ואני מאוד אוהבות לאכול שם, לראות את הטבחים מכינים את האוכל במטבח הפתוח. בהמשך יש גם את בית הקפה מנדרין, שבמרכז הכרמל, ממש בלב חורשה. אני מאוד אוהבת גם מסעדה בשם רובן שיש בה נקניקים וצ'יפס. כשהבנות שלי היו קטנות היינו הולכות הרבה לאכול גלידה ויוגורט בלג'נדה. יערה מאוד אוהבת לאכול בסודוך, שגם נמצא באותו פסאז', אני מעולם לא אכלתי שם.

שדרות הנשיא – הסנדוויץ' בר (צילום: מיכל ירון)

מכל בתי הקפה בחיפה, בריסל הוא בית הקפה הכי אהוב עליי. הוא נמצא במוריה 11, כמעט מרכז הכרמל. בריסל בעיניי הוא בית הקפה המושלם (חוץ מזה שאין חנייה). אני מאוד אוהבת את איך שבית הקפה מעוצב, את האוכל והשתייה וגם את השירות. מאז הקורונה יש להם שעות פעילות מאתגרות, אבל עדיין אין תחרות.

קפה בריסל, רחוב מוריה (צילום: מיכל ירון)

שדרות הצבי

הרבה שנים חשבתי ששדרות הצבי הוא הרחוב היפה ביותר בחיפה. כשיורדים בתחילת הרחוב ורואים את העצים ואת הבתים היפים ובמרחק מציץ הים, יש בזה קסם מיוחד. היום אני כבר לא בטוחה שזה הרחוב היפה בעיר, אבל עדיין הוא מקסים בעיניי.

ממש בימים אלה העירייה משפצת את הכביש, שבאמת כבר היווה סכנה לנהגים. סבא וסבתא התגוררו בשדרות הצבי 32. אני לא זוכרת כמעט חלומות, אבל לפעמים דווקא הבית של סבא וסבתא בא לי בחלומות. לסבתא שלי היה תואר ראשון בכלכלה (שזה די מרשים, אם את ילידת 1922) ולסבא שלי היה בית דפוס, בהתחלה בגרמניה, אחר כך בברזיל ובסוף בישראל. סבתא שלי הייתה מפגינה עם הנשים בשחור והאמינה שכל יהודי חייב לדעת ערבית. היא בעצמה ידעה בדיוק 5 מילים, אגב.

שדרות הצבי (צילום: מיכל ירון)

דוד פינסקי

בנווה שאנן יש את רחוב פינסקר, הדמיון בשמות לא פעם מבלבל. כשמכרנו את הבית ברוממה, מאוד רציתי לעשות שינוי ולעבור מאחוזה לכרמל הישן ואפילו מצאתי דירה לפני פינוי בינוי ברחוב פינסקי. אם זה היה תלוי בי, כנראה היינו גרים שם היום, עם מרפסת לתוך החורשה, אך כיוון שאני לא היחידה שמחליטה, מצאנו את עצמנו ברמת אשכול.

דוד פינסקי היה מחזאי חיפאי וסופר יידיש. הוא גדל ברוסיה ונחשב מגדולי מחזאי היידיש של המאה ה-20.

רחוב דוד פינסקי (צילום: מיכל ירון)

ספריית מינץ

אי אפשר לכתוב על מרכז הכרמל ולא להתייחס לספריית מינץ. בעיני הספרייה הזו מייצגת את כל מה שבעייתי בעיר הזו. מבנה הספרייה נשרף לפני כמה שנים ומאז הקשישים במרכז הכרמל אמורים ללכת לספרייה אחרת כדי להחליף ספרים, דבר שאולי פחות מורכב עבור רוב האוכלוסייה, אבל קשה מאוד לקשישים שהיו רגילים ללכת ברגל לספרייה הזו ועכשיו צריכים ללכת לספרייה בבית יד לבנים. כבר עשיתי כמה כתבות על ספריית מיינץ וקיבלתי תגובות מהעירייה, אבל באמת שאני לא מבינה מה כ"כ קשה, אחרי כמה שנים, לתקן ספרייה אחת אומללה. יותר מזה – עירייה שלא מסוגלת לתקן ספרייה אחת, איך היא תשתלט על בעיות גדולות יותר?

סיפריית מינץ, מרכז הכרמל (צילום: מיכל ירון)

האודיטוריום

אי אפשר לסיים סקירה של מרכז הכרמל בלי לדבר על האודיטוריום. ההופעות החשובות והגדולות מגיעות לכאן ומוצגות בפני החיפאים. בספטמבר היה כאן פסטיבל הסרטים, ואחרי תקופת הקורונה המסוגרת, שוב הגיעו לחיפה אנשים מכל הארץ כדי לצפות בסרטים זרים וישראליים ולדבר עליהם.

ברחבת הכניסה לאודיטוריום יש את הכוכבים, כל אחד מהם מוקדש לשחקן או שחקנית ישראליים חשובים. בחג הסוכות מתקיימות באודיטוריום הופעות ותערוכות ובכלל, אירועים באודיטוריום החיפאי זה דבר חיובי סדרך כלל, רק שיש לאודיטוריום בעיה אחת – בעיית חנייה. קשה מאוד למצוא במרכז הכרמל חנייה חינם, ומי שמכניס את הרכב לחנייה של האודיטוריום ייפרד בכל שעה שחולפת מ-20 ש"ח.

האודיטוריום, שדרות הנשיא

דרך הים

דרך הים קיבלה את שמה מכך שהיא מחברת את מרכז הכרמל לשפת הים. בתחילת דרך הים נמצא בית הספר ריאלי מטו"ס.

רחוב הביכורים

שם הרחוב מגיע מהביכורים, הפירות הראשונים של השנה, שבעבר היה מצווה להביאם לבית המקדש. ברחוב הביכורים נמצא בית הספר השש שנתי עירוני ה' ובצמוד אליו בריכת השחייה של מכבי חיפה. עירוני ה' הציג אחוזי זכאות גבוהים במבחני הבגרות ואחוז גיוס גבוה מאוד לצה"ל בכלל וליחידות קרביות בפרט.

רחוב יפה נוף

משמעות השם היא כינויי חיבה לציון, שמחת כל העולם, ומושב ה' – אליה מתגעגע המשורר ולא משנה כמה רחוק ממנה הוא נמצא. רחוב יפה נוף הוא רחוב ארוך מאוד, הוא מתחיל בכרמל הצרפתי ומגיע כמעט עד רחוב יאיר כ"ץ. מהבתים יש נוף למפרץ, ואפשר לראות מהם את חיפה מהכרמל, הדר, עיר תחתית והמפרץ. הדירות מאוד יקרות ובצדק. ברחוב נמצא מלון קראון פלאזה, שהוקם לפני מעל 20 שנה.

רחוב יפה נוף (צילום: עומרי זילכה)
בית ברחוב יפה נוף (צילום: עומרי זילכה)

כמה זה עולה?

באתר מדלן ניתן לראות כי ברחוב הביכורים נמכרה דירת 3 חדרים, 78 מ"ר, במחיר 1.6 מיליון ש"ח. ברחוב יאיר כ"ץ נמכרה דירת 3 חדרים, 50 מ"ר, במחיר 1.22 מיליון ש"ח. הדירות היקרות במרכז הכרמל נמצאות בשדרות הנשיא במגדלים החדשים, שם מ"ר יכול להגיע ל-30,000 ש"ח.

הגיבו כאן לכתבה

8 תגובות
 1. פיני אמר/ה

  או שאת תמימה או שאת עושה את עצמך כזו. מאמינה שהגב' תחדש את מרוץ המדרגות ותוהה כמה. זמן לוקח לעיריה לשפץ יסיפרייה המשרתת אוכלוסיה מבוגרת. לא מאמין שיקרה לא זה ולא זה…

 2. זלמן אמר/ה

  הפכו את רח' מרגוע לרח' פינסקי. ממש שיטת סלאח שבתי . אולם בשיטה זו נקרא גם שמו של גן ציבורי במרכז הכרמל אשר הוקם ע"י א' אולם בשלטי העיריה כתוב שהוקם ע"י ב'.

 3. אייל אמר/ה

  יש לי חלום לגבי גן האם. גן החיות עובר משם לפארק הכרמל ליד האוניברסיטה ומקבל מרחב גדול עם נוף ואויר פתוח לחיות להסתובב.
  במקומו מוכפל שטח גן האם. מוסיפים מדשאות וטרסה עם עוד שטח מישורי, מורידים קצת שיחים ועצים ופותחים את הגן כלפי ואדי לוטם ונוף הים והשמיים.
  את הקונכיה מעבירים לטרסה החדשה יותר רחוק מהבתים ליד ומוסיפים שורות כסאות לאמפי אמיתי.
  בגן האם במקום הקונכיה מטפחים עם תאורה חדשה, מזרקה גדולה וספסלים כמו בכיכר דיזנגוף החדשה.
  גן האם יכול להיות הגן הכי יפה בישראל. מול הואדי, הנוף, מרכז פנורמה היוקרתי. ריחות מאפיות, אנשים עם גלידה ליד מזרקה גדולה. ילדים על קיר טיפוס ענק נאחורי תחנת גן האם. אפשר כל כך הרבה דברים שם.
  אני חולם. כולנו חולמים. ובערים אחרות מבצעים. קמים, משנים, משפצים, מזיזים, מרחיבים.. מתי אצלנו בגן האם?
  הזכרון שלי כתיכוניסט.
  הנערים הכי פופולרים בכיתה הלכו מעירוני ה' וריאלי לגן האם.. היה שם מכון כושר. שלא בשביל יורמים, חנונים. אחרי חוגי קראטה שם, היו מתאמנים. בערב היו מרשימים את הבנות בגן האם החצי חשוך בפינות נסתרות. למחרת היו נעדרים מבית הספר עקב מחלה. לפי הזוג שנעדר ידענו מי עם מי. לכן לגן היה שם מפוקפק וגס אחר שלא אזכיר ורבים בטח נזכרים עכשיו ומחייכים. הבדיחה הייתה שכמה עלולות לצאת משם כאמהות. מאחורי הקונכיה לא היה ביט אבל היו חיי לילה. והשמועה אמרה שמלבד חדר הכושר יש שם דירה שאפשר להשכיר ללילה. לא הייתי מקובל מספיק לבחון את השמועה. יום אחד הסתקרנתי עם חבר. הלכנו לראות אם יש .. היינו בחטיבה בעירוני ה' וכבר היו מלא זוגות. ראינו זוג בירידה ללוטם והסתכלנו נרגשים "על הדבר האמיתי". כנראה דרכנו על עלים והבחור שהיה כדורסלן מטר תשעים אתלטי בנבחרת עירוני ה הרים מכנסיו שם מהר גופיה והחל לרדוף אחרינו. הצלחנו להימלט לשער הלבנון. אקשן היה שם תמיד ויהיה גם הלאה תמיד. גיל 13 זה מוגזם אבל התיכוניסטים היו ויהיו במלון אלף הכוכבים.

 4. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  אמרתי בעבר יש בעירית חיפה ועדת שמחליטה על מתן שמות כך החליטה ראש העיר חיפה ד"ר עינת קליש רותם ,תודה לך מיכל על הדיווח הזה באתר חי פה של גברת נגה וירון כרמי.שבת שלום.

  1. זלמן אמר/ה

   ברגע שראש העיר תבין שהיא ראש העיריה כבר נהיה בדרך הנכונה. ספק באם זה יקרה אי פעם .

 5. המצב מזעזע אמר/ה

  למרכז הכרמל אפשר לקרוא היום מרכז החארקות.
  מדי 5 דקות עובר רכב עם מנוע משופר לא חוקי שעושה רעש ודאווינים.
  המשטרה יכולה לתפוס כאלו 10-12 בשעה. הסתובבנו הערב שעתיים לא היה שוטר אחד.
  עשרות רכבים טסים ב-200 קמש בפנורמה, אין ניידת. אין שיטור. כלום, פשוט לא רואים שוטרים.

 6. עירית+לנדסברגר אמר/ה

  תודה מיכל יקרה, הצטרפתי ל"טיול" המרשים שלך באזור מרכז הכרמל, מאז הגיעי לחיפה בשנת 1965, כלל מגוריי היו במרכז הכרמל,ועדיין נאמנה למקום הזה.

 7. אופנועים מרעישים במרכז הכרמל הערב - מספר שלדה אמר/ה

  שוב נסעתי ברחוב יפה נוף. קו הפרדה לבן מתחת לטיילת. נהגים נוסעים כמו במירוצי מכוניות. חצו קו הפרדה לבן, הסתובבו בחארקות מטורפות באמצע הרחוב (סמוך לבנין החדש עם הכניסה לחניון), עקפו בפראות, נסע שם אופנוע ברעש אימים, משודרג
  באופן לא חוקי בבירור, וגם רשמתי את מספרו. בשעה 20:17 עבר מרחוב שער הלבנון דרך מרכז הכרמל ומוריה. רעש מטורף מספר רישוי 53-705-64. רכבים רבים שם פשוט נוהגים בצורה מופרעת קדימה אחורה בקטע טיילת לואי. חייבים לעצור את מה שקורה שם ניידת תנועה סמויה קבועה במקום. חוצים פס לבן שם בעקיפות מסוכנות כל כמה דקות עם כמעט תאונה של רכבים שבאים ממול.

הגיבו כאן לכתבה