כמה שנים נדרשות לשיפוץ ספרייה שנשרפה בחיפה?

הכניסה לספרייה

כבר שנים ספריית מינץ במרכז הכרמל עומדת שרופה, והקשישים שהיו מחליפים בה ספרים, נותרו ללא מענה

בכתבה באתר חי פה מלפני כשנתיים, התלוננו הקשישים על המצב. כשבדקנו מה מצב הספרייה היום, התברר שעל אף שחלפו להן כבר שנתיים, אין שום שינוי והספרייה עדיין סגורה.

מה עושים? לא עושים

אחת הקשישות אומרת שנראה שהקשישים מעניינים מישהו רק כשהם נרקבים בבית אחרי מותם ומריחים את הריח במדרגות, אבל כשצריך לעשות משהו קטן, שבשבילם הוא כל כך משמעותי, אז הם לא מעניינים אף אחד.

לפני מספר שנים נשרפה ספריית מינץ במרכז הכרמל. כשהעירייה התחילה לבדוק כיצד יהיה אפשר להשמיש את המבנה ולהחזיר אותו לפעילות, התברר שזה לא כל כך פשוט. אחת הבעיות הייתה המעלית שיש במקום. אז מה עושים? קל, לא משפצים.

הכניסה לספריית מיינץ
הכניסה לספריית מיינץ

איכות החיים נפגעה

לפני כשנתיים ראיינו מספר קשישים שסיפרו עד כמה איכות חייהם נפגעה מכך שהספרייה נסגרה. הקשישים הסבירו שקודם הם היו במרחק הליכה מהספרייה וגם אם היה להם צורך בתחבורה ציבורית, נוח מאוד להגיע למרכז הכרמל והספרייה נמצאת באזור מישורי. הדבר הכי משמעותי שהקשישים התלוננו עליו, היה שספריית מינץ היא מונגשת וגם קשישים עם הליכון או מקל יכולים להגיע אליה, לעומת חלק מהספריות האחרות.

"לפעמים נראה לי שהוא צודק"

"את לא תאמיני", אמרה לי חיה, בת 82, המתגוררת במרכז הכרמל, "עברו שנתיים מאז שפרסמת כתבה על הספרייה וכלום לא קרה. בעלי ואני מרגישים שלאף אחד לא אכפת שזוג פנסיונרים, שפעם היה יושב במרפסת שלו, שותה קפה וקורא ספרים, כבר כמה שנים לא קורא. בעלי צוחק שאנחנו מעניינים רק כשאנחנו גופה ששוכבת שבוע בבית ואז כולם מתעניינים למה יש ריח רע, אבל כשאנחנו בחיים ואפשר בקלות יחסית לעזור לנו, זה לא. אני לא אוהבת שהוא מדבר ככה, אבל לפעמים נראה לי שהוא צודק".

יש לציין, שבשנים שעברו מאז שהספרייה נשרפה ויצאה משימוש, נבנה הרכבל לאוניברסיטה ולטכניון, בניינים חדשים הוקמו, מבני ציבור, ורק את הספרייה הזו לא שיפצו. אם אין אפשרות לשפץ את הספרייה, אפשר למצוא מבנה חלופי, אבל לא יכול להיות שבעיר השלישית בגודלה במדינה, אין שום אפשרות להתמודד עם שיפוץ מבנה.

ספריית מינץ השרופה

"הקשישים ממשיכים לסבול"

אולי יש סיבה נוספת לכך ששנים הספרייה סגורה. הצעירים, שנהגו להחליף ספרים בספרייה בדרך כלל עם רכב, ולהם זה לא משנה שהם צריכים ללכת לספרייה אחרת. מי שנפגע זו רק האוכלוסייה המבוגרת, שלא יכולה בקלות להגיע לספרייה אחרת. כנראה שקשישים שבסך הכול רוצים להחליף ספרים בספרייה ולא יודעים לפנות לתקשורת או להפגין, לא עושים הרבה רושם, ולכן הם ממשיכים לסבול.

מהעירייה נמסר בתגובה, כי בחיפה 18 ספריות עירוניות אשר פועלות לאורך כל השנה ובכלל זה בחופשת הקיץ. "ספריית מינץ נסגרה על פי חוות דעת קונסטרוקטור בעקבות שריפה שפרצה במקום. הספרייה נמצאת במבנה לשימור ועל כן נדרשים תכנון ואישורים מיוחדים לשיקום המבנה. עד לשיקום הספרייה מקבלים המנויים מענה בספריית יד לבנים שברחוב הירקון 48 או בכל ספרייה עירונית אחרת".

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  עיריית חיפה משלמת 12 אלף שקל בממוצע פנסיה תקציבית מנופחת ומתנפחת עוד מדי שנה צמודה לריבית כמו כל המגזר הציבורי העושק של ההסתדרות.. סה"כ מעל 300 מליון שקל שנתי, סכום שבו אפשר היה לבנות 10 ספריות ציבוריות ענקיות או אצטדיון מדי שנתיים. רק שנבין את הר הכספים שהולכים כל שנה ל-2000 יחידי הסגולה הנקראים "גימלאיי עיריית חיפה" שהם, ללא יוצא מן הכלל, מליונרים כבדים. שכנתי שהיא גמלאית קנתה כבר 2 דירות, לשני ילדיה. היא גם הקפידה לפני הקורונה לנצל את הר הכסף שנשפך מהארנונה שלנו לחשבונה מדי שנה לטיול מאורגן יוקרתי. שנה אחת טסה לסין, אחרת לרוסיה, וקודם לכן הייתה בטיול לקרנבל בברזיל. מה היא וחברותיה גמלאיות העירייה צריכות ספרייה במרכז הכרמל?
  היא נוסעת לראות ספריות מפוארות ברחבי העולם, ולשם הולכים כספי הארנונה שלנו. למנהלת 2030 על יועציה שבאים פעם בחודש לחיפה ומרויחים מקליש 40 אלף ש' כי הם על חוזה אישי ומי ישמע איזו מומחיות מדהימה הביאו. מאות עובדים סוציאלים בשכר של 10 אלף בחודש שלא מסוגלים להרים טלפון למי שגרים לבד לוודא שהם בחיים. ועוד ועוד, עירייה עשירה מאד שהפכה את חיפה לעיר ענייה מאד. אין כסף לשוק תלפיות בו השיפוץ נעצר. לשפץ מבנים נטושים ושרופים. לשפץ גני משחקים ולבנות בריכה עירונית. מנגד יש תקציב של 2 מליארד שרובו הולך לשכר, שכר, שכר, פנסיה פנסיה ופנסיה.
  כפי ששודדי צה"ל שודדים משאר משרדי הממשלה למען הפנסיה הענקית ותוספת הרמטכ"ל כך בעירייה שודדים ארנונה ענקית מתושבי העיר עבור הוצאות השכר והפנסיה הענקיות של עובדי העירייה.

 2. גילי אמר/ה

  זה בסדר . יידרשו 48 שנים כדי להעביר מסמכים מחדר 1 לחדר 2 בעיריה…כשקאליש תלך סופסוף זה יזוז

 3. עידן חדש אמר/ה

  יש לסלק את הספריה ולתת את המבנה לישיבה. תראו שהוא ישופץ באופן מיידי. למי שלא מאמין תבדקו מה אירע למבנה המוזיאון החיפאי לאתנולוגיה ולפולקלור. המוצגים קרוב לוודאי נגנבו אבל המבנה מאכלס כיום ישיבה.

 4. דין דין אמר/ה

  חיפה דואגת לקשישיה .

 5. מיכאל אמר/ה

  כואב הלב !
  אפילו מלון לא שווה להקים על המקום !
  עד לאן הידרדרנו ולמה .
  מה שכן ראשת העיר צריכה לבדוק להוריד את הארנונה
  בהתאם ! שרותי הקהילה במרכאות לא משרתים את כולם .
  אז להפסיק לספר על השקעות ובטח להוציא כספים לעתיד .
  כשנסראלה עוד חיי !

הגיבו כאן לכתבה