באנר גורדון 230524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

בית התעשייה במלחמת השחרור בחיפה

לכבוד יום העצמאות, נספר על הקרבות סביב בית התעשייה...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

המינים הפולשים לים בחיפה ובעולם

בעיות פלישה של בעלי חיים, צמחים והביטאטים תת ימיים...

עבודה מועדפת לחיילים משוחררים | "שנים אני מתריע, מדובר בצרכי ביטחון!"

לשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון בשיתוף מועצת המובילים והמסיעים פנו לשר הביטחון, בני גנץ, בבקשה להפוך את מקצוע נהג המשאית לעבודה מועדפת

מלשכת המסחר והתעשייה נשלח מכתב ובו בקשה לשר הביטחון, בני גנץ, בבקשה להפוך את מקצוע נהג המשאית לעבודה מועדפת. הבקשה באה על רקע מחסור חמור בנהגי משאיות, דבר הגורם נזקים ביטחוניים וכלכליים. הפיכת המקצוע ל"עבודה מועדפת" והמלגה אותה מקבלים לאחר תקופת עבודה, כך מקווים המבקשים, תמשוך צעירים המשתחררים מצה"ל להצטרף לעבודה בתחום ולמלא את החוסר.

פתיחת הנמלים החדשים תצמצם את העומסים הקשים בנמלים הקיימים, אבל לא קיים פתרון למחסור העצום בנהגים של רכב כבד, מחסור של כ-5000 נהגים! הדבר יוצר התנגשות חמורה בין צרכי הביטחון לבין צרכים כלכליים חיוניים. הבעיה הקשה הזו התקיימה עוד לפני משבר הקורונה, שבא לידי ביטוי גם בעומסים חסרי התקדים בנמלי ישראל, כשבקרוב צפוי להתווסף לכך עומס נוסף צפוי עוד שיחמיר את הבעיה משמעותית, עם פתיחת הפעילות של הנמלים החדשים בחיפה ובאשדוד.

נמל הקישון והנמל הסיני - צילומים מהים (צילום: אבי אלבאום)
נמל הקישון והנמל הסיני – צילומים מהים (צילום: אבי אלבאום)

"צוואר בקבוק" בלתי נמנע

במכתב לשר הביטחון בני גנץ, נטען כי נמל המפרץ, המתוכנן להיפתח לפעילות כבר בחודש ספטמבר הקרוב, יוכל לקלוט חלק מהביקוש, הגורם כיום להמתנת אניות לכניסה לנמל חיפה, אולם "צוואר הבקבוק" הצפוי הנו המחסור הגדול בנהגי משאיות. הגידול בביקוש למוצרים בישראל יוצר מצב, שבו על מצב נהגי הרכב הכבד הקיימת תחריף התחרות:

בין הצרכים השוטפים החיוניים לשינוע סחורות, לבין הצרכים לשינוע מוצרים לטובת הצרכים הביטחוניים של המדינה.

שרי הממשלה ושרי הביטחון והאוצר בראשם, חייבים לפעול במהירות לשינוי רדיקלי של מצב חמור זה"
כך טוענים נשיא הלשכה, דוד קסטל, ויו"ר מועצת המובילים והמסיעים, גבי בן הרוש, שהוא גם חבר בהנהלת הלשכה וסקר בפני חברי ההנהלה את הבעיה בישיבה סוערת בשבוע שעבר. בהמשך לישיבה, יצאו ביום ב' 26/07/21, הלשכה ומועצת המובילים בפנייה משותפת לשר הביטחון, בני גנץ, להכיר בכך שמדובר בצורך ביטחוני דחוף ביותר. זאת, לאחר שפעילות רבת שנים של מועצת המובילים והמסיעים ליצירת שינוי דרסטי במצב נהגי הרכב הכבד, הניבה הישגים מוגבלים, שאינם מספקים כלל.

קיימת זהות בהכשרה ובאינטרסים בין האזרחי לצבאי

לדבריהם, קיימת זהות אינטרסים מוחלטת בין משק ההובלה האזרחי לבין משק ההובלה הצבאי, כולל במערך הכשרה משולב למקצועות נהיגת הרכב הכבד בשני התחומים. שיתוף פעולה בין שני הסקטורים ושינויי חקיקה נדרשים ומהירים, יאפשרו עידוד של בחירת מקצוע הנהיגה בקרב מתגייסים ובהמשך קליטתם במשק האזרחי, הזקוק בצורה נואשת לנהגים.

נושא מרכזי בשינויים הנדרשים הנו אישור מקצוע נהיגת הרכב הכבד כ"עבודה מועדפת" לחיילים משוחררים, שעשוי ליצור שינוי משמעותי כבר בטווח הקצר וכמובן בטווח הארוך. הצורך בהכרה זו אינו פחות מהצורך בהכרה כזו לעבודה במפעלי תעשייה, וודאי שאינו נופל מהצורך בעבודה מועדפת בתחנות דלק, שבהן משמשים העובדים כיום במרבית זמנם כמוכרנים בחנויות הנוחות הצמודות.

למרות שהנושא עלה בעבר בכנסת ובממשלה – לא התקבל אישור לכך, בשל התנגדויות של גורמים ממשלתיים ובראשם המוסד לביטוח לאומי.


גבי בן הרוש (צילום: ירון כרמי)

גבי בן הרוש, יו"ר מועצת המובילים והמסיעים, מסר לחי פה – תאגיד החדשות:

שאף אחד מאנשי הציבור לא יחשוב שהוא עושה טובה למישהו, אלו צורכי הביטחון שלנו, הצבא לא ערוך בתחום היבשתי והלוגיסטי למלחמה. אני בוגר יום כיפור, פיניתי עשרות צעירים והרוגים, בגלל שהיה לנו מחסור בתחמושת. המצב לא השתנה ואף החמיר, מה שקרה בכל המבצעים האחרונים זה שהיינו באותה המצוקה.

"אני מתריע כבר שנים"

"בנושא כוח האדם אני מתריע כבר כמה שנים. חיילים משתחררים מצה"ל והולכים לתחנות דלק, הם יושבים בחנויות למכור, זה מקצוע מועדף? מישהו שפוי במדינה הזאת? אנחנו מבקשים לתת מקצוע לאותם צעירים, יוכלו לעבוד עבודה מסודרת עם פנסיה והטבות שונות. חוץ מזה אני מציע לכל נהג שיהיה אצלנו שנה או שנה וחצי לקבל מענק, יש לנו מחסור כבד של שנים וחייבים לפתור אותו בדחיפות".

מי יפעיל את הנמלים?

"עוד חודשיים בערך נפתח נמל חדש בחיפה, יגיעו אוניות שמכילות מכולות בכמות של פי 2 או פי 3 ממה שאנחנו רגילים בישראל, המדינה משקיעה בפיתוח הנמלים מיליארדים. אבל רגע, סליחה, מי יפעיל את הנמלים האלה שיעבדו 24 שעות?

אף אחד לא סותר את הנתונים המדאיגים שאני מציג, אבל איפה הביצוע? אנחנו כל הזמן פנינו לאלופים בצה"ל בנוגע לזה, אבל מה הבעיה, אלוף אחרי שנתיים פוזל למשרה אחרת, אף אחד לא קידם בצורה אמיתית את הבעיה. כל אחד אמר לי כן כן ואח"כ הוא השתחרר והבא אחריו מגיע ומתחילים מהתחלה.

איפה המסקנות של התחקירים, שלה המחסור בתפקידים, עכשיו משתמשים בבני מיעוטים אבל אי אפשר להעסיק אותם בתפקידים ביטחוניים, זו לא דרך למלא את החוסר". מסכם גב בתסכול.

משאית (צילום: נגה כרמי)

עבודה מועדפת

בסעיף 174 לחוק הביטוח הלאומי, עבודה מועדפת ועבודה נדרשת היא עבודה של מסיימי שירות בצה"ל ובשירות לאומי מגוון מקצועות המוגדרים בחוק, לאחר שעבדו במשך שישה חודשים מלאים.

על העובד המעוניין לקבל את המענק להתחיל את עבודתו במהלך השנה הראשונה משחרורו, ולסיימה עד שנתיים מיום סיום שירות החובה שלו. בעבודה מועדפת, זכאי העובד למענק חד-פעמי. את המענק משלם המוסד לביטוח לאומי. (לפי ויקיפדיה)

סכום המענק עודכן ועומד כעת על 9,722 ש"ח (נכון לינואר 2020).

יש להניח כי שילוב סכום המענק החד פעמי, יחד עם חוסר הניסיון התעסוקתי שיש בדרך כלל לאותם חיילים משוחררים, עשוי הדבר להניעם לבחור בעבודה מועדפת מסוג זה.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

כתבות קשורות לנושא זה

4 תגובות

  1. המיכשול הגדול זה משרד התחבורה שלא מענין אותם לא המדינה ולא המצוקה ולא הביטחון צריך לאפשר לנהגים ותיקים שרוצים לעלות מעל 15 וכו להקל עליהם בהכשרה

  2. בכתבה מתיחסים רק למשוחררי צבא צעירים ומה אם אחרים שרוצים ללמד מעל 15 וכו אי אפשר לעבוד וגם ללמד לנהיגה זה יכול לקחת חצי שנה עד שנה הכשרה שלא נדבר על המיכשו של אישור פסיכולוג שמונע ממאות אחרים לקבל רישיון

  3. אולי אם נהגי משאיות לא היו טוחנים מילואים , המוטיבציה לעבודה הזו הייתנ קצת יותר גבוהה

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

ריצה נכונה – הדרך להחלמה מהירה מפציעת ריצה ומניעת פציעות נוספות

לרגל שבוע הספורט הישראלי החל השבוע 26-31/5, ד"ר אייל גנסין, מומחה בכירורגיה אורתופדית, מומחה לפגיעות ברך ופציעות ספורט בכללית מחוז חיפה וגליל מערב ורופא...

נגעת נסעת – מהרגע שלקחת את השאכטה • היום העולמי ללא עישון

סלחנות וחמלה לצד התמודדות יום יומית. לרגל היום העולמי ללא עישון, מדריך מיוחד המסביר כיצד ניתן להימנע מהדחף לסיגריה, בפרט בתקופות מאתגרות, ולדבוק בתהליך...

הפתעה מרגשת: לידה לא צפויה במרכז רפואי זבולון של כללית

אישה הריונית שהגיעה לבדיקה שגרתית במרכז בריאות האישה בזבולון יצאה מהמרכז עם תינוקת טרייה בידיה.אילנית ביטון, מנהלת צוות האחיות החדשה במרכז בריאות האישה במרכז...

קפיצי – סוכריות לקריץ בטעמי פירות של ״אושר עד״ – קריאה להחזרה (ריקול)

חברת דין שיווק וקליה 2021 בע"מ תחת מותג שקדיה, מותג פרטי - "אושר עד" קוראת להחזרת המוצר: קפיצי - סוכריות לקריץ בטעמי פירות. בבדיקה שנערכה ע"י...

שמן זית גלבוע – קריאה להחזרה (ריקול)

משרד הבריאות מזהיר את הציבור מצריכת המוצר המזויף "שמן זית גלבוע – הראשון במסיק, כתית מעולה בכבישה קרה", 500 מ"ל, קוד יצרן 75131, מכלל...