המסחר החיפאי והישראלי | השפעות חתימת ההסכמים עם איחוד האמירויות

ד"ר מורן זגה

השפעת חתימת הסכמי נירמול היחסים (הסכמי אברהם) עם איחוד האמירויות על המסחר הישראלי והחיפאי

ד"ר מורן זגה, חוקרת איחוד האמירויות וגבולות המזרח התיכון באוניברסיטת חיפה, עמיתה במכון מיתווים ובקדתרה חייקין לגאואסטרטגיה, בראיון לחי פה, על השפעת חתימת ההסכמים עם איחוד האמירויות (הסכמי אברהם) על המסחר הישראלי והחיפאי.

הסכמי אברהם שנחתמו ב-15 בספטמבר השנה בבית הלבן ובתיווך ארצות הברית, בין איחוד האמיריות, בחריין וישראל, ישפיעו על המסחר הישראלי בשלושה אופנים:

ההסכמים יבססו קו סחר משמעותי בין ישראל לאיחוד האמירויות. דבר שיוזיל את תהליך המשלוח לסחורות שעד היום הועברו דרך מדינות אחרות, וישמשו בסיס להרחבת המסחר עם מדינות המפרץ ועם המזרח הרחוק שקו הסחר עובר דרכן. 

ישפר את מצבן של חברות שיעסקו בסחר המפרצי

חשוב לזכור שאיחוד האמירויות היא מדינה עם מעט אוכלוסייה (כמו בישראל) והתחרות עליה היא בינלאומית. לחברות ישראליות לא יהיה קל להיכנס לשוק הזה, אלא אם כן יהיה להם מוצר ייחודי או זול באופן משמעותי, להציע. לכן, המסחר אינו צפוי להשפיע באופן משמעותי על התל"ג של ישראל, אבל זה בהחלט ישפר את מצבן של חברות רבות שיעסקו בסחר המפרצי. 

חיפה תהיה מוקד תיירות מבוקש לאמירתים

כולנו שמענו על ההתעניינות של חברת DP WORLD מדובאי, להשקיע ברכישה או בבניית טרמינלים בחיפה. עד אז, לנמל חיפה צפויה להיכנס פעילות רבה יותר בתחום הפלגות הנופש והקרוזים, תחום שמפותח מאוד באמירויות. ביום שבו התיירות תחזור לעולמנו, חיפה תהיה מוקד תיירות מבוקש לאמירתים, גם עבור אלו שיגיעו בקרוזים וגם עבור התיירים שיגיעו דרך נתב"ג.  

כלכלת ידע, טכנולוגיה ומחקר

אחד הדברים היפים שהתפתחו מאז הסכמי אברהם הוא הדגש על כלכלת ידע. מרבית העניין של האמירתים הוא בטכנולוגיה הישראלית, בהייטק, בידע הביטחוני ובמכוני המחקר והפיתוח. איחוד האמירויות עוברת משלב ייבוא המוצרים לייבוא ידע. במובן הזה, נראה הרבה שיתופי פעולה סביב הקמה של מרכזי מחקר ופיתוח משותפים. זו בשורה מצוינת לשלום החם שהיינו רוצים לראות, כיוון שיותר מהתועלת הכלכלית, הקשרים מהסוג הזה כוללים תשתית עמוקה וארוכת טווח של שיתופי פעולה. 

האוניה MSC Paris (צילום: גיאודרונס)
האוניה MSC Paris (צילום: גיאודרונס)

בחיפה יש "hub" (מרכז) טכנולוגי חזק וחממות ידע

בחיפה יש "האב" טכנולוגי חזק מאוד וחממות ידע, גם באוניברסיטאות וגם בחברות ההייטק שהיא מארחת, לכן הפוטנציאל של שיתופי פעולה עם האזור הוא גבוה מאוד. באופן כללי, ההרכב החברתי של העיר חיפה, הנוף המיוחד שלה והאיכות של תעשיות הידע שמרוכזות בה, יהיו בשבילה יתרון בפיתוח הקשרים החדשים עם המפרץ.

לא ניתן להגיב