רציפי נמל סגורים – שלושה מהם בנמל חיפה • לין: "זה גובל בשערורייה בקנה מידה לאומי"

נמל חיפה נמל המפרץ - הנמל המזרחי (צילום: מרום בן-אריה)

נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, על הרציפים הסגורים: "העדר השימוש ברציפים אלו פוגע באינטרס הכללי הרחב של משק המדינה מציב אותנו ללעג וגם מעלה את יוקר המחייה. משרד התחבורה: "פתיחת רציפים נוספים לא תוביל להאצה בפריקה".

נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, אמר השבוע כי על שרת התחבורה והממשלה כולה מוטלת החובה לפעול לשילובם של חמשת הרציפים שעומדים שוממים בעבודת נמלי הים של ישראל, כדי לפתור את העומס והעיכובים שנוצרו בפריקת המטען הכולל, ואף שיגר פנייה אל שרת התחבורה, חה"כ מרב מיכאלי, עם העתקים לרוה"מ ולשר האוצר.

"מדובר ברציף 7, רציף 8 וברציף המערבי בנמל חיפה; וכן רציף 25 ורציף 27 בנמל אשדוד. העדר השימוש ברציפים אלו פוגע באינטרס הכללי הרחב של משק המדינה מציב אותנו ללעג וגם מעלה את יוקר המחייה. עדיין האינטרס הציבורי הכולל והאינטרס המשקי הכולל עדיפים על כל הסכמים שנעשו אשר אולי אמורים להגן על אינטרסים של ועדי עובדים".

נמל חיפה | הכרמל | קריית הממשלה (צילום: ירון כרמי)
נמל חיפה | הכרמל | קריית הממשלה (צילום: ירון כרמי)

לדבריו, "זה כבר גובל בשערורייה בקנה מידה לאומי, מה שנחשב הגנה על קומץ עובדים מצוי בעדיפות על פני האינטרסים הכלליים של המשק והציבור הרחב. בעבר נעשו הסכמים והסדרים שנועדו להגן על אינטרסים צרים של ועדי עובדים בנמלי הים הוותיקים, אולם הסכמים אלה מנוגדים לאינטרס הציבור והם חסרי תוקף. יש דרכים להבטיח את האינטרסים של העובדים וגם לאפשר הפעלה כבר עכשיו של חמש הרציפים השוממים. אך משרד התחבורה אינו פועל בהתאם לאחריותו ואינו עושה את המובן מאליו הנדרש כדי שנמלי הים שהם במוקד פעילות המשק יתפקדו ברמת סבירות נאותה."

לין דורש משרת התחבורה כי "תפעיל את סמכותה כדי שיעשה שימוש מושכל ומלא בכל חמשת הרציפים כדי לאפשר פריקה יעילה של אוניות המגיעות לישראל עם מטען כללי ומטען צובר".

ממשרד התחבורה נמסר לחי פה:
בשנתיים האחרונות, כתוצאה ממגפת הקורונה העולמית, נוצרו שיבושים רבים בכל נתיבי הסחר והלוגיסטיקה העולמיים, שהביאו לעומסים חריגים בנמלים ומחסור רב בכוח אדם בכל רחבי העולם, ובהם גם בישראל. משרד התחבורה סייע בהבאת עובדים זמניים והאריך את תוקף העסקתם, במטרה לייעל ולשפר את פריקת המטענים. יצוין, כי פתיחת רציפים נוספים לא תוביל להאצה בפריקה, אלא הבאת כוח אדם בלבד. כמו כן, מדובר בעיכוב בפריקה של תבואה ומסחר, ולא בכלל המכולות.

לאחר שנים של תכנון והקמה, בקרוב יחל לפעול בנמל אשדוד מסוע הגרעינים החדש שיאיץ וישפר באופן משמעותי את קצב העבודה ואת פריקת האוניות ביעילות. זאת, בנוסף לנמל המפרץ שנחנך לאחרונה. עם הפעלתם המלאה של שני הנמלים, תיווצר תחרות בענף, שתביא להתייעלות ושיפור משמעותי של השירות לצרכנים ותפנה משאבים נוספים לטיפול במטענים הכלליים.

הגיבו כאן לכתבה

17 תגובות
 1. רני אמר/ה

  הגיע הזמן להפקיע מהנמל את הקרקעות שהם גזלו ולהחזירן לציבור
  אלפי דונם, מדובר בחברה ממשלתית גזלנית.
  ישוחררו הקרקעות לאלתר!!!

  1. ישראל זך אמר/ה

   כל מילה בסלע! ! !

 2. יוסי אמר/ה

  לכל המתלהמים!
  הנמל היה סגור בגלל הסערה!
  אוריאל לין! אתה לא כלכך חכם…….

 3. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  הרציפים בנמל חיפה לא צריכים להיות סגורים.תומך באוריאל לין.

  1. יצחק אבואזיז אמר/ה

   קשקשן כדי להפעיל את הצריפים צריך לרכוש מנופים חדשים וציוד שנוע שעולים מליונים בנוסף לגייס עובדים חדשים ולהכשיר אותם כל זה לא שווה והנמל לא ערוך לזה .רצו הפרטה קיבלו

  2. .בוחבוט קריות בוחבוט אמר/ה

   לקום כל בוקר ולראות כ 30 או יותר מחכות לפריקת מטענים מול נמל חיפה זה ממש כואב בלב ולכלכלה בכלל חממשלה חייבת לעשות סוף לכל רפורמת הנמלים

 4. עמוס אמר/ה

  מה אתה מבלבל את המוח אין רציף אחד פנוי בחיפה בטח לא 7 ו/ או 8 .לפני שאתה מדבר שטויות לך תעה שעורי בית אין מילימטר של רציף פנוי בנמל חיפה הכל כותרת פפוליסטית ניתן לראות מטילת לואי שהנמל עמוס כל הזמן

 5. אייל אמר/ה

  רבותי הרכב הפרטי סותם לא רק את כבישי העיר, יוצר פקקים אדירים, הרכב הפרטי לא סותם רק את האויר שאנחנו נושמים מזיהום הדלקים, סותם לא רק את בתי החולים בפצועי תאונות, ואת בתי הקברות בהרוגי תאונות, הרכב הפרטי מסתבר נזקיו נגררים אל תוך הכיס שלנו גם בנמלי הים. הוא סותם את רציפי הפריקה כל שנה, 300,000 כלי רכב חדשים. עוד ועוד משטחים נדרשים לאחסון רכבים פרטיים בנמלים… נזק של ייבוא מיותר, אובדן שעות עבודה בפקקים, אובדן חיי אדם יקרים, זה ההבדל בין ערים שזינקו באיכות החיים בעולם. איך זינקו: קחו את לונדון, את ניו יורק, את טוקיו, את סינגפור, את הונג קונג נסו לחשוב רגע מה משותף להן?? התחבורה הציבורית בהן מביאה את התושבים לכל נקודה, לכל מקום במהירות ובלי רכב פרטי. ככה הערים האלו יכלו לזנק מעלה, מעל ערים שהתעסקו עם עוד ועוד אוטוסטרדות חונקות. האוטוסטרדות לרכב הפרטי חונקות את תקציב הערים. הנה הערב דיון על גרעון. צאו ראו כמה זרקו בעירייה על כבישים.. מנהרות.. מעקפים.. גשרים.. הכל כי אין השקעה רצינית והעדפה רצינית של אוטובוסים על רכב פרטי. הציבור מכור לרכב, ולא גומלים אותו. מאפשרים לו להתמכר הלאה והתוצאות של כל שרשרת ההתמכרות הזאת קשות מרציפי הנמלים המלאים בעשרות אלפי רכבים כל חודש ועד רחובות גדושי רכבים קופסאות פח שלאנשים כבר אין איפה להחנות מרוב קופסאות אחרות ליד.
  הגיע זמן לגמול את המדינה הקטנה והעיר הקטנה שלנו מעודפי רכב פרטי. כמו בערים המוצלחות בעולם שאנו שואפים להיות אחת מהן. איך נהיה בלי 80% הגעה למקומות לימוד ועבודה של יוממים בתחבורה ציבורית?? איך?? לא נהיה לעולם. תבדקו את טבלאות הערים המובילות באיכות החיים בעולם כולן מסלקות את רכב הפרטי ממרכזי הערים ומשקיעות בתחבורה ציבורית עוד ועוד. הן מבינות שרק ככה נותנים לתושבים ולמבקרים בהן איכות חיים. חיפה חייבת פעם אחת להפנים את הסיפור הזה..!!! הנה זה פוגע גם בתעשיינים בייצוא מכאן ובייבוא חומרי גלם. ואת יוקר המחייה הזה אנחנו כמובן משלמים עוד מהכיסים. הרכב יצר שרשרת נזקים של 40 מליארד שקל בשנה. על תקציב מדינה של 400 מליארד. 10% ממנו אובדן על נזקי רכב פרטי מכל מה שפירטתי. בלתי נתפש, ולאף ממשלה אין כח מספיק לגמול את הציבור מעודפי הרכב שלו.
  אנחנו צריכים בממשלה מהנדסי תחבורה ציבורית, אולי זה הפתרון היחיד. שיחוללו את המהפכה הנדרשת ועל הדרך יחסכו למדינה 40 מליארד שקל שנתי אובדן!!!

  1. יורם אמר/ה

   צודק.
   אבל כדי שזה יקרה צריך תחבורה ציבורית בשבת.

  2. רוני אמר/ה

   רכב פרטי משונע לאירופה דרך אילת כדי לחסוך הוצאות גדולות מעבר בסואץ

 6. מוחמד אמר/ה

  דיי ליוקר המחייה
  שרת התחבורה חלשה ובטח שוב תכנע לועד עובדים זוטר

 7. אמנון אמר/ה

  אדם שתלוי באוטובוס ישראלי הוא אדם מסקן.

 8. קורמורן אמר/ה

  הההתרשמות שלי היא שנמלי חיפה והקישון, עובדים בעצימות נמוכה מזה זמן רב. פעילות אינטנסיבית רואים בנמל המספנות. מחוץ לנמל ממתינות אניות רבות והנמל חצי רדום.

 9. מקס אמר/ה

  חשבתי שתקופת "החברה עם היד על השאלטר" חלפה מסתבר שטעיתי.

 10. אבא גוריון אמר/ה

  אם אתם לא מבינים בתחום אל תכתבו. ולין היה מוסיף לעצמו אם היה שותק.

 11. יוני אמר/ה

  הזוי!
  ספרתי אתמול 27 אוניות מחוץ לנמל!
  מה לעזאזל?

 12. שקד אמר/ה

  "כוח אדם" – ילדים, נשים ואחים של עובדי הנמל. נחנקנו מהסיאוב – ועד העובדים מחזיק את צינור החמצן של המדינה בידיו

הגיבו כאן לכתבה