קורונה • 300 מליון תלמידים בבידוד ברחבי העולם • לאן אנחנו הולכים מכאן? פרשנות

בימים האחרונים קיבלנו פניות רבות למערכת האתר בנוגע למה שאנו חושבים על המצב, על התפתחות המגיפה ועל כללי הזהירות. היות שקראתי את כל החומרים שפורסמו על ידי משרד הבריאות, את כל הראיונות ואת כל ההערכות וכן הנני עוקב אחר מהלך העניינים בעולם (בעיקר דרך CNN), חשבתי לשתף אתכם במידע נוסף מהעולם וגם בפרשנות שלי על המצב. חשוב לציין כי מדובר בפרשנות בלבד.

(אשמח אם תשתפו אותי בדעתכם בתגובה בסוף הכתבה – מודול התגובות פתוח עבורכם)

ממשלת איטליה הודיעה אתמול (ה', 5/3/20), כי היא סוגרת את כל בתי הספר במדינה וכן את האוניברסיטאות במדינה. בכך מצטרפים ילדי איטליה לכ-300 מיליון ילדים אשר סגורים בבתיהם במספר רב של מדינות ברחבי העולם. כך מדווח הערב אתר החדשות CNN. האיטלקים מנסים להקים רשת של למידה מרחוק, על מנת להשאיר את הילדים במסגרת בית הספר ועסוקים. באיטליה, סגירת בתי הספר היא עד ה-15 במרץ ויש הערכות כי הסגר ההמוני יימשך גם לאחר מכן. הכל בכפוף לקצב השליטה במחלה.

מצב זה משפיע באופן דרמטי על מהלך העסקים באיטליה, שכן הורים רבים נשארים עם ילדיהם בבית ונאלצים (גם לטובת בריאותם-הם) לעבוד מהבית.

כאן בישראל, בתי הספר מושפעים מהנחיות משרד הבריאות וילדים רבים נמצאים בבתיהם, לאחר שחזרו מחו"ל או נחשפו לקרבתו של חולה קורונה, אך הודעת ההסתגרות ההמונית טרם ניתנה, עד לרגעים אלה.

בין ההנחיות שקיבלו ילדי ליאו באק בחיפה: הפסקת המשלחות לחו"ל וכן הפסקת הביקורים מחו"ל, לצד הקפדה על הנחיות הבידוד של משרד הבריאות.

תלמידי בתי הספר אף החלו לתרגל השבוע למידה מרחוק, באמצעות מערכות מקוונות וביניהן שאלונים ומבחנים באמצעות Google docs.

תרגיל למידה מרחוק בבית הספר ליאו באק בחיפה
תרגיל למידה מרחוק בבית הספר ליאו באק בחיפה

הנחיות לכלל באי מרכז חינוך ליאו באק – מכתבו של מנכל ליאו באק – אופק מאיר

בתי הספר, כמו גם משרדים גדולים, מהווים מוקד חיכוך עצום לאוכלוסייה ומהווים חשיפה משמעותית של ילדים לסיכון בהידבקות בנגיף. זו הסיבה שבמספר רב של מדינות כבר אימצו את השבתת בתי הספר. בסין השביתו מקומות עבודה רבים ועצרו חלק משמעותי מהכלכלה העולמית.

האם התפרצות הקורונה בישראל היא תחת שליטה?

בישראל אמצו אנשי משרד הבריאות פרוטוקול קפדני ומאתגר, של חקירת מסלולו של כל נשא וכל חולה שזוהה בוודאות כחולה קורונה. אסטרטגיה זו מחייבת כוח אדם רב ומיומן, אשר מתחקה אחר מעשיו של כל אדם שזוהה בוודאות כחולה. עד לרגע זה זוהו 21 חולים בוודאות ומספרם עולה משעה לשעה. (מעקב מסודר אחר ניטור החולים תמצאו בדף זה).

בהקשר של תהליך הניטור והשליטה עולות שתי שאלות:

האחת: מה הוא המספר האמיתי של חולי ונשאי הקורונה בישראל ברגעים אלה? הכוונה היא לחולים שלא זוהו ומהלכים בינינו מבלי שנדע כי הם מדביקים אותנו.

השניה: מה הוא המספר האמיתי של אלה שנדבקו כתוצאה מקרבה לחולים שזוהו בוודאות ואינם יודעים שהם נדבקו.

כאן אפשר לעיין שוב בהנחות שמניח הפרופסור ציון חגי, אשר התראיין לחי פה ואמר כי בשלב זה אין וודאות לגבי תקופת הדגירה של הנגיף והנחת העבודה של 14 יום עלולה גם להתבדות כאשר יוכח, אולי, שהנגיף דוגר אפילו 30 יום. אם יתברר שכך הדבר, הרי שתקופת ההסגר היא קצרה מדי.
צפו בראיון המלא כאן:

סגירת השערים איחרה לבוא

ישראל היא אי מבודד. היא מוקפת מכל עבריה בגדרות וממערב לה – הים. מצבנו טוב בהרבה ממצבן של מדינות אירופה, בהקשר הזה, מכיוון שבאירופה המעברים פתוחים ואצלנו הם נשלטים. ייתרון נוסף הוא שאנחנו מדינה קטנה (כל תושבי ישראל יחד הם כמספר עיר בינונית בסין).

ממשלת ישראל איחרה לנצל לטובתנו את שני היתרונות היחסיים האלה ולא סגרה את המעברים בשלב מוקדם של ההתפרצות.

אני מעריך שהאיחור (שלא לומר – הפספוס) המסוכן הזה נובע, בין השאר, מהעובדה שיש מערכת לחצים אדירה בין זרמים שונים בממשלה. ייתכן שאנשי הכלכלה, המסחר והתיירות לוחצים על פתיחת השערים מול אנשי הבריאות שלוחצים לסגור ולבודד אותנו. מערכת לחצים זו פוגשת כאן ממשלה חלשה, בתקופת מעבר, אשר מתאפיינת במשילות רופפת ובחוסר יכולת לקבל החלטות קשות, מהירות ונכונות למען הציבור בישראל, כדוגמת החלטה זו.

בסיטואציה שכזו, במידה שתתרחש התפרצות – יצא שכרם של כולם בהפסדם, שכן המכה הכלכלית תהיה קשה וכואבת מאד, לכולנו. זהו הימור מסוכן של ממשלת ישראל.

בדף הפייסבוק הפרטי שלי ציינתי עוד ב-23 בפברואר כי על ממשלת ישראל לסגור את הטיסות הנכנסות לישראל וספגתי על כך ביקורת ואף ציניות מחבריי. הממשלה, כדרכה, פיספסה את ההזדמנות לעצירת הסחף והודיעה באיחור מטריד על סגירת הכניסה לתיירים ממדינות מסויימות רק ב-4 במרץ.
תיירים ממדינות מוכות קורונה סיירו כאן ללא הפסקה ובהקשר הזה נזכיר את הקוריאנים וכן את המשלחת מיוון, ספרד וגרמניה, שהדביקה את נהג האוטובוס, המאושפז כעת בבית החולים פוריה.

הודעה שכתבתי בדף הפרטי שלי ב-23 בפברואר

לדעתי הממשלה מאחרת ומסכנת את האזרחים והכלכלה

שמועות שמתרוצצות ברשת העיתונאים, מדברות על הנחיות שאולי עומדות להגיע, על סגירת בתי ספר ומקומות עבודה גדולים וכן היערכות לעבודה מהבית.
עד כה הוכיחה הממשלה כי היא מאחר בערך בשבועיים אחר לוח הזמנים המתבקש בצעדים דרסטיים, כגון עצירת טיסות, עצירת התקהלויות וחסימת תיירים מלהכנס לישראל.
האיחור הזה, נולד ככל הנראה מחשש לפגיעה בכלכלה. השאלה שנשאלת היא אם האיחור הזה לא יעלה לנו ביוקר, מכיוון שבמקרה של אובדן שליטה, המחיר עלול להיות קטסטרופלי.
הממשלה המליצה שלא לטוס, אך לא עצרה טיסות יוצאות וכך אזרחי ישראל ממשיכים לעופף להם, בחוסר אחריות, לחבילות טיולים במחיר מצחיק ולחזור חולים. עם חזרתם, הם מכניסים כאן לבעיה אלפים (ההערכה היא שכרגע יש קרוב למאה אלף ישראלים בבידוד והמספר הזה צפוי לעלות).
הגדילה הממשלה לעשות ואישרה ל-20 אלף אוהדים להגיע למשחק הכדורגל בחיפה.

מערכת היחסים בין אלה שהזמינו כרטיסי טיסה לבין חברות התעופה מקשה על הממשלה לקבל החלטות

עשרות אלפי ישראלים מחזיקים בכרטיסי טיסה אותם רכשו מראש. רבים מעדיפים לכרטס חופשות שנה מראש ולהוזיל את מחיר הכרטיס. ישראלים אלה מחזיקים בכרטיס שדמי הביטול שלו גבוהים מאד. במקרה שתכריז המדינה על עוצר טיסות יוצאות, שנובע ממצב חירום, ייכנסו חברות התעופה לבעיה משפטית מול רוכשי הכרטיסים. הסיטואציה עלולה להביא אפילו לתביעות פיצויים מהמדינה. לכן המדינה מעדיפה להסתפק באזהרת מסע חלושה ולהשאיר לאזרחים לספוג את מחיר הביטול, או להמריא לנסיעות שאינו הכרחיות, בחוסר אחריות, לחזור חולים (חלקם) ולסבך אותנו בהדבקה.

מה הוא אובדן שליטה במחלה?

אובדן שליטה מתרחש כאשר עובדי משרד הבריאות, במשאבים העומדים לרשותם, אינם יכולים עוד לעקוב אחר מסלולו של כל חולה וחולה ולזהות את כל אלה שבאו אתו במגע.
הדבר יכול להתרחש כאשר כוח האדם, העובד סביב השעון מותש ואינו יכול לעמוד במשימתו, או שקצב ההדבקה הוא מהיר מקצב הניטור שיכולים לבצע אנשי משרד הבריאות. על מנת להאט את קצב ההדבקה, הממשלה יוזמת מהלכים של בידוד המוני ועצירת התקהלויות. מדבריו של הפרופסור ציון חגי, יו"ר ההסתדרות הרפואית, אנו למדים כי מספר מדינות איבדו מזמן שליטה במחלה, ביניהן איטליה, סין ועוד.
ברגע של אובדן שליטה, המהלך הבא הבלתי-נמנע, הוא הסתגרות המונית, אשר נועדה לבודד את בני האדם אלה מאלה ולצמצם את מעגלי הפגיעה.

אל על מפטרת 600 עובדים – מה זה אומר לגבי התחזיות שלה?

חברת התעופה הלאומית שלנו הודיעה אמש כי היא מפטרת 600 עובדים. זהו גל פיטורים ענק עבור חברה בסדר גודל כזה. כאן נציין כי החלטה על פיטורים מתייחסת לתחזית ולא לפגיעה שכבר נגרמה. חברה שמפטרת תצטרך גם לגייס את העובדים בחזרה, כשיחלוף המשבר – מאמץ ארגוני משמעותי שעושים אותו רק כאשר התחזית היא למשבר מתמשך. אני מסיק מכך, שכלכלני החברה, הנשענים על אנליסיטים בינלאומיים, חוזים כי המשבר הזה נשאר אתנו לפחות עוד מספר חודשים – טווח הזמן הרלוונטי לפיטורים (ולאחריהם – לגיוס מחודש של עובדים).

עד כמה הנגיף מסוכן

מניתוח סטטיסטי המתבצע כל העת עולה כי שיעור התמותה מנגיף הקורונה הוא כחצי אחוז עד שני אחוז מהחולים. המספר המדוייק אינו ידוע, מכיוון שחלק מהחולים מחלימים מייד ואינם מדווחים בסטטיסטיקה, קל וחומר כשמדובר במדינה שאבדה שליטה, כמו סין, למשל ואשר התושבים שם מסוגרים בבתיהם.
במידה של התפרצות משמעותית והדבקה המונית, המספר הזה עלול להיות מפחיד.
למשל, בחיפה, בה 270 אלף תושבים, בהנחה שחמישים אחוז ידבקו במחלה, אחוז אחד הוא 1,350. זה מספר עצום שאינו ניתן לשליטה, מכיוון שכמות החולים עלולה להקריס את בתי החולים ואת הצוותים הרפואיים.

אז מה הצעד הבא – הערכה

כולנו מקווים כי צעדי הניטור של משרד הבריאות אכן יניבו פירות וכי נראה, בימים הקרובים, עצירה של קצת ההדבקה. במידה שקצב ההדבקה יעלה ותתחיל התפרצות ללא שליטה, אני מעריך שהצעד הבא יהיה הסתגרות המונית. ייתכן שזו הדרך היחידה להציל את הכלכלה, מכיוון שהאלטרנטיבה של הדבקה המונית עלולה להקריס את המשק.

אותנו, האזרחים, המצב מחייב לנקוט משנה זהירות. עלינו להחמיר עם עצמנו ולנקוט צעדי זהירות יתרה, על מנת לשמור על עצמינו ועל משפחותינו. עלינו להימנע מהתקהלויות, מטיסות וממצבים מיותרים של הדבקה. אזרחי ישראל יכולים להיות יותר חכמים מהממשלה (שמתפקדת באופן חלקי כממשלת מעבר) ולנקוט זהירות יתרה במעשינו.

האמריקאים נוהגים להשתמש במשפט:
"better to be safe than sorry"
ובעברית:
"מוטב להיזהר מאשר להצטער"

אנחנו בחי פה מאחלים לכם בריאות טובה. אנו מקווים שתנקטו במידת הזהירות, שכן, אנחנו קהילה חיפאית קטנה וצעד בלתי אחראי של אחדים עלול לסכן רבים

אנו ממשיכים לדווח לכם כל-העת על מצב העניינים בצורה מסודרת ואחראית ומקווים לסייע לכם בקבלת ההחלטות.

4 תגובות
 1. חנה מורג אמר/ה

  תודה. בהחלט מידת הזהירות יפה כאן שבעתיים.

 2. עידן אמר/ה

  בוא אני אגיב התעסקות בפוליטיקה פה היא לא לעניין כי אין קשר פה למשילות רופפת ביבי עושה את הטוב ביותר זה שיש פה אנשים חסרי אחריות שחוזרים מחוץ לארץ וישר הולכים להסתובב במקום להיכנס להסגר זאת הבעיה הממשלה לא אמורה לכלוא אנשים בכח כל אחד היה צריך לקחת אחריות על עצמו נכון עכשיו קצת מאוחר מדי אבל עדיין יחסית לשאר העולם מצבנו סביר

  1. נורית אמר/ה

   יותר מזה, הבורות חוגגת…במלון דן תל אביב התקיימה מסיבת פורים ..לפני כמה ימים תייר מאיטליה הייה שם.מי יודע עם מי דיבר / עם מי הייה באינטראקציה כזו או אחרת…חוסר אחריות גם של המלון וגם של אנשים …

  2. ירון כרמי אמר/ה

   מסכים

לא ניתן להגיב