אפוקליפסה עכשיו – הצפות שריפות, ומוכנות עירונית • פרשנות • אלה אלכסנדרי

חיפה מתמודדת כבר כמה שנים עם השינויים האקלימיים. הטופוגרפיה העירונית ההררית והיותה עיר חוף, מזמנים לנו אתגרים יחודיים – תכנוניים, תחזוקתיים וחינוכיים / קהילתיים.
כמויות הגשם האדירות שירדו בשבוע האחרון, מאתגרות שוב ושוב את מערכת הניקוז העירונית, השריפות שתדירותן עולה מלוות את העיר כבר שנים ארוכות, כל אלה מציפים שאלות מורכבות לגבי מוכנות חיפה לשינויים האקלימיים המגיעים אלינו. כמו שנאמר סוף מעשה במחשבת תחילה…

המים משמיים והתכנון ?

יש מחיר לאגדת “נלבישך שלמת בטון ומלט”, הצורך בשטחי חלחול טבעיים שמאפשרים ניקוז טבעי מחייב אותנו לדאוג לחלחול באופן מכוון ומתוכנן. אירועי הגשם הולכים ונעשים אלימים יותר והיכולת של המערכות לקלוט את עודפי המים בקצב הנדרש, מוגבל מאד. מי שנפגע בראש וראשונה הן השכונות הנמוכות הנכנעות לאיתני הטבע ולהרגלם של המים לזרום למקום הנמוך ביותר האפשרי… במבנה הטופוגרפי והחברתי של חיפה, משמעות הדבר פגיעה מוגברת באוכלוסיות מוחלשות.

תכנון הולם של מערכת ניקוז, מופרדת ממערכת ביוב ותחזוקתה הם מרכיב קריטי בהערכות עירונית לחורפים הסוערים

כיום, החוק מחייב 15% שטחי חלחול במגרשים, אך האכיפה לא מספקת וגם 15% לא עונים על הצורך. חובה לקדם תכנון שיאפשר חלחול מים – שמירת שטחים פתוחים טבעיים לניקוז טבעי של המים. שמירה על שטחים פתוחים בוואדיות, גינות, גנים, פארקים – כל אלה הם ווסת חשוב לכמויות מים עודפות.
שיפועים ותחזוקה של כבישים – תכנון וביצוע שגויים של שיפועי כבישים מביאים להצפה וחסימה של רחובות שלמים. העדר תחזוקת ניקוז בצידי הכביש מוספים אתגר לניקוז איכותי. שלמות הכבישים נפגעת ובורות הנוצרים בכל העיר מסכנים באופן משמעותי כלי רכב ונהגים. נדרשת תשומת לב רבה יותר בתכנון מקדים ובתחזוקה מונעת.

נקז אשר נסתם במהלך הצפה משאריות קרטון בשכונת נאות פרס (צילום: ירון כרמי)
נקז אשר נסתם במהלך הצפה משאריות קרטון בשכונת נאות פרס (צילום: ירון כרמי)

חיפה כעיר בעלת טופוגרפיה הררית, משופעת בקירות תמך. הישנים שבהם נבנו ללא מערכות ניקוז. עומס המים לוחץ על קירות התמך ומסכן אותם ואותנו. האם יש בקרה על קירות אלה?
חומרי בנייה לתשתיות שמאפשרים חילחול כבר קיימים ולרשות מקומית יכולת השפעה אדירה באמצעות תקנות להשפיע ולחייב את השימוש בהם. עד כמה מערכת התכנון העירונית מחייבת חניות שמאפשרות חלחול? כבישים שמאפשרים חלחול?

ברחוב ביכורים בחיפה קרס קיר על מכוניות חדשות (צילום: אנה גלידר)
ברחוב ביכורים בחיפה קרס קיר על מכוניות חדשות (צילום: אנה גלידר)

עליית מפלס הים

בים התיכון כולו ולחופי ישראל, קיים צפי ממשי לעליית מפלס פני הים ולאירוע צונאמי. בחיפה הותקנו בשנתיים האחרונות גלאים והוצבו שילטי הכוונה למקרים אלה ואף תורגלו לראשונה תרחישי פינוי במוסדות החינוך. עד כמה נעשה התכנון של שכונות החוף ובוודאי של שכונת בת גלים, בהתאמה לסיכונים והצפי לעלייה במפלס הים?

החול נעלם • הסערה הותירה הרס רב בטיילת חוף דדו בחיפה (צילום: ירון כרמי)
החול נעלם • הסערה הותירה הרס רב בטיילת חוף דדו בחיפה (צילום: ירון כרמי)

שריפה אחים שריפה

חיפה בורכה בחורש טבעי עשיר ונדרשת לתחזוקתו השוטפת ולתכנון הולם של הממשק בינו ובין שכונות המגורים. חיוב תחזוקת חצרות פרטיים באמצעות יצירה ואכיפה של תקן עירוני, תחזוקה מתמדת של חיץ האש שנפרץ בשנים האחרונות (כחלק ממסקנות ועדת הבדיקה לאחר השריפה האחרונה) ותחזוקה מונעת לקראת העונות היבשות והמסוכנות.
יש חשיבות לתכנון מותאם השכונות החדשות, כמו גם בשכונות הנמצאות בתהליכי התחדשות עירוניות. שכונות חיפה המבודדות ולעיתים קרובות בעלות מוצא יחיד מה שיוצר סכנה ממשית בעת מצוקה. חובה לקדם מהלכים שיאפשרו פינוי בטוח, לאפשר נגישות לכבאיות, שבילי אש והתקנת הידרנטים שיאפשרו טיפול מהיר בעת שריפה.
מרכיב נוסף וחשוב קשור בקהילה – יש מקום להכשרת מתנדבים ותפעולם בעונות היבשות הסיירים ותצפיתנים, מניעת שריפות וכמובן חינוך להתנהלות נכונה ובטוחה בשטחים הפתוחים בבתי הספר ובתנועות הנוער.

השרפה הגדולה בחיפה - מטוס כיבוי מפזר חומר מעכב בעירה - 24 בנובמבר 2016 (צילום: לוחמי האש)
השרפה הגדולה בחיפה – מטוס כיבוי מפזר חומר מעכב בעירה – 24 בנובמבר 2016 (צילום: לוחמי האש)

המפעלים במפרץ חיפה

מפרץ חיפה עם כל מורכבותו בימים רגילים, נתון לסיכון מוגבר בתרחישי מזג אוויר קיצוני.
מערכות חשמליות שאינן מוגנות עלולות להיפגע במקרים כאלה ולהחריף את הסכנה. עד כמה מוכנים המפעלים לתרחישי גשם קיצוני ועד כמה הם מוכנים לשריפות המתפשטות עם הרוח?

קריאת השכמה – מתי בפעם האחרונה…?

מתי לאחרונה התקיימו דיונים עקרוניים ואופרטיביים בנושאים אלה במועצת העיר? בוועדה העירונית לאיכות הסביבה? (הדיון האחרון בנושא הצפות התקיים בפברואר 19 ועסק נקודתית בקריית חיים). עד כמה מכירים ומבינים חברי מועצת העיר החברים בוועדת התכנון המקומית את האתגרים הללו ועד כמה הם מחויבים להם?
שינויי האקלים כבר כאן, אלה לא תרחישים קיצוניים, הקיצוני הופך לשגרתי.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

4 תגובות
 1. מירי אמר/ה

  כתבה חשובה.
  לתשומת לב הגופים האחראיים!

 2. מירי אמר/ה

  כיצד להרשם?
  לדעתי אני כבר רשומה…

 3. אייל אמר/ה

  לאלפי פקידי עיריית חיפה לא מזיז כלום, כל עוד הארנונה העושקת מעסקים ותושבים זורמת לה הלאה באין מפריע.
  הם דואגים למשכורת, תנאים, שעות נוספות, הפרשה לפנסיה תקציבית. מעניין אותם שאין כבר חול בדדו, או שיש
  בורות ענק מריבוד כושל בכל חיפה? ממש לא. חלקם, בעצם שליש מהם, בכלל לא גרים בחיפה. כשפקיד בעיריית חיפה גר בטבעון או עתלית לא מעניין אותו חיפה. זאת רק עבודה. מעניין אותו עתלית או טבעון.
  ככה שהבנו שלשליש מעיריית חיפה לא מזיז מה קורה פה חצי ביצה. דברו איתם על קירות תמך ליד הבית שלהם בזכרון יעקב, הם יקפצו דום.. דבר שני, עיריית חיפה חייבת אסונות כאלו אחרת איך תרגישו שהם קיימים? אם לא אוספים את הזבל, נזכרים שיש פועלי נקיון. הבנתם? משתלם לעירייה לייצר המון משברים, כי ככה הם מספרים לכם שהם ערוכים, מוכנים וכו’. ברור שהם לא. ברור שלא נקנו 4 כבאיות למרות כל האזהרות, אלא רק אחרי אסון הכרמל. ברור שאף אחד לא נמצא אחראי. גם חולדאי לא יתפטר אחרי מה שגרמו הצפות שכונות שלמות ולמה שראש עיר יתפטר? זה “גזירה עליונה”. שהם יכינו בורות ספיגה, יקנו כבאיות וישפצו מקלטים ציבוריים? הצחקתם אותם… הכסף דרוש לעוזרים וטיולים בחו”ל. אתם רוצים ועדות חקירה למנוע מחדלים בעתיד? אז רוצים. הם יעשו את הכסת”ח המינימלי ובאסון הבא של צובר גז שיתפוצץ או מפעל שמן עם גג אסבסט שיעלה באש שוב אף אחד לא אשם, אי אפשר היה לחזות ולבדוק ובלה בלה בלה.
  אי אפשר לנהל עיר בצורה של כסת”ח וככה זה מנוהל בארץ בין אם זאת תל אביב חיפה או ערים קטנות שמוצפות כל חורף מחדש ולמה ככה. ושוב הצתות בבת אחת במאה נקודות ויגידו לנו שזה התחממות גלובלית. הכל כסתח אחד גדול במקום לטפל בבעיות מורחים אותנו בתירוצים ורק לקוות שלא ניפול ברולטה הזאת ונשלם עליה ביוקר בעצמנו.
  לאן נעלמו מליארד שקל גרעון במטרונית? אף אחד לא אשם. לאן נעלמו רבע מליארד שקל באצטדיון? אף אחד לא אשם. אין אשמים יש רק תושבים אהבלים שלא מפגינים על כלום ומתפלאים שוב באסון הבא שהעירייה הוציאה כסף לעציוני ללכת ללמוד אנגלית ולטייל בסין, ולא לבורות חלחול מים בעיר התחתית. מעניין למה. כי אפשר.

 4. אור אמר/ה

  וואו, חתיכת מאמר שמציב סיכונים קשים מהם סובלת העיר חיפה וחייבים לטפל בהם לפני שיקרה אסון שייגבה חיי אדם.