באנר קריית אתא עצמאות 080524

דילול חזירים בירי בחיפה – המערכה המשפטית החלה

(חי פה) - השבוע החלה מערכה משפטית, כאשר עמותת...

סגר חיפאי

קוֹלוֹת שֶׁבֶר הִרְעִידוּ אֶת שַׁלְוַת הַכַּרְמֶלאֶת נוֹפֵי הַיָּרֹק מִבַּעַד...

5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...
באנר מוזאוני חיפה 010524
באנר מוזאוני חיפה 010524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

רחוב נורדאו המדרחוב הראשון בעיר חיפה • יוסי לובלסקי

גלגולו של פסאז' שתמהיל הבילוי והפנאי הועתק למתחמי בטון...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

״ארמון״ – מבית קולנוע למגדל משרדים מן הגבוהים בחיפה

מגדל ארמון הינו מגדל משרדים שהוקם במקום בית הקולנוע ״ארמון״...

קיר בשכונת ורדיה התמוטט • קירות ממשיכים לקרוס בחיפה

(חי פה) – תושבי ורדיה התעוררו ביום שני 19/2/2 ליום מדאיג ומורט עצבים שכן סלעים התמוטטו ואבנים נפלו בקיר שנחצב בפרויקט מצפה ורדיה, שגם נקרא ורדיה על הים. יו"ר הירוקים של חיפה אביהו האן שהתריעה על הקיר עוד בתחילת הפרויקט, פנה למהנדס העיר ודרש את התערבותו על מנת למנוע פגיעה בתושבים.

הקיר שהתמוטט (צילום: בילי ברוך)

חיים בתוך מחצבה

כזכור, לפני למעלה מ-7 שנים התחילו לחצוב את ההר הצמוד לשכונת ורדיה במטרה לבנות יחידות דיור חדשות במסגרת פרויקט ורדיה על הים או מצפה ורדיה. כבר באותה התקופה התושבים התלוננו על כך שחייהם הפכו לחיים בתוך מחצבה. ככל שהפרויקט התקדם התגלו עוד בעיות, כאשר אחת מהן היתה קשורה בכך שהקיר שתמך בפרויקט התחיל להתפורר.

בשנת 2019 העלה יו"ר סיעת הירוקים אביהו האן במועצת העיר את הסוגיה המדאיגה ואת הסכנה כתוצאה מהעבודות המתבצעות, שכן הן עלולות לסכן את בתי התושבים הקיימים ואת הבתים החדשים בעתיד.

בזמנו הוא פנה לגורמים ההנדסיים בעירייה – מנהל אגף הפיקוח ויו"ר מינהל ההנדסה, וביקש מהם להיכנס מיד לעובי הקורה ולקבל החלטות לגבי התהליכים הנדרשים למניעת ההתמוטטות. אך דבר לא קרה. בינתיים הבניינים נבנו ואוכלסו ואתמול כאמור התמוטט הקיר לתוך החניון. תושבי השכונה פנו לעירייה, שמסרה להם כי מדובר בנושא פרטי שאינו קשור לעירייה וכי עליהם לפנות ליזם ולקבלן.

בילי ברוך, תושבת השכונה סיפרה בשיחה לחי פה:

זה מפחיד ומדאיג. מזל שבזמן שהתמוטט לא היו אנשים בחניון, אחרת היה קורה אסון. סלעים יותר גדולים עלולים להתמוטט. אנחנו דורשים עזרה מעיריית חיפה. אני גם חייבת לציין כי היחיד שהתנגד לפרויקט הזה בוועדת התכנון והבניה היה יו"ר הירוקים חבר מועצת העיר אביהו האן.
הקיר שהתמוטט (צילום: בילי ברוך)

ליזי זאב תושבת השכונה, אמרה לחי פה:

הפרויקט התחיל בתקופת יונה יהב והמחדל המשיך בתקופת קליש. נכנסתי לתמונה כשקליש ניהלה את העיר, הזעקנו את כולם וזעקנו לעזרה על האסון שבדרך. חברת מועצת העיר שרית גולן זעקה את זעקתנו, צירפה לסיור את יו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה, מנכ"ל העירייה בזמנו אוהד שגב וניר לוי מאגף מינהל ההנדסה. יצא דו"ח פנימי חמור לוועדה ולמהנדס העיר. אבל אין לנו התושבים שמץ של מושג מה עשו איתן. ניר לוי עזב, שגב פוטר, אבל לא לפני שנתן צו קבוע להפסקת הפיצוצים שגרמו לנזק רב לתושבים. אבל אז העירייה טענה כי הקבלן הביא חוות דעת ממומחה שקבע שהקיר תקני ולא ניתן לערער. ואנחנו התושבים נשארנו עם כל כך הרבה שאלות בלי תשובות.

מכתב למהנדס העיר

היום שלישי 20/2/24 פנה יו"ר הירוקים והמועמד לראשות העיר אביהו האן במכתב דחוף אל אריאל וטרמן מהנדס העיר, בו הוא ביקש לבדוק את התמוטטות הסלעים ונפילת האבנים בקיר שנחצב בפרויקט מצפה ורדיה.

במכתב הוא ציין כי בפרויקט נחצבו קירות בגובה עשרות מטרים שנושקים לבתי תושבי ברחוב אריק שרון. בגשמים האחרונים ישנה תופעת הידרדרות של סלעים שיוצרת מפגע מסוכן הן לתושבי הבתים החדשים והן לתושבי ורדיה. נדרש לבצע במהירות בדיקה הנדסית של המצב בשטח כדי שלא נגיע לאסון חס וחלילה.

אביהו האן, מתמודד לראשות העיר חיפה מטעם סיעת "הירוקים של חיפה" (צילום: אלבום אישי)
אביהו האן, מתמודד לראשות העיר חיפה מטעם סיעת "הירוקים של חיפה" (צילום: אלבום אישי)

בשיחה לחי פה הוסיף האן:

הנושא הזה מאוד מטריד ומאוד מדאיג. דרשתי ממהנדס העיר שייכנס לעובי הקורה ולא יעזוב את הנושא. יש פה אחריות של עיריית חיפה. נופלים ומתדרדרים אבנים מההר ומהקירות. צריך לבחון היטב שלא תהיה סכנה למבנים שנמצאים מעל ההר מצד אחד וכן שלא תהיה סכנה להתדרדרות אבנים לתוך המבנים החדשים שהוקמו.

העירייה צריכה לשלוח את הצוות ההנדסי שלה ולבחון ולומר ליזם את מה שנדרש לבצע כדי למנוע סכנה לבריאות התושבים במקום. תושבי ורדיה לא צריכים לסבול מפרויקט שנמצא מתחת לבתיהם.
הקיר שהתמוטט (צילום: בילי ברוך)
ורדיה על הים (צילום: בילי ברוך)

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

28 תגובות

 1. עבדו על דיירי ורדיה. היזם תקע שם מצפה ורדיה על המשך רחוב קניאל. מעניין אם העיריה הצטרפה לבלוף על מנת להעלות הארנונה לתושבי קניאל הצלקת בהר נראית נורא.
  תודו ליהב. מזל שהוא לא ראש העיר. התרח הזקן.

 2. אף אחד לא שם לב מה קורה במחלקת הנדסה של עיריית חיפה, חייבים לפרק אותה ולבדוק איך יזמים מקבלי אישורים

 3. קיר תומך
  תקנו אותי אם אני טועה
  הפרויקט ורדיה על הים אושר ע"י העירייה של יהב כולל השם של הפרויקט
  לדעתי אצל ראש העיר הנוכחית פרויקט כזה התצורתו הפוגעת בטבע לא היה מאושר גם בגלל החזירים שגורשו ממקום משכנם ושהפכו למפגע שמנוצל לפגוע בתדמית העירייה, ובסיכוייה להבחר

 4. תקנו אותי אם אני טועה
  הפרויקט ורדיה על הים אושר ע"י העירייה של יהב כולל השם של הפרויקט
  לדעתי אצל ראש העיר הנוכחית פרויקט כזה התצורתו הפוגעת בטבע לא היה מאושר גם בגלל החזירים שגורשו ממקום משכנם ושהפכו למפגע שמנוצל לפגוע בתדמית העירייה, ובסיכוייה להבחר

 5. מסכנים התנים, החזירים הנמיות כל חיות הוואדי נשארו בלי בית בלי אוכל בגלל אנשים שלא מכבדים טבע ולא רואים בעיניים חוץ מכסף ובנוסף זה לא בשכונת ורדיה זה מרגלות גאולה- זה שהקבלן קרא לפרוייקט שלו "ורדיה על הים " זה עוד עבודה בעיניים והנה התוצאות,עם ראשית עיר שמיקצועה הוא אדריכלות שגם טעון שיפור עם תביעה שקיבלה בטרם ניבחרה

 6. הפרוייקט הזה הוא שקר וכזב-קבלן שרצה למכור ניסה להעלות את סטטוס הפרוייקט שלו וקרא לו "ורדיה על הים" וגם פרסם שהפרויקט יבנה בשכונת ורדיה-איזה עבודה בעיניים זה לא בשכונת ורדיה!!! זה מתחת לשכונת ורדיה למטה במדרונות ההר הגובל עם שכונת גאולה- וכך גם בכתבה אתם ממשיכים להגיד " בשכונת ורדיה " . מהתחלה הכל התנהל בפרוייקט הזה עם קומבינות וחוסר אמינות

 7. הפרוייקט הזה הוא שקר וכזב-קבלן שרצה למכור ניסה להעלות את סטטוס הפרוייקט שלו וקרא לו "ורדיה על הים" וגם פרסם שהפרויקט יבנה בשכונת ורדיה-איזה עבודה בעיניים זה לא בשכונת ורדיה!!! זה מתחת לשכונת ורדיה למטה במדרונות ההר הגובל עם שכונת גאולה- וכך גם בכתבה אתם ממשיכים להגיד " בשכונת ורדיה " . מהתחלה הכל התנהל בפרוייקט הזה עם קומבינות וחוסר אמינות

 8. אביהו האן צודק בהחלט.תמיד להאשים
  את המתריע .די ברור שהכל נעשה באופן רשלני ללא פיקוח והתוצאות לבסוף נראות לעין.

 9. מדהים איך העירייה הנוכחית מחפשת לאמץ הצלחות של אחרים ובורחת מאחריות לכל בעיה ומחדל. מה הם מפנים ליזמים? מי נתן רשיונות והיתרים? מי צריך לפקח על הביצוע? יאללה – הביתה!

 10. לא הבנתי. בתמונות כאן ובכתבה לא רואים קיר שהתמוטט.
  מה שכן רואים בכתבה זה פרסום מגמתי לטובת אביהו האן.
  נשאלת השאלה האם זו כתבה עתונאית שיש מאחוריה ענין לציבור או שכל הכוונה היא לדאוג להעלאת קרנו של המתמודד בבחירות הקרובות. נסו לספור כמה פעמים מוזכר המועמד ב"כתבה העיתונאית" הנ"ל.

 11. הסיכון כפי שהזהרנו בעבר הן את מהנדס העיר ואת התושבים עוד בשלב החציבה. החציבה הזו מסכנת הן תושבי ורדיה בחלק העליון והן את אלה שבשכונה שנבנתה למטה!
  האחריות על הסיכון הזה על כל מי שהתעלם מאזהרותינו!

 12. אנחנו במעונות גאולה..השכונה מתחת לבניינים הללו סובלים וחיים בתוך מחצבה מהרגע הראשון ולאף מועמד לא אכםת. העירייה לא אוכפת את החוקים שהקבלן חייב לשמור אז מה הפלא שהקיר תומך דפוק?

 13. זה לא ורדיה על הים, זה עוד מעט וורדיה בתוך הים. לחקור את חברת ההנדסה שתיכננה את התשתיות ואת המבצעים של הפרוייקט. לא אופתע לשמוע שהם בוגרי הנדסה אזרחית עם אפלייה מתקנת.

 14. זו עירייה חסרת כוח אדם מקצועי בשל בחירת " יס- מנים" לראשת העיר ותומכיה . פיקוח על בנייה ועל חריגותיה לא קיים . אישורי תוכניות עם חציבות שיוצרות קירות ולעומת זאת אי הקפדה על חילחול..והנה לנן רחובות שהפכו לנהרות וחריצים ובורות. מי שמכם כולכם שם לדון בישיבות מטופשות בן מועברים עשרות פרוייקטים בדקות ספורות ללא מחשבה מעמיקה על השלכותיהם? העיר מתחממת. העצים נכרתים. והעיקר שכולכם עמדתם על הבמה אמש באוניברסיטה ונאמתם… בפומפוזיות.. יאללה..תנו להתקדם למינוי אנשים ישרים שלא ממומנים על ידי היזמים. ופעלו לניקוי מינהל ההנדסה מכוחות מושחתים ובלתי מקצועיים והמזלזלים בציבור שהם משרתיו.. ולדיירים שקנו את הדירות דם…האם אתם עיוורים?? ידעתם היטב מה יקרה..קיר עם רשתות..באמת…תתבעו את היזם.. העיריה ממילא לא תסייע לכם.. החלם שם מרקיע שחקים.

 15. יחצנות לפני הבחירות? מתי התריע ? התריע בכתב? למי ?; למה הזניח את הפניה ולא פנה שוב ושוב ?; ואם פנה איפה האסמכתאות?

 16. העיר המוסלמית חיפה היא עוד עיר על הרצף ביירות, צידון, צור, חיפה, יפו, עזה, רפיח. חברים, אנחנו בדרך לאבדון!

 17. הרס וחורבן של הנוף, והטבע מתמרד. בניה אלימה ופוגענית במיוחד למדרון שהיה שם. כל העיר נהיית פצע אחד גדול ומכוער בהר.

 18. למען הדיוק – אין שם בכלל קיר תמך. מדברים על קיר אך אין קיר. מדובר במצוק שנחפר ועליו תלו רשת למניעת התדרדרות אבנים.
  מדובר במצוק תלול ומסוכן הן עבור הבתים מלמטה והן עבור הבתים מלמעלה.
  ספק רב אם בוצעה חקירה מקצועית של יציבות המתלול.
  אין בעירייה צוות הנדסי עם כישורים מקצועיים לביצוע בדיקות באתר זה. יש להיוועץ ביועצי קרקע ברמה נאותה.
  "הצוות המקצועי" באגף רישוי הבנייה המופקד על אישור פרוייקטים מסוג זה אינו מוסמך הנדסית להביע שיקול דעת והרי התוצאה בשלב ההתחלתי בלבד.
  המצב ילך ויחמיר ככל שלא בוצע הפתרון הנכון.
  יש לפעול בדחיפות לפתרון מקצועי נדרש ולהסרת הסכנה המסתמנת בכל רגע נתון.

 19. אביהו הרי לא הצלחתם במועצה למנוע שום הרס, הכל עבר. אתה רק כתבת מכתבים. מכתבים וכתבות. מכתבים וכתבות.
  לא אשכח כתבה שבה אתה מספר שצלצלת לשרת התחבורה מיכאלי בנוגע לרכבל וקבלת תא קולי ולא עונים לך.
  תגיד זה רציני? לאופר ויעל שנער 5 שנים מהירוקים מונעות דילול חזירי בר יחד עם קליש.
  אתם חסרי תועלת. לתקוע פרויקטים – בסוף הם בכל מקרה קמים. ניסית לתקוע את יובל אלון בדרך הים הנה הפרויקט קם ועוד מעט מתאכלס. שתקתם כשקליש מסרה מבנים למפלגות החרדיות כי חיזרתם אחריהם כדי שייצאו מהקואליציה של קליש. נו הנה יצאו מה עשיתם? כלום. הצבעתם כל שנה בעד תקציב קליש. כלום לא עשיתם… !!! מועצה לעומתית – גרמתם נזק כי נתתם לקליש לגרום נזקים.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

סמים מסוגים שונים ואלפי שקלים במזומן נחשפו באזור חיפה

(חי פה) - מעל 10 ק״ג של סמים מסוכנים ו-₪11,000 במזומן נתפסו במחסן בקריית ביאליק. שלושה תושבי הקריות נעצרו. מהמשטרה נמסר לחי פה: במסגרת מאבק המשטרה...

חשד לאונס בחניון ציבורי

(חי פה) - המשטרה פתחה בחקירה בחשד לאונס בקריות. מהמשטרה נמסר לחי פה: שוטרי תחנת זבולון פתחו אתמול (שבת 18/5/24) בחקירה, עם קבלת דיווח מהמרכז הרפואי,...

עבודות הרחבת מטרונית חיפה וטירת כרמל, החל מ-19/5/24○ שינויים צפויים בהסדרי תנועה

העבודות צפויות להימשך כ-4 חודשים ובמהלכן יחולו שינויים בהסדרי התנועה ובמעברים להולכי הרגל, שיחסמו ויצומצמו לסרוגין. עבודות פרויקט מטרונית חיפה מערב וטירת כרמל יחלו ביום...

רפא״ל • ניסויים מתוכננים ומבוקרים יתקיימו באזור חיפה ועלולים להעלות עשן ולחולל רעש 19/5/24

מרפא״ל נמסר לחי פה תאגיד החדשות:רפאל נמצאת בפעילות רציפה לתמיכה במאמץ המלחמתי. היום, ראשון 19/5/24 יתקיים בשעות הבוקר בשטח מכון דוד בקריות ניסוי...

חזיר חטף ילקוט מילד בבית הספר פיכמן – 17/5/24 ◄ תושבי חיפה מצלמים את מפגעי החזירים

(חי פה) - חזירי הבר - בכל שכונה כמעט מדווחים תושבים כי הם נתקלים במשפחות חזירים • נמשכות התאונות והפציעות • תושבי חיפה מצלמים...