רפורמת סימון המזון נכנסה לתוקף | מה אומרים מומחי התזונה מהכללית ומכבי על הרפורמה?

רפורמת סימון המזון אותה יזם שר הבריאות יעקב ליצמן, הושקה ביום שלישי האחרון במסיבת עיתונאים שהתקיימה בלשכת הבריאות בתל אביב, ואתמול 1/1/20 נכנסה לתוקף, וזאת במטרה לסייע לאזרחי ישראל לשמור על תזונה נכונה ומניעת השמנה, סוכרת ותחלואה.

הרפורמה יצאה לדרך לאחר תהליך ארוך ומושכל שהחל עוד לפני כשנתיים והתקבל במסגרת וועדת האסדרה במסגרתה מוצרי מזון ומשקאות המכילים כמויות גדולות של נתרן, סוכר או שומן רווי חייבות לקבל סימון של מדבקה אדומה ואילו מוצרים בריאים יסומנו במדבקה ירוקה. דבר שיגרום להנגשת מידע על הערך התזונתי של מזון ארוז ולסייע לצרכנים בבחירת מזונות ההולמים את עקרונות התזונה הנכונה, כפי שמומלצת בישראל.

מוצר עם סימון אדום (משרד הבריאות)
מוצר עם סימון ירוק (צילום: משרד הבריאות)
סגן שר הבריאות ליצמן (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
סגן שר הבריאות ליצמן (צילום: סמר עודה כרנתינג’י)

שר הבריאות, ח”כ יעקב ליצמן אמר: מדובר ברפורמה חשובה שהובלנו לטובת בריאות אזרחי ישראל, מתוך הבנה כי לציבור הצרכנים יש זכות בסיסית לקבל מידע לגבי ערכי הבריאות שמוגשים לנו במוצרים שאנו רוכשים. אני גאה במהלך הגדול הזה בו משרד הבריאות מצליח להשפיע באופן אדיר על התזונה של אזרחי המדינה, מה שישליך באופן ישיר על איכות החיים והבריאות של כולנו.

מטרת סימון המזון לסייע לאזרחי ישראל לשמור על תזונה נכונה ומניעת השמנה, סוכרת ותחלואה. מהיום, זה בידינו ובכך נגביר את מודעות הציבור צורך בשינוי הרגלי תזונה, בייחוד לילדים.

אני מברך את ועדת האסדרה במזון בראשות מנכ”ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, שהובילה את המהלך הדרמטי לשלביו השונים עד שהגענו לסיום התהליך המיוחל. אני מודה לתעשיינים וכל גורמי המשק ששותפים איתנו בתהליך הלאומי שעליו הכרזנו למען מניעת תחלואה, הגברת המודעות לבריאות, ולשינוי הרגלי התזונה בקרב הציבור.

מנכ”ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב: זהו יום חג עבור בריאות הציבור ואנחנו מברכים את כל השותפים שהיו לנו במהלך הדרך, חברי ועדת האסדרה, חברי ועדת הבריאות בכנסת דאז ומי שעמד בראשה דאז אללוף, וכמובן לשר הבריאות יעקב ליצמן שללא היוזמה והכניסה שלו בעולם ׳הג׳אנק פוד׳ שום דבר לא היה קורה. חשוב לזכור שהמדבקות האדומות הן תחילתו של תהליך ודרך שהתחלנו לפני כשלוש שנים, והיא לא הולכת להסתיים עכשיו, יהיו עוד צעדים רבים וחלוציים שאנחנו הולכים לנקוט בהם יחד עם הציבור, כי הוא בסופו של דבר הלקוח הכי חשוב שלנו.

מוצר עם סימון אדום (משרד הבריאות)
מוצר עם סימון ירוק (צילום: משרד הבריאות)

ומה אומרים מומחי התזונה בכללית ומכבי במחוז חיפה?

נגה פרסמן, דיאטנית בלב הקריה בכללית: “בהחלט יש השפעה למדניות של הסימון”.

נגה פרסמן, דיאטנית בלב הקריה בכללית

האם לדעתך רפורמת סימון המוצרים באמת תסייע לציבור לצרוך מזון בריא יותר?

בהחלט יש אפשרות שהרפורמה תעזור בבחירה של מוצרים בריאים יותר במיוחד שאנחנו מדברים על קטגוריות. למשל: דגני בוקר תהיה אפשרות לבחור מה עדיף מה פחות עדיף. מבחינת “חטיפי בריאות” שמדובר בממתק לכל דבר. ללא ספק שמדובר בברכה.

האם הרפורמה יכולה לעזור במלחמה במגפת ההשמנה והסוכרת במיוחד בקרב ילדים?

אני חושבת שזו ממש תחילת הדרך. השלב הבא הוא להוזיל את מחירי המזון הבריא יותר (מזון שיקבל את הסימון הירוק). אני נתקלת באופן שבועי במטופלים שלא יכולים להרשות לעצמם לקנות לחם מלא והרבה פירות וירקות בגלל המחיר. צריך גם לעודד בפעילות יום יומית בבתי הספר ולהלחם במסכים. כמו שאמרתי זו רק תחילת הדרך.

כיצד הרפורמה תשפיע על הציבור לטווח הרחוק?

מבחינת הטווח הרחוק בהחלט יש השפעה למדניות של הסימון, כי מדובר על השפעה על יצרניות המזון שכבר כתגובה אפילו לפני הרפורמה התחילו להוריד את אחוזי השומן, להוריד את הסוכר והנתרן. לדוגמה חברת תלמה מוצר הכריות – יצאה עם מוצר כריות חדש שמכיל 40% ובהחלט יש השפעה גם לטווח הקצר וגם לטווח הארוך.

הדס חרדון, דיאטנית קלינית, מכבי שרותי בריאות בחיפה: “בטווח הקצר ההשלכות יהיו משמעתיות ביותר”.

הדס חרדון, דיאטנית קלינית, מכבי שרותי בריאות בחיפה

מה דעתך על רפורמת סימון המוצרים והאם את חושבת שהיא תסייע לציבור לצרוך מזון בריא יותר?

אני חושבת שרפורמת הסימון התזונתי היא מצוינת. אנחנו רוצים שהצרכנים לא יצטרכו לחשוב יותר מדי ולהסתכל על המוצר בשביל לדעת אם הוא טוב או לא. אם הם יראו סימון אדום הם לא יקחו ויחפשו מוצר אחר שהוא ללא סימון או עם סימון ירוק.

האם הרפורמה יכולה לעזור במלחמה במגפת ההשמנה והסוכרת במיוחד בקרב ילדים?

אני חושבת שהרפורמה אכן תלחם במגפת ההשמנה כי כשהוציאו את הרפורמה חשבו עליה הרבה, הקימו וועדת אסדרה והביאו את מיטב המומחים וראו שאם נוריד באחוזים בודדים של שניים שלושה אחוזים את כמות הסוכר והשומן והמלח במוצרים שלנו אנחנו נחסוך אלפי מקרי מוות בשנה, ונחסוך מליארדים למדינה ובוודאות שזה יעזור. זה לא יפתור את כל בעיית ההשמנה אבל זה נדבך אחד בבעיית ההשמנה.

כיצד הרפורמה תשפיע על הציבור לטווח הרחוק?

בטווח הקצר ההשלכות יהיו משמעתיות ביותר. האנשים יעשו שינוי ובטוח נראה הפחתה במוצרים המעובדים והפחות בריאים. לטווח הארוך מה שישאר זה כנראה לא האפקט החזק שיהיה בהתחלה אלא באמת אפקט קטן יותר. מבדיקות שעשו במשרד הבריאות האפקט הקטן שישאר אחר כך עדיף משום סימון.

הגיבו כאן לכתבה