סיגל ציוני בסקירה נרחבת על מערכת החינוך – פתיחת שנת הלימודים בחיפה

לקראת פתיחת שנת הלימודים, פגשתי את סיגל ציוני לשיחה פתוחה על מערכת החינוך בחיפה. סיגל ציוני היא חברת מועצת העיר, מחזיקת תיק החינוך (בהתנדבות), מטעם סיעת ראש העיר ״חיים בחיפה״, יו״ר הועדה לקידום הילד ונוער, יו”ר איגוד ערים לחינוך המיוחד, יו”ר המרכז לקידום למידה ויו”ר מנהלת הורים.
ב 01/09/2019 תחל שנת הלימודים. ילמדו במערכת החינוך העירונית בחיפה כ 55,500 תלמידים שמתוכם 12,000 ילדי גני עירייה, 25,000 תלמידי בתי ספר היסודי ו 18,500 תלמידים מבתי הספר על יסודי

האתגרים בחינוך בעיר חיפה

סיגל ציוני: אני רוצה שההורים, הילדים והצוות החינוכי יחוו חוויה טובה טובה החל מההתחלה. הכל מתחיל מחוויות שרות בחינוך ויצירת אווירה ואקלים מקדמי צמיחה והתפתחות.
התחנה הראשונה שההורה פוגש זה “הרישום”. זו השנה הראשונה שעשינו מהפכה כבר בתחילת המסע החינוכי בגני הילדים בחיבור הראשוני (ברישום), יש קישור בין הרישום לגן לרישום לצהרון. החשיבה התחילה בדצמבר 2018, מיד עם כנסתי לתפקיד, יצרנו רצף מתוך חשיבה הוליסטית החל משלב הרישום בשנים שבו הילדים במערכת החינוך.

חינוך כשליחות

ש: את מתנדבת בתחום החינוך בחיפה כבר הרבה שנים. מה היא השליחות אותה את מנסה למלא, כמתנדבת?

סיגל ציוני: כל ילד הוא עולם ומלואו ועל המערכת להכיר בזאת ולהעניק לו התייחסות ראויה. זו כל התורה על קצה המזלג, אבל כדי לקיים את זה עלינו לשלוט במגוון רחב של פרטים.
המרכיב ארגוני: על מנת לקיים מערכת אפקטיבית וצומחת, יש צורך במבנה ארגוני נכון. סינרגיה בין מערכות ואיגום משאבים.
המרכיב התפיסתי: חינוך מתחיל ביצירת אוירה, תשתיות ואקלים מיטבי שיאפשר צמיחה והתחדשות במרחב חינוכי, בהלימה של פרופיל עירוני משתנה וכעיר רב תרבותית שמצריכה מענה לכל הקהילות .

מכוונים להתחדשות חינוכית שתלך בד בבד עם ההתחדשות העירונית בכל השכונות ובניית “חליפה” לכל שכונה לפי צרכיה ואופיה. המטרה לייצר מערכת חינוך רלוונטית ועכשווית, חוויה המותאמת לאתרים ומציאות משתנה, חינוך זה לא תכנית ראלטי, המירוץ לציון הנכסף אינו הכל.

לימוד בעידן האינטרנט

דמות הבוגר מורכבת מכל סביבת החיים של הילד וחינוך בלתי פורמאלי הוא חלק בלתי נפרד מחינוך
הבית והחינוך הערכי הוא קריטי. ד”ר גוגל (google) בעידן דיגיטלי, מספק מקור ידע, אך לא יכול להחליף את החממה הרגשית אותה מספקים המורים והמנהלים כמבוגרים משמעותיים, שתפקידם לתת כלים ואסטרטגיות למידה מותאמים לצרכים פרטניים ואתגרים משתנים.


תהליך הלימוד היום הופך בהדרגה מחוויה פרונטלית לחוויה של איתור מידע ולמידה באמצעות וטכנולוגיה ולשם צריך לכוון את תהליך ההוראה.

חינוך מגיל 0

החינוך מתחיל מגיל 0. לצערי, מדינת ישראל לוקחת אחריות על מערכת החינוך רק מגיל 3, במסרת חוק חינוך חובה. הגיל הרך היה צריך להיות באותו פורמט על מנת ליצר רצף רגשי פדגוגי ופיקוח נכון. במהלך השנתיים האחרונות אני עובדת על מודלים לגיל הרך ובקרוב נגיע עם בשורות בנושא.

מבחני המיצב

מבחני המיצב מתמקדים בציונים, אבל אני לא מאמינה שהציון הוא חזות הכל. היום קיימת מחלוקת בנוגע למבחנים האלה ואנחנו נמצאים בתהליך חשיבה עם משרד החינוך בנוגע לכך. בנוגע להשוואה בין בתי הספר, עלינו לזכור כי הפרופיל של בתי הספר אינו זהה – לכל בית ספר יש ייחודיות משלו ולכן צריך להימנע ממצב שבו בתי הספר ימדדו על ידי משרד החינוך רק על פי ההשוואה של ציוני המיצב. לא הייתי רוצה להיות במצב שבו מורים ותלמידים ילמדו רק בשביל הציון. אני רוצה לבנות מערכת חווייתית, הן עבוד המורים והן עבור התלמידים. תהליך הלמידה הוא החשוב – חינוך זו עבודה תהליכית. כרגע המיצב יוצר עיוות שהוא לא נכון ולא הוגן, הן כלפי הצוות החינוכי והן כלפי התלמידים.

סביבה מפנקת בחדרי המורים

סביבת עבודה למורים צריכה להיות מפנקת שכל באי בית הספר יתקנאו, הייתי רוצה שהילדים יתקנאו במה שיש למורה. התקציב צריך להיות ברמת ממשלה. תנאי עבודה של מורה חשובה פחות מהציון, במקום העירוני ככל שנצליח להשיג תקציב נסייע, אבל יש לנו מגבלות תקציב ולכן נעשה חשיבה והשתדלות. אני מאמינה שכל באי בתי הספר החל מהשומר, המנקה, אנשי השרות, מנהל וכו’.. הם חלק בלתי נפרד ולכולם צריכה להיות סביבת עבודה ראויה ומכבדת.


בתי הספר הפרטיים

ש: האם מקובל עלייך ששני בתי ספר פרטיים יובילו את החינוך בחיפה ושבתי הספר הממלכתיים – עירוניים ידשדשו מאחור ? מה את מתכוונת לעשות כדי לשנות את המצב המטריד הזה, שנמשך עשרות שנים?

סיגל ציוני: מוסדות החינוך שמוגדרים בחיפה כפרטיים לדוגמא: ריאלי, ליאו באק והמוסדות הפרטים בחינוך הערבי. מקורות המימון שלהם:
◄ תקציבי מדינה.
◄ סיוע עירוני.
◄ כספי הורים.
בשונה מהמערכת הציבורית, המוסדות מממנים ומסוגלים להעניק לתלמידים סל שירותים רחב יותר, בגלל תוספת תקציב המגיעה מגביה של כספי הורים. הורים רבים מוכנים לשלם את הסכומים הגבוהים, גם כדי להעניק חינוך טוב יותר, אבל גם כסמל של מעמד.
גם מוסדות החינוך העירוניים-ממלכתיים זוכים להצלחה ומגיעים לתוצאות יפות ברמה פדגוגית וגם ערכית ואנחנו מאוד גאים בעשייה. אנחנו לא מוותרים על אף ילד ונלחמים על כולם.איתור מבני ציבור נוספים למוסדות חינוך

בחודש האחרון אנחנו עובדים על מיפוי של המבנים בכל העיר, שהיו מוסדות חינוך, בעבר ומסוגלים לשמש כבתי ספר. התהליך החל כאשר עשינו סיור במוסדות חינוך חרדיים, ראינו תלמידים הלומדים בתת-תנאים והחלטנו שהמצב הזה מחייב טיפול. אנחנו רוצים לתת מענה שווה לכל תלמידי העיר חיפה, כולל התלמידים החרדים. מדינת ישראל הכירה בחינוך החרדי כמוסד שהגדרתו “מוכר ושאינו רשמי”. ההגדרה הזו מחייבת להעביר למוסדות אלה את התקציבים המגיעים להם, ע”פ חוק נהרי ועדיין יש פערים עצומים מבחינת תשתיות. אנחנו פועלים למען האוכלוסייה הזו מתוך הכרה כי מדובר בתושבי העיר חיפה, המשלמים ארנונה כמו כל תושב ומגיע להם תנאים זהים.

סרטון שפתח את כנס המנהלים בנוכחות שר החינוך, מנכ”ל משרד החינוך, מנהל המחוז ועוד…

מצורף סרטון שפתח היום את כנס המנהלים בנוכחות שר החינוך, מנכ"ל משרד החינוך, מנהל המחוז ועוד. מומלץ לצפות… 🎬📽

פורסם על ידי ‏בית ספר טשרניחובסקי חיפה‏ ב- יום שני, 26 באוגוסט 2019

ילדים בעלי צרכים מיוחדים

ש: אילו נושאים מצריכים היום טיפול בנושא הילדים בעלי הצרכים המיוחדים?

סיגל ציוני: מערכת החינוך המיוחד עוברת רפורמה במשרד החינוך. בד בבד אנחנו כרשות נערכנו מראש על מנת לייצר לצד התהליכים ברמת מדינה מערכת שרותים משלימה ותומכת לילדי החינוך המיוחד. החינוך המיוחד עובר תהליך של מהפכה תפיסתית שמתבטא במספר נושאים: מוקד שעובד כחודש ימים לפני תחילת השנה ושמלווה את התהליכים של קליטת הילדים בבתי הספר, הכנסנו למערכת 6 רכזות שיתנו מענה הוליסטי לצרכי ההורים, אנשי המקצוע יבנו את האשכולות לפי הצרכים בשטח, חלקם של התלמידים משולבים היום בחינוך הרגיל. הקמנו מערך שלם לחינוך המיוחד כדי שאנחנו כרשות נוכל לתת מענה לילדים ולהוריהם ולהתאים את המערכת להגדרות חוק השילוב במודות החינוך הרגילים.

בית הספר הדו-לשוני

ש: מדוע התעקשתם להעביר את בית הספר הזה לשער העלייה והאם את חושבת שהמעבר הזה יצליח?

סיגל ציוני: המסלול הדו-לשוני הוא מסלול ייחודי אשר מתאים לעיר חיפה, שהיא עיר מעורבת, בה מתקיימת מערכת יחסים טובה ומיוחדת בין יהודים לערבים. המסלול הוקם כמסלול צומח בבית הספר אחמדיה בשכונת כבביר (מסלול צומח – מוסיף כיתה בכל שנה). בית הספר אחמדיה סבל מצפיפות-יתר והמבנה לא יכל להכיל את תוספת הכיתות. מיד עם כניסתנו לתפקיד, במסגרת העירייה החדשה, קיבלנו פניה מנציגי הורים שקבלו על כך שילדיהם נמצאים בתנאים לא טובים ולכן החלטנו לצאת לתהליך משותף עם משרד החינוך ועמותת “יד ביד” לתהליך של טיפול בצרכי המוסד הייחודי הזה. נבחנו כמה חלופות והמתאימה ביותר, לדעת הצוות המקצועי, הייתה בבית הספר “חופית” בשער העלייה, מכיוון שמנהלת בית הספר שילבה תלמידים ומורים ערבים שנים קודם בהצלחה רבה בבית סיפרה.
בית ספר חופית נשאר כמו שהוא, עם הייחודיות שלו ובנוסף, הוא יארח את המסלול הדו לשוני, שמתנהל כיחידה נפרדת, עם מנהלת נפרדת, סדר יום נפרד ותכנית לימודים נפרדת. חופית נבחר לתת מענה בגלל המיקום, המנהלת, התשתית, הזמינות והיכולת להוביל תהליך זמני שבסופו יקבלו תלמידי בית הספר הדו-לשוני קמפוס נפרד לחלוטין משלהם.
אנחנו מאמינים ומקווים שבית ספר עם המסלול “הדו-לשוני” יהווה דוגמא ומודל חיובי לכל הארץ.

הפגנה נגד שילוב המסלול הדו לשוני בבית הספר חופית בחיפה (צילום: מיכל ירון)
הפגנה נגד שילוב המסלול הדו לשוני בבית הספר חופית בחיפה (צילום: מיכל ירון)

אלימות, סמים ואלכוהול

ש: איך את מתכוונת לפעול על מנת למגר או לצמצם את תופעת: אלימות, הסמים והאלכוהול, בקרב בני נוער בבתי הספר בחיפה. לאחרונה אנו שומעים על התופעה גם מבתי הספר היסודיים…

סיגל ציוני: ההסברה צריכה להיות גם בבתי הספר אבל ההסברה הכי חשובה צריכה לעבור דרך ההורים, הם אלה שצריכים לדעת מהן ההתנהגויות הסיכוניות בקרב ילדיהם. ההורה צריך לחכות לילד בכניסה לבית, כאשר הילד מגיע מבילוי ולהריח אותו. בהיותי יו”ר ועד ההורים, יזמתי הדרכות הורים לאיתור התנהגות סיכונית, כולל ביקורים במועדונים וגנים ציבורים. כרגע יש חוסר בהסברה והדרכת הורים ומבחינתי זה פער שצריך לטפל בו. צריך לראות איך מביאים שוב את ההורים, להקים מאגר מתנדבים ולעשות ביקורי פתע של סיירת הורים, באזורים שהם מבלים בני הנוער. מתוקף תפקידי כיו”ר ועדה לקידום הילד והנוער אני יורדת אל השטח עם הועדה, מבקרת בכל מקום שבו יש ממשקים עם נוער. אני מעוניינת לשתף בתהליך הזה גם את מועצת הנוער העירונית, מכיון שהתפיסה שלי היא שלא מדברים על בני הנוער, אלא מדברים עם בני הנוער.

ילדות בגיל 12 לערך בעיר הבירה (צילום: מיכל ירון)
ילדות בגיל 12 לערך בעיר הבירה (צילום: מיכל ירון)

הכשרת הסייעות

ש: איזה הכשרה עוברות הסייעות בגני הילדים והאם זה תואם את הציפיות שלך?

סיגל ציוני: הקמנו מערך עירוני לסייעות בחינוך הרגיל, לסייעות לחינוך המיוחד ולראשונה גם לסיעות בצהרונים, כאשר יש התייחסות נפרדת לכל קבוצה. אנחנו מעוניינים לקדם אותם לפי צרכים. השקעה במשאב האנושי היא השקעה שמוכיחה את עצמה. ככל שישקיעו בצוותים יותר אני מאמינה שהתוצאות יהיו בהתאמה.

תנועות נוער בחיפה

ש (נגה כרמי): האם את חושבת שתנועות הנוער בחיפה מתוקצבות כראוי? כיצד את מתכוונת לעזור להם? כסף, מבנה, תברואה? אני, כהורה, מימנתי את כל הפעילות שהבת שלי עשתה במשך 4 שנים. הקן היה במקלט בבית הספר טשרניחובסקי, היו תנאים מזעזעים: עכברים וחולדות, לא פעם הזמינו את מחלקת תברואה לטפל בנגע בקיץ היו בחצר ובחורף לא ניתן להם מבנה סגור לרוב נאלצו לבטל פעילויות או לערוך פעילויות בבתי המדריכים
למה לא מקצים עבור תנועות הנוער מבנים מסודרים או לחלופין למה לא מאפשרים להם להשתמש במתקני המתנסים שנמצאים לרוב בשכונות ?

סיגל ציוני: מיד עם הכניסה לתפקיד, ראש העיר הגדילה את התקציב לתנועות הנוער. היא ויתרה על כספים מתוך הדוברות שלה כי זיהינו שהנוער הוא ההשקעה הכי חשובה לקראת התקציב הבאה נשב ונערך יותר, הנוער הוא העתיד של העיר

קורס מש"צים נוסף הסתיים במחוז חיפה (צילום: מאיה שפירר - אבני)
קורס מש”צים נוסף הסתיים במחוז חיפה (צילום: מאיה שפירר – אבני)

תזונה נכונה והשמנה

ש: השמנת ילדים – איך המערך שלך מתכוון לעזור בתחום?

סיגל ציוני: הייתי חלק מתכנית שהחלה בעיר כשהנהגתי את ועד ההורים פרויקט “תפור עלי להיות בריא” פרויקט שהתחיל לפני מעל עשור. הפרויקט החל מגני ילדים ומוסדות חינוך. שימשנו מודל ארצי שזכה להצלחה רבה. ההשמנה נובעת מאכילה לא בריאה ומיעוט פעילות גופנית. אנחנו מגדלים דור מסכים. בשנים האחרונות מתקיימת בחיפה תכנית של סדנאות, אותן הכנסנו למנהלת ההורים: “אכילה בריאה” ו”דור המסכים”, אני מאמינה שע”י מודעות של ההורים ועבודה של הצוותים במשרד החינוך נוכל צמצם את התופעה.

התערבות ומעורבות הורית במערכת החינוך

ש: היית כל השנים בצד של ההורים (ועד הורים) עכשיו את בצד השני (של הממסד) מה הגבול בין המעורבות ההורית למערכת החינוך ואיפה יש מקום לשיתוף פעולה?

סיגל ציוני: צמחתי בוועדי הורים, צמחתי מתוך וועדי ההורים… ההורים הם בלתי נפרד מהמערכת, אי אפשר לקדם מערכת חינוך בלי מעורבות ורתימת ההורים, צריך לרתום אותם באופן מושכל. יחד עם זה, לפעמים קיימים מקרים שההורים לא מבינים את גבולות הגזרה בין אנשי המקצוע לבינם. מנהלת ההורים הוקמה בחיפה, בין היתר, על מנת להבין את הגבולות וכן כדי להעניק הדרכה נכונה להורים, לבנות נכון את השיח בין אנשי ההוראה להורים, להגדיר נכון את השותפויות ועוד. להיות נציג הורים בוועד ההורים ולהשפיע על מערכת החינוך, זו זכות ענקית, אבל צריך להגיע לשם כשיודעים איך עושים את זה בדרך הנכונה.

גיוס לצה”ל

סיגל ציוני: הגעתי לביקור בלשכת הגיוס עם ראש מנהל חברה ונוער. נפגשנו יחד עם ראש העיר עם כל הגורמים, על מנת לקבל את נתוני הגיוס בחיפה. אנחנו רואים בשירות בצה”ל חלק בלתי נפרד מעיצוב דמותו של הבוגר. מערכת החינוך תמשיך להשקיע על מנת שחיפה תמשיך להוביל בנתונים מרשימים בתחום הגיוס.


לסיכום

סיגל ציוני: רק שמגייסים את כל השותפים מגיעים להצלחה, אני עובדת בשותפות עם הנהלת המחוז והפיקוח של משרד החינוך וארגוני המורים. חינוך עושים ביחד – רק ביחד אפשר להגיע לתוצאות.
העבודה שלי עם ראש העיר היא חוויה. אני רוצה להודות לה על האמון, כשהיא מאמינה היא שותפה מלאה ונותנת את מלוא התמיכה והכלים המקצועיים להצלחה. החינוך והנוער בנשמתה, היא זמינה עבורי בכל השעות של הלילה וזה לא מובן מאליו. מבחינתי זו חוויה אמיתית של עשייה עם הרבה אהבה.

עינת קליש וסיגל ציוני
עינת קליש וסיגל ציוני

אודות סיגל ציוני

סיגל נולדה בחיפה. היא דור 3 לחיפאים. משפחתה השתקעה בעיר עוד לפני הקמת המדינה. סיגל נשואה + 3 (שני בנים ובת). סיגל עובדת 33 שנים בתחום הנסיעות וחברות התעופה. 28 שנים היא עוסקת בעשייה התנדבותית בתחום החינוך, מעמד הילד, בני הנוער וההורים.
סיגל מספרת:
“הגעתי לתחום החינוך מתוך שליחות. הילדים שלי, בצעירותם, רצו את אמא רק לעצמם ולא כל כך הסתדר להם כשהגעתי למועצת העיר. אמרתי להם: אני הולכת להיות האמא של כולם ולהשפיע על כל המערכת”.


סיגל ציוני: לקראת תחילת שנת הלימודים, אני מאחלת לכולם – להורים, לילדים, לכל צוות ההוראה ונותני השירותים שנה טובה, פוריה ומוצלחת עם הרבה עשייה, עבודת צוות והכי חשוב עם הרבה אהבה.

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
 1. רונית אמר/ה

  סיגל ציוני אישה מדהימה, מתנדבת מעל 28 שנים וכעת בתפקידה הנוכחי מחזיקת תיק החינוך, אני בטוחה כי השינוי המיוחל במערכת החינוך אשר בהובלתה ובהנהגתה יגיע לשיאים חדשים וטובים
  בהצלחה אישה יקרה
  הצלחתך היא הצלחתינו

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור חברה וחינוך בחיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו