עשירי עירך קודמים • עיריית חיפה העלתה את תקציב התמיכה לבית הספר הריאלי ב-20%

ראש העיר ד"ר עינת קליש רותם הודיעה כי הגדילה את תקציב בתי הספר הפרטיים בכ-20%. ראש העיר הקודם יונה יהב נמנע מלהתחייב, כחלק מקמפיין הבחירות שלו, על תוספת לבית הספר הריאלי. קליש רותם לעומת זאת הבטיחה כי הריאלי הוא מוסד חיפאי חשוב והעירייה בהנהלתה תדאג שלא ייסגר.

הכיס שלכם:

השבוע פרסמה העירייה כי ראש העיר חיפה, ד”ר עינת קליש רותם, הגדילה את תקציב בתי הספר הפרטיים וביניהם הריאלי בכ-20% . תוספת התקציב היא המשך להבטחותיה של קליש מלפני הבחירות לפיהן הריאלי הוא מוסד חיפאי חשוב, והעירייה בראשותה תתמוך בו ולא תאפשר לו להיסגר. גם סגן ראש העיר דוד עציוני, בוגר הריאלי, התחייב במספר פאנלים שנערכו לקראת הבחירות כי הוא יעשה הכול על מנת שתקציב הריאלי יגדל.

בבית הספר הראלי, עבור כיתות א’-ח’ ויתרו על תקציב משרד החינוך

לפני כשנתיים פנה משרד החינוך לכל בתי הספר, שהוגדרו כ”מוכרים ולא רשמיים” על מנת להגביל את סכום הגג אותו גובה בית הספר מההורים. המשמעות היא שאם יש בית ספר, שרוצה לגבות יותר וגם לתת יותר – הוא לא יכול להמשיך ולהיתמך על ידי משרד החינוך.

כתוצאה מכך, בהנהלת בית הספר הריאלי החליטו בשנתיים האחרונות כי כיתות א’-ח’ בבית הספר היראלי יפעלו מחוץ למסגרת התקציבית של משרד החינוך ויהפכו לבית ספר פרטי. פעולה זו נעשתה תחת מחאה של חלק מציבור ההורים המתקשים לעמוד בנטל התשלומים. עוד נקבע על ידי הוועד המנהל כי כיתות ט-י”ב יישארו תחת המסגרת של משרד החינוך ויגבו סכומים מההורים, שאינם חורגים מסכום הגג. המשמעות עבור ההורים היא כספית. התשלום בכיתות ט’-י”ב עתיד להיות בסוף תהליך ההסתגלות כ-8,000 ש”ח בשנה ואילו התשלום עבור כיתות א’-ח’  הוא גבוה בהרבה, כי מדובר בבית ספר פרטי.

שלט מחאה נגד עליית תעריף שכר הלימוד בבית הספר הראלי - מרץ 2017
שלט מחאה נגד עליית תעריף שכר הלימוד בבית הספר הראלי – מרץ 2017

משרד החינוך סבור, שאם יש ילד שהוריו מבוססים כלכלית, והם רוצים שהילד ילמד בבית ספר, שיש לו משאבים כספיים רבים, זה בסדר גמור, אבל בית הספר צריך להיות פרטי וללא כל תמיכה מהמדינה או מהרשות המקומית. אם בית הספר וההורים מקבלים את זה שלכל הילדים במדינה מגיע את אותו חינוך, ולא משנה מצבם הכלכלי של ההורים, אז בית הספר יכול לזכות בתמיכה עירונית ושל המדינה ועדיין לספק לכל אחד מהתלמידים את אותו מוצר (מבחינת ההשקעה הכספית לתלמיד).

לקראת הבחירות המוניציפליות, באוקטובר אשתקד, התפרסמו מספר כתבות בחי פה, על כך שהריאלי עלול להיסגר אם הוא לא יקבל תקציב נוסף. לטענת הנהלת הריאלי, אם בית הספר לא יוכל לתת ערך מוסף לתלמידיו, שאותו ניתן לספק רק באמצעות תקציב גדול יותר, עדיף שהריאלי יסגור את שעריו.עיריית חיפה מגדילה את התמיכה בריאלי, מתקציב המבוסס על תשלומי הארנונה של כלל תושבי העיר:

בכמה פאנלים נשאלו מועמדים לראשות עיר האם הם “ידאגו לבית הספר הריאלי” לאחר שהם ינצחו בבחירות. מי שלא הסתיר את אהדתו לבית הספר היה סגן ראש העיר דוד עציוני. עציוני הוא בוגר הריאלי והוא הבטיח שהוא ידאג לבית הספר לתקציב, לאחר שינצח בבחירות. ראש העיר עינת קליש רותם היא לא בוגרת הריאלי, אבל גם היא אמרה לפני הבחירות שבית הספר הריאלי הוא מוסד חיפאי חשוב מאוד וחשוב שיוכל להמשיך בפעילותו.

אחת הבעיות עם בתי ספר פרטיים היא היעדר השקיפות. אם העירייה מתקצבת את בית הספר הריאלי האם לא צריכה להיות אפשרות לראות מה נעשה עם הכספים? בעוד שניתן לדעת איזה משכורות מקבלים מנהלים ומורים בבתי ספר ציבוריים ואיך יתרת הכספים מנוהלת, בית הספר הריאלי כבית ספר פרטי לא מחויב לשקיפות. לעתים עולה הטענה שאם בית הספר הריאלי מעוניין בכספי ציבור אולי הגיע הרגע לחשוף בפני מי שמעביר את הכספים, מה נעשה באותם כספים.


תגובות אישי ציבור חיפאים להחלטתה של קליש להגדיל את התמיכה בריאלי


ד"ר שי קרן (צילום: מיכה בריקמן)
ד”ר שי קרן (צילום: מיכה בריקמן)

איש החינוך ד”ר שי קרן אמר לחי פה בתגובה כי מעניין אותו לדעת מה היו שיקוליה של קליש, כשקיבלה את ההחלטה. “מעניין אותי לאן התוספת הזאת הולכת. מורים הם הנכס העיקרי של ביה״ס וכרגע הם מקבלים משכורת נמוכה כמו מורים בבתי הספר הרשמיים. אם התוספת לא הולכת ישירות למשכורתם של המורים זה בזבוז של כספי ציבור.
-הראלי הפך לבית ספר מוביל בזכות הביקוש הגבוה שיש לו שמאפשר ברירת תלמידים. כדי לשמור על ביקוש גבוה הריאלי חייב לשווק את עצמו כל הזמן. חייב בניראות והחצנה. שיווק והחצנה הן פעולות הפוכות להבנה והפנמה. הדבר הטוב ביותר שיכול להיות, בחיפה ובכל מקום בעולם, זו מערכת חינוך ציבורית מעולה”.


פאדי סווידאן הוא תושב חיפה וחבר הפורום הארצי להורי תלמידים בבתי ספר כנסייתיים. הוא תומך בהגדלת התמיכות בבתי הספר הפרטיים: “לצד התוספת לריאלי קיבלו תוספת של 20% גם בתי הספר הכנסייתיים. זה מאוד חשוב להבין את ההבדל. אני ערבי נוצרי וחשוב לי שהילדים שלי ילמדו בבית ספר של הכנסייה. אם הייתה לי אלטרנטיבה ציבורית, הייתי בשמחה שולח לשם את הילדים שלי. אנחנו ציבור חיפאי גדול מאוד של הורים ערבים, ששולחים את הילדים שלנו לבתי ספר פרטיים, וכורעים תחת הנטל, אבל לא מבחירה. אני משלם 7,000 ש”ח בשנה לילד, אבל אם היה בית ספר ערבי נוצרי ציבורי טוב, בשמחה הייתי שולח לשם את הילדים שלי, ואני לא היחיד. לעומת זאת בחיפה יש הרבה בתי ספר ממלכתיים לציבור היהודי, וההורים יכולים לבחור האם לשלוח את הילדים לריאלי או לבית ספר ציבורי. זה לא המצב שלנו, חשוב מאוד להבין את זה. יותר מזה, אנחנו חושבים שהעירייה צריכה לתת הרבה יותר כסף לבתי הספר הכנסייתיים, בגלל שיש שם אלפי תלמידים. האם העירייה מסוגלת להקים 2-3 בתי ספר ערביים במקום בתי הספר הכנסייתיים? היא לא מסוגלת ולכן היא צריכה לתקצב אותם ולהקל על ההורים. היה לנו את הוויכוח הזה מול יהב והוא נמשך עכשיו גם מול קליש. אם בית הספר יסגר, האם העירייה מסוגלת מהיום למחר למצוא פיתרון לתלמידים? אם לא, אולי יש מקום לעזור לריאלי לא להיסגר”.


אימא לתלמיד בבית הספר הריאלי, שביקשה להישאר בעילום שם, אמרה היום כי ברגע שמעלים את התקציב לבית הספר היראלי מעמיקים את הפערים בין בית הספר לבתי הספר הציבוריים.

“אני שומעת את זה בקרב הרבה הורים. מי שהולך לבית בירם או לשאר הסניפים רואה בתי ספר הכי מטופחים ומזינים לעומת בתי הספר הציבוריים בחיפה. יש לי חברות עם ילדים בבית הספר השש שנתי חוגים. הן אומרות שבית הספר, שעומד לעבור למקום חדש בשנת הלימודים הקרובה, עתיד להיפתח בלי אולם ספורט כי לא נשאר תקציב. אני לא יודעת אם זה נכון או לא, מה שבטוח הרבה יותר הגיוני להשקיע בחוגים או בשאר בתי הספר השש שנתיים בעיר ולא בריאלי. ברור שיש לי ילד בריאלי ואני רוצה את הטוב ביותר עבורו, אבל חשוב לי גם ששאר הילדים בחיפה, שלא לומדים בריאלי, ילמדו בבתי ספר, שנראים כמו שצריך. ואם לריאלי אין מספיק כסף, אולי זה הזמן לגלות לנו איך מנוהל התקציב בבית הספר, אולי אפשר קצת לחסוך בכל מיני מקומות, כי לנו נראה שהבעיה היא לא עם התקציב אלא עם האופן שבו מחלקים אותו”.


דוד עציוני (צילום – ירון כרמי)

סגן ראש העיר דוד עציוני מסר בתגובה כי כפי שהוא התחייב לציבור ההורים והתלמידים בבית הספר הריאלי, הוא עומד מאחורי ההתחייבות שלו. “בית הספר הריאלי קיבל תקצוב וכך גם בתי ספר נוספים. אני חוזר ואומר, אני לא אתן שיסגרו את בית הספר הריאלי. אני שמח שראש העיר מסכימה איתי בנושא”

 


שי אבוחצירה (צילום: ירון כרמי)
שי אבוחצירה (צילום: ירון כרמי)

חבר המועצה שי אבוחצירה, שעד לפני חודשיים היה מחזיק תיק החינוך בעירייה אמר בתגובה כי בית הספר הריאלי חשוב לעיר. “כמובן, שאני לא בעד למנוע תקצוב לבית הספר. הדבר היחיד שצריך לשים אליו לב הוא שהתקצוב הזה לא יהיה על חשבון בתי הספר הציבוריים”.

 


יוסי בן-דב (צילום: ירון כרמי)
יוסי בן-דב – מנכ”ל בית הספר הראלי בחיפה (צילום: ירון כרמי)

מבית הספר הריאלי נמסר בתגובה כי בית הספר שמח ומודה לראש העיר עינת קליש-רותם על הודעתה בדבר תוספת של 20% לתשלומי חוק נהרי. “תוספת התקציב מיועדת לכלל התלמידים החיפאיים בבתי-הספר ה”מוכר שאינו רשמי” ומבחינת ביה”ס הריאלי מדובר בתוספת תקציב לא גדולה, אך אנו מקווים שהיא מראה על שינוי כיוון ובעיקר על כך שראש העיר עומדת בהתחייבותה לפני הבחירות, להביא לכך שהשתתפות העירייה בתקציבי בתי-הספר תהיה על בסיס שוויוני.
תוספת התקציב מיועדת אך ורק לתלמידים החיפאיים ולא לכלל תלמידי ביה”ס הריאלי. ביה”ס נמצא בתהליך ארוך טווח שבסיומו תהפוכנה כיתות א-ח להיות בי”ס מוכר שאינו רשמי שאינו מתוקצב. בשום מקרה לא דובר על הפרדת ביה”ס ממערכת הפיקוח של משרד החינוך”.

הגיבו כאן לכתבה