באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר מוזאוני חיפה 230624
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר שבוע הספר העברי בקריית ביאליק - רחב
באנר מוזאוני חיפה 230624

המלון בבת גלים נבנה במהירות הבזק על אף שהוא חוסם את קו החוף

זוהי כתבת המשך לכתבה שפרסמתי לפני כחודשיים בתקופת הבחירות...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת...

להגמיש תבניות, לחשוב בצורה רגשית • על הספקטרום האוטיסטי

אוטיזם הוא תופעה שמוגדרת כשונות נוירולוגית המאופיינת בעזרת קבוצת...

האמנית ריטה בנימינוב • תערוכה על יופייה של העיר חיפה

במתנ"ס הדר "ביתנו" השוכן ברח' ירושלים 29 בחיפה, מתקיימת...

הפגנה נוספת נגד שילוב בית הספר הדו לשוני בבית הספר חופית • הורה מהדו-לשוני סיפר לחי פה: גם אנחנו מתכננים הפגנה נגד המהלך

בהפגנה שנערכה הערב, 12/08/19, מול בית הספר חופית בשער העלייה, הניפו התושבים שלטים נגד המהלך. להפגנה הגיעו גם שניים מההורים בבית הספר הדו-לשוני (אחד יהודי ואחד ערבי), על מנת לשוחח עם המפגינים ולהכירם. אחד ההורים מבית הספר הדו לשוני, עמד בשקט בצד ההפגנה ושוחח עם המפגינים בנחת. הוא הסביר למפגינים ולחי פה כי הורי בית הספר חצויים לגבי המהלך וכי בכוונת חלקם לארגן הפגנה משלהם נגד המהלך, מול היכל עיריית חיפה.


בית ספר דו-לשוני הוא בית ספר מעורב, בו לומדים תלמידים יהודים וערבים יחד, בתכנית לימודים ייחודית ופלורליסטית. מתכונת זו מצליחה כאשר התלמידים מגיעים עם פתיחות ונכונות ללמוד במסגרת זו שהינה יוצאת דופן (לטובה) בנוף הישראלי, היות שזו דרך ייחודית להיכרות עמוקה וחיובית בין יהודים לערבים.
עיריית חיפה החליטה לבצע מעבר של בית הספר הדו-לשוני, לתוך מבנה בית ספר רגיל, שכונתי, הקיים בתוך שכונת שער העלייה. הכוונה היא לשכן את בית הספר הדו-לשוני בקומה נפרדת, בתוך מבנה בית הספר, אך אין כוונה לכפות על תלמידי השכונה את המסגרת הזאת. מיותר לציין כי הורי התלמידים בשכונה לא ביקשו ולא רצו לקחת חלק במסגרת ייחודית זו, או לחלוק את חצר בית הספר עם מסגרת זו, שמתאימה למתי-מעט בחברה הישראלית.
כך נוצר חיכוך, שהיה צפוי, בשל העובדה שזו מסגרת שאינה דומה למסגרת של בית ספר רגיל.
הערב התברר כי גם חלק מהורי בית הספר הדו-לשוני אינם מרוצים מהמהלך. שניים מההורים (אחד יהודי ואחד ערבי) הגיעו להפגנה כדי להרגיש את השטח ולפגוש את תושבי השכונה המפגינים. בראיון לחי פה אומר א' – נגיע להפגין מול העירייה (הראיון המלא עם א' מובא בהמשך הכתבה).
לחי פה נודע כי אחת הסיבות למהלך המתוכנן היא העובדה שבית הספר חופית סובל ממספר קטן של תלמידים וממשיך להתכווץ וכי עיריית חיפה מבקשת למעשה לאחד שני בתי ספר, כדי לחזק אותו.

בית הספר חופית (צילום: ירון כרמי)
בית הספר חופית (צילום: ירון כרמי)

אושר חבוב, תושבת השכונה, מסרה לחי פה:
עינת קליש מנצלת את העובדה ששער העלייה היא שכונה מוחלשת. היא סבורה כי התושבים אינם יכולים להתנגד למהלך ולכן היא בוחרת לכפות עלינו בכוח בית ספר דו-לשוני, מהלך שלא היה עובר בשום שכונה חזקה. אנחנו לא נוותר ולא ניכנע לאגרסיביות של ראש העיר, אלא נסגור ונשבית את בית הספר.
חבוב מספרת על מפגש עם ג', איש ציבור ערבי חיפאי, שילדיו לומדים בבית הספר הדו-לשוני, שהגיע להפגנה כדי לשוחח עם המפגינים ולהביע בפניהם את עמדותיו. לדבריה של חבוב, ג' סיפר לה וליתר המפגינים כי הוא רואה את עצמו כפלסטיני שמתכוון להביא את הילדים לשכונה, אם כך יוחלט על ידי עיריית חיפה, אך הוא אינו מכיר במדינת ישראל ובכוונתו להניף את דגל אשף ביום העצמאות, לציון "יום הנכבה" (יום האסון הפלסטיני, כהגדרתו). חבוב מוסיפה כי גישה כזו היא גישה מתריסה, בלב שכונה יהודית והיא לא יכולה לעבוד בתוך בית ספר רגיל. אנחנו לא נסכים שיניפו כאן את דגלי אשף ביום העצמאות.
צפו בראיון המלא עם אושר חבוב:

אושר חבוב בראיון לחי פה – נשבית את בית הספר

א. (השם שמור במערכת, סירב להצטלם) יהודי שילדיו לומדים היום בשכונת כבביר בבית הספר הדו-לשוני, הגיע להפגנה. הוא עמד בצד, שוחח בשקט עם המפגינים, והביע אף הוא התנגדות למעבר לבית הספר חופית. הוא הסביר הערב לחי פֹּה – "אנו מתכננים הפגנה נגד המהלך שמתכננת עיריית חיפה":
"היום הילדים שלנו לומדים בקרוואנים, בשכונת כבביר. אלה הם תנאים שאינם ראויים לבית ספר. הילדים חייבים לעבור למבנה קבע, אבל, היות שזהו הפתרון שהציעה עיריית חיפה, זה פתרון שיביא לחיכוך, שאינו מתאים לילדים.
ילדים רכים שלומדים בבית ספר יסודי לא יכולים לספוג על בשרם את החיכוך הזה, עם תושבים שאינם מעוניינים במסגרת החינוכית הזו. לכן, חצי מדוברי הערבית כבר הודיעו לוועד ההורים כי הם מתכוונים לעזוב את בת הספר ולעבור למסגרות אחרות. קהילת ההורים בבית הספר הדו לשוני חצויה בנוגע למעבר הזה.
אנחנו רוצים בית ספר דו לשוני משלנו. אנחנו באותו הצד של תושבי השכונה, כלומר שלדעת ההורים של בית הספר, העירוב הזה של תושבי שכונת שער העלייה עם בית ספר דו לשוני, אשר מוכנס בכוח לתוך בית ספר רגיל, הוא חיכוך לא רצוי ומבנה בית ספר שאינו נכון ואינו מתאים.
אנחנו, הורי בית הספר הדו-לשוני, מתכוונים לצאת ולהפגין נגד הפתרון הגרוע שהציעה עיריית חיפה."

שער העלייה (צילום: ירון כרמי)
שער העלייה (צילום: ירון כרמי)

גלעד מוליאן, אבא לשני ילדים במסלול הדו לשוני, מסר לחי פה: לפי מה שאני מבין רוב מוחלט של ההורים בבית ספר חופית מעוניינים שנצטרף. אני מתרשם שבבית הספר יש מנהיגות חינוכית מצוינת של מנהלת בית הספר. אני מאמין שהחיבור יכול לעבוד. נוכיח שבחיפה יהודים וערבים יכולים ללמוד באותו בית הספר, גם אם הם מגיעים משער עליה, רמת הנשיא, מהכרמל ומחליסה.

תגובת עיריית חיפה – מאת סיגל ציוני – מחזיקת תיק החינוך:
בשכונת שער העלייה פועלים כוחות שרובם הגדול כלל אינו נמנה על קהילת ביה״ס וזאת , לכאורה ממניעים זרים ובלתי ענייניים באיצטלא ובמצג שווא של ״ דאגה ״ לעתידו של ביה״ס ועתידה של השכונה.
מערכת החינוך עובדת באופן מקצועי ומסודר ובהלימה לחזון החינוכי העירוני, לא תנוהל ולא תושפע משיטות כוחניות ופסולות של הפחדה מכל סוג שהוא.
התהליך בוצע בשותפות ודיאלוג עם משרד החינוך, הנהלת ביה״ס, ועד ההורים, עמותת יד ביד וההורים.
מיתוג ותיוג השכונה ״כמוחלשת״ באמירות בלתי אחראיות ובלתי מכבדות מהווה פגיעה וגורמת עוול ותחושות קשות בקרב תושבים, במיוחד לנוכח העובדה כי השכונה עומדת בפני התחדשות עירונית ויש צפי גידול למוסדות החינוך ולביה״ס חופית שימשיך במתכונתו הייחודית הנוכחית ללא שום שינוי בהנהלתה של זיוה וצוות ביה״ס שעושה עבודה חינוכית נפלאה ומצעיד את ביה״ס חינוכית ערכית וקהילתית בהצלחה רבה.
המסלול הדו לשוני יתארח בביה״ס באופן זמני כמסלול לימודים נפרד לחלוטין עם הנהלה וצוות הוראה מותאם עד לסיום תהליך עם משרד החינוך של הכרה וסמל מוסד ומעבר לקמפוס בנפרד.

מחזיקת תיק החינוך סיגל ציוני (צילום: אלבום פרטי)
מחזיקת תיק החינוך סיגל ציוני (צילום: אלבום פרטי)

תגובת עיריית חיפה: הנהלת העירייה מייחסת חשיבות רבה לקיומו של בי"ס דו לשוני בעיר ועל כן  פועלת באופן מסודר מול משרד החינוך להקמת בית ספר דו לשוני עצמאי ונפרד.

עד להקמת בית ספר נפרד בחנה הנהלת העירייה חלופות שונות לאכלוסו הזמני של המסלול הדו לשוני. התהליך בוצע בשותפות ודיאלוג עם משרד החינוך הנהלת  ביה״ס, ועד ההורים, עמותת יד ביד והורי התלמידים.

בסופו של ההליך נמצא בי"ס חופית כחלופה הטובה והמתאימה ביותר לארח באופן זמני את המסלול, כמסלול לימודים נפרד עם הנהלה וצוות הוראה מותאם.

המעבר לביה"ס מתבצע בתיאום מלא עם עמותת יד ביד ומשרד החינוך תוך שיתוף פעולה מלא עם כל הגורמים המקצועיים על מנת להבטיח כי קליטת התלמידים תתבצע באופן המיטבי והנכון ביותר.

צר לנו כי קומץ קטן של הורים ותושבים בוחר להתנגד למהלך ואולם מערכת החינוך תמשיך לפעול באופן מקצועי ועניני לטובת כל תלמידי העיר ותושביה ולהגשמת החזון החינוכי אותו קבעה.


אנו במערכת חי פה נמשיך לעקוב מקרוב אחר התפתחות העניינים ונראה אם עיריית חיפה תגיע להידברות ולהסדרה בהסכמה, הן עם תושבי השכונה והן עם הורי בית הספר הדו-לשוני.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

ירון כרמי
ירון כרמי
הפניית רעיונות לכתבות במייל - [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

11 תגובות

 1. אושר חבוב – חייב לציין כי דברייך דברי טעם. את צודקת בכל מילה ולא יכולתי לנסח זאת טוב יותר. כל מילה בסלע.

 2. שיתנו להם להשתלב בדניה או ברמת אשכול … נראה מה יהיה.
  עירית חיפה על הפנים !!!
  במקום לקדם את שער עליה ולמצות את הפוטנציאל שלה קדימה, מנסים לגרום לה לשקוע יותר.

 3. לא מדובר בגזענות כך המסורת שלנו ולא נשנה אותה לילדינו בעד מאה תלמידים ובשביל כסף שהעירייה משחקת אותה ענייה..
  וגברת קליש את סתם טיפשה במקום להקים בית ספר במיוחד להם עד מתעקשת לשנות לנו תהרגלים ולא ניתן לך..יש המון מקומות נטושים והמון מקומות שאין בהם מה לעשות בעצם יש תיפתחי עוד בית ספר שיוקם רק לעדה שלהם ולא לערבב ולהפוך את זה לשנאה משני הצדדים ולגרום לבעיות ובלגן כי טוב לא יצא לכם מיזה

 4. גזענות מגעילה שכזאת חיפה היא עיר בה הדו קיום נשמר לאורך עשרות שנים האוכלוסיה הערבית היהודית הארמנית הנוצרית המוסלמית חיים בהרמוניה משותפת זה יותר מחיובי שיהיה בית ספר דו לשוני בו כל אחד ואחת ילמדו על תרבותו ומנהגיו של האחר כך תיווצר שפה משותפת בין כולם אני מתעב גזענות שכזאת בכל צורה מדובר בילדים אם לא נגע ליצור גשר חשפה משותפת וננחיל שנאה גזענות ופחד מהעיר לא נגיע לשום מקום לא בחיפה ולא בשום מקום אחר במדינה.

 5. אני ילד ערבי שכבר היה בבית ספר חופית ולא השפעתי על אף אחד אני מסכים איתכם שאתם לא רוצים לקבל את הילדים או המנהגים אבל אמרתם את זה בצורה פוגעת אני כנער צפיתי בזה והרגשתי לא רצוי יש לי אח קטן בחופית עכשיו אחרי ההפגנה הורי היחלטו להעביר אותו ,ותודה

 6. הרבה הורים לא מסכימים ומתנגדים בזעם רב לבית ספר דו לשוני אני אחת ההורים מתנגדת בחומרה על היצטרפות הפלסטינית לבית ספר יהודי שלעולם לא יכולה ללכת ביחד…אני ורוב המתנגדים נילחם עד הסוף ש"הפרוייקט" לא יצא לפועל ובנוסף עיירית חיפה לא נותנת לנו הרבה ברירות ופועלת בכח ומשקרת שאין להם מקום בבתי ספר אחרים באזור..ונותנת לילדינו להיות במצב שאנו לא רוצים..אז עיירית חיפה אנו לא נישלח את ילדינו לבית ספר שאנו לא רוצים בוא הם ילדינו ולא ילדייכם אז ילדינו לא ילכו למקום שבוא ההחלטה בידייכם במצב כזה ילדינו ישארו בבית האם זה מה שאתם רוצים?! לא יעזור לכם קבסית ולא נעליים תבינו את המסר בבית ספר יבניאלי לא הלך לכם גם פה לא ילך לכם..שמה הוועד יתנגד והיה אם ההורים והשכונה לצערנו הרב אצלנו זה לא כך אבל אותנו לא מעניין אם זה ככה אני מאחלת להם ובנות שלהן שילדייהם יגדלו ויביאו להם פלסטיני לבית חוצפה ובושה גועל נפש עיירית חיפה וההורים התומכים אתם עוד תבינו לאן אתם מכניסים את ילדייכם ואז תיקלטו בנתיים אתם עיוורים רק בריאות

 7. פתאום מתברר שיש קונפליקט יהודי ערבי בחלק מאזורי חיפה פתאום ערביי חיפה מז-הים עם הצד הפלסטיני ?
  פתאום היהודים לא רוצים שיביאו להם תלמידים ערבים לבית הספר ?
  לדעתי מתחילה ליהיות בישראל גזענות וזה מעורר בי גועל
  כולם כאן תושבי ישראל וחייבים לחיות יחד
  הפתרון הוא לא מה שקליש מביאה אלא בניית בית ספר ערבי מסודר בכבאביר ..
  קליש תמיד מביאה פתרונות פרובוקטיביים שיעלו את הסכסוך היהודי ערבי ואת בעיית הזהות האם ערבי ישראלי הוא פלסטיני או ישראלי
  קליש נזק למדינה שלושים שנה לא היה סכסוך בין יהודים וערבים בחיפה
  קליש עשתה את הסכסוך יצרה אותו והוא יבער לה בתוך העיר
  שבוחרים ראש עיר שאין לו יכולת ניהולית וחכמה זה יוצר מלחמה ותבערה
  כולם כועסים על קליש 'מבזבזת כספים על שטויות במקום לבנות מוסדות חינוך ראויים
  אולי תתפטרי ותפסיקי ללבן אש ומדורות בין יהודים לערבים בחיפה בבקשה ??

 8. סיגל צינוי זה שיש לך חזון לדו קיום תבדקי קודם איפה מה את עושה פה עירובב של ימין ושמאל ערבים ויהודים שמורי מסורת ואנשים עם ערכים שונים משני הצדדים זה יגרום לגזענות אז שפו על החלטה שלך

 9. מי שמפגין זה גם הורים מבית הספר וגם תושבי השכונה תפסיקו כבר לשקר כול הזמן להגיד שמי שמדבר לא מהשכונה אתם פשוט רוצים לעשות מה שבא לכם לכפות את זה עלינו ולתת לילדים לחוות ולהרגיש דברים שהם לא אמורים לעבור

 10. איזה סלט עשיתם פה, שתהיו בריאים!
  1. אף הורה מהדו-לשוני לא הפגין לצד הגזענים משער העליה. זה שהורה אחד אמר שהם באותו צד מבחינת ההתנגדות לכניסה לחופית, לא אומר שהגיע להפגנה הורה מהדו-לשוני. כשהיא ציינה שהיה שם הורה אחד היא דיברה על כך שהיה לפני. ממש לא השתתף איתם בהפגנה.
  2. ג, ההורה הערבי שהגזענים מצטטים שדיבר על הנכבה, כנראה אמר משהו דומה שהם לא ממש הבינו בשיחה שהתקיימה לפני שבועיים-שלושה. לא בהפגנה.
  3. אושר חבוב אומרת כל כך הרבה שטויות ושקרים שזה מדהים. עיתונאים אמיתיים היו בודקים את העובדות ומעמתים אותה עם הטענות האלה. האם היא בכלל אמא לילדים בבי״ס?
  3. שאלתם מי הגורמים שעומדים מאחורי הכסף לשלטים ומי דוחף ומחמם את הענינים שם? כי אלו גורמים זרים שלא קשורים להורי הילדים בחופית.
  4. שאלתם את הורי חופית מה הם חושבים? אתם יודעים שועד ההורים של חופית תומך ומעודד את הכניסה של הדו-לשוני?
  5. הנושא הזה הוא מורכב ויש המון דיעות ועמדות אפילו בתוך כל האחת מהקבוצות השונות. המינימום לפני שמפרסמים כתבה על נושא רגיש כל כך זה קצת לחקור את הנושא ולהבין את הצדדים. מה שאתם כרגע זה ניסיון מכוון לחמם את הענינים עוד יותר ולהביא לפיצוץ. זה אולי טוב לכם לרייטינג, אבל זו עתונות מחורבנת ואתיקה מזעזעת.

  • לא שאלו את ההורים מבית ספר חופית והרבה הדו לשוני לא רוצים לבוא מה אתם משחקים אותה שהכול כשורה

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

ייערך שיתוף ציבור בתוכנית הקזינו • הדיון בוועדת המשנה לתכנון ובנייה

(חי פה) - ועדת המשנה לתכנון ובנייה בחיפה התכנסה ביום ב' 24/06/24 ודנה בעתיד בניין הקזינו בבת גלים והתכנית להפיכתו לבית מלון. מתנגדים משכונת...

סאמר בלאן מחליף את בשארה עבסאוי כנשיא רוטרי סטלה מאריס בחיפה

ביום חמישי 20/06/24 קיים מועדון רוטרי סטלה מאריס חיפה טקס מרשים של חילופי נשיאים בהיכל עיריית חיפה, במסגרתו העביר הנשיא היוצא רו"ח ועוה"ד בשארה...

ד"ר דורון מייזלס – רופא חדש בצפון

ד"ר מייזלס, מומחה ברפואת ילדים, הצטרף למרפאת כללית ביקנעם עילית ד"ר מייזלס (35), נשוי + 1, מתגורר בקרית טבעון. הוא בוגר לימודי רפואה בהצטיינות מהטכניון....

אחמד ספי, מנהל אדמיניסטרטיבי חדש במרפאת כללית

אחמד ספי (38) תושב דיר אל אסד, בוגר B.A בניהול מערכות בריאות במכללה האקדמית רמת גן ותואר שני בבריאות הציבור מאוניברסיטת תל אביב. בעברו...

בוטלו קנסות לתלמידים בחיפה שלא הצליחו לתקף רב קו באוטובוס

(חי פה) - הורים של חמישה ילדים הלומדים בבתי ספר בחיפה פנו לנציב תלונות הציבור והלינו על כך שילדיהם קיבלו דוחות בגין אי-תשלום דמי...