סיגל ציוני: “לא נסכים לתעודות בגרות לעשירים ולעניים” | הקרב על החינוך ככלי לצמצום פערים

הדברים נאמרו לאור החלטת משרד החינוך לגבות תשלום מההורים עבור חלק מבחינות הבגרות, מה שעד היום ניתן ללא עלות. חברת המועצה שרית גולן שטיינברג: ההנחייה המאפשרת לבתי ספר לגבות תשלום על לימודים מוגברים במתמטיקה הינה החלטה בזויה.

השבוע פורסם כי משרד החינוך מתעתד להסדיר בחוק גביית תשלום, על השלמת בגרויות ותשלומים נוספים הקשורים לבחינות הבגרות, זאת תחת הנחייתו של שר החינוך המיליונר, נפתלי בנט, אשר התעשר מאד בתעשיית ההייטק והונו מוערך במעל 25 מליון ש”ח, כך על פי פרסומים בעיתון “גלובס”. החלטת משרד החינוך לפיה ההורים ידרשו לשלם עבור חלק ממבחני הבגרות עוררה תרעומת גדולה בקרב חברות מועצה, שכבר שנים עוסקות בנושאי חינוך בעיר.

“צמצום הפערים בחברה הישראלית יוכל להתקיים רק באמצעות השכלה! “

חברות המועצה סיגל ציוני ושרית גולן שטיינברג אמרו כי אין סיכוי שבחיפה תלמידים שהוריהם לא יוכלו לשלם על בגרויות, ייצאו עם תעודת בגרות עם פחות יח”ל (יחידות לימוד). שתיהן הדגישו כי לא ייתכן שתלמיד בעיר ירצה ללמוד ולהיבחן במבחני הבגרות, ובגלל חוסר יכולת כלכלית הדבר יימנע ממנו. דבר נוסף שעלה מדבריהן הוא שהמטרה שלהן בחיפה הוא לצמצם את הפערים בין השכבות החזקות והחלשות באמצעות החינוך, וההחלטה הזו מנציחה את הפערים וגורמת עוול לתלמידים שהוריהם לא יכולים להרשות לעצמם לשלם על מה שעד היום ניתן ללא עלות לכל תלמיד.

חברת המועצה סיגל ציוני:

“אני הבטחתי להיות אימא של ההורים והתלמידים, ואני חושבת שחלק מהתפקיד הוא גם למחות על הכוונה לאפשר למי שידו משגת לגשת לבחינות בגרות ומי שלא – לא. אין סיכוי שאנחנו ניתן יד לתכנית שמנציחה פערים בין תלמידים בגלל המצב הסוציואקונומי של ההורים.

מבחינתי זה דבר נוראי, שאני לא אוכל לתת לו יד. חינוך הוא הכלי באמצעותו תלמידים יכולים להתקדם, לרכוש השכלה ובעתיד גם השכלה גבוהה ולהגיע לכל תפקיד בחיים.

מה אנחנו אומרים לתלמידים, שהוריהם לא יכולים לשלם על בגרויות? תהיה לכם תעודת בגרות פחות טובה כי ההורים שלכם לא יכלו לשלם? התלמידים צריכים לשלם מחיר על מצבם הכלכלי של הוריהם?

התפקיד שלי, ואני אעשה אותו, לדאוג במיוחד לאותם תלמידים, ולאפשר להם בעזרת תעודת הבגרות להגיע לכל מקום ולשפר את מצבם. בעבר היו כל מיני מחאות בגלל מחיר יקר של מוצר כזה או אחר, אבל המחאה הזו היא המחאה הכי משמעותית. זו מחאה שבגללה באמת לא יהיה ניתן לעבור לסדר היום.

החובה הראשונה שלנו היא לדאוג שכל תלמיד יוכל למצות את היכולות שלו. כל תלמיד שירצה ללמוד ולהצליח בעיר הזו יוכל לעשות את זה. זה לא מתקבל על הדעת שתלמידים ירצו ללמוד ולהוציא תעודת בגרות שתאפשר להם בעתיד להתקבל לטכניון או לאוניברסיטה ואנחנו נחסום אותם בגלל כסף. מצב סוציואקונומי של ההורים יכול להכריע לגבי מותרות, האם הילד יוכל להצטרף למשלחת כזו או אחרת, אבל לא לגבי הלימודים עצמם”.

עו”ד שרית גולן שטיינברג (צילום: ירון כרמי)

חברת המועצה מטעם סיעת מהפך עו”ד שרית גולן שטיינברג:

ההנחייה “המאפשרת לבתי ספר לגבות תשלום על לימודים מוגברים במתמטיקה הינה החלטה בזויה המחזירה אותנו עשרות שנים אחורה לתקופה שבה העשירים זוכים ליותר והעניים יזכו לפחות. המסיכה הוסרה מעל פניו של שר החינוך הפועל לקדם אוכלוסיה אליטיסטית ולהנציח את העוני. אני מצפה שההחלטה האומללה הזו תבוטל ובכל מקרה אפעל בעל הכח כדי שבחיפה ההנחיה הזו לא תיושם. כולם יהיו זכאים לקבל את אותה הזדמנות”.

הגיבו כאן לכתבה