אושר תקציב עיריית חיפה לשנת 2019: פחות כסף ליחסי ציבור של ראש העיר הרבה יותר כסף לתושבים

מועצת העיר אישרה הערב (שלישי 26/2/19) את תקציב עיריית חיפה לשנת 2019. אז מי אישר בעד ומי התנגד? ומה השוני בן תקציב העירייה בעידן החדש של קליש לבין תקציבי העירייה בעידן של יהב.

בתקציב עיריית חיפה לשנת 2019 ניתן לראות כי הקיצוץ הגדול נעשה באגף הדוברות וההסברה. מתקציב דוברות של 9,642,800 בשנת 2018 לתקציב של 4,953,000 לשנת 2019.  קיצוץ לא מבוטל גם במנהלת עיר תחתית מתקציב של 950,000 בשנת 2018 לתקציב של 240,000 בלבד לשנת 2019. גם אירועי ההנהלה קוצצו מעט, מתקציב של 1,053,800 שקלים ל-854,000 שקלים. לצד קיצוצים בתחומים אחרים כמו גינון, אירועי בידור ועוד…

התוספות העיקריות בתקציב ניתנו לרווחה, חינוך ותרבות:

לרווחה ניתנה תוספת של 13 מיליון שקלים לשנת 2019.  מתקציב של 204,190,600 שקלים בשנת 2018 לתקציב של 213,000,000 שקלים.

לראשונה בעיר חיפה מגדילים את תקציב התמיכות ב-25% תקציב העומד על 8,200,000 שקלים והגדול ביותר שניתן אי פעם לתמיכות, זאת במטרה לעזור לעמותות בעיר. הגדלה בתקציב התרבות מ- 12,926,800 בשנת 2018 ל-15,058,000 .

בחינוך הוגדל התקציב מ- 326,000,000 שקלים בשנת 2018 ל- 363,500,000 שקלים לשנת 2019  תקציב שיושקע במיוחד בהסעות, קייטנות מרכזים קהילתיים שפרוסים ברחבי העיר. סבסוד צהרונים בגני הילדים ובבתי הספר, במפעל ההזנה בחינוך המיוחד ובבתי הספר המוכרים שאינם רשמיים ותנועות נוער ועוד.

יש לציין כי מאז הבחירות נעשתה עבודה במסגרת זמן מצומצמת, כדי להגיע לתקציב 2019, המשקף חלק מהשינוי אשר מנסה הנהלת העירייה החדשה להוביל בעיר.

ראש העיר עינת קליש רותם אמרה בדיון הגשת התקציב:

"השקענו הרבה שעות עבודה עם כל הצוותים בשביל להבין וללמוד. יש הרבה סעיפים שלא השתנו וצריכים להשתנות. מבחינתי מה שהיה חשוב זה להראות כיוון ומגמה  והדבר הכי חשוב הוא השינוי הגדול והקיצוץ הגדול שנעשה בתחום הפרסום ויחסי ציבור ואירועי בידור. אני תמיד ראיתי בהם כספים שהולכים לתפאורה ושמו של ראש העיר ואני חשבתי שבעניין הזה זה לא נכון, ואני מוותרת ורוצה שהכספים ילכו לתושבי העיר, לילדים שלנו לאנשים שצריכים עזרה ברווחה ולעמותות שבקושי מצליחות לשרוד בעיר. אני רוצה לראות פחות כסף שהולך ליחסי ציבור של ראש העיר והרבה יותר כסף הולך לתושבים ואני חושבת שזאת בשורה".

"המסר הגדול והמשמעותי, מבחינתי, הוא שברווחה יש תוספת של 13 מיליון שקלים, עם מרכזי תעסוקה יעודיים. המערכת מתחילה לתפקד ובקרוב יתקיים האירוע הגדל וההיסטורי בעיר חיפה יריד תעסוקה שיעזור  לאנשים מיעוטי יכולת בפרנסה שלהם וזה אחד הדברים שהם בנשמתנו. הגדלת תקציב התמיכות ב- 25% 8,200,000 הולכת לתרבות ספורט ונוער. מדובר בתקציב הגדול ביותר שניתן אי פעם לתמיכות בעיריית חיפה".

"תוספת של 75 מיליון ש"ח לעומת 2018 בתחום החינוך. מדובר בתקציב הגדול שהיה אי פעם בעיריית חיפה במיוחד להסעות, קייטנות מרכזים קהילתיים שפרוסים ברחבי העיר. סבסוד צהרונים בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים. הכפלנו את מפעל ההזנה בחינוך המיוחד. הוספנו שני מיליון שקלים שזה לא מספיק אבל זאת התחלה לבתי הספר המוכרים שאינם רשמיים. שמעתי תלונות על התוספת. אני בעד חינוך ציבורי אני ושני ילדיי למדנו בחינוך הציבורי אבל יש אוכלוסייה עצומה בעיר חיפה ערבית, חרדית וחילונית שלומדים בבתי ספר מוכרים ולא רשמיים, לא יכול להיות שההורים שלהם משלמים ארנונה כמו כולם ועיריית חיפה לא משקיעה אגורה בילדים שלהם ובטח לא כמו שהיא משקיעה בכל ילד אחר, ואת הדבר הזה צריך לשנות, כשאני בעד כמה שאפשר לחזק את מערכת החינוך הציבורית .הוספנו 25% את התקציב לתנועות נוער משני מיליון שקלים לשניים וחצי מיליון גם זה חסר תקדים".

"הגדלנו את התקציב לעיקורי חתולים שהיה רק 2,000 והגדלנו אותו כמעט ב 200% 3,750 בשנה הקרובה וגם זה לא מספיק. יהיה גם סכום לא עצום אבל בשביל התחלה בשביל לחקור את הפתרונות לחזירי הבר בעיר תקציב שלא היה מאז ומעולם בעיר".

"היחידה סביבתית עירונית עם אנשי מקצוע גם במינהל ההנדסה וגם בלשכה המשפטית שתעסוק גם במפרץ חיפה אבל לא רק, גם בקידום שכונות ירוקות ותכנון סביבתי ויש לנו הרבה דברים נוספים שצריך לקדם אותם. אנחנו בשלב הראשון להוסיף תקנים ואחרי זה להקים את היחידה הזאת. מי שקצת מבין בתקציב יודע שאחרי שעוברת שנה אפשר בהחלט להוסיף עוד ועוד בשביל זה יש ועדת כספים וככל שנראה שהיחידה קמה ומתחילה לפעול אנחנו נקים אותה ונגדיל אותה וזאת רק ההתחלה"

"ישנם כמה נושאים שמופיעים בהם קיצוצים. המטרה שלהם היא לחסוך כסף, כי אי אפשר להוסיף לרווחה ולמפעל הזנה לחינוך המיוחד אם  לא מקצצים ממקום אחר במיוחד שאנחנו ביקשנו לא להעלות את הארנונה בשנה הקרובה. אחד הנושאים הוא גינון. אני רוצה לעבור לגינון שלא דורש השקייה והרבה תחזוקה ואפשר לעשות את זה. ישנם נושאים כמו אירועי בידור. עשרה גורמים שונים בעייריה בתאגידים ובחברות-הבת של עיריית חיפה, שאחראים על נושא של בידור ואירועים ויש פה כפילויות שאי אפשר לתאר אותם. יש עוד הרבה נושאים שבמהלך השנה תוכלו לראות ונציג אותם במועצה. הנושא של תכנון הוא אחד הפרקים המרכזיים, אנחנו חייבים להתחיל להוביל את העיר הזו קדימה, לחדש אותה ואת השכונות שלה ולתעדף ולעשות את זה כמו שצריך".

"אני חושבת שעיקר הזמן שלנו הוא מוקדש ללימוד של הנושא הזה והוא יימשך עוד הרבה מאוד חודשים בשביל להתחיל פה מדיניות נכונה לחניה, לאכיפה ,לתמ"א 38 לכריתת עצים. כל נושא כזה הוא שעות על גבי שעות של הבנה, רקע משפטי ופיקוח ועוד עשרות נושאים, לפעמים ישיבות של 20 איש שלכל אחד יש הרבה מה להגיד", סיכמה ראש העיר והודתה לגזבר העירייה על הסבלנות על שעות רבות של עבודה לראשי האגפים ומנהלת תוכנית העבודה וכל העובדים שנשארים לעבוד עד שעות מאוחרות.

התקציב לשנת 2019 אושר עם 19 הצבעות בעד ו-7 הצבעות נגד. בין המתנגדים ניתן לראות את ירון חנן, מוטי בליצבלאו, אביהו האן, סופי נקש, יצחק בלס,אלי בן דיין ושמשון עידו.
ומי נעדר? יעל שנער, שי אבוחצירה, אורי גרינברג, חדוה אלמוג ותמר ברק.

חבר מועצת העיר ירון חנון שהתנגד לתקציב, ביקש לדעת מדוע נעדרו מהתקציב הפרויקטים של פיתוח סירקין, שוק תלפיות ותיקון תוכנית המתאר בדגש על בנייה לגובה.

חבר מועצת העיר מוטי בליצבלאו, שאל לגבי תקציב הפיתוח וכן תוספת ה-100 שקלים לפינוי אסבסט שלדבריו מדובר בבדיחה. ביקש לדעת מדוע פיקוח על משאיות דיזל והנגשת נכים במוזיאונים עומדים על 0 שקלים.

יו"ר הירוקים של חיפה, אביהו האן, אמר בדיון: "חשבתי שהגענו לתקופה אחרת, אבל 100 ימים אחרי שראש העיר בתפקיד כאילו לא השתנה כלום כי השינויים הם מינוריים. אפילו דברי הסבר כמעט ואין. כאילו אנחנו בתקופה של יהב. היה שינוי קל במספרים בסעיפים השונים. לדעתי, נשארנו עם אותו תקציב, שזה אומר: 0 חזון חדש וחובבנות לשמה. אני מצפה לפחות לשים את ספר התקציב באתר העירייה. ציפיתי לשינוי והתאכזבתי. אין סדרי עדיפויות, ואין שקיפות. הגיע הזמן להפסיק ללמוד אלא לעבוד. אני רואה מלים לחוד ומעשים לחוד".

חברת מועצת העיר סופי נקש, ביקשה לדעת על התקציבים בנושאי פחי אשפה, מגרשי ספורט וגני משחקים בשכונות, הצללות מתקני משחקים. מגרשי ספורט ומיזוג אולמות בתי ספר שהתקציב שלהם עומד על 0 שקלים.

חבר מועצת העיר אריה בליטנטל, שהצביע בעד, בירך את ראש העיר ושיבח אותה על הגדלת תקציב התמיכות: "זו פעם ראשונה שתקציב התמיכות גדל ב 25% והדבר הזה נותן כתף לעמותות שנותנות שירות לתושבים".

גם חבר מועצת העיר צביקה ברבי, שהצביע בעד, פרגן לראש העיר על ההחלטה להגדיל את תקציב הרווחה. לדבריו זו הפעם הראשונה ש-18,000 המשפחות הרשומות ברווחה יקבלו תקציב שיעזור להן למצוא תעסוקה.

חבר מועצת העיר רג'אא זעאתרה, הצטרף גם הוא לברכות ובירך על הגדלת תקציב החינוך במיוחד במערכת החינוך הערבי.

חברת מועצת העיר, סיגל ציוני, הסבירה כי הם מכפילים בכל הקשור לחינוך מיוחד ולחינוך הבלתי פורמלי ותנועות הנוער בהם גם בקריית חיים וגם נוער בסיכון. זאת בהמשך לשאלות של נקש.

גזבר העירייה, ג'אקי ואקים, הסביר כי יש השאלות שהופנו מחברי האופוזיציה הן יותר בעניין תוכנית העבודה והפיתוח וכי התוכנית היא לא מושלמת, אך כאשר התקציב מאושר ויש תקציב ניתן לבנות את תוכנית העבודה בצורה טובה יותר ומדויקת יותר. וכי הכל ניתן לשינוי ושיפור אחרי אישור התקציב.

בסיכומו של דבר, התקציב, כאמור, אושר. עיריית חיפה תוכל כעת לצאת לדרך עם תרגום התקציב לתכנית עבודה בשנת 2019

לא ניתן להגיב