הצעה לסדר: תו תקן עירוני למעונות יום • תחושת בטחון להורים • בטחון לפעוטות

חברות המועצה נעמה לזימי וסיגל ציוני, מעלות הצעה לסדר לפיה מעונות לפעוטות בגילאי 0-3 יקבלו תו תקן עירוני, אם יעמדו במספר קריטריונים. המשמעות: הורים ידעו שאנשי הצוות ללא עבר פלילי, עברו קורס החייאה, הוצבו מצלמות בגן ועוד. ..

תו תקן לגני עירייה בחיפה: הצבת מצלמות, תעודת הכשרה לטיפול בגיל הרך, טופס העדר אישום פלילי בתחום העיסוק, הכשרת עזרה ראשונה.

בשורה טובה להורים לפעוטות. חברות המועצה נעמה לזימי וסיגל ציוני, פועלות על מנת שמעונות בחיפה יקבלו "תו תקן" עירוני לגיל הרך.

דברי נעמה לזימי:

התעללות בפעוטות בגילאי 0-3 עלולה ללוות את הילד לאורך כל חייו, אני בעצמי אימא לתינוקת בת פחות משנתיים. התעללות כזו עלולה להשפיע על היכולת של הילד ליצור קשר והיא טראומה לכל החיים. בנוסף, בגיל הזה התינוק הוא חסר ישע ואין לו שום אפשרות להתלונן ולהתריע על מה שקורה. המטרה של תו התקן היא לתת להורים תחושת ביטחון מכך שהגן שלהם נמצא בקשר עם הרשות העירונית. הרשות יכולה לתת ערבון. היום הורה מגיע למעון ואין לו שום אפשרות לדעת האם לגננת, שעומדת מולו יש עבר פלילי. תו התקן יאפשר לדעת האם לגננות ולסייעות יש עבר פלילי, האם יש להם הכשרה של מד"א ועוד. בנוסף, העירייה תוכל לתת הדרכות לעובדות. אחת הדרישות הנוספות על מנת לקבל תו תקן היא הצבת מצלמות.

המטרה היא להגיע למאגר של גנים בעלי תו תקן, כך גם להגדיל את יכולת הפיקוח של העירייה וגם לתת להורים תחושת בטחון לגבי אותם גנים. ההורה יוכל לדעת שאם לגן יש תו תקן הוא עומד במספר קריטריונים, שיוגדרו במלואם בהמשך.

עיריית טירת כרמל – רחב

לזימי מדגישה, שתו התקן והמעורבות העירונית לא יחליפו את האחריות הממשלתית. "תו התקן לא מסיר אחריות ממשלתית. המעונות חייבים להיות בפיקוח ממשלתי. הממשלה צריכה להבטיח תנאי עבודה הוגנים ושכר הוגן. אנחנו ניתן עוד מעטפת תומכת".

לאחרונה התפרסמו מספר מקרים של התעללויות של גננות וסייעות בגנים ולפני כחודש נערכה הפגנת הורים גדולה במרכז הכרמל. "כאימא לתינוקת אני מאוד מזדהה וחווה את הנושא על בשרי עם כל הסיפורים, שמתפרסמים. כבעלת יכולת השפעה, אני מאוד מחויבת כלפי הנושא ואני שמחה להיות חלק מהמערך שיכול להשפיע. זה מדהים שאפשר לעשות שותפות עם עוד חברי מועצה, כמו השותפות בין סיגל לביני, כשאותו נושא הוא בדמינו".

עיריית טירת כרמל – רחב

לזימי מציינת עוד כי בהמשך ציוני, שהיא מחזיקת תיק החינוך, תצא עם תכנית כוללת לגיל הרך.

נעמה לזימי וסיגל ציוני (צילום: ירון כרמי)
נעמה לזימי וסיגל ציוני (צילום: ירון כרמי)

לפני הבחירות המוניציפליות באוקטובר אשתקד, כל אחד מחברי המועצה של סיעת חיים בחיפה פירט את מה שהוא מתכוון לעסוק בו במהלך הקדנציה. אחת ההתחייבות של לזימי הייתה לעסוק בחיזוק תחום הגיל הרך בעיר ולקיחת אחריות של הרשות המקומית על הפעוטות. עכשיו לזימי יחד עם ציוני פורעות את השטר.

4 תגובות
 1. טלטל אמר/ה

  ומה עם השאר? אצלנו "לכאורה" כשזה קרה הוא בכלל היה בן ארבע. למה רק עד גיל 3 ?

 2. שרה מלכה אמר/ה

  צעד חשוב ומבורך בהחלט!

 3. אלי אמר/ה

  היי מה זה תו תקן . מי בונה אותו ומי מאשר ? לדעתי את מדברת על נוהל מחייב ולמה לתחם את הגילאים ? ילדים לדעתי עד גן חובה חייבים בנוהל בקרה על כל המערכת . ממולץ ימי הכשרה לגננות ולסייעות כולל כל מי עובד מול הילדים חוגים וכו .

 4. טניה אמר/ה

  שקודם ציוני תפקח על גני עירייה בגילאי 3-5. לא הגיוני, שגננות גסות וצעקניות ישארו בגן למרות התלונות של ההורים!!!
  הבטחות סרק.
  ואיך בדיוק קורס מד"א יעזור להבטיח שהגננת היא בן אדם עם לב חם אוהב?!?!

לא ניתן להגיב