שתי רכבות מלב המפרץ ומחיפה יגיעו לתל אביב תוך כ- 30 דקות

בפגישה בין הנהלת הרכבת וגורמים בכירים בעירייה הוחלט להמשיך ולקדם הקמת שתי רכבות שיסעו במהירות 250 קמ"ש מלב המפרץ ומהעיר התחתית. בנוסף, העירייה מקדמת את נושא שיקוע מסילות הרכבת על מנת שבעוד כמה שנים חזית הים בחיפה תראה כמו בברצלונה

הנהלת הרכבת ומהנדס העיר נפגשו לאחרונה על מנת לקדם תכניות לגבי עתידה של הרכבת המהירה והרכבת הקיימת כעת ופסי הרכבת. הכוונה היא להתחיל במנהור רכבת שתהייה לה תחנה בלב המפרץ ולאחר מכן מנהור עד מגדים. לצד הרכבת המהירה הזו עתידה על פי התכניות לנסוע רכבת מהירה נוספת שתהיה לה תחנה בעיר התחתית וגם היא תגיע במהירות של 250 קמ"ש עד תל אביב. על פי התכניות צפויה לרכבת תחנה נוספת בחיפה, כנראה בחוף הכרמל. .

הדיון בות"ל שבוטל

ביום 4 בספטמבר, 2017, אמור היה להתקיים דיון בתכנית זו, בות"ל (הוועדה לתשתיות לאומיות), אשר בוטל תחת לחץ כבד של עיריית חיפה. הסיבה לביטול הייתה שעיריית חיפה מתנגדת להכפלת המסילה לפני המינהור. תכנית הכפלת המסילה עומדת בסתירה מהותית לתכניתו של השר כחלון למינהור מסילת החוף ופתיחת העיר חיפה אל הים. התכנית מסכנת גם את התכנית לפתיחת חזית ים עירונים מול שדרות בן גוריון.

הצעה לשני מסלולים (לא סופי…)

אחת התכניות, המונחת כעת על השולחן, היא להקים רכבת מהירה, שתעבור בזמן קצר יחסית את המרחק בין לב המפרץ לתל אביב. תושב העיר יוכל לבחור בין שתי חלופות. הראשונה היא להגיע ללב המפרץ ברכבו או בתחבורה ציבורית (אם זה ברכב, הוא יוכל לחסוך זמן על ידי שימוש במנהרות) ומשם להמשיך ברכבת המהירה עד לתל-אביב. על פי ההערכות, הרכבת תיסע במהירות של מעל 200 קמ"ש (כמו רכבות מהירות באירופה), ולכן ישתלם לחיפאים המתגוררים בנווה שאנן, בקריית חיים, בקריית שמואל ובאזורים סמוכים להגיע ללב המפרץ. אפשרות נוספת שעליה הוחלט בחודשים האחרונים היא להשתמש ברכבת מהירה נוספת שעתידה לאסוף נוסעים בעיר התחתית ובתחנת חוף הכרמל (על פי ההערכות, התכנית עדיין לא קיבלה אישור סופי).

החלופה הנוספת תהייה להמשיך ולנסוע ברכבת מהתחנות בחיפה. על פי התוכנית גם הרכבת הקיימת, שתעצור במספר תחנות ברחבי העיר, תהייה מהירה יותר מהרכבת כיום (ההערכה היא שמהירותה תגיע ל-160 קמ"ש). יחד עם זאת, מספר הרכבות בשעה עלול להיות קטן יותר מהיום, כיון שתהייה רכבת נוספת, הרכבת המהירה. כעת יש דיון לגבי חלק מהתחנות, וכנראה שכמה מהתחנות הקיימות כיום יבוטלו.

הנהלת הרכבת אמורה לפעול על מנת לשקע את פסי הרכבת ולאפשר לעיר חיפה לפתח את חזית הים. אם הנהלת הרכבת הייתה מכפילה את הפסים, כמו שעתיד לקרות בשנים הקרובות, באזור חיפה ולא מטמינה את פסי הרכבת המשמעות הייתה שהניסיון לפתוח את העיר לכיוון שפת הים היה נכשל והכישלון היה מלווה את העיר לצמיתות.

עוד לפני שנים פרסמה העירייה את כוונתה לפתח את חזית הים וליצור כאן מראה הדומה למה שקורה בברצלונה. על מנת שהתכנית הזו תתממש, הנהלת הרכבת חייבת להטמין את פסי הרכבת, במיוחד כשיש כוונה להכפיל את פסי הרכבת. מדובר בפרויקט בעלות של מיליארדים, ולכן מי שצריך לממן אותו זו המדינה (משרד התחבורה).

הנהלת העירייה הודיעה בצורה שלא משתמעת לשני פנים, שלא תהייה אפשרות לחשמל את פסי הרכבת, אלא רק להטמינם. כך תוכלו לראות גם בריאיון הווידאו או קיים ירון כרמי עם יהב, לאחרונה:

גם בישיבה האחרונה, שנערכה עם הנהלת הרכבת, הבהירו נציגי העירייה שחזית הים העירונית תפגע באופן אנוש, אם פסי הרכבת לא ישוקעו, והעירייה תלחם בכל כוחה על מנת שתכנית כזו לא תבוצע.
בנוסף, יש כוונה לעשות שינוי בתחנות הרכבת. אחת החלופות המוצעות מדברת על ביטול תחנת השמונה בעיר התחתית. מאחר שתחנת הרכבת משמשת כיום רבים מהנוסעים ברכבת, נשאלת השאלה האם ביטול התחנה לא יפגע בציבור נוסעים גדול.

יש לציין כי אחד הגורמים המעורבים בתכנון העתידי, עו"ד דביר לנגר, סבור כי שיקוע הרכבת הוא טעות גדולה ויפגע מאוד בתושבי חיפה ובעיר עצמה. לטענתו, אין שום סיכוי שיהיה אפשר לבצע בכלל את התכנית כיון שהיא דורשת חפירות ופגיעה בעיר עצמה ובחיי היום יום של תושבים רבים. לדעתו, החלופה היחידה שיש סיכוי שיהיה ניתן לבצע אותה היא הקמת מנהרה, שבה תיסע הרכבת ואז תחנת חוף הכרמל תהייה ליד מת"מ. לדעתו, שיקוע של הרכבת ידרוש פגיעה בהר ועבודות ארוכות טווח ליד בתי מגורים (למשל, בשכונת קריית אליעזר), ואין סיכוי שיהיה אפשר לבצע פרויקט כזה בהצלחה.

מהעירייה נמסר לח פה בתגובה: העירייה רואה חשיבות עליונה בשירות הניתן ממרכז המטרופולין בו נמצא ריכוז האוכלוסייה הגדול ביותר. לא רק שהתחנות לא יבוטלו אלא שתוקם תחנה חדשה נוספת בבית המכס שתשרת את באי קריית הממשלה, בנוסף לתחנות הקיימות כיום בבת גלים המשרתת את באי בית החולים רמב"ם, ותחנת חוף הכרמל המשרתת את מת"מ ואצטדיון סמי עופר. השירות למרכזי הערים מהווה אלמנט חיוני המאפשר את פיתוחן של הערים הגדולות, כפי שמוקמת התחנה במרכז ירושלים, וכפי שתחנות תל אביב משרתות את באי המטרופולין וכמו בכל עיר מודרנית באירופה בעיבורן נמצאות תחנות הרכבת. רק מערכת תחנות משכוללת כזו תבטיח את מירב הנוסעים ברכבת ממטרופולין חיפה והסביבה.

3 תגובות
  1. עמירם אמר/ה

    אם לא יבנו מספיק חניות ליד תחנת הרכבת ובמקום זה יספרו לנו סיפורים שהרכב הפרטי יעבור מהעולם, נישאר בבעיה וגם יהיה את מי להאשים

  2. אזרח אמר/ה

    ומתי יהיה? אולי בשנת 2057…

  3. משה אמר/ה

    קוראים לבעלי רכבים להחנות בקניון לב המפרץ כדי להשתמש ברכבת שנוסעת לתל אביב. הדבר האווילי הזה סותם את רוב מקומות החניה של הקניון .לכן הכוונה טובה והתוצאה גרועה .חייבים לבנות מגרשי חניה סביב הקניון במיוחד מהצד של מסוף המכולות ( הצד האחורי של הקניון אחרת בעלי העסקים בקניון מפסידים מיליונים בגלל חוסר המקומות חניה של אזרחים.שעלו על הרכבת ב7:00 בבוקר וחזרו מיום עבודה בתל אביב כאשר הם תופסים את רוב החניה של הקניון ובתי הקולנוע חלם זה פה

לא ניתן להגיב