סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

המינים הפולשים לים בחיפה ובעולם

בעיות פלישה של בעלי חיים, צמחים והביטאטים תת ימיים...

אבא ליום אחד…..וחוזר חלילה • סיפור קצר

מתאים לקריאה גם לילדים! מתחם של שלושה מגרשי כדורגל שימש...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

מה עלינו לקחת מיום העצמאות? • דעה אבי נחמני

עם מה יוצאים מהימים הלאומיים? "כמו כל אהבה לאח, לא...
באנר גורדון 230524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות

התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון (12.4.2024) בשעות הבוקר במחנה המעפילים בעתלית: עשרות ממעפילי הספינה 'אקסודוס' ובני משפחותיהם התכנסו לקראת חג הפסח כדי לספר ב'יציאת מצרים' – סיפור מסעה המפרך של אוניית המעפילים 'אקסודוס'.

המעפיל זאב ארנון וחבר צוות מורשת אקסודוס, מפגש במחנה המעפילים בעתלית 12.4.24 (צילום: יעל הורוביץ)
המעפיל זאב ארנון וחבר צוות מורשת אקסודוס, מפגש במחנה המעפילים בעתלית 12.4.24 (צילום: יעל הורוביץ)
מעפילת אקסודוס זהבה בליזובסקי ובתה במפגש במחנה המעפילים בעתלית 12.4.24 (צילום: יעל הורוביץ)
מעפילת אקסודוס זהבה סולומון ובתה במפגש במחנה המעפילים בעתלית 12.4.24 (צילום: יעל הורוביץ)

מעפילי 'אקסודוס'

ה'אקסודוס" הפכה לסמל של תקופת ההעפלה בזכות המעפילים ואנשי הצוות שהגיעו מכל הגלויות ועמדו במשך חודשיים בגבורה, בנחישות ובאומץ לב ולא אפשרו לשבור את רוחם. הם הפכו סמל ומופת לאהבת העם והמולדת, לציונות ולקשר בין כל חלקי העם היהודי.

כמתעדת סיפורי חייהם של בני הדור הוותיק, אני נפגשת לעתים קרובות עם מעפילים וניצולי שואה, בהם גם מעפילי 'אקסודוס'. אני מלאת הערכה והערצה לאנשים הצנועים והגיבורים הללו, בני דור הנפילים. בין מעפילי ה'אקסודוס' שפגשתי במקום היו גם המעפילה ציפורה בליזובסקי בת ה-91, ילידת פולין ותושבת חיפה. ציפורה זוכרת היטב את מסע התלאות שעברה כנערה, בכלל זה הלחימה מול הבריטים באמצעים הדלים שהיו על הספינה והעברתם באוניות הגירוש.

מעפילת אקסודוס ציפורה בליזובסקי במפגש במחנה המעפילים בעתלית 12.4.24 (צילום: יעל הורוביץ)
מעפילת אקסודוס ציפורה בליזובסקי במפגש במחנה המעפילים בעתלית 12.4.24 (צילום: יעל הורוביץ)

מעפילת 'אקסודוס' ציפורה בליזובסקי מספרת מזיכרונותיה צפו

אהובה פולמן, בקרוב בת 90, ילידת מינסק (כיום בלרוס), רופאת שיניים במקצועה, מספרת על הברחת הגבולות בעזרת אנשי תנועת הבריחה. "היינו חדורי אמונה שאנו בדרך לארץ ישראל, המולדת שלנו". על הרגע בו ראתה את חופי חיפה היא אומרת: "זה היה רגע מכונן…" קנו לי טבעת קטנה שהייתי מאושרת איתה. נדרתי נדר, כשראיתי את חופי חיפה ואת האורות, שאם נצליח להגיע, אשליך את הטבעת האהובה לים. לבסוף הטבעת נשארה איתי…"  

מעפילת אקסודוס אהובה פולמן במפגש במחנה המעפילים בעתלית 12.4.24 (צילום: יעל הורוביץ)
מעפילת אקסודוס אהובה פולמן במפגש במחנה המעפילים בעתלית 12.4.24 (צילום: יעל הורוביץ)

מעפילת 'אקסודוס' אהובה פולמן מספרת על הלחימה על הסיפון צפו

סדר הגדת ה'אקסודוס' – מסורת מרגשת

סדר הגדת ה'אקסודוס' שהתארח במחנה עתלית הינו הרביעי במספר, לאחר שנערכו מפגשים דומים בקיבוץ עין המפרץ, בקריית אונו, בכפר סבא וגם בעתלית, מתוך מטרה להקל את ההגעה על המעפילים ולהפוך את האירוע למסורת קבע. בין המשתתפים באירוע גם רבקה ויונה יהב, ראש העיר חיפה. הוריה של רבקה, זינה ודוב בורשטיין, היו בין מעפילי ה'אקסודוס'.   

בפתח המפגש בירכו את הנוכחים חברי צוות ה'אקסודוס' שעמלים מאז שנת 2017 להנחלת המורשת החשובה במגוון פעילויות בארץ ובעולם, בהן כנסים והרצאות, סיוע בהקמת אנדרטאות ושלטי זיכרון, מסעות מורשת ועוד. בשנת 2021 הופקה ע"י חברי הצוות 'הגדת אקסודוס' כדי לספר את סיפורם של המעפילים ואת דרך החתחתים שעברו מאז יציאתם את אירופה ועד הגעתם לבסוף לארץ ישראל.

סדר הגדת אקסודוס במחנה המעפילים בעתלית 12.4.24 (צילום: יעל הורוביץ)
סדר הגדת אקסודוס במחנה המעפילים בעתלית 12.4.24 (צילום: יעל הורוביץ)
תמונה – רבקה ויונה יהב במפגש מעפילי 'אקסודוס' 12.4.24 (צילום: יעל הורוביץ)
תמונה – רבקה ויונה יהב במפגש סדר הגדת 'אקסודוס' 12.4.24 (צילום: יעל הורוביץ)

את האירוע המרגש הנחו יצחק (איציק) רוזמן, בנו של מרדכי רוזמן, ממנהיגי תנועת 'הבריחה' ומנהיג מעפילי הספינה 'אקסודוס', ויעקב (יענק'לה) ויימן, בנה של מעפילת ה'אקסודוס', אולגה גנץ שהתנדבה לסייע במרפאת הספינה לאורך כל ההפלגה.  

במהלך השעתיים הבאות סופר סיפורה של 'אקסודוס' באמצעות קטעים שהוקראו ע"י מעפילי הספינה וצאצאיהם מתוך 'הגדת אקסודוס' ושירי התקופה הושרו בעוז והתרגשות ע"י הנוכחים. בין קוראי הקטעים מתוך הגדת 'אקסודוס' הייתה דינה תבל, שאביה, שלמה טובול, עמד בראש קבוצת מעפילי 'אקסודוס' מצפון אפריקה, קראה קטעים המספרים על פעילות הקבוצה. היילי אלון, בתו של לני שקלאר, אחד המתנדבים האמריקאיים על ה'אקסודוס', קראה קטעים הנוגעים לפעילות המתנדבים האמריקאיים על הספינה.

סדר הגדת אקסודוס במחנה המעפילים בעתלית 12.4.24 (צילום: יעל הורוביץ)
סדר הגדת אקסודוס במחנה המעפילים בעתלית 12.4.24 (צילום: יעל הורוביץ)

על המתנדבים האמריקאיים צפו

ציפי פורטנוי, בת למעפילי 'אקסודוס', סיפרה על לידתה במחנה המעצר בגרמניה. יפה פס, בת למעפילי ה'אקסודוס', סיפרה על לידתה באוניית הגירוש בזמן המאבק עם הבריטים בנמל המבורג בגרמניה. אסתר רובינשטיין שהייתה בת 10 על ה'אקסודוס', קראה קטעים מיומנה.  

יפה פס מספרת על לידתה באוניית הגירוש צפו

איציק רוזמן, בניו ונכדותיו קראו קטעים הנוגעים לפעלו של אביהם-סבם, מנהיג מעפילי ה'אקסודוס', מרדכי רוזמן. עפרה רוזמן קראה קטע מיומנה של המעפילה חנה אברוצקי שהלכה לעולמה לפני כשלושה שבועות. יעקב וימן, בן למעפילת אקסודוס, הוסיף קטע מסיפורה של אימו על אוניית הגירוש בדרך לגרמניה. ניבה אשכנזי מעמותת מורשת 'הבריחה' קראה קטעים המתייחסים לפעילותה של התנועה שטיפלה לאחר המלחמה ביותר מרבע מיליון פליטים באירופה ובהעברתם לספינות המעפילים.

משפחת רוזמן, סדר הגדת אקסודוס במחנה המעפילים בעתלית 12.4.24 (צילום: יעל הורוביץ
משפחת רוזמן, סדר הגדת אקסודוס במחנה המעפילים בעתלית 12.4.24 (צילום: יעל הורוביץ
מעפיל אקסודוס, משה ריידר, סדר הגדת אקסודוס במחנה המעפילים בעתלית 12.4.24 (צילום: יעל הורוביץ)
מעפיל אקסודוס, משה ריידר, סדר הגדת אקסודוס במחנה המעפילים בעתלית 12.4.24 (צילום: יעל הורוביץ)

סגירת מעגל מרגשת

זאב ארנון, מעפיל אקסודוס, סיפר בהתרגשות על תחושותיו בטקס הסרת הלוט מלוח ההנצחה בגרמניה בו נטלו חלק כמה ממעפילי הספינה. "כשהגענו זה היה מחנה של הצי הגרמני והיו שם חיילים גרמנים…הזמינו אותנו לארוחת צהרים. אני יושב הפעם כאזרח ישראלי גאה ליד השולחן וחיילים גרמניים מגישים לנו אוכל! זו הייתה סגירת מעגל מרגשת מאוד."

מעפיל אקסודוס זאב ארנון מספר על טקס ההנצחה בגרמניה צפו

נרים עוגן ונשתה – חמש כוסות 'לחיים'

בין קטעי הקריאה לא נפקד מקומן של כוסות היין שהורמו כמחווה למעפילים על מסע התלאות שנאלצו לעבור. 

כוס ראשונה – נרים עוגן ונשתה כוס יין לכבודם של מייסדי ארגון 'הבריחה': הפרטיזנים, לוחמי הגטאות, ה'אסיאתים' וניצולי שואה אליהם הצטרפו במשך חיילים יהודים בצבאות בנות הברית, ארגון ה'ג'וינט', חיילי הבריגדה היהודית ושליחים מארץ ישראל.

נרים עוגן ונשתה כוס ראשונה צפו


כוס ראשונה לכבוד אנשי ארגון 'הבריחה'. סדר הגדת אקסודוס, 12.4.24 (צילום: יעל הורוביץ)
כוס ראשונה לכבוד אנשי ארגון 'הבריחה'. סדר הגדת אקסודוס, 12.4.24 (צילום: יעל הורוביץ)

כולם ביחד, באומץ ובתושייה ומתוך תחושת שליחות ואחריות בחרו להישאר על אדמת אירופה ולעזור לאחיהם בימים ובשעות הקשות שלאחר תום המלחמה. סיסמתם הייתה: "בגבולות לא גבולות, בדרכים לא דרכים, נחתור ונחדור אלייך מולדת".  

כוס שנייה – נרים עוגן ונשתה כוס יין לכבודם של רוכשי הספינה, לכבוד אנשי 'המוסד לעלייה ב" ולכבודם של מאות צרפתים אלמונים אשר עזרו להביא את המעפילים אל האונייה.

נרים עוגן ונשתה כוס יין - סדר הגדת אקסודוס במחנה המעפילים בעתלית (צילום: יעל הורוביץ)
נרים עוגן ונשתה כוס יין – סדר הגדת אקסודוס במחנה המעפילים בעתלית (צילום: יעל הורוביץ)

כוס שלישית – נרים עוגן ונשתה כוס יין לכבודם של צוות האונייה, אנשי הפלי"ם והמתנדבים הרבים ולזכרם של חללי הקרב מול הבריטים ושל המעפילים שנפטרו בעת ההפלגה.

כוס רביעית – נרים עוגן ונשתה כוס יין לחיי הגיבורים האמיתיים: 4,554 מעפילי 'אקסודוס'!

מעפיל אקסודוס דב קשנובסקי ובנו במפגש במחנה המעפילים בעתלית 12.4.24 (צילום: יעל הורוביץ)
מעפיל אקסודוס דב קשנובסקי ובנו במפגש במחנה המעפילים בעתלית 12.4.24 (צילום: יעל הורוביץ)

כוס חמישית – הטלנו עוגן בארץ ישראל ונשתה כוס יין לכבודם של בני משפחתנו ולחיי מדינת ישראל. נדע כולנו להמשיך את מורשת 'אקסודוס', לתרום ולהיות חלק מהפסיפס האנושי המיוחד המרכיב את החברה הישראלית ומדינת ישראל.

מתארגנים למסע

בשנת 1946 רכש המוסד לעליה ב' בארצות-הברית ספינה ישנה שעמדה למכירה לגרוטאות. הספינה נבנתה לצורך שייט נופש על נהרות והייתה מיועדת להוביל 500 נוסעים ואנשי צוות. לאחר שיפוצה היא הוכנה להפלגה באוקיינוס ובים-התיכון כשהיא מיועדת להוביל למעלה מ-4500 מעפילים. בכל אותה תקופה עקב המודיעין הבריטי מקרוב אחר פעולות השיפוץ והעברת הספינה מארצות-הברית לאירופה.

ה'אקסודוס' יוצאת לדרך

ביום 11 ביולי 1947 יצאה הספינה לדרכה מנמל סט אשר בדרום צרפת כשעל סיפונה 4,554 מעפילים, מרביתם שורדי שואה, ביניהם כ-50 צעירים ציונים  מצפון אפריקה שהיו במחנה הכשרה בצרפת לקראת קליטה והגשמה בקיבוץ בארץ-ישראל.  דתיים וחילוניים, חרדים ומסורתיים, אנשי 'השומר הצעיר' לצד 'בני עקיבא. תינוקות, ילדים, צעירים ומבוגרים. קבוצה מופלאה של אנשים אשר ביום אחד, כ"ב בתמוז תש"ז, 10 ביולי 1947, עלו על ספינה קטנה בנמל קטן בדרום צרפת והחלו את מסע ההפלגה לעבר ארץ ישראל.

חדורי תקווה והתרוממות רוח עלו על הספינה. בכך, חשבו שתמו נדודיהם ברחבי אירופה, נדודים שהחלו עם פרוץ מלחמת העולם השנייה ונמשכו במהלך תקופת השואה. עם סיומה של המלחמה נפתחו שערי מחנות הריכוז ומחנות ההשמדה, אך הבריטים נעלו את שערי ארץ ישראל. בנקודה זו, סיומה של מלחמת העולם השנייה, מתחיל סיפורנו. זהו סיפור של נדודים, של העפלה ובעיקר של גבורה.

את הספינה הובילו 8 אנשי פלי"ם לצד 42 מלחים, רובם מתנדבים יהודים מארצות-הברית. מיד עם תחילת ההפלגה נצמדו לספינה משחתות בריטיות ומעליה ריחף מטוס סיור.

בליל 18 ביולי 1947, כאשר הספינה התקרבה לחופי ארץ-ישראל, תקפו אותה המשחתות הבריטיות. בקרב שהתפתח נפלו 2 מעפילים ואיש צוות מתנדב מארצות-הברית. שלושתם קבורים בבית העלמין בחיפה בחלקת חללי העפלה. למעלה מ-100 מעפילים נפצעו בקרב. הספינה הובאה לנמל חיפה, המעפילים הועלו על שלוש אוניות משא בריטיות ונשלחו מערבה.

מעפיל האקסודוס זלמן דרורי צפו

הגירוש

בשונה מהמדיניות הבריטית עד אותה עת, הפעם לא גורשו המעפילים לקפריסין. הם נשלחו לצרפת, המדינה משם יצאה 'אקסודוס' להפלגתה. כארבעה שבועות עמדו אוניות הגירוש הבריטיות מול חופי צרפת כאשר המעפילים, ששהו בתנאים קשים על הספינה, מסרבים לרדת ודורשים בנחישות: "רק ארץ-ישראל!"

לקראת סוף אוגוסט החליט שר החוץ הבריטי לגרש את המעפילים חזרה לגרמניה אל אזור השליטה הבריטי. ביום 7 בספטמבר 1947, כחודשיים מהיום שבו יצאו לדרכם, הגיעו שלוש אוניות הגירוש לנמל המבורג בגרמניה והמעפילים נשלחו למחנות מעצר תחת שמירה של חיילים בריטיים.

הביתה צפו

פרשת 'אקסודוס' הסתיימה רק כעבור שנה כאשר אחרוני המעפילים עזבו את המחנות בגרמניה בדרכם שוב לארץ-ישראל, הפעם למדינת ישראל שאך זה קמה.

מעפילי אקסודוס במפגש במחנה המעפילים בעתלית 12.4.24 צפו


מעפילי אקסודוס בסדר הגדת אקסודוס במחנה המעפילים בעתלית (צילום: יעל הורוביץ)
מעפילי אקסודוס בסדר הגדת אקסודוס במחנה המעפילים בעתלית (צילום: יעל הורוביץ)

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

יעל הורוביץ
יעל הורוביץ
יעל הורוביץ, מתעדת סיפורי חיים והנצחה של בני הדור הוותיק, מפיקה ספרים ותערוכות היסטוריות למשפחות, לארגונים ולחברות. צילום ותיעוד. ייעוץ וסדנאות לכתיבת סיפורי חיים בקבוצות קטנות. ליצירת קשר עם יעל הורוביץ, "משעולי חיים": 050-3266760 | [email protected] לכל הכתבות של יעל הורוביץ

כתבות נוספות מאותו הכתב

18 תגובות

 1. כתבה מעניינת ומרגשת. גם אבא שלי נפתלי פרנקל ז"ל ואחיו יעקב ז"ל היו מעפילי אקסודוס והנושא מרתק. היו קטעי וידיאו בכתבה שהיו לא זמינים לצפיה… חבל.
  תודה מועדים לשמחה.

  • שלום דקלה,
   ראשית, תודה לך על דברייך.
   האם העברת את סיפורם של אביך ודודך לצוות מורשת האקסודוס?
   אם לא, מציעה לעשות זאת, בצירוף תמונות אם יש, למען הנחלת מורשתם החשובה של בני משפחתך.
   באשר להערתך: שילבתי בכתבה קטעי וידאו רבים שצולמו על ידי באירוע המרגש, כולם זמינים לצפייה.
   האתר שודרג בימים האחרונים, ייתכן שניסית לצפות בזמן זה.
   אנא נסי לצפות בהם שוב, אם אינך מצליחה לצפות באחד הקטעים צייני זאת ונבדוק שוב.

 2. כתבה נהדרת אודות המעפילים הענקים שאנו חייבים להם את כל הטוב שיש לנו כאן!
  אירוע מרגש וחשוב במיוחד בתקופה זו.
  ולצוות האקסודוס – המשיכו כך והמשיכו להוות מקור השראה לכולנו.
  אמיר רוגל – ארגון מעפילי קפריסין

 3. כתבה נהדרת אודות המעפילים הענקים שאנו חייבים להם את כל הטוב שיש לנו כאן!
  אירוע מרגש וחשוב במיוחד בתקופה זו.
  ולצוות האקסודוס – המשיכו כך והמשיכו להוות מקור השראה לכולנו.
  אמיר רוגל – ארגון מעפילי קפריסין

 4. אריה יקר,
  תודה על המילים הטובות ועל דברייך החשובים.
  עריכת סדר הגדת אקסודוס סמוך לחג הפסח הנוכחי, סמלית ועוצמתית.
  מי ייתן ונזכה לשובם של החטופים בימי החג הקרובים.

 5. אין יותר מרגש ומתכתב עם חג החירות מסיפורה המופלא של אונית המעפילים אקסודוס.
  כתיבתה וסיקורה במילים ובתמונות של יעל הורוביץ נוגעת בכולם ומחברת עולים ומעפילים .
  מורשת העפלה ,חשוב להרחיב ולהגיד בסדר פסח 2024 דווקא בימים טרופים שכאלה בתקופה בה אנו מייחלים להשבת החירות לחטופות לחטופים בעזה ושובם הביתה …שנדע ימים טובים .

 6. תודה יעל על כתבה נוגעת ומרגשת,תודה יצחק ויעקב וכל צוות מורשת אקסודוס על המקום ועל החיבוק החם לכל מפעילה ומעפיל תמיד. כולכם אלופים!
  חג שמח💕

 7. היה מאד מרגש , מאחל לכולם חג פסח שמח כושר ושיחזרו כל החטופים לביתם.

 8. שלום רחל יקרה,
  תודה על דברייך, מרגש.
  מציעה שתעבירי לצוות מורשת אקסודוס
  את סיפורו של אביך בצירוף תמונות, אם יש
  (אם טרם עשית זאת, כמובן).

 9. שלום. התרגשתי לקרוא. לי יש קשר לאקסודוס ולא כעולה אלא אבא שלי היה פעיל עליה ב המרסיי אחד מהאנשים שטיפלו באוניה. הוא היה צרפתי במוצאו ולכן גויס מהארץ לפעילות המוסד בצרפת.

  • רחל.
   נשמח לקבל את סיפורו של אביך. יש לנו מספר תמונות שקיבלנו ממשפחה של אנשי "צוות קרקע" בצרפת.
   המייל שלנו [email protected]

 10. איציק ויעקב יקרים, תודה לכם על המילים החמות.
  שנמשיך כולנו במלאכת הנחלת המורשת החשובה.
  החירות עליה נלחמו מעפילי האקסודוס בגבורה ובנחישות
  חשובה לאזכור במיוחד בימים טרופים אלה…

 11. אין ספק, כתיבתה של יעל מרגשת ביותר. יעל יודעת לגעת בנקודות הרגישות ולתת את הבמה לכוכבים האמיתיים שהם מעפילי האקסודוס.
  המשיכי במלאכת הקודש שאת עושה 🌹🙏

 12. הי
  האם יש לכם את סיפורה של אמי , ברכה מיכאלי שנפצעה באקסודוס ואבדה שם את חברה.

  • איתן
   אין לנו את סיפורה של אמך.
   נשמח שתעלה אותו על הכתב, תצרף תמונות (אם יש) ונעלה לאתר שלנו – לשונית "סיפורי משפחות".
   המייל שלנו [email protected]
   תודה
   יעקב וימן (צוות מורשת אקסודוס)

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

סוכריות גומי במילוי בטעם תות שדה של חברת אקולאב – קריאה להחזרה

חברת אקולאב ע.מ 309938322 קוראת להחזרת מוצר: סוכריות גומי במילוי בטעם תות שדה. בעקבות פעולת פיקוח שביצע שירות המזון מחוז מרכז נמצא כי המוצרים...

הברק הירוק חזר: ברק בכר חתם לשנתיים בחיפה!

מאמן מכבי חיפה לשעבר ברק בכר חתם ביום רביעי, 29/5/2024 רישמית כמאמן הקבוצה לשנתיים הבאות הקרובות, זאת לאחר שסיכם עם נשיא המועדון, יעקב (יענקל'ה)...

אביהו האן נבחר ליו"ר איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה

מועצת איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה, אישרה בישיבתה ביום רביעי 29/5/24 את מינויו של סגן ומ"מ ראש עיריית חיפה, אביהו האן, ליו"ר...

מעשן יקר – אם לא תמות מסרטן יש לך סיכוי טוב להפוך לאימפוטנט. אז אולי פשוט עדיף להיגמל?

מסר פסימי רמב"ם לרגל היום הבינ"ל להימנעות מעישון שחל ביום שישי 31/5/24 ד"ר יניב דותן, מנהל מכון הריאות של רמב"ם והמומחה מספר אחד שלנו לנזקי...

לראשונה • מעסיקים יורשו להעסיק בני נוער עד השעה 1:00

החל מהשעה 23:00 הם יחויבו להחזירם לביתם (חי פה) - ועדת העבודה והרווחה אישרה בשבוע שעבר (19-23/5/24) לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק שמאפשרת העסקת בני...