תמ"א 38 – הזמן פועל נגד הדיירים

בכל דירה למכירה אליה אני מגיע בשנה האחרונה אני תמיד שומע בשלב כזה או אחר מהמוכרים

"רק תדע שהבניין שלנו בתהליך קידום לפרוייקט תמ"א 38"
אני תמיד שואל בחזרה "מה זה אומר נמצא בתהליך לקידום?"

09_תמא_38_-_פינוי_בינוי_-_בניין_חדש_בן_6_קומות_ולך_ונבנה__ברמת_התשבי.jpg
תמא 38 – פינוי בינוי – בניין חדש בן 6 קומות הולך ונבנה ברמת התשבי – חיפה
לרוב אני מגלה שהבניין נמצא באיזה שהוא בירור ראשוני מול יזם מתעניין ולרוב יהיה גם איזה שכן או שניים שמתנגדים, ויגדילו ויעשו המצטיינים שבבניינים שהגיעו לפחות להסכמה ראשונית ולכך שהיזם התחיל בבירורים מול הרשויות.
לו רק ידעו כמה התהליך מורכב ומה הסיכוי האמיתי שאכן יתקיים בסופו של דבר הפרויקט המיוחל…

בשנת 2016 נמצאת חיפה בראש רשימת הערים המקדמות תהליכי תמ"א 38 וכמות הבקשות היא מהגבוהות בארץ. תהליך זה בולט במיוחד בשכונות רכס הכרמל, המבוקשות, שמאופיינות במחיר למטר הגבוה בחיפה והן אטרקטיביות יותר ליזמים.

אך עם ההובלה בתחום זה בארץ, כך גם האתגרים הרבים שעומדים בפני היזם והדיירים, מה שמוביל את הדיירים לטעות בתחושה שהתהליך בבניינם מעבר לפינה, תהליך שבסופו הם חפצים להשביח את הנכס ולמגן אותו מרעידת אדמה.

כיום, עיריית חיפה, שחווה באופן תדיר התנגדויות מתוך העירייה ומקרב חלק לא קטן של תושבי העיר, מנהלת תהליך של שינויים בחוקי קבלת היתר לתהליך תמ"א 38, שינויים אשר עלולים לשנות בצורה דרמטית את ההיתכנות הכלכלית של היזם ומשם לביטולם של רבים מהפרויקטים המתוכננים…

איזורים גדולים מאוד בכרמל הותיק והמבוקש במיוחד, אך לא רק, יוגבלו בתכנית החדשה בגובה הבניה ומשם יקטינו את כדאיות התהליך ליזם, או לחילופין לצמצם משמעותית את מה שיוכל לתת היזם לבעלי הדירות הקיימות. יזם מנוסה אשר בין כה וכה בודק במקביל מספר רב של פרוייקטים ובוחר את הרווחיים מתוכם, יסנן החוצה פרוייקטים רבים יותר ויותיר את בעלי הדירות מאוכזבים ובהחלט לא משודרגים…

כמשווק ומקדם פרוייקטים של תמ"א 38 על ציר הכרמל, יצא לי לא מזמן לפגוש בעל דירה נחמד אך מאתגר אשר גר ברחוב היינריך היינה המבוקש עד מאוד. אותו לקוח דורש דרישות בלתי אפשרויות מהיזמים השונים, מה שתקע תהליך אפקטיבי לקידום תמ"א בדירתו כבר מספר שנים. באותו מפגש הביע בעל הדירה הסכמה פתאומית להתגמש טיפה בדרישותיו,

"הרי אני לא נעשה יותר צעיר לצערי" הוא אמר… "והברכיים שלי לא יאפשרו לי עוד הרבה שנים לעלות 40 מדרגות לדירה"

כמה הוא היה מאוד מאוכזב לשמוע שבזמן בו הוא התעקש ותקע את הפרוייקט (שהיה מסדר לו ולברכיו חיי פנסיה נוחים) העירייה שינתה את החוקים בין היתר ברחוב שלו, חוקים אשר מגבילים את הבניה לקומה וחצי, חוקים אשר שינו משמעותית את ההיתכנות של הפרויקט בבניין שלו, בסופו של דבר ההיתעקשות שלו השאירה אותו קרח משני הצדדים.
תהליך התמ"א הוא תהליך מורכב, זהו תהליך שדורש תעצומות נפש משני הצדדים ובמיוחד גמישות ועבודה משותפת של שני הצדדים, הן של היזם והן של בעלי הדירות.

בסופו של דבר הרצון הוא הדדי וראוי ששני הצדדים ידעו שאף אחד לא יצא עם כל תאוותו בידו…
ההמלצה שלי לכם בעלי הדירות, עזרו ליזם לקדם עבורכם את התהליך, תרצו שהוא ירוויח וכמה שיותר בכדי שישאר עם אינטרס לקדם את הפרוייקט ועל הצד הטוב ביותר, אל תדרשו יותר מדי ואל תצפו לקבל דברים יוצאי דופן שלא מקובלים בתחום.
בסופו של דבר התנאים משתנים והרכבת ממשיכה לתחנה הבאה, אל תגיעו למצב של האדון החביב מרחוב היינה ותמיד זכרו כי יש הרבה בתים ביער והשאיפה שלכם להיות העץ שיבחר….


תגובה
  1. אריה אמר/ה

    הדייר מרחוב היינה צריך רק לשמוח. תמא 38 היא תכנית גרועה . היא אמורה לחזק את הבניין אבל היא מוסיפה משקולת גדולה על הגג שמנדנדת את הבניין בזמן רעידת אדמה . תמא 38 טובה לקבלנים ויזמים כי אותם מעניין רק הרווח הכספי …

לא ניתן להגיב