שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

ד"ר איל בראון – רופא בכיר, מוסיקולוג מופלא ושוחר תרבות

ד"ר איל בראון, מנהל מחלקה פנימית ח' ורופא בכיר...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...

אותות הוקרה ללוחמים דרוזים שסייעו לארגון 'ההגנה' בתקופת המדינה שבדרך

בסניף ארגון 'ההגנה' בחיפה, הוענקו ביום חמישי 13/6/24 אות...

מוריה 62: ועדת הערר הגיעה לסיור לבחון את השפעת הבניין על הסביבה

היום (שני, 10/07/23, בצהריים), נערך סיור של ועדת הערר, שדנה בהתנגדויות של תושבים משכונות שמבור וכרמליה לתכנית התמ"א בבניין ברחוב מוריה 62. על הסיור הוחלט ביום חמישי האחרון, בישיבה של ועדת הערר. לסיור הגיעו יו"ר הוועדה, עו"ד הדר מנצורי דוד, נציגת מתכנן המחוז, אורית חפר רוגובין ומזכירת ועדת הערר מיכל נחום. השלוש סיירו בבניין עצמו, הקשיבו לתושבים, לבעלי הדירות וליזם ומי שהגיע מטעמו.

רחוב מוריה 62 (צילום: מיכל גרובר)
רחוב מוריה 62 (צילום: מיכל גרובר)
הסיור (צילום: מיכל גרובר)
הסיור (צילום: מיכל גרובר)

בניין בעל כתובת כפולה

הטענה המרכזית של התושבים, שהגיעו כדי להשמיע את דעתם לחברות הוועדה הייתה שכיוון שהבניין הוא בעל כתובת כפולה – רחוב מוריה 62 וגם רחוב הירקון 1, היזם צריך לבחור על פי איזו כתובת הוא מתכנן את הבניין ובהתאם לכתובת שתיבחר גם לעשות את הבנייה ואת חניות הבניין. נציגות הוועדה התקדמו מהבניין אל הכניסה לשכונת כרמליה ובדקו את הכניסות והיציאות מהשכונה.

◄ ראיון עם חנה יפה – פעילה בנושא תכנון שפוי

(צילום: מיכל גרובר – חי פה-TV)

חנה יפה: "לא הייתה הודעה על התכנית ברחוב הירקון אלא ברחוב מוריה"

חנה יפה, שמתגוררת ברחוב הירקון, טוענת שהיא גילתה על הבנייה המתוכננת במקרה שכיון שלא הייתה הודעה ברחוב הירקון אלא ברחוב מוריה:
"כששאלו אותי האם אני יודעת על הבנייה המתוכננת, השבתי כי ברור שלא ידעתי, כי הבניין הוא במוריה 62 ולא היה שלט לתושבי הירקון. התכנית של הבניין נשענת על ההטבות של הירקון, אבל גם על ההטבות של מוריה 62. הגשנו עשרות תושבים התנגדות לוועדה המקומית. מהנדס העיר אפילו הרחיב אותה. התכנית הגיעה לעררים. בוועדת הערר הופתענו לראות שהעירייה נאחזת בכך שבמסמך המדיניות היא לא הייתה מודעת לכך שיכול להיות בניין כזה.

אנחנו מבקשים להתייחס לגופו של עניין: אנחנו רואים את הפקקים, לא ניתן לצאת מרחוב הירקון וזה עוד צומת של מרגלית והירקון, יש פה סכנת חיים בעת פינוי ובכלל כל הזמן ואנחנו מתנגדים לכך שהחניות יבנו ברחוב הירקון. אנחנו מציעים שהיזם יתכנן ויבנה מה שהוא רוצה ממוריה ויכנס ממוריה. לא יהיו פה תשתיות שיבנו על רחוב הירקון".

תכנית הבניין - תמ"א במוריה 62 בחיפה (התכנית שהוגשה לעיון הציבור)
תכנית הבניין – תמ"א במוריה 62 בחיפה (התכנית שהוגשה לעיון הציבור)

היזם לחי פה: "הגשנו תכנית לקומה אחת פחות ממה שמאפשר מסמך המדיניות של עיריית חיפה"

"תכנית המדיניות מיולי 2020 קובעת את גובה הבנייה בציר מוריה", אמר היזם שמוליק קדושים, "התכנית קובעת קומת מסחר ועוד 8 קומות ואנחנו הגשנו בקשה לבנייה של קומת מסחר ועוד 7 קומות, אנחנו הפחתנו קומה מהמדיניות. העירייה קבעה שהכתובת של הבניין שלי היא מוריה 62. לפיכך, על פי תכנית המדיניות של ציר מוריה נקבעו גם זכויות הבניה של הבניין".

ליאור אפט: "יש לקבוע את זכויות הבניה לפי הרחוב ממנו תהיה הגישה לבניין"

תושב השכונה ליאור אפט אמר לחי פה שיש פה פרויקט המתוכנן עם זכויות של רחוב מוריה, כשכל הגישה אל הפרויקט – חניון, אשפה, גז, קניות, יהיו מרחוב הירקון, שהוא רחוב צר.

המגרש עצמו עומד על שני הרחובות. "אם הבניין נמצא ברחוב מוריה, שתהיה אל הבניין גישה מרחוב מוריה ולא מהירקון. אם הגישה תהיה מרחוב הירקון, אז שהיזם גם יקבל זכויות של רחוב הירקון. רחוב הירקון כלול במתחם לשימור, כלומר, יש עליו מגבלות יותר מחמירות".

בסיור היו גם בעלי דירות בבניין ותושבים שגרים ברחובות הסמוכים. התושבים התעקשו לבדוק האם בעלי הדירות אכן מתגוררים בדירות או שהם רק רוצים להשביח את הנכס שבבעלותם. בעלי הדירות לא הבינו את הרלוונטיות ובחלק מהמקרים נמנעו מלהגיב. לעומת זאת, בעלי הדירות ניסו לבדוק האם התושבים שמתנגדים לבנייה לא גרים בבניין שעבר בעצמו תמ"א.

יש לציין, שחברת קדושים ורדי פנתה אל ועדת הערר על מנת להתריע עוד לפני הסיור שהתושבים מתכננים להפגין מול הוועדה במהלך הסיור. בהודעה של היזמים נכתב שדיון ועדת ערר לא אמור להתקיים בתנאים של הפגנה ולכן על ועדת הערר לשקול איך לפעול מול מה שמתוכנן.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

9 תגובות

 1. בניין של 9-10 קומות כשנקבע במסמכי המדיניות לתמ"א 38 מקסימום של 6.5 קומות בשכונות מגורים. רחוב הירקון הוא בשכונת מגורים. הכניסה לבניין נעשית מתוך שכונת מגורים.
  אין גבול להרס שגורם מהנדס העיר אריאל ווטרמן.
  כל אופי הסביבה באזור אחוזה ומרכז הכרמל פשוט נהרס.
  ברחובות שבהם 20% מהבניינים עברו תמא 38, יש מצוקת חניה ותשתיות נוראית. רכבים משתלטים בכח וחונים על מדרכות ובכניסה לחניונים ככה שהם חוסמים מדרכות להולכי הרגל. יש בריונות של התושבים באותם בנייני תמא 38 שכל פעם שיש ארועים אצלם, מוציאים את הרכבים שלהם מהחניונים ותופסים חניות ברחוב עבור באי הארוע.
  אי אפשר להמשיך יותר עם מהנדס העיר הכושל והמהרס הזה.
  תמא 38 זה בסוף יהיה נזק שיוריד עשרות אחוזים את הערך של השכונות האלו שיתקבעו בציבור כשכונות סלאמס צפופות בלי איכות חיים, כמו שקרה בחביבה רייך.

 2. 75,אחוז מהמתגדים גרים בבנין שעבר תמ"א או פנוי בנוי. יום טוב

 3. שמשון 31 בהמתנה 9 שנים ולמה???? אדון אבי אלונים הקבלן מוכן אז מה קורה איתכם שם בעירייה למה ככה בניין על עמודים אוטוטו מתמוטט הברזלים בחוץ כל חורף אבנים עצומות מתפרקות אנחנו שוב ושוב פונים ואתם שמיםז…… כאילו שאתם מחכים לאסון גדול כדי לכתוב משהו בעיתון

  • מה הקשר? צפית בסרטון? לא אמרו שאי אפשר לעשות תמ"א אלא רק שאי אפשר לרקוד על שתי החתונות.

 4. מעניין שכל רחוב הירקון עבר תמ"אות נוספו כפל חניות ונוספט כפל דיירים. אז זה לא הפריע להם שהרחוב הוא צר ואין אפשרות מילוט ממנו? ומדוע שלא ידרשו מהעיריה לסלול כביש מכרמליה
  שיתחבר עם שכונת פרס ועם מחנה דוד? אחרי ששבחו את הנכס שלהם כואב לאנשים שאחרים גם יצליחו. "אהבת חינם"

  • מה הקשר? לא אמרו שאי אפשר לעשות תמ"א ברחוב הירקון, אלא שאי אפשר לרקוד על שתי החתונות. מי שרוצה לבנות בניין שהתשתיות שלו נשענות על רחוב הירקון, צריך לעשות זאת לפי התנאים של רחוב הירקון. אם הוא עושה זאת לפי מוריה, אז הכול צריך להיות במוריה. היגיון פשוט.

 5. חשוב לציין שתוכנית הבקשה כוללת 10 קומות בחזית רח' הירקון, בו מותרת בנייה לגובה של 5.5 קומות בלבד עקב הגדרת כל האזור כמתחם לשימור. גם בחזית רח' מוריה אסור לבנות 10 קומות.
  היזם הציע למנהל ההנדסה לתכנן כניסה לחניון מרחוב מוריה, אך לטענתו נתקל בהתנגדות של מהנדס העיר, אשר התבסס לכאורה על תכנית רעיונית שאינה בעלת מעמד סטטוטורי מחייב.
  ברור כי מנהל ההנדסה כשל במסמך המדיניות שלו עקב היעדר התייחסות לסוגייה התכנונית של בניין הממוקם בין שני רחובות, כאשר בכל אחד מהם הנחיות בינוי שונות.
  על כן סביר ואף הגיוני מאד שבמקרה זה יש לנקוט עפ"י הוראות התכנון המגבילות לפי רח' הירקון, במקום לכפות על תושבי רח' הירקון את הנחיות התכנון של רח' מוריה, כולל עומסי התנועה ווצפיפות הדיור התואמים את רח' מוריה.
  תושבי רח' הירקון לא צריכים לסבול עקב טעות הזנחה במסמך המדיניות העירוני.
  טוב ונכון פעלה יו"ר ועדת הערר על שהחליטה לקיים סיור באזור. נותר רק לקוות שוועדת הערר תשקול נכון את החלטתה בעקבות הסיור בשטח, תוך התחשבות ברווחת תושבי רח' הירקון.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

פריחת החמנייה – צהוב עולה

חודש יוני 2024 ושוב צבע צהוב עז נותן את אותותיו בשדות עמק יזרעאל והקריות. ג'יימס הנרי לי האנט, עיתונאי ומשורר אנגלי שנולד במאה ה 18...

גבר נמשה מהמים מחוסר הכרה בחוף בת גלים

nמד"א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בת גלים 15/06/24 בשעה 10:15 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל, על גבר שנמשה מהמים מחוסר...

הפגנה נגד ממשלת נתניהו בקריאה לבחירות עכשיו – שבת 15/6/24

(חי פה) - על רקע כשלון ממשלת נתניהו-בן גביר-דרעי במגוון רחב של תחומים וביניהם הביטחון, הכלכלה, לכידות החברה הישראלית, השיוויון בנטל ועוד, נמשכות ההפגנות...

כיבוי רכב בוער ברחוב עבאס בחיפה

מכבאות והצלה נמסר לחי פה: הלילה (בין שישי לשבת 15/6/24), צוות לוחמי אש מתחנת חיפה, בפיקודו של רס''ר טל איזנבנד, פעלו ברחוב עבאס שבחיפה שם...

שייט בתעלות של ברייר-צרפת עם יין קר וגבינה ריחנית: ניקוי ראש בסגנון צרפתי • סיפור מסע

עמק הלואר. הרבה מים, הרבה ירוק, עצים ושיחים כמו שאירופה יודעת לתת עם מזג האוויר הקריר והשמש המלטפת שמגיחה מדי פעם מבין העננים. העיירה...