האם אושרו תמ"אות בחיפה בניגוד למותר בחוק? • מפגש תושבים שמבקשים שינוי

כ-50 תושבי חיפה הגיעו הערב רביעי 27/7/22, למפגש ברחוב שדרות יצחק במרכז הכרמל, על מנת לשמוע מעורך הדין ליאור דץ על אישורי התמ"אות שניתנו בשנים האחרונות בעיר. לטענת דץ, בשנים האחרונות העירייה מאשרת בפרויקטים של פינוי בינוי שטחי שירות שמגדילים את שטחי הדירות, על אף שהדבר אסור על פי התקנות שנקבעו בחוק.

עוד" ליאור דץ מסביר, מפגש תושבים – אישורי תמ"א ◄ צפוהאן: "אושרו דירות גדולות מהמותר, או קומות רבות יותר"

את הערב יזם יו"ר סיעת הירוקים במועצת העיר, אביהו האן, שגם פתח אותו כשהציג לנוכחים את מטרת המפגש – להגיש עתירה מנהלית כנגד הוועדה המקומית חיפה, שאינה מיישמת את החלטות ועדת הערר המבוססות על ערר אהוד 12.

האן שיתף את הנוכחים כי ועדת הערר, שנמצאת היררכית מעל הוועדה המחוזית, בדקה ומצאה שלא היה מקום להוסיף את שטחי השירות, כך שלמעשה, בשנים האחרונות ניתנו אישורים ליחידות דיור גדולות יותר, או לחילופין ניתן אישור למספר קומות גבוה יותר מכפי שקבוע בתקנות התמ"א, אמר האן.

אביהו האן יו"ר הירוקים במפגש התושבים ◄ צפו

דץ: "האישורים שניתנו מנוגדים להוראות התמ"א"

"בעקבות החלטות ועדת הערר של אהוד 12", הסביר עו"ד דץ, שהוא גם אדריכל במקצועו, "בסופו של דבר, עולה שעיריית חיפה, לכאורה, פועלת שלא על פי הוראת חוק התמ"א. לשמחתנו ועדת הערר קיבלה את טענתנו. בעבר היה מקובל שוועדה מחוזית יכולה להוסיף שטחי שירות, למחסן, חניה, לובי קומתי ועליית גג. כלומר, על השטח המאושר היה שטח שירות שניתן היה להוסיף, כך שעל כל יח"ד יתווסף שטח שירות. עיריית חיפה הייתה מוסיפה את שטחי השירות לתמ"אות בסעיף של הריסה, דבר ש'ניפח' את הבניינים שנבנו. המשמעות היא גם בקומות עודפות שהיה ניתן לתכנן את אותה תמ"א שהיה בה פחות קומות.

היה אפשר להסתפק באותן זכויות בנייה עם פחות שטחי בנייה. באהוד 12 החלטנו שלא ניתן להוסיף את שטחי השירות. המשמעות היא דרמטית. מהרגע שהדבר אושר על ידי ועדת הערר, הרבה יזמים חשופים לתביעה נזיקית כזו או אחרת, כי הוועדה המחוזית אישרה לאורך השנים גודל לא נכון במגוון פרויקטים", טוען דץ.

"היזם של אהוד 12 פנה לוועדת הערר וביקש לבדוק שוב את ההחלטה, בגלל שלא הופיע בה כל נימוק, ויש לכך השפעה דרמטית על פרויקטים אחרים. אותה גברת שקיבלה את ההחלטה בוועדת הערר כבר לא הייתה בתפקיד, והם קיוו שהמחליפה שלה תהפוך את החלטת קודמתה. אנחנו דרשנו בוועדה המקומית לתכנון ובנייה לעצור את התהליך ולא לתת יותר היתרי בנייה בגלל ההחלטה באהוד 12, והם צפצפו עלינו והמשיכו לתת החלטות ולאשר תוכניות עם שטחי שירות, כי לכאורה אין עדיין החלטה".

מפגש התושבים בשדרות יצחק (צילום: מיכל גרובר)

"המתנגדים התעייפו"

עו"ד דץ הסביר שהתושבים שהגישו ערר בנוגע לאהוד 12 כבר מותשים, אחרי 5 פעמים שהגישו ערר. לטענתו זוהי בדיוק מטרת היזם, שהתושבים שמגישים את ההתנגדויות יתעייפו, ייגמר להם הכסף וכך יפסיקו להתנגד.

"כשתושב בודד יוצא לבדו עם התנגדות לפרויקט כזה או אחר, ברור שיש קושי, בסופו של דבר אנשים מתייאשים ועל כך היזמים בונים", אמר דץ. "חשבנו מה ניתן לעשות, וההצעה שלנו מאוד פשוטה וגם מאוד מעניינת, והיא גם מצמצמת את הסיכון. אנחנו נגיש בקשה על ידי שני חברי המועצה – אביהו האן ומוטי בליצבלאו, שתעסוק רק בפרשנות. להגיש ערר לא ניתן, כיוון שערר מוגש רק נגד החלטה של הוועדה המקומית. הסביר עו"ד דץ, לכן אנחנו תוקפים את היעוץ המשפטי של העירייה, ומבקשים שבית המשפט יורה לעירייה ליישם את החלטת ועדת הערר לגבי רחוב אהוד 12", אמר דץ.

ואז הוסיף: "יש סבירות גבוהה שיהיה מצדם ניסיון לגרור אותנו לדרך החישוב, כך שההחלטה תיראה תקינה על פי האופן בו הם מחשבים את גודל יחידות הדיור, אבל זה לא נכון. החישוב מנוגד לחוק ומהותו פשוט ניסיון להגדיל בצורה מלאכותית את גודל יחידות הדיור. אופן החישוב הוא תיאורטי והוא צריך להיות מדויק וחוקי בפועל", סיכם דץ.

עו"ד ליאור דץ ויו"ר סיעת הירוקים אביהו האן (צילום: מיכל גרובר)

"הגיע הזמן לפעול"

"הגיע הזמן לפעול נגד מנהל ההנדסה והוועדה המקומית בחיפה שממשיכות לקדם תוכניות תמ"א 38 שפוגעות בעיר". עו"ד ליאור דץ הציג את עקרונות העתירה המתוכננת כנגד אישורי התמ"א 38 הבלתי חוקיים שהוועדה המקומית חיפה מאשרת, תוך פגיעה קשה בתושבי רכס הכרמל ותושבי העיר חיפה.

"המטרה היא לעשות שינוי"

המטרה היא שהצלחה של העתירה תגרום לכך שתוכניות תמ"א 38 רבות יצטרכו לעבור שינוי וצמצום מסיבי וזאת על בסיס החלטת ועדת הערר בתכנית התמ"א 38 של אהוד 12, שם נקבע כי "אין לאפשר מתן שטחי שירות על פי תוכנית חפ/229 י5 לדירות התמ"א", אמר דץ.
"תהליך נכון, אני מאמין, ישנה את היבטי התמ"א 38 שפוגעות בעיר ובתושביה", סיכם דץ.

הגיבו כאן לכתבה

19 תגובות
 1. רונית הדר אמר/ה

  כל מילה בסלע. אין מי שישמור על עירי האהובה מפני היזמים שעטים עליה .ראו מה קורה לחיפה היפה שמסירים את ראותיה הירוקות וכשמסתירים את שמיה בניינים מכוערים שצומחים לגובה.
  לית דין ולית דיין. מי הגוף הבלתי אחראי שנותן שיעשו זאת???

 2. קונסטרוקטור אמר/ה

  לאט מדי, מאוחר מדי, אך הגיע הזמן לחשוף כבל עם ועדה את דרכי הפעולה של הוועדה המקומית חיפה ומינהל ההנדסה העירוני, בגיבוי משפטי מוזר ומפתיע של היועצות המשפטיות של הוועדה המקומית, החושבות שלעולם חוסן!?
  ככל הנראה לא ניתן כבר לעצור את כדור השלג הגדל ותופס נפח ומתגלגל לעבר דלתות עיריית חיפה. משום מה בעירייה עדיין לא ירד האסימון ולא יודעים לקרוא נכון את המפה, וממשיכים בדרכם ביתר שאת וביתר מרץ להנפקת היתרי בנייה מפוקפקים לכאורה, היתרים רבים ככל שניתן להפצת תמ"א 38, בעזרתו העקבית של המהנדס העירוני המוכר והידוע בתצהירים כוזבים לכאורה.
  יתכן ולראש העיר צפויים להפתח תיקים פליליים נוספים בגין עבירות לכאורה על חוקי הבנייה, בנוסף לתיק הפלילי החלוט בגין עבירות על תקנות הבנייה, שנמצא אצור בארכיבה.
  תיבת הפנדורה עלולה לחשוף ממצאים שידהימו את תושבי העיר על היוזמה העירונית לטובת יזמי הממון וההרס!!
  ולפעמים החגיגה נגמרת…

  1. ל אמר/ה

   אתה צודק🌹

 3. חיפאית תמיד אמר/ה

  חשוב מאוד לחזק את הבניינים הישנים. יש לעשות זאת באופן ענייני, הוגן וחוקי.
  עיריית חיפה בתקופת יונה יהב יצרה נוהג ונוהל לחישוב הטבות התמ"א ליזמים באופן שאינו מקובל בשום רשות אחרת בארץ. היזמים בנו דירות וקומות נוספות, חריגות בקווי בניין- וזאת תוך כיפוף החוק ועל חשבון שאר התושבים. נוצר עומס בלתי נסבל על התשתיות, אבל למי איכפת- העיקר שהיזמים התעשרו.
  לטובת כולנו כדאי להתעורר

 4. עמרי אמר/ה

  נהדר הגיע הזמן בכלל להפסיק את תמא38 הקטסטרופלי מכל בחינה.
  רק שלמפגש לא הגיעו 50 תושבים מהתמונות אולי 15 והוא עסק כנראה בעיקר בהתנגדות תושבים לפרויקט ספציפי ברחוב אהוד 12 ממה שמובן.

 5. זהבה אמר/ה

  אין ספק שמישהו מרוויח מהאישורים הללו. השאלה מי והאם הדג לא מסריח מהראש… מאומה לא יפתיע אותי…

 6. לודמילה אמר/ה

  אם זו עברה על החוק, מדוע לא פונים לביהמש?

 7. לילה אמר/ה

  כתבה לא מקצועית, המבלבלת בין כל המושגים האפשריים בתכנון.

  1. קורא נאמן אמר/ה

   לילה הנכבדה,
   באמת חבל שלא נוכחת אתמול בכנס, על מנת לתקן ולהאיר את תשומת ליבו של עו"ד/אדריכל ליאור דץ ל"טעויות" שלו..
   אם יש לך מה לומר בנושא, אנא אמרי זאת בבירור ולא במבולבל ובנסתר.
   לחילופין שבי נא בשקט ואל תפריעי לתושבים המוטרדים מהרס העיר. אל תגרמי לנזק בהוספת חטא על פשע.
   אנא אל תבלבלי במוח בתחום שהנך מתיימרת להבין אך אינך מבינה מאום.
   תודה

  2. אילן בורנשטיין אמר/ה

   לא מקצועית? נמאס מהשחיתות ומהחשדות לשוחד וניגודי עניינים, נמאסתם…

  3. דנה אמר/ה

   למערכת חי פה,
   אסור לעירית חיפה לקלוט ולקיים דיון תכנוני בכל בקשה להיתר בנייה תמא 38, שמגיעה אליה.
   ולמרות זאת,
   עירית חיפה קיימה דיונים תכנוניים שאסור היה לה בכלל להתחיל אותם, וזאת מסיבות קינייניות.
   ושהובילו למתן היתרי בניה תמ"א 38.
   מערכת חיפה מכירה פרטים מקרה אחד כזה, לפרטיו,
   אך בוחרת לא לכתוב עליו.

 8. אילן בורנשטיין אמר/ה

  בעיר המבוססת על מעאכרים וחשדות כבדים לתשלומי שוחד שום דבר כבר לא מפתיע; מאחל לעו"ד ליאור דץ הצלחה ומחזק את ידיו; יש חוק במדינה והוא, עד כמה שזה נשמע מפתיע, חל גם בעיר חיפה, חל על עיריית חיפה ועל רשויות התכנון בחיפה והגיע הזמן שמדינת הפקידים, בכלל זה היועצים המשפטיים של עיריית חיפה יפנימו ויישמו את החוק, בהצלחה.

 9. ר. מרגלית אמר/ה

  בדרך כלל מתלוננים שמאפשרים פחות מדי והנה יריבים פוליטיים בתוך מועצת העיר מצאו איך להתלונן ההיפך ולפגוע בבעלי קרקעות או נכסים. כלומר מלחמה על גב בעלי הנכסים!
  כשאני ביקשתי פינוי בינוי במסגרת תמר במרגלית כפתה עלי ועדת ערר לבנות המבנה החדש באותו הגובה כמו הישן !!! ואם צריך להוסיף שטח לדירות הנוספות – תחפור מתחת לאדמה! החלטה הזויה וחריגה ואין דומה לה בכל רחוב מרגלית – אין אף פרוייקט עם חניה תת קרקעית!
  בעוד לי אוסרים על הגבהת פרוייקט מעבר לקיים – למבנה מולי אישרו להגביה עצמו ביותר מ-9 מטר ( 3 קומות) מעבר לגובה המבנה הישן ובכל חסמו לחלוטין את הנוף הנשקף מביתי . שפניתי לועדת ערר אמרה לי יו"ר הועדה לשתוק שהרי אני בעצמי מגיש בקשת בניה אז לא נאה שאפריע לאחרים.
  הכל רקוב? – נכון בהחלט – בבנין שהתרומם מולי גר בעל קשרים יצרים בעיריה!!! רק ככה זה עובד! 😡

 10. נוגה אמר/ה

  כל אחוזה פינוי בינוי ורק לרחוב אהוד נטפלים? לפי השמות והכתובות של המתנגדים הרבה מהם עברו פינוי בינוי אז זו צביעות

 11. רם אמר/ה

  כמו שנאמר ולא אחת, היזמים הם בעיה!!!
  (לכאורה הם צריכים להיות הפתרון, אבל הם ממש לא!!!).
  יש למנוע בחוק בחירת קבלנים ויזמים למועצת העיר, ובעיקר יש לחשוף מראש את שלוחי הקבלנים והיזמים למועצת העיר – אלו הם כל המועמדים שמקבלים "תרומות" גדולות (כלומר, מישהו משקיע בהם במועמדים הללו והרבה…), בין באופן ישיר ובין באמצעות בני משפחותיהם…

 12. אל (קאפונה) אמר/ה

  האם חבר ועדת הערר המחוזית, אשר בסמכותה לאשר את התמ"אות , אדריכל שמחה אפק, היה בין התורמים למסע הבחירות של קליש רותם?
  האם חברים נוספים תרמו?

 13. רובי אמר/ה

  היזמים מתנהגים בבריונות בוועדות . אני לא יודע אם יש דברים מאחורי הקלעים כל מיני הטבות . אבל נראה על פניו שהכל מושחת . והאישורים ניתנים לא לפי היגיון אלה לפי הקבלן יזם של התוכנית . לא מעניין אותם הסביבה אלה הכסף שירוויחו . והם בוכים שאין להם רווחים ומשקרים לוועדה . בחישוב פשוט אפשר לראות כמה שהם מרווחים ועושים צחוק מחברי הוועדה והעומד בראשה

 14. אתי אלמוג אמר/ה

  מעניין מאוד שבכרמל תיקתק מאשרים ואצלנו בקרית חיים התוכנית מורדמות עד שיקרה אסון הבניינים מיתפוררים והגברת ראשת העיר רדומה בעמידה כול הצוות שם ההיתחדשות העירונית מתרפקים ומסלקים יזמיים פוטנציילים העובדת סוציאלית שם מחטיבה את היזמים ואת הכול מה זה כולם צריכים להיטעורר ולהבין מה הולך במחלקה הזו שלו רוצים שהציבור ידע טיטעוררו זו המחלקה הכי גועל בעיר

 15. שמואל גנץ אמר/ה

  אשמח להיות מעורה בנושא.הכתבה היתה מענינת ביותר. ויש לה השפעה לגהי הקורה בבינין שלנו גם. תודה.שמואל גנץ

הגיבו כאן לכתבה