חשד לאונס בחניון ציבורי

(חי פה) - המשטרה פתחה בחקירה בחשד לאונס בקריות. מהמשטרה...

5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...

השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

על חתולים ובני אדם – גרגורים, חיוכים ואהבה ללא תנאי

דומה שהקשר בין בני אדם לחתולים התחיל לפני אלפי...

אודיטוריום חיפה – כשהון חובר לתרבות

אודיטוריום חיפה הינו חלק ממכלול מבנים הקרוי "מרכז רפפורט...

להיוולד מחדש • ״תודה על החופש לחיות את חיי״

עוד רגע ליל הסדר ואנחנו עם זכר ליציאת מצרים....

ממתק לשבת • פרק 17 בספר 'בת מספר 4' • לילי מילת

הקדמה לקראת פרק זה

תמיד תהיתי עוד כילדה חיפאית, למה בחרנו להתמקם על ההר שמשקיף על הים במקום ליד המים. במובן הזה, ד"ר ג'ון ריצ'רד בל, גיבור ספרי בת מספר ארבע, מגשים עבורי את המגורים על שפת הים, מתעורר לרחש הגלים ומתחיל את יומו בשחייה בים. אצלנו בבית המגע היומיומי עם חופי הרחצה הקסומים של חיפה היה חלק מהשגרה. אבא שלי עד היום צועד ליד הים ומתקשר אליי כדי לספר. עד לפני כמה שנים, בכל עונות השנה היה מסיים את הצעידה בשחייה. הוא תמיד טען שאם אתה שוחה בכל יום בשנה, אז לא תתקרר בחורף כי הגוף מתאזן עם הטמפרטורה המשתנה. 

בפרק 17 שלפניכם, מתחיל אלמנט המתח כאשר הדמות שאנחנו לא רוצים לפגוש נכנסת לתמונה. בדרכו מעלה מכנסיית גריגוריוס בשקמונה למנזר הכרמליתים בפסגת ההר, עוצר ג'ון להביט על הים מקפלת המשפחה הקדושה. השיחה, המתנהלת סביב כדורגל, היא הכול חוץ מכדורגל. 
ואם בכדורגל עסקינן, אז כמובן שמנצ'סטר יונייטד נכנסת לעלילה, אם כי בעקיפין. בביתי הנוכחי, קבלת שם המשפחה מילת מותנית באהבה שאינה תלויה בדבר לשדים האדומים. גם אם אצפה במשחק רק פעם בשנה, עדיין יונייטד הם מובילי דעת ולב הבית. הדבר שאהבתי במנטליות האנגלית בהקשר זה הוא שלא פחות מאוהדים, גם נשות אנגליה אוהדות את הקבוצה ולא מפספסות. ועוד דבר, שלמדתי מחמי, זכרו לברכה, הוא שלא משנה מה עשתה יונייטד, הוא תמיד בעדה ואהבתו לקבוצה אינה רק בתנאי ניצחון. אוהדי יונייטד מעודדים מהלב – בחמסין, בקרה ומול פני הסערה. 

אם להיות הוגנת, נראה לי שגם אצל אוהדי ארגנטינה זה ככה. ומאחר ותרבות ארגנטינה מייצגת את משפחתה של הילה סבן, גיבורת הספר, לַה סֵלֶקְסְיוֹן מקבלים את המקום הראוי להם. 
קריאה נעימה.

נשות מילת במגרש הבית של יונייטד (אלבום פרטי)
נשות מילת במגרש הבית של יונייטד (אלבום פרטי)

פרק 17 – ממתק לשבת

(כל הפרקים שפורסמו נמצאים בתחתית כתבה זו)

ג'ון החליט לטפס בדרך לסטלה מאריס. לא תמיד היה לו פנאי לעלות בשביל החביב עליו. לרוב היה יורד בו ברגל אחרי שסיים את עבודתו, ורוב הפעמים בחשכה, כי תמיד מצא תירוץ להישאר עוד קצת, לוודא שהילה אכן לא צריכה אותו לפני שיצא לכנסיית גריגוריוס. האב פרנסיס התנצל שלא יכול היה להציע לו ללון בכנסייה, גבר בין נזירות ישנות. אולם ג'ון הרגיע אותו שגם כך העדיף להישאר עם דודו בכנסייה שעל חוף הים. וזאת הייתה האמת. להתעורר לצליל הים, לריח המלח והחול, לטבול בכחול הזה בכל בוקר, אלה לא דברים שהר הכרמל בכל יופיו וייחודו היה יכול להחליף.

בקפלת המשפחה הקדושה החליט לעצור לרגע וליהנות ממראה הים, שהיה בגבו כשטיפס מעלה. מחשבותיו נדדו למרחק, אך מושא הרהוריו הייתה קרובה יותר מהאופק. הילה. הוא תהה כיצד עליו להתקדם בטיפול בה. מיום ליום התקשה לחשוב עליה כעל מטופלת, אך הילה אכן מטופלת שלו והוא יעשה הכול כדי לעזור לה להבריא. גם אם בריאות הנפש לא הייתה המומחיות שלו, עדיין ידע מספיק כדי לעזור לה. ואולי כל מה שהיא צריכה זה מישהו שיקשיב לה בסביבה בטוחה.

קפלת המשפחה הקדושה (צילום: לילי מילת)
קפלת המשפחה הקדושה (צילום: לילי מילת)

מישהו פנה אליו בעברית וג'ון הסתובב וראה לפניו בחור בג'ינס ובסנדלים הישראליים האלה שלא עמד על טיבם עדיין. האיש היה חבוש בכובע, שכבר ידע שקוראים לו 'טמבל', וחייך חיוך רחב.

‫"סורי, איי דונט ספיק עברית," התנצל בחיוך משלו.

‫"אה, אן בעיה," השיב לו באנגלית במבטא צרפתי או משהו דומה. "אמרתי שזה יום נקי. הראות מצוינת." 
ג'ון הנהן והביט שוב אל הים.
‫"אנגלי, מה?" שוב הנהן. "איפה באנגליה?"
‫"לונדון."

‫"לפחות לא מנצ'סטר," צחק האיש. "אני לא אוהב את השדים האדומים."
‫"כן, מנצ'סטר יונייטד. הם טובים. איזו קבוצה אתה אוהד?"
‫"לַה סֵלֶקְסְיוֹן כמובן, זה בדם שלי." והדם של ג'ון קפא לרגע. אבל זה טיפשי, אמר לעצמו. לארגנטינה יש הרבה אוהדים. הוא ניסה לראות טוב יותר את פניו של האיש, אבל עיניו היו מוצלות מתחת לכובע והוא לא ראה את צבען.

‫הוא לא ידע אם האיש קרא את מחשבותיו, אבל הוא הושיט לג'ון את ידו ואמר, "נייס טו מיט יו, אני עמית." ג'ון לחץ את ידו ועמד לענות כשהאיש הוסיף, "עמית סבן." 
ג'ון הודה בליבו לחינוך האנגלי המוקפד שמנע ממנו להגיב ולהסגיר את תחושותיו. הוא חש כמו בסרט רע כשענה לו, "ג'ון בל." נמנע להוסיף את עובדת היותו דוקטור ג'ון ריצ'רד בל.      

"מטייל?"
"כן, מבקר קרובי משפחה." הוא ימות לפני שיגיד לו משהו נוסף. 
אבל הוא לא היה צריך לדאוג כי עמית מייד הראה את כוונתו כשאמר, "יש לי מיניבוס, אם אתה צריך הסעה ומדריך שמכיר את כל המקומות השווים בזמן שאתה מבקר, הנה הכרטיס שלי. יש טלפון של המשרד והם ידעו להשיג אותי." ג'ון הודה לו והכניס את הכרטיס לכיסו. הוא יבחן אותו בעיון אחר כך, כשיהיה לבד.

אולי זה היה צירוף מקרים רע, אולי זה לא האח שלה, אבל כמה סבן נהגי מיניבוס יש כאן בסביבה. והלב ההולם שלו סירב להירגע. למה הוא כאן? לבד בלי קבוצה? כה קרוב למקום שבו הילה נמצאת.

'לא, זה היה השני', קולו של האב פרנסיס הדהד במחשבותיו. בתוכו עצביו בערו. הוא לא ידע מה בדיוק עשה לה האח הארור שלה, אבל ידע מספיק לזהות את הסכנה. הוא יצטרך לדבר עם האב פרנסיס.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

לילי מילת
לילי מילת
חיפאית שמצאה את ביתה בקיבוץ ליד הכנרת. אוהבת קפה, ים, אנשים ותרבויות. יועצת פנג שואי וסופרת. עובדת על למצוא את הדופק הסדיר והמשתנה בבתי המגורים ובסיפורים. סיפורים קצרים פרי עטה, באנגלית ובעברית, פורסמו באסופות שונות וברחבי הרשת ואף זכו בפרסים. ספריה: בית התאומים המסתובב (הוצאת סער), כלת הים (הוצאת מטאור), בת מספר ארבע (הוצאת מטאור). לקריאת סיפורים קצרים והיכרות נוספת, בקרו באתר הבית של לילי: קישור

כתבות קשורות לנושא זה

2 תגובות

  1. לילי יקרה
    אביך ממשיך לפרוח בליבי עם תובנותיו המקסימות.
    כיף גדול לטייל את המסלול דרך מילותייך ועינייך
    פרק מבשר לבאות

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

מינהור הרכבת: עיריית חיפה יוצאת למאבק על שיקוע ומינהור כתנאי לחשמול המסילות – המסמך המלא • פרשנות

עיריית חיפה פנתה במסמך מסודר המעיד על כך כי בכוונתה לפעול בכל כוחה לאפשר את חשמול המסילות בסביבה החופית, רק בכפוף לתכנית סדורה, מתוקצבת...

הוקמה מפקדה משימתית: המשטרה מגבירה את הלחץ על העבריינים באזור דאליה – עיספיא

(חי פה) - בעקבות העלייה בפשיעה באזור דאליה - עיספיא, הקימה המשטרה מפקדה משימתית, אשר תבצע מגוון פעילויות אכיפה נגד משפחות פשע, עבירות של...

הודעות חשובות לתושבי קריית אתא

הפסקת מים בשכונת גבעת אלונים ובקשה שלא להחנות לאורך רחוב רמז • הלילה שבין ראשון לשני, 19-20/24 מעיריית קריית אתא נמסר לחי פה: לידיעת...

בז"ן וגדיב הורשעו בבית המשפט בחיפה ונקנסו במיליוני שקלים • "הפרות היתר פליטה והיתר רעלים"

בעקבות חקירה פלילית של המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה והגשת כתבי אישום, הרשיע היום (19/05/24) בית משפט השלום בחיפה, את חברות בז"ן וגדיב ונושא...

רעיונות לחגוג יום נישואין

חגיגות יום הנישואין שלכם היא דרך נפלאה לכבד ולהוקיר את הזמן והשנים הרבות שאתם חיים זה לצד זו, ואם אתם נשואים רק זמן קצר...