באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

רחוב נורדאו המדרחוב הראשון בעיר חיפה • יוסי לובלסקי

גלגולו של פסאז' שתמהיל הבילוי והפנאי הועתק למתחמי בטון...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

"הדבר האחרון שאני צריך עכשיו זה בחורה, האמן לי" • פרק 10 בספר 'בת מספר 4' • לילי מילת

ממתק לשבת • הפרק העשירי מתוך הספר 'בת מספר 4' ○ לילי מילת

החרות שלי כסופרת מאפשרת לי להביא אל הסיפור את שאהבה נפשי. אחת מאהבותיי הגדולות, כפי ששיתפתי בכתבות קודמות, היא נמל חיפה. כל מה שמקרב אותי אל המים מבורך, בין אם זו אנייה נושאת מכולות, סירה, ואפשר גם חסקה, בלי סיפון ובלי מעקה. זירת התרחשות שזכיתי לחוות אותה היא המרינה בנמל הקישון, שם פגשתי יורד ים מצחיק ושופע סיפורים, שמיד ביקשתי לנכס את שמו לטובת הספר ולשמחתי נעניתי בחיוב. כך התגלמה דמותו של צ'רקס בספרי, בת מספר ארבע. דמות שהתחבבה על קוראים רבים.

בפרק העשירי, ד"ר ג'ון בל מגלה לדאבונו שרגשותיו כלפי הילה מתעצמים, והוא זקוק לה לא פחות ממה שהיא זקוקה לו. אולם הילה מחלימה אט-אט ומשחררת את לילותיו של ג'ון, כשהיא מסתפקת בהאזנה לשירי הביטלס בפטיפון שרכש עבורה כמתנת יום הולדת. מתוסכל, פוגש ג'ון את צ'רקס, היכן אם לא, בפאב העוגן המיתולוגי שלנו בעיר התחתית. השניים מתחבבים במהרה אחד על השני והים הפתוח וסירתו של צ'רקס מצטרפים להרפתקאות הקטנות של ג'ון, בחיפה של שנת 1972. למי שלא ביקר עדיין בפאב העוגן, אני ממליצה בחום על המקום שנושא פיסות היסטוריות בכל פינה. מורה הדרך עופר צור ואני המחזנו את הסצנות המתרחשות שם.
תוכלו לצפות בהן כאן:

בת מספר 4 – פאב העוגן • צפו


פרק 10

בפאב העוגן בעיר התחתית ג'ון ישב על הבר ושתה בירה נשר ארורה. כמה התגעגע לגינס. היה נותן הרבה כדי לשתות חבית שלמה. היא באמת כבר לא צריכה אותו. הוא היה צריך לשמוח. שבועיים אחרי יום ההולדת הילה החליפה את הגיטרה שלו בתקליטים שקנה לה. מה שהתחיל בכעס שלה שהוא לא רוצה להיות איתה בלילות – ובסתר ליבו שמח שכעסה כי זה הראה שהיא רוצה אותו שם – הפך למציאות. הילה התאהבה בפטפון כפי שקיווה מלכתחילה שיקרה. התברר לו שהוא עצמו לא היה מוכן שהתקליטים יחליפו אותו, והיא תירדם לצליליהם לשינה רגועה ונטולת סיוטים. טוב, הוא שמח, אבל הבין עובדה אחת מטרידה ביותר. הוא התקשה לישון בלעדיה והיה צריך את הלילות האלה לא פחות ממנה. פתטי, זה מה שהוא.

בירה נשר בפאב העוגן עם הברמן (אלבום פרטי)
בירה נשר בפאב העוגן עם הברמן (אלבום פרטי)

"אתה צריך בחורה, חבר." ג'ון הרים את ראשו מהבירה שלא עשתה את העבודה, והביט בשאלה באיש המאפיר שישב לידו. "לפי הפנים שלך," המשיך האיש כאילו היו באמצע שיחה, "אתה צריך בחורה. ואני אומר לך שאתה נמצא באזור הנכון בעיר בשביל זה. הבחורות שאתה צריך נמצאות ממש מחוץ לבר."

ג'ון היה המום לרגע, וכשהבין את כוונתו בנוגע לפרוצות ברחוב העצמאות, פרץ בצחוק. הפעם האחרונה שצחק ככה הייתה עם אימו בפאב בלונדון.

"צ'רקס, אני האיש." הושיט לו יד שזופה.
"נייס טו מיט יו, מן, אני ג'ון."
"אז מה אתה אומר? אתה רוצה שאקח אותך לראות בחורות?" 
ג'ון חייך ונענע בראש. "הדבר האחרון שאני צריך עכשיו זה בחורה, האמן לי. הדבר האחרון."

הם שקעו בשיחה נינוחה, מלווה בפרצי צחוק. עיניו של ג'ון אורו כשצ'רקס סיפר לו על הסירה שלו. "אני יודע!" הכריז צ'רקס, "מחר בבוקר, נכון יותר היום בבוקר, אבל תבוא בחמש! נצא יחד לים."

"אני חייב להיות במרפאה במנזר בצהריים."
"אל תדאג, אני אחזיר אותך בזמן," קרץ לו. "או שלא."
"אני רציני, חבר. זה לא נתון למשא ומתן. אשמח לבוא, אבל בשתים עשרה אנחנו חייבים לחזור לנמל."
"בסדר, בסדר, אני צוחק. אם לא אגיע בצהריים הביתה אשתי כבר תעשה לי כאב ראש".


הפלגה בנמל חיפה (צילום: לילי מילת)
הפלגה בנמל חיפה (צילום: לילי מילת)

הכניסה לנמל חיפה בספינת המשא עם קפטן האריס בדצמבר האחרון הייתה חוויה שתישאר איתו. הוא זכר את יופייה של עיר הכרמל שנגלה לעיניו, ואת ההתרגשות לקראת המפגש עם תרבות אחרת בארץ זרה. אולם דבר לא ישווה לתחושה של שיט בסירה קטנה מחוץ לנמל. המפרש שהרימו כשעלתה הרוח, הדגים הקופצים בלהקות מעל המים. והריח, ריח המים והעמל של יום עבודה מילא את נחיריו. באזור שקט מרוח צ'רקס עצר את הסירה, הוריד עוגן ומזג קפה מהתרמוס. הם ישבו בנחת, פטפטו קלות, שתקו הרבה. ג'ון פשט את חולצתו ומכנסיו וקפץ למים. הוא שחה מעט וחזר אל הסירה.

צ'רקס צחק. "אתם האנגלים לא מפחדים מהמים הקרים."
"זה לא קר, צ'רקס ידידי, אתה לא מבין מה זה קר עד שאתה נופל לתמזה ביום אביב, כשהשמש יוצאת לחצי שנייה ואתה חושב שהתחמם מספיק. אף פעם לא מספיק חם בלונדון."
"מבין, מבין, אבל הייתי מחליף עכשיו את הסירה הזאת בסירה של ג'רום משלושה גברים וסירה ויוצא לי לשיט שהם עשו."
"אני מסכים שזה מסלול נחמד, אפילו מאוד, אבל תצטרך להאמין לי כשאני אומר לך שהים התיכון וחיפה זה משהו מיוחד."

"אל תבין אותי לא נכון. אני מת על הים. אבל גבר צריך קצת נדודים. בשביל זה אני מפליג לפעמים לקפריסין או ליוון, אבל רק כשיש אנשים שמשלמים!"
"איפה אתה עוגן בקפריסין?"
"פָמָגוּסְטָה. זה הנמל הכי מזרחי. שם זה משהו, חבר. החול זהב ואפילו המים יותר כחולים מכאן." ג'ון שוב צחק. כבר כמה שעות, מאז פגש את האיש הזה, הוא צוחק יותר מאשר צחק במשך שנת חיים אחת. "אל תצחק, זה נכון. אתה לא יודע, לא ראית, אבל המים שם באמת יותר כחולים." הוא סיים בקריצה וניגש להרים את העוגן.

חזית פאב העוגן, העיר התחתית חיפה (צילום: לילי מילת)

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

לילי מילת
לילי מילת
חיפאית שמצאה את ביתה בקיבוץ ליד הכנרת. אוהבת קפה, ים, אנשים ותרבויות. יועצת פנג שואי וסופרת. עובדת על למצוא את הדופק הסדיר והמשתנה בבתי המגורים ובסיפורים. סיפורים קצרים פרי עטה, באנגלית ובעברית, פורסמו באסופות שונות וברחבי הרשת ואף זכו בפרסים. ספריה: בית התאומים המסתובב (הוצאת סער), כלת הים (הוצאת מטאור), בת מספר ארבע (הוצאת מטאור). לקריאת סיפורים קצרים והיכרות נוספת, בקרו באתר הבית של לילי: קישור

כתבות קשורות לנושא זה

6 תגובות

 1. הסרטון מוסיף לקריאה ונותן מידע נוסף על הסיפור. אהבתי שצ'רקס מבוסס על אדם אמיתי

 2. כל הכבוד לך לילי מילת. שבוע טוב וחג שמח ישראל.

 3. הוי לילי איזה פרק קליל. משחרר. כיף גדול לצחוק עם ג'ון. אחרי כל הפרקים העמוקים והמיוחדים פתאום משהו קליללקפוץ איתו למים העמוקים.
  וואלה עשית לי חשק לקפה שחור ובקאוואה או איך שג'ון הצליח לשבש זאת…
  תענוג לראות את הפאב בתמונות ובסרטון. ממש מסע מרתק לתוך עולם התוכן (ואני עוד מכיר קצת….).
  תודה ושבת שלום

  • עשיתי גם לי חשק:) והבקלאווה שהבאת לנו לצילומים הייתה כזאת טעימה. תודה שוב על יום בלתי נשכח בפאב העוגן. שבת ברוכה🌼

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

מכבי חיפה אמרה תודה ונפרדה ממאמנה מסאי דגו

במשחקה האחרון של מכבי חיפה במסגרת הדרבי החיפאי באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה נפרדה קבוצת מכבי חיפה ואמרה תודה למאמן הקבוצה מסאי דגו שהיה...

מעל 5 ק״ג חשיש ונשק נתפסו בשטח פתוח

(חי פה) למעלה מ- 5 ק״ג חומר החשוד כחשיש מחולק לפלטות ונשק "סופטאייר" ארוך נתפסו בשטח פתוח בבסמת טבעון. ממשטרה ישראל נמסר לחי פה תאגיד...

חי פה • התרמת דם בחמישי 30/05/24

חמישי 30/05/24 בין השעות 18:30 - 23:00במתחם השוקק של שוק תלפיות בחיפה לונץ 4, סמוך למסעדה התאילנדית בשוקיש לכם הזדמנות לעשות עוד משהו טוב,...

השחמטאי שנפצע ב-7 באוקטובר ורגלו נקטעה ינסה לזכות באליפות ישראל לאנשים עם מוגבלויות

חיפה מארחת את אליפות ישראל עשרות שחמטאים, ובהם אמנים ורבי אמנים, הבטיחו כבר את הגעתם לאליפות הארץ, שתיערך ביום חמישי בבית הלוחם חיפה ותחולק לקטגוריות...

ארגון וניהול דיירים בפרויקטים של פינוי בינוי ותמ"א 38 • מנשה שמש קיים טכנולוגיות

דיירים אשר מעוניינים לחדש את הנכס אשר בבעלותם במסגרת פרויקט של פינוי בינוי או תמ"א 38 הריסה ובינוי, צריכים לפנות לחברה המתמחה בליווי דיירים...