דיור מוגן – מובייל

הצילו את הנוף • התנגדות לתוכנית הקמת השכונה בשטח הבסיס הצבאי – "בכייה לדורות"

מבט למנזר - שטח הבסיס ממזרח (צילום: אברי רביב)
דיור מוגן – רחב

הנוף הנשקף מהכרמל הוא הנכס הגדול ביותר של העיר חיפה. הלחץ הגובר על המדינה להגדיל את היצע יחידות הדיור בישראל בשל המשבר בדיור, מביא לעיתים את הרשויות לאפשר בניה המצמצמת את זכות הציבור במרחב, ולחלק אותו ליזמים. דוגמה אחת שמבטאת, לעניות דעתם של רבים, את המתח הזה, היא התכנית המוצעת עבור שטח הבסיס הצבאי בסטלה מאריס, ברחוב טשרניחובסקי בחיפה.

בשטח הבסיס בסטלה מאריס ובסביבתו, קיים מצוק עם נוף ייחודי, ישנם אתרים לשימור בעלי ערכים רבים של דת, של תרבות ומורשת, וכן שטחים פתוחים חשובים. תושבים בציבור החיפאי ורבים מפעילי הסביבה סבורים כי הקמת שכונת מגורים חדשה עלולה לפגוע בכל אלה, ומכך, יפגעו בזכותו של הציבור ליהנות מהם.


ארגון "מרכזים לצדק חברתי" וקבוצת פעילים חברתיים וסביבתיים, מתארגנים להגשת התנגדות ציבורית לתוכנית זו, אותה מקדמת רשות מקרקעי ישראל.

תכנית חפ/2178/א סטלה מאריס, מציעה להקים שכונת מגורים חדשה ובה 460 יח"ד על פני כ-50 דונם, במקום הבסיס הצבאי סטלה מאריס, שיפונה. בנוסף, כוללת התכנית שימושי ציבור, לרבות בית ספר ושימושי מסחר ותיירות. את התכנית מגישה רשות מקרקעי ישראל והיא צפויה להיות מופקדת להתנגדויות בדיון הוועדה המחוזית, לאחר שתשלים רשות מקרקעי ישראל את התנאים להפקדתה, כפי שנקבעו בדיון הוועדה המחוזית לתכנון ובניה חיפה ביום 27/12/2021.

שטח המשתלה הבהאית והנוף הנשקף ממנו – שטח הבסיס ממערב (צילום: אברי רביב)

לקראת הפקדת התכנית להתנגדויות מתעצמים הקולות המתנגדים, מצד פעילים וארגונים הסבורים כי אישור כזה יפגע קשות באינטרס הציבורי ובעיר חיפה ויהפוך בכיה לדורות, זאת בשל הנזקים שייגרמו לשטח ראש הכרמל, שהוא שטח ייחודי מבחינה גיאוגרפית, נופית, דתית, תרבותית והיסטורית.

אברי רביב, תושב רח' טשרניחובסקי ואחד הפעילים המתנגדים לתכנית, מסביר את הסיבות להתנגדות: "שטח הבסיס הוא בעל קירבה ונגישות גבוהה לכל חלקי העיר ואתרי התיירות שלה – ממנו עצמו נשקף הנוף החיפאי המדהים – לעיר התחתית, למפרץ ולערי המפרץ, לעכו, לראש הנקרה, לגליל ולגולן. הוא קרוב למצפור הרכבל, למנזר הכרמליתים, לשביל המוביל למערת אליהו, למנזר הכרמליתיות ויש לו ייחודיות ביחס לשטחים אחרים בחיפה, כחלק ממתחם סטלה מאריס שהוא הקצה הצפון מערבי של הכרמל.

שטח הבסיס עליו תחול התכנית גובל בשני שטחים נוספים בעלי מאפיינים תרבותיים, דתיים וקהילתיים ברורים (שטחי המנזר הכרמליתי מצדו האחד ושטח משתלת הבהאים, עם ציון מקודש בשטחו, מצדו השני). אין שום הגיון לתכנן אותו בנפרד מהשטחים הגובלים האמורים: מבחינת ייעודים, מבחינה תחבורתית, מבחינת תשתיות וצרכי ציבור ובמיוחד מבחינת העובדה שזהו שטח נרחב אחרון ויחיד בחיפה שיכול לשמש כפארק תיירות אשר יהווה מוקד משיכה למפגש, מידע, בילוי ויציאה לסיורים לתיירים מחו"ל, לתיירות פנים וגם לתושבי העיר. לדעתנו ראוי היה שלפני כל תכנון ספציפי לשטח קרקע כה ייחודי, תידרש רמ"י, כרשות ציבורית שהיא בעלת הזכויות בקרקע, לתכנון המרחב כולו בדגש על האינטרס הציבורי בנוף ובגישה לאתרים ההיסטוריים והתרבותיים בשטח זה, על רקע מאפייניה הייחודיים של העיר חיפה, וייחודיות השטח וסביבתו".

ביחס לתכנית המוצעת, מוסיף אברי רביב: "נספח הבינוי של התוכנית המוצעת מציגה מבנים של 10 ו-15 קומות לאורך רח' טשרניחובסקי (בהחלט קיימת אפשרות שגובה המבנים בפועל יהיה אפילו גבוה יותר, מאחר ומדובר בהדמיה שהיא חלק נספח מנחה). כפי שניתן להתרשם, בניית השכונה עלולה ליצור חומת בניינים שתנתק את הטיילת הנופית מתושבי הכרמל הצרפתי שאינם גרים בשכונה המוצעת. בנוסף, כפי שהסבירו גורמים אדריכליים עימם אנו מתייעצים, ללא קישוריות ברורה בין רצועת המסחר המוצעת על רח' טשרניחובסקי והטיילת, רצועת המסחר בעלת פוטנציאל לשאוב את הכוח האנושי ובכך "להרדים" את הטיילת. אפשר לראות דוגמה חיה לכך בקטע של טיילת לואי שמאחורי מלון דן שהוא שומם ולא פעיל".

ענבל חן ברגב, מנהלת קהילת "בשבילי רק (ב) חיפה" ומיזמי טיולים בוואדיות חיפה וכותבת בנושא באתר חי פה, התייחסה לשביל העובר בשטח הבסיס, שסומן על ידי עמותת "ירוק בלב":
"בשטח הבסיס עובר שביל נופי מסומן, שסימנה בעבר עמותת ירוק בלב, המתחיל ברח' שניים בנובמבר, בסמוך לגן הפסלים בשדרות הציונות, ומסתיים במנזר הכרמליתי מדובר בשביל נופי מדהים שהמעבר בו לא היה אפשרי בשנים האחרונות בגלל התנגדות של צה"ל ועם פינוי הבסיס יש להנגיש אותו לציבור באמצעות טיילת רציפה שתהיה זמינה ונגישה לא רק לתושבי השכונה המתוכננת בשטח הבסיס, אלא לציבור החיפאי כולו".

הבסיס הצבאי ברחוב טשרניחובסקי (צילום: מיכל גרובר )

עו"ד עומר בכמן, מיוסף ברינט – חברת עורכי דין, המלווה את ההתארגנות, התייחס לסוגיית תכנון טיילת ציבורית רציפה מבחינה משפטית ותכנונית:
"מתחם סטלה מאריס כולו, מהמנזר הכרמליתי ועד שטח משתלת הבהאים הוא חטיבת קרקע אחת, המחייבת תכנון כולל שיתחשב בערך הנופי והתרבותי-דתי שלה והערכיות של השטחים הציבוריים שיתוכננו בה, עבור תושבי חיפה והציבור בכלל. מדרום מערב וממזרח לבסיס קיימים שטחים המוגדרים בתכנית המתאר העירונית חפ/2000 כשטחים פתוחים – שטח המשתלה ושטח הגנים הכרמליתים. שטח הבסיס עצמו מיועד למבנים ומוסדות ציבור.

בעבר תוכננה טיילת רציפה, שהיא המשך של טיילת לואי המוכרת, גם בשטח הזה, משדרות הציונות ועד המנזר. התכנית הנוכחית היא הזדמנות לחזור לתכנון הזה, לטובת הציבור החיפאי.

התכנית המוצעת כוללת, חוץ ממגדלי המגורים, גם בית ספר, מעט שטחים פתוחים וטיילת בגבולה הצפוני של התכנית. לצערנו הטיילת מוגבלת אך ורק לשטח הבסיס והיא קטועה משני צדדיה, ללא חיבור למוקדי העניין באזור.

ככל הנראה הדבר נובע מכך שהתכנית חלה רק על שטח הבסיס שבבעלות המדינה, אולם מבחינה חוקית לכל יזם ובוודאי לרשות ציבורית כמו רמ"י, עומדת האפשרות ליזום תכנית גם במקרקעין שאינם בבעלות המדינה, בוודאי כשמדובר בטיילת ציבורית על מצוק הכרמל. להבנתנו הקמת טיילת רציפה לאורך המתחם כולו, היא גם האינטרס של בעלי הזכויות במקרקעין הגובלים ואנו מעוניינים בשיתוף פעולה עימם על מנת להציע תכנון חלופי, שיקדם את האינטרס הציבורי והאינטרס של תושבי חיפה ובעלי הזכויות במתחם.

מבט למנזר – שטח הבסיס ממזרח (צילום: אברי רביב)

לגבי תכנון שכונת המגורים, אפשר לחשוב על חלופות שיזמינו את הציבור ליהנות מהטיילת ויפגעו בנוף ובקו הרכס של הכרמל פחות. מבחינת נראות, לדעתי בניה של מגדלים כאלה, סמוך כל כך לקו הרכס תהיה בולטת, ככתם מכל קו החוף, עד ראש הנקרה וגם מהגליל, וכדאי למנוע את הפגיעה הזו".

נאלה גלקופף בלאייס, מנהלת המרכז לצדק חברתי בחיפה, מסכמת:
"מבחינת מטרותינו כארגון, חשוב לנו לקדם את ההתנגדות לתכנית, על מנת שבסופו של דבר התכנון שיאושר יהיה כזה שייהנו ממנו תושבי חיפה והציבור כולו ולא רק היזם ותושבי השכונה המתוכננת. חשוב לנו לוודא כי התכנית תכלול טיילת נופית רציפה שתתחבר למוקדי העניין בסביבת הבסיס, שהיא תכלול דיור גם לזוגות צעירים וסטודנטים והשטחים הציבוריים הערכיים שיתוכננו בה יהיו נגישים ומזמינים עבור כל תושבי הסביבה ולא רק עבור תושבי השכונה המוצעת בתכנית".

אביהו האן, חבר מועצת העיר ויו"ר סיעת הירוקים, התייחס לנושא ומסר לחי פה:
"תכנית "סטלה מאריס" מתכננת לבנות יחידות דיור רבות באחד משטחי הטבע היפים ביותר בחיפה, עם תצפית נוף בלתי-רגילה ויחידה מסוגה בארץ, בקצה הר הכרמל. זו הזדמנות מפוספסת, בה יכולנו לייצר עבור תושבי חיפה פארק נופי מדהים וייחודי ברמה עולמית, שיכול להוות מוקד תיירות מדהים ונדיר.

התכנית צמודה לאתרים היסטוריים וגיאוגרפיים ואתר שהוכרז לשימור ע"י אונסק"ו – הגנים הבהאיים, הכנסייה הכרמליטית, מערת אליהו, הרכבל, מפרץ חיפה ועוד. בנוסף, חשוב להבין שמימוש התוכנית יפגע במרקם הסביבתי, יעמיס תחבורה על ציר רחוב טשרניחובסקי, יוביל לכך שמעט אנשים ייהנו מהסביבה ומהנוף, וחיפה תאבד לעד פנינה היכולה לשמש אטרקציה נהדרת.
כמו כן התכנית תפגע קשות בתושבי רחוב טשרניחובסקי, פגיעה קשה בנוף הנשקף מסביבת מגוריהם, שיביא לירידת ערך הדירות במאות אלפי שקלים. נפגשתי עם תושבים רבים מהאזור, וישנה התנגדות גורפת לתכנית זו. אני וחברי לסיעת הירוקים פועלים כדי שהתכנית תשונה לטובת תושבי השכונה ותושבי חיפה".22 תגובות
 1. אבי אמר/ה

  הי,
  מצטרף להתנגדות. הבניה הפרועה בעיר הורסת כל חלקה טובה של נוף קסום.

 2. אייל אמר/ה

  בצומת טשרניחובסקי – פרץ חיות – מרכז מסחרי כרמל צרפתי צריך לבצע מנהרת כלי רכב שתתחבר ישירות עם אמצע כביש סטלה מאריס מתחת לשטח הפתוח.
  1. הדבר יחסוך 5 דקות נסיעה סביב המנזר
  2. יביא לירידה בתנועה הסואנת במעלה רחוב טשרניחובסקי
  3. יהיה ציר נוסף במקרה של מילוט, שרפה..

 3. לבנות שם גם 50 קומות אמר/ה

  די לעיר בית האבות והמתנגדים הסדרתיים לכל דבר
  אם כבר במקום כזה כמו השוק הסיטונאי בתל אביב 4 מגדלי 50 קומות עם 1000 דירות
  שכמה שיותר אנשים יהנו מהנוף והמקום. למה לא? למה כל דבר לקצץ להביל ולכער עם שיכונים נמוכים
  מי קבע שאם זה יבלוט למרחקים זה רע? גם האייפל אמרו שמכוער ובולט מעל העיר. גם הביג בן מגושם ומיותר. גם מגדלי עזריאלי יסתירו את תל אביב לאיילון ועוד כל מיני שטויות וזוטות
  עיריית חיפה תתכני שם כמה מגדלים של 50 קומות יש הרבה שטח לא יקרה כלום.

 4. גמיל אמר/ה

  מאבק צודק יש להשאיר שטחים פתוחים לדורות הבאים נקודות חן יש לשמר אין לנו הרבה כאלה רק בודדים בארצנו הקטנטונת די מספיק גם בחולות ניצנים מנסים לנגוס לנו במעט שנשאר ישנם המון פתרונות חלופיים הכרישים אף פעם לא שבעים

 5. נאלה מנהלת המרכז לצדק חברתי בחיפה אמר/ה

  מעניין אתכם לשמוע עוד?
  אנו מזמנים אתכם ואתכן לשמוע ולראות פרטים נוספים על התכנית בחוגי הבית ב-
  1. יום ג' ה-27/12 ב-16:30 או
  2. יום ו' ה-30/12 ב-11:00
  בכתובת: רח' טשרניחובסקי 43א, קומה 13, דירה 51.

  לפרטים: נאלה- 0503822235

 6. קורא נאמן אמר/ה

  אייל,
  אתה בזבוז ענק!! אולי נציע אותך לתפקיד אדריכל ראשי במנהל ההנדסה ואף לתפקיד מהנדס העיר.
  אין עליך, אתה גדול מהחיים!
  כר יצירתי דמיוני פורה במיוחד…

 7. אייל אמר/ה

  לו היינו דובאי..
  אם אלו היו המתכננים הקנדים המעולים שהובאו לדובאי מה היו עושים? היו אומרים ככה:
  את שליש השטח הצמוד לקו המצוק נעשה לטיילת ענקית בדומה לגנים הבהאים עם מזרקות שבלילה יוארו וייראו מכל חיפה. טיילת מוארת שחלקה בגשר מיוחד תחבר את הטיילת הזו אל גן הפסלים.
  בשליש הבא של השטח יהיה מסחר תיירותי – בתי קפה, מסעדות, בתי מלון נמוכים 3-4 קומות ובית כנסת ענק בגובה 20 מטר מפואר שישמש מרכז תיירותי להסברת הדת היהודית לצד המנזר. בבתי המלון יהיו מאות חדרים עם מרפסות ענק אל הנוף.
  בנקודה הכי גבוהה בהמשך רחוב מרכוס ייבנה מגדל בעיצוב מיוחד במינו בתחרות בינלאומית. המגדל יכלול 300 חדרי מלון, משרדים וגשר אל המרכז המסחרי בכרמל הצרפתי שיעבור מתיחת פנים שלמה וגם ייבנה כ-3 מגדלי משרדים מפוארים וקניון פתוח יוקרתי.
  המגדל יכלול 200 דירות יוקרה, ומרכז ספא למלון ולדיירים.
  4 המגדלים יקראו יהלום הכרמל.
  ובשליש השטח הצמוד לכביש טשרניחובסקי תיבנה 'שכונת היהלום'. 12 מבנים בעיצוב מיוחד המושפע מהמצוק עם פרגולות ענק מעץ דמויות צורת עצי אורן שיוארו בלילה, בני 7-8 קומות עם 300 דירות שאלו מהם הצמודים למכללת גורדון יהיו מעונות סטודנטים. קומת הקרקע של מבני הדירות לסטודנטים תהיה סופרמרקט שכונתי של כ-2000 מ"ר.
  לו זו הייתה דובאי המקום היה נבנה כסמל ליופיה של חיפה. מבנה המלון האייקוני מואר למרחקים בלילה יחד עם המזרקות בטיילת, אלפי אנשים נהנים מהפארק לאורכה והמסעדות והתי הקפה. והנוסעים בטשרניחובסקי חולפים על פני מראה מרהיב של 12 כיפות פרגולה דמויות עצים המוארות בשורה לעבר סטלה מאריס.
  כל החנייה הייתה תת קרקעית ומנהרה תת קרקעית הייתה מחברת את טשרניחובסקי וסטלה מאריס מתחת לפארק כדי לקצר 5 דקות סיבוב ליד הגדלור.
  אבל היי אנחנו לא דובאי ולא נקבל תכנון חדשני ועיצוב שיכול להיות המקום הכי יפה בישראל. אנחנו נקבל אבנים משתלבות וכמה ספסלי עץ במקרה הטוב.

 8. רון רהב אמר/ה

  פרנסי העיר באים הולכים ורובם כמו מגיפות! העיר הזאת לא זכתה לראש עיר טוב לעיר כבר שנים רבות ואולי אף פעם.
  יש עוד מאות אלפי דונמים במרחב העיר שטרם נוצלו לבניה ומבלי לפגוע במקום הכי ייחודי ומיוחד של העיר.
  הבסיס הצבאי הוא בסיס של צבא העם, רוצה לומר שטח ציבורי! ושטח ציבורי יכול לשמש רק למטרות ציבוריות ולא את כרישי הנדל"ן ואת הממונים על ידינו לנהל את העיר אך לצערי רובנו הם רק דואגים לאינטרסים של עצמם ובמקרה הזה מכירת שטחים ליזמים ממלאת את הקופה לצורך כיסוי גירעונות שיצרו פרנסי העיר!
  לסיכום, אני נגד התוכנית !

 9. זלמן אמר/ה

  אייל צודק. ליד המגדלור התת קרקעי שהוא מציע לבנות ניתן להקים גם נמל תת קרקעי עבור חיל הים. מי קבע שצוללות יש רק בים?

 10. חנית אמר/ה

  באופן שיטתי, צעד אחרי צעד, הורסים את העיר היפה.
  לצערנו, אין לעיר תוארים חיוביים נוספים.

 11. ירון חנן אמר/ה

  היתה תוכנית דומה של הכרמליטים בתקופת מצנע. התוכנית הוצגה בהליך שיתוף ציבור מקצועי לעילא ולעילא וזכתה לתמיכה ציבורית נרחבת לאחר שבוצעו בה תיקונים ואיזונים שונים בעקבות שיתוף הציבור. למיטב זכרוני התוכנית של הכרמליטים כללה בנייה נרחבת יותר, הן בשטח הבסיס הצבאי והן בנייה מדורגת מצפון לבית הלוחם, וכן טיילת נופית מטופחת במימון הכרמליטים מצפון למנזר. כבר אז נקבע שלא תהיה בנייה במדרון הקרוב לבניין המגדלור . מסיבה לא מובנת הכרמליטים נסוגו מהתוכנית ההיא ולכן לא ברור לי מדוע עתה לא מחדשים את הליך שיתוף הציבור בעקבות השינויים שרוצים לבצע?

 12. אייל אמר/ה

  תוכנית אלטרנטיבית:
  חלקו התחתון התחתון הצמוד לסטלה מאריס יישאר בסיס צבאי סגור למעט המצוק, ובו תיבנה מפקדה חדשה לחיל הים במקום המגדלור. המפקדה תיבנה בחלקה בצורה תת קרקעית על מנת לא לבלוט.
  מגדלור סטלה מאריס ישוחזר ויהפוך למרכז בילוי גדול עם אולם ארועים, מסעדות ובתי קפה עם דקים סביבו, מועדונים.
  ליד המנזר יוסיפו שני מלונות עם 500 חדרים ומרכז כנסים עם אולם ארועים גדול.
  בטשרניחובסקי בחלק העליון הצמוד לבנייה הקיימת ובית הספר, יוקמו רק 4 בניינים להשכרה ארוכה לסטודנטים בגורדון ומשפחות צעירות עם 160 יח"ד ועד גובה 12 קומות מול המגדלים הקיימים בצד השני של הכביש שהם בגובה עד 23 קומות.

 13. שלמה אמר/ה

  עצוב במקום לעשות פארק תיירותי מדהים. תוקעים לנו שם מגדלים. והורסים פנינת חמד ייחודית

 14. שמואליק גלבהרט אמר/ה

  זהו מאבק שהתחלתי בו עוד ב-2009, והגעתי איתו עד ביה"מ העליון.
  להלן ההתנגדות שהגשתי:

  לכב' הועדה המחוזית לתיכנון ולבניה חיפה
  הנדון: כתב התנגדות לתכנית 304-0902882 פסגת סטלה-מאריס, 27.12.21
  התנגדותי מוקדשת ליורם טהר-לב ז"ל, משורר "ההר הירוק תמיד", ולמורשתו.

  התנגדות זו כולה בעד! מציעה חלופה עדיפה לייעוד סטלה-מאריס, "כוכב הים",
  הפיסגה, תרתי-משמע, של האיכויות הייחודיות לחיפה.
  על הפרק שני יעודים אפשריים: הצעתכם למגורים, או הצעה שלי לפארק עירוני.
  מדוע העדפתם מגורים? להם אין מחסור בחלופות מעולות, כפי שאציג בהמשך.
  לפארק אין לכם אתר חלופי! חיפה זו העיר היחידה בארץ ללא פארק בתחומה!
  אם לא כאן – היכן?
  פארקי הכרמל והקישון אינם מאפשרים זמן איכות משפחתי יום-יומי בלב העיר.
  רכס סטלה מישורי, נגיש, אינו בנוי, בבעלות ציבורית, צופה לנוף חיפה והמפרץ,
  נצפה מהרי הגליל והחרמון. זה "הר השולחן" האיקוני שלנו! "ההר הירוק תמיד".
  ובעודי כותב מילים אלו ו הודעה על פטירתו של יורם טהר-לב! מצמרר… אמיתי!

  החלטת ממשלה מ-8.1.2000 קבעה מעל 10 מ"ר שצ"פים לנפש בתחום הערים,
  נטו לפארקים ולגינות, לא כולל ואדיות ומידרונות. בחיפה חסרים לנו אלפי דונמים,
  ורכס סטלה בשליטת רמ"י, רשות מקרקעי ישראל, הוא סיכוי יחיד להקטנת גרעון.
  רמ"י מחוייבת עפ"י מדיניותה "לפיתוח לצרכי ציבור, איכות חייו וסביבתו, לתיירות,
  שצ"פים לנופש ופנאי…קרקע ליעודים אלה ניתנת בדמי חכירה סמליים בלי מכרז".
  החלטות מועצת ממ"י, 27.10.05, ו-12.02.09: …"בעד מדיניות פיתוח בר-קיימא,
  לשיפור איכות החיים בעיר ולצדק סביבתי".
  ואכן, רוב הפארקים העירוניים פותחו על קרקעות רמ"י, שנענתה ברצון ובפתיחות
  ליוזמות של ראשי הערים, מתוך הבנת חשיבות המרחב הציבורי הירוק לתושביהן.
  חבל שעירית חיפה רואה זאת אחרת, אך בידי הועדה המחוזית לתקן את הטעות.
  קבלו סימוכין נוספים לחשיבות המרחב הציבורי הירוק בכלל, ורכס סטלה בפרט:
  מתוך תמ"א 35: …"דמותו של נוף העתיד תכלול ביטויים מובהקים של נופי הארץ,
  בדגש על אזורים בעלי דרמה מיוחדת". ממש "תפור" על רכס סטלה!
  מתוך תכנית מיתאר חיפה: "שימור וטיפוח ערכי הנוף הייחודיים לחיפה… לאפשר
  לרבים ככל הניתן ליהנות מהם. שטחים טבעיים שלא נבנו הינם משאב נוף ייחודי
  היוצר דימוי ירוק לחיפה". ובטבלת השטחים האלה מככב ראשון… רכס סטלה!

  ובמעבר חד – למגורים. להם יש חלופה מעולה, בנאות פרס שלב ב' ו-ג', שטח זה
  אושר ב-2002 לתעשיה, ואני הסבתי אותו למגורים, במאבק אישי נגד כל הועדות!
  היום זהו להיט המגורים של חיפה, ואין לתאר פיתוח שלה בלעדיו: במרחק הליכה
  לאזורי תעסוקה ובילוי, קניות, מסוף התחבורה, וחוף הים. באזור הזה אפשר וצריך
  להגיע ל-22 יח"ד לדונם, כולל 460 יח"ד שתוכננו בסטלה, ואף יותר!

 15. מיכאל אמר/ה

  את שדרות בן גוריון נתנו לערבים !
  את השטח הצבאי תנו ליהודים להקים פארק עם מסעדות יהודיות כשרות עם מוזיאון קטן 60 מ"ר לזכר חיל הים ששמר על המקום שנים רבות עם תותח שילוו ממזוזיאון חיל הים אף על פי כן !
  זה רק אם יש צדק בחיפה !!
  משהו שהיה המשך אבל עם מסעדות כשרות לטיילת לואי !

 16. אביגיל אמר/ה

  זה לא משבר דיור, זה משבר פיצוץ אוכלוסין.
  מתבטא בדיור לא בר השגה, ברפואה לא באת השגה, בפקקים, בתחבורה ציבורית צפופה, בחופי ים ובשמורות טבע מלאים.
  או שתדרשו מדיניות מצמצמת ילודה (אנחנו מספר אחד בoecd), או שאין ברירה

 17. רפי רפאל - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  למה בכיה לדורות נגה? שבת שלום

 18. כרמליתא אמר/ה

  חלמאות במיטבה כיאה לעיר חיפה.
  למה לתכנן עיר נכון אם אפשר סתם לבנות בלי מחשבה בניינים מנותקים?
  עוד לא ראיתי עיר שמצליחה לבזבז בכזה כשרון את כל יתרונותיה.

 19. רק רציתי לדעת אמר/ה

  צודקים המתנגדים.
  בשטח שכזה, 50 דונם בלב העיר אסור לבנות 460 דירות.
  צריך לתכנן לא פחות מ-1000 דירות לפי צפיפות של 20 דירות לדונם.

 20. עוד כשלון תכנוני מחפיר של משרד מהנדס העיר חיפה אמר/ה

  אין מה לומר כי הכל נכתב, והכל נכון – התכנון של השכונה הזו מזעזע בפני עצמו, הניחו איזה גריד אלכסוני לא ברור למה ותקעו בו דירוג מבני שיכונים מ-15 קומות ועד 6-10 עם שבילון קטן שהשאירו בתור "טיילת" (משהו כמו מעבר אחורי במצוק יותר מאשר טיילת פעילה רחבה כחלק מפארק לאורך המצוק.
  אבל לא צריך להתפלא שהעירייה ומהנדס העיר אישרו את התכנון הכושל והקיקיוני הזה כי הם מאשרים כל תוכנית זוועתית בתכנון לקוי בכל חיפה מהמבואות הדרומיים ועד ה-11 קומות שתקעו בואדי סאליב בלי קשר לכלום. הם הזויים והרסניים לחיפה. כל תוכנית לכן עוברת מסכת התנגדויות של תושבים שדורשים תכנון בהתאם ליעודי הקרקע ולטובת הציבור, כמו הפיכת קרקע למבנה ציבור ברחוב ניצנים לקרקע למגורים ואז דרישת היזם להרים מגדל עם עשרות דירות. ככה זה עובד בשיטת הסלאמי והמעטפות – אתה תקדם לי, ואמכור למקורביך בהנחה גדולה.. וכו וכו.
  חבל שהתושבים צריכים להילחם בשביל משהו שנציגי הציבור ומהנדס העיר לא עושים, הם אמורים לעבוד עבור הציבור בחיפה ולא עבור הקבלנים… אבל ממתי טובת העיר הזו מעניינת אותם… היא לא.

 21. תושבת העיר אמר/ה

  השימוש בסיסמאות כמו "דיור לזוגות צעירים" הם מילים מכובסות לדיור יוקרה שמשרת את בעלי הענין בפרויקט. המחירים על הקרקע הזו ועל הכרמל בפרט אינו עבור זוגות צעירים בטח לא כאלה מהמעמד הבינוני.קודם שיחדשו מתחמים גדולים בעיר כמו קרית חיים,שכונות החוף,הדר לפני שהורסים טבע ובונים בה שכונה לעשירים.תודה רבה

 22. מאבק מוצדק גם אני בעדכם אמר/ה

  אין שום סיבה הגיונית להרוס שטח מופלא ונדיר שכזה ועוד למטרת בניית נדלן בעיר עם ביקוש נמוך כמו חיפה בזמן שכל העיר ישנה ומשוועת להתחדשות עירונית ולעשרות אלפי דירות בפרויקטים שתקועים שלא יוצאים לפועל.אז דווקא לחסל ולהשמיד שטח טבעי ומיוחד כזה בשביל כמה עשרות או מאות יח"ד ?? הזוי!

לא ניתן להגיב