שכונת מגורים בסטלה מאריס בחיפה במקום בסיס צבאי • הוועדה לא אישרה את התוכנית

נוף למפרץ חיפה (צילום מסך מתוך ישיבת מועצת עריית חיפה)

הוועדה לתכנון ובנייה בדיון על פינוי הבסיס הצבאי והקמת שכונה בשטחו

אמש (ג' 14/12/2021) התכנסה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיריית חיפה במטרה להצביע לגבי פרויקט הקמת שכונת מגורים חדשה במקום הבסיס הצבאי בסטלה מאריס.

במסגרת הדיון הועלו סוגיות שונות הנוגעות למבנה הבניינים, מקומות חנייה, תוואי התנועה, מרכזי מסחר, בנקים, אטרקציות, בתי ספר וכיו"ב.

כזכור, לפני מספר שבועות אמורה הייתה להצביע הוועדה בנושא, אך כפי שדווח בחי פה, לדיון הגיעו 4 חברי מועצה בלבד, מתוך ה-10 ההכרחיים לקיום הצבעה. בעקבות כך הישיבה נדחתה והתכנסה כאמור, אמש.

שידור הוועדה לתכנון ובנייה 14/12/21 • דיון בתוכנית בניית שכונה חדשה בסטלה מאריס – החל מהדקה ה-27 | צפו

פינוי הבסיס הצבאי

אלי דרמן, אדריכל במשרד דרמן ורבקל לאדריכלות ועורך הפרויקט, פתח בהצגת התוכנית, על פיה יפונה בסיס חיל האוויר בסטלה מאריס אשר נחשב לשטח ממשלתי, כשהבונקרים שבו יאומצו לטובת התושבים. ״הרצון הוא לחשוף את הבסיס של הבונקרים, לייצר מרחב ציבורי מסביב וגג שישמש תצפית לנוף", אמר.

הבונקרים (צילום מסך מתוך ישיבת מועצת עיריית חיפה)

נוף למפרץ חיפה

השכונה מתוכננת להיבנות כך שהנוף יהיה לכיוון מפרץ חיפה, בין המדרון של המפרץ ורחוב טשרניחובסקי. בחלק הקדמי ייבנו בתים של 3-5 קומות ובחלק התחתון מבנים של עד 15 קומות. בסך הכול צפויות להיבנות כ-460 יחידות דיור.

מיקומו של הפרויקט (צילום מסך מתוך ישיבת מועצת עיריית חיפה)

פארק ציבורי ושטחי מסחר

הרחובות יוקמו לאורך קווי הטופוגרפיה, כך שיתאפשר לציבור לטייל ולבלות בהם. בנוסף, מתוכנן פארק ציבורי עם שביל אופניים, שטחי מסחר ופינות ישיבה. 

תכנית השכונה החדשה (צילום מסך מתוך ישיבת מועצת עיריית חיפה)

עם סיום הצגת התוכנית החל דיון ער בין המשתתפים.

עדיף לייעד את השטח לפארק לכלל הציבורי

מוטי בליצבלאו מהירוקים הביע התנגדות כשטען שהתוכנית יוצרת מצב בו רק בודדים ייהנו מהנוף המדהים והייחודי שמציע השטח, בעוד עדיף בהרבה להקים בו פארק שישמש את כלל הציבור וגם ישמור על הנוף העירוני הטבעי של חיפה, מה גם שחיפה אינה משופעת בפארקים. הדבר יספק איכות חיים עבור כלל הציבור ולא ייסגר רק למטי מעט.

בית ספר לא דורש נוף

ויקטור פילרסקי מרשות מקרקעי ישראל העלה סוגיה נוספת עבור השכונה החדשה – הדרישה של מחלקת תכנון עיר להוסיף בית ספר של 12 כיתות בלבד: ״בית ספר לא במשמעות הרגילה שלו״. לדבריו של פילרסקי, הבניין לא חייב להיות בתוך המתחם לטובת הענקת נוף יפה לבנייני המגורים.

״בית ספר לא דורש נוף", אמר, "התלמידים צריכים ללמוד. הוא יוקם במקום אחר, כרגע אין לי מקום. בית ספר לא חייב להיות ממש במתחם״. חשוב לציין כי בעמדה הראשונית של העירייה מחלקת תכנון עיר ויתרה על הדרישה.

דבר שצריך לתכנן מלכתחילה

בסיום דבריו הועלו חברי הוועד שאלות בנוגע לחוסר פתרון למציאת אתר לבניית בית ספר. צביקה ברבי סיכם את התנגדות המשתתפים: ״שכונה חדשה זה בשורה לעיר חיפה, אבל לא ניתן להקים שכונה ורק אז להתחיל לחפש איפה ילמדו הילדים. את זה צריך לייצר בתחילתה של התוכנית״. 

כן להקמת שכונה חדשה, לא לתכנון לקוי

חבר המועצה אלי בן דיין וחברי מועצה נוספים התנגדו גם הם להקמת השכונה החדשה בעקבות הגשת תוכנית "מלאה חורים וחסרה בהקמת תשתיות בסיסיות כגון בית ספר יסודי, טיפול בתשתיות בציר טשרנחובסקי פתרון לשירותים קהילתיים ועוד", כך לטענתם.

"אנחנו ממתינים בציפייה לקבל תוכנית מוכנה ועניינית על מנת שנוכל לשקול את היתכנותה.
לא ראינו תכנון ראוי של שכונה. אנחנו אומרים כן להקמת שכונה חדשה, לא לתכנון לקוי.

עד היום קיבלנו בעיקר מצגות בעלות של עשרות אלפי שקלים ותו לא. התכנון שהוצג יכול היה ליצור נזק לדורות. אני שמח שלבסוף ההצעה ירדה לבחינה מחודשת. אנו חברי סיעת הליכוד נמשיך לתמוך במתן פתרונות דיור ושיפור התשתיות בעיר", אמר בן דיין.

ההצבעה נדחתה

בסיום הדיון הוחלט לדחות את ההצבעה בשל מספר סוגיות משמעותיות שנותרו פתוחות, אחת מהן היא נושא מיקומו של בית ספר בשכונה, כשהוועדה ביקשה להחזירו לאגף תכנון עיר במטרה לבחון נושא זה ונושאים נוספים בלתי פתורים, לעומקם.

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  כפי שכתבתי תכנון כושל ביותר של האדריכלים שפיזרו בצורה גאומטרית מופרכת בניינים בשטח. יש להגדיל כמות יחידות הדיור מ-400 בלבד ל-800. לבטל בינוי נמוך מול המצוק כדי לפנות שטח לטיילת רחבה, בית ספר ומתקני ספורט ורצועת מסחר בתי קפה בטיילת. את הבינוי יש לרכז במגדלים כך שיהיה מרווח יותר וישמור מבטי נוף לבניינים קיימים ברחוב טשרניחובסקי. מגדלי דירות יאפשרו נוף לכל דירה בשכונה. ולרווח את הבינוי ולתת יותר שטח פארק מצוק. מגדלי 15-25 קומות יכילו בקלות 800 דירות עם נוף מרהיב דו כיווני לים. רחוב פנימי מקביל לטשרניחובסקי יחבר את החניונים התת קרקעיים של כל מגדל. כך לא יהיו כבישים ורכבים בשכונה. חייבים לתכנן מודרני. התכנון שהציגו האדריכחים זה שנות ה-80. לא יישמו אף עקרון מתקדם יותר.

 2. אזרח חיפאי אמר/ה

  הורסים את הטבע בחיפה בשביל חופן שקלים, התנהגות יהודית אשכנזית ידועה ובעייתית!! כסף מנצח הכל, חבל!!

 3. יעל אמר/ה

  אולי כבר תפסיקו לבנות בחיפה? תשאירו קצת שטחים ירוקים!? כמה עצוב! המקום כרגע מקסים! קצת אויר, נוף מרהיב….קצת שטח פתוח… בבקשה!

 4. ההבדל בין עיר עולם וחיפה. אמר/ה

  אם זאת הייתה דובאי היו מקימים שני מגדלי 50 קומות, 500 דירות ועוד 300 חדרי מלון עם בריכת אינפיניטי על הגג שבה שוחים מעל כל חיפה. פארק ענק על המצוק עם מזרקות. ואלפי תיירים כל ערב במסעדות בטיילת ההר וזרוע תצפית מעל סטלה מאריס לסלפי.
  אבל זאת חיפה. אז קבלו בלוקים שש קומות עם בונקרים לקישוט ושביל קטן בקצה רחוב מיותר במקום פארק

הגיבו כאן לכתבה