באנר טירת כרמל 240624

ירי מקלעים כבדים מול חופי חיפה

(חי פה) - תושבי חיפה שמעו הלילה, 11/7/24, 22:50,...

רכבת הלילה לחיפה לא עוצרת בתחנה

(חי פה) - תושבים המתגוררים בשכונות בת גלים וקריית...

יאיר וויטסון בן ה-13, תושב חיפה מצא טבעת בת כ-1,800 שנה בכרמל

(חי פה ארכיאולגיה) טבעת בת כ-1,800 שנה, שעליה חריתה...

נסראללה מאיים: "נשגר טילים למושבות חדשות שלא היו מטרות בעבר"

(חי פה) - כותרות ודיווחים מהתקשורת בעולם הערבי, נכון...
באנר מוזאוני חיפה 140724
באנר חברה כלכלית 100724
באנר חזית הים רחב
באנר גורדון 240624
באנר קריית אתא קיץ 2024
באנר קריית ביאליק ותיקיםרחב 140724
באנר מוזאוני חיפה 140724
פרסום בחי פה - רחב - מונפש

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

דוד חבוב מחיפה • מלאך הילדים המיוחדים

דוד חבוב מנהל בהתנדבות את מועדון השייט לילדים בעלי...

רכבלית 'בין הזמנים' – אטרקציה חיפאית כשרה למהדרין • יורם כץ

(חי פה) – התוכנית היתה לקחת את הנכדה התל אביבית לחוויה חיפאית ברכבלית החדשה…


לפני מספר ימים אירחנו בביתנו שבחיפה את אחת מנכדותינו התל אביביות, לקייטנת סבא-סבתא של שלושה ימים. אחרי מספר ימי בריכה, מופעים, והפעלות מבית ומחוץ, החלטנו, בעצת חברים, להנחיל לתל אביבית הצעירה חוויה חיפאית למהדרין – נסיעה הלוך ושוב אל מרומי הר הכרמל ובחזרה – ברכבלית החדשה.

עם שחר התעוררנו שלושתנו, אכלנו, שתינו, התלבשנו ופירטנו בפני הנכדה אדומת התלתלים את החוויה המלהיבה הצפויה לה. ארזנו שתייה וחטיפים, הצטיידנו בפחמימות במאפייה השכונתית, ושמחים וטובי לב עשינו את דרכנו אל קניון לב המפרץ (המכונה גם "סינמול" בעברית המתחדשת), שם החנינו את רכבנו, ויצאנו לדרך.

כיוון שהייתה זו לנו הפעם הראשונה להתענג על חוויה חיפאית ייחודית זאת, ביקשנו הנחיות במקום, ואנשים טובים הצביעו לנו על הדרך אל רציף הרכבלית, לשם התחלנו לצעוד בשמחה, מריחים כבר את ריחה של ההרפתקה הממשמשת ובאה.

רכבלית בין הזמנים (צילום: גל גדעון בן אברהם)

הראשונה שהבחינה בתופעה הייתה אשתי (הידועה גם בפורום בו צעדנו בשם "סבתא"), שהעירה בדרכה השקטה, שכמות האנשים הצועדים עימנו באותו הכיוון ושלבושם מעיד על קירבה יתירה לבורא עולם, היא גדולה במיוחד. הגבתי בתנועת יד מבטלת על דברי הבלע הבלתי תקינים פוליטית בעליל הללו, והמשכנו לצעוד קוממיות אל הרציף, אלא שהצעידה הלכה ונעשתה צפופה יותר ויותר, עד שבשלב כלשהו נעצרה לחלוטין.

הבטתי קדימה וכל מה שראיתי היה אנשים, נשים וטף והרבה מאוד מהם. תור צפוף וצבעוני (עם הרבה גוונים של שחור ולבן) שחרג מן המבואה לרציף ושסופו לא נראה לעין.

חיפה • הרכבלית - רכבל מהצ'ק פוסט לאוניברסיטה (צילום: ירון כרמי)
חיפה • הרכבלית – רכבל מהצ'ק פוסט לאוניברסיטה (צילום: ירון כרמי)

מחשבות כפירה

מחשבות כפירה ראשונות החלו להתרוצץ במוחי. "אני לא חושב שנעלה לרכבלית היום," אמרתי.
בטרם הספקתי להגיב לאכזבה שניכרה בפניה של נכדתי, נפלטו מתוך ההמון שלפנינו מספר משפחות מבוהלות, וחלפו על פנינו בדהרה בכיוון ההפוך.

פליטה שאחזה בידיהם של שני ילדים קטנים, ראתה אותנו מהססים. רחמיה נכמרו עלינו, והיא עצרה במנוסתה ופנתה אלינו במחווה מצילת חיים: "אל תתקרבו לשם," אמרה בהתרגשות, "זה מסוכן, וממילא אין לכם סיכוי להגיע היום לרכבלית. חבל על הזמן ועוגמת הנפש".
כך אמרה והמשיכה לדהור חזרה בדרך אל האור.

אחרי ששקלנו את הנושא לכאן ולכאן, החלטנו גם אנחנו שהדבר הנכון יהיה להסתובב ולחזור אל הקניון ממוזג האוויר. התפנית המאכזבת בעלילה עוררה אצל האורחת הקטנה שלנו רעב (היא בדרך כלל רעבה), ולכן הזמנו לה מנה יפה של סושי (היא, כאמור, תל אביבית), בה תוכל להטביע את יגונה, ואנחנו התנחמנו בקפה קר כקרח ומתוק עד כדי נזק בריאותי בלתי הפיך.
אחר כך, התיישבנו סביב אחד השולחנות, לגמנו בעגמומיות מן הדבר המתוק הזה, וחיכינו בסבלנות עד שהנסיכה האדמונית תסיים לטרוף את שמונת נתחי הסושי שלה.

בשלב זה, קרוב לשעה אחרי ניסיון הפריצה הקודם, הטילה עלי ההנהלה הבכירה לצאת למשימת סיור כדי לבדוק האם כבר קלו המים. שוב עשיתי את דרכי לכיוון מסוף הרכבלית כדי לאסוף מודיעין, אלא שהפעם הייתה המשימה קלה בהרבה – המרחק בין היציאה מן הקניון אל קצה התור התקצר פלאים, שכן התור כבר תפח לממדים בלתי סבירים בעליל, ואפשר היה ממש לראות כיצד הוא הולך ומתקרב במהירות אל הקניון, כאשר קהל רב, ברובו ירא שמיים, ממשיך לזרום בהמוניו מכל כיוון אפשרי.

רכבלית בין הזמנים (צילום: גל גדעון בן אברהם)

בין הזמנים

האירוע הלך ודמה להילולת הרשב"י, אך להבדיל מן האנרכיה השנתית על הר מירון, ואולי תחת השפעתה הממתנת של חיפה, ייאמר לשבחו של הקהל הרב שהוא התנהל במתינות ובדרך ארץ, ולא נראה שהתרשם במיוחד מן הצפי של עמידה של שעות בתור, לפני ההגעה לארץ המובטחת.

תהיתי מה קרה כאן. האם ייתכן שהעבודות שקדמו להקמת מסוף הרכבלית החדש חשפו שם קברי צדיקים?

כדי לוודא, פניתי אל אישה נעימת סבר, שעמדה בסבלנות בקצה התור, ושאלתי אותה לפשר האירוע. היא חייכה אליי והסבירה במאור פנים כי מדובר בתקופת "בין הזמנים", בה יוצאים כל תלמידי החכמים לחופשה מן הישיבות, והמשפחות המורחבות (נראה שאין שם משפחות מצומצמות) מנצלות את הזמן לנופש וטיולים.

חיפה • הרכבלית - רכבל מהצ'ק פוסט לאוניברסיטה (צילום: ירון כרמי)
חיפה • הרכבלית – רכבל מהצ'ק פוסט לאוניברסיטה (צילום: ירון כרמי)

חיפה על המפה!

אך מדוע הפכה הרכבלית החיפאית ליעד כה חשוב לתלמידי החכמים ומשפחותיהם?
האם זה המחיר השווה לכל נפש של האטרקציה? או אולי מעוניינים בוגרי האקדמיות החרדיות לבדוק את הדרישות האקדמיות ללימודי המשך בטכניון או באוניברסיטה? לא לגמרי ברור.

כסבא שוחר נכדות, מצאתי את המצב מדכדך משהו, אך כחיפאי, שמחתי לגלות שהכרזותיה של ראש העיר על מות התיירות בחיפה מתבדות (כמו הכרזות רבות אחרות שלה) – הנה, לנגד עיניי, עולה חיפה ופורחת על מפת תיירות הפנים, והופכת לאבן שואבת למטיילי המגזר החרדי.
אנחנו על המפה!

חזרנו מעט מאוכזבים, אך בראש מורם הביתה. ניצלנו את הזמן שהתפנה למשחקי דומינו ומחשבת, ואפילו שיחקנו בבובות (ככה זה כאשר אתה סב לנכדות), כך שלא הפסדנו דבר.

"בין הזמנים"

ניצלתי את הזמן גם כדי לבדוק את המושג "בין הזמנים".
באתר "הידברות" המעיד על עצמו בצניעות יתירה שהוא "אתר היהדות הגדול בעולם". מצאתי מספר הבהרות מאירות עיניים, ולהלן כמה מהן:

בעולם הישיבות, 'זמן' הוא כינוי לתקופת לימודים רציפה (בדומה לסמסטר). שנת הלימודים בישיבה מחולקת לשלושה זמנים. לכל זמן יש אורך שונה, ובין כל זמן לבא אחריו ישנה חופשה הנקראת 'בין הזמנים' (נהגה לרוב במלעיל).

עדיף מ"חופשה"

מבין שלוש תקופות 'בין הזמנים', הבולטת ביותר היא תקופת 'בין הזמנים' של חודש אב, בין תשעה באב וראש חודש אלול. הסיבה לכך היא גם עונת השנה, וגם כי הבחורים בעצם סיימו כיתה אחת, ואחרי 'בין הזמנים' הם יעלו לכיתה גבוהה יותר או אפילו יעברו לישיבה אחרת.
תקופת 'בין הזמנים' ניתנה כדי לאפשר לבני הישיבה לשהות עם משפחתם תקופה מסוימת, לנוח מעמלה של תורה, ולאגור כוחות לקראת הזמן הבא. מצוות לימוד תורה היא החשובה מכל, אולם המנוחה היא הכרחית.

בעולם הישיבות מעדיפים את הכינוי 'בין הזמנים' על פני 'חופשה', כדי להדגיש כי מטרתה של החופשה היא זמן מנוחה להתרעננות בלבד.

גם בתקופת 'בין הזמנים' מקפידים רבים מן הלומדים להמשיך וללמוד במסגרת מצומצמת יותר, לעיתים במסגרת 'ישיבות בין הזמנים'. בחורים שמתחזקים ולומדים תורה אף בימי החופשה, זוכים לשכר עצום.

החכמתי מאוד מן הדברים. הצטערתי מעט על כך שלא נמצאו יותר תלמידי חכמים שברוח הסעיף האחרון יימנעו מביטול תורה גם בזמן חופשתם, ובכך יאפשרו לחוטאים כמוני להמריא ברווחה אל שמי עירם, אך הבנתי שזה מעט אנוכי מצדי לחשוב כך.

בשעות אחר הצהריים שלח לי חבר ידיעה שהתפרסמה באחד מאתרי החדשות, בזו הלשון: "משרד התחבורה יוצא בשעות אלה בקריאה לציבור לא להגיע לרכבלית במפרץ חיפה. מנכ"ל הכרמלית צוטט כאומר: "אנחנו עוברים את ה-25 אלף מבקרים, לעומת 5,000 מבקרים שמגיעים אלינו ביום רגיל. זה יוצר תורי ענק".

רכבלית בין הזמנים (צילום: גל גדעון בן אברהם)

לא בשבת

'לא נורא,' חשבתי, 'לפחות נוכל ליהנות מן החוויה החיפאית המיוחדת הזאת בסוף השבוע', שהרי, כידוע לכול, הסטטוס קוו בחיפה, הידועה כעיר המתקדמת ביותר בארץ בנושאי דו קיום מכל הסוגים, מאפשר תחבורה ציבורית גם בשבת. לצערי, גם התקווה הקטנה הזאת נכזבה, משהסתבר לי לאחר בדיקה קצרה, שהרכבלית אינה נוסעת בשבת (?!) – נושא הראוי לכתבה נפרדת.

ועצה מעשית לתושבי חיפה חובבי הרכבלית: בידקו את לוחות הזמנים של הלימודים בישיבות. תכננו את נסיעתכם ברכבלית בין הזמנים של 'בין הזמנים', ובא לציון גואל.
בינתיים, הבה נשמח כולנו במעמדה החדש של חיפה על מפת תיירות הפנים הישראלית.

תזכורת מנובמבר 2018:

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

יורם כץ
יורם כץ
בוגר תעשיית ההיי-טק הישראלית, עיתונאי, סופר ובלוגר. קישור לאתר שלי ולרכישת הספרים יליד חיפה (1954), למד בביה"ס גאולה ובביה"ס הריאלי. בוגר פילוסופיה ופסיכולוגיה (האוניברסיטה העברית) והנדסת מחשבים (הטכניון). ספרים: • "Lethal Scripture" (אנגלית) – רומן מתח היסטורי • "ימים של גאולה" – סיפורי ילדות משכונת "גאולה"

כתבות קשורות לנושא זה

54 תגובות

 1. נהינתי מהנסיעה ברכבלית בימים הרגועים של רוב השנה. אבל אם רוצים לעלות על הרכבלית בתחנה שליד האוניברסיטה, אין חניה מוסדרת . יש גשר חסום, אין מעברי חציה וכל המגיע לשם תוהה על המחדל הזה. אכן, יופי של אטרקציה שעלולה גם היא להנמס ולימוג עם שאר האטרקציות החיפאיות הקסומות

 2. מעניין,בירושלים יש בילוי של בין הזמנים והוא השלכת אבנים על שוטרים והשמדת כלי עבודה של הרכבת הקלה כאילו היו כלי עבודת אלילים וכל זאת תוך שאגות של העלאת קורבנות עבודה זרה. זה מה שלומדים בזמנים ?? חילונא

 3. יורם כץ,
  חבל.
  במקום להנות מהחיים אתה נהנה מהשמצה.

  גם אני יש לי סיפור,
  הלכתי ברחוב ראיתי מישהו גונב מחנות ופורץ למקום של סמארטפונים, וגוזל ואחרי זה רצו למנות אותו לשר או משהו כזה, יש שמות יש תיעוד,.
  הריגוש עולה, מי זה מה זה איך קיבלת כזה דבר עסיסי שהרבה יותר טעים מהחיים –

  לשון הרע חביבי הרבה יותר מהחיים למי שאוהב לשון הרע,
  עצה,
  תתנתק קצת מהחיים האלו שמנותקים מהמציאות, יש ויש,
  יש אנשים כאלו יש אנשים כאלו, כל אחד כפי שלימדו אותו מגיל קטן, ואם מנתקים אדם מהשורשים שלו, אדם זה כמו מנותק משורשו,
  אך השמצות של לשון הרע המכוונות נגד קהילות, זה כבר דבר של טעם אישי שהמספר אימץ לעצמו כמו טורף.

  אתה אדם מוצלח, אך, תהיה יותר חביב,
  יש בני אדם בעולם הזה, בני אדם לרוב עם לב טוב

 4. בעיר חיפה מקבילה, הצליח ראש העיר להבין שאין צורך ברכבל יקר עם בניית 6 תחנות ב-300 מליון שקל. ראש העיר הנוי בהי, הצליח לשכנע את שר האוצר שיתן לו את מחצית התקציב והעירייה תעשה מאצ'ינג רק לטובת נתיבי אוטובוסים – נת"צים.
  חיש מהר הושג תקציב, ובכביש דורי נוסף נתיב לכל כיוון לאוטובוסים בלבד, ממש כמו המטרונית. בזמן שמאות רכבים פרטיים עמדו בפקקים, יצאו אוטובוסים דו קומתיים ממוזגים ומהירים והסיעו מאות עובדים וסטודנטים לקמפוס הטכניון ובניגוד לרכבל אפילו פיזרו אותם בתחנות האוטובוס בין הפקולטות. מצוין לימים חמים בקיץ, אז אף סטודנט לא רוצה לרדת מרכבל בקצה הקמפוס וללכת בשמש עוד רבע שעה לפקולטה. ראש העיר הנוי בהי גם חיבר בכביש אוטובוסים את החניון העליון בטכניון לכביש הטבעת של האוניברסיטה. וכך הגיעו אוטובוסים במהירות רבה. בכביש נת"צ דורי ובין הקמפוסים הושקעו 50 מליון שקל. בשאר הכסף, אמר ראש העיר בהי – נעשה עוד משהו חכם. נשקיע 50 מליון בנת"צ דומה בכביש פרויד. ככה, יוכלו אוטובוסים להגיע במהירות לאוניברסיטה גם ממרכזית חוף הכרמל.
  התכנסה מועצת העיר בחיפה המקבילה והחליטה לעשות משאל ציבורי עם 10 פרויקטים מה ייעשה עם 200 מליון השקלים הנוספים. אלו הרי לא בוזבזו על תחנות רכבל בפיזדנבי. והציבור בעיר המקבילה חיפה בחר את הפרויקטים: באוניברסיטה תקים העירייה מוזיאון חדש, מוזיאון הכט והוא יכלול קומת גג עם פאבים ומועדון לרווחת הסטודנטים ולארועים, 25 מליון שקל. העירייה תקים שני בתי ספר חדשים ותשפץ קיימים, 75 מליון שקל. ולבסוף שיפוץ טיילת בת גלים ב-100 מליון שקל.
  אבל בעיר המקבילה, חיפה, ראש העיר בנה רק רכבל. ותושבי חיפה מחאו כפיים וצהלו ואפילו אמרו שהוא היה משהו, למרות שאיש לא שיתף, שאל, בדק חלופות.

 5. נהניתי מהכתבה שהייתה כמשב רוח נעימה ביום חמסין, כתיבה נעימה קולחת והומוריסטית, מי זה היורם כץ הזה? איפה אפשר לקרוא עוד כתבות שלו?

 6. הציבור החרדי שנפש בעיר המתין בסבלנות זמן רב כדי להינות מנסיעה ברכבלית. לא היו מכות, קטטות, וזריקת כסאות.

 7. איזה כיף! שעתיים עם הילדים ב3.9 לראש! כל הכבוד לישראל כץ וליונה יהב שהשקיעו מיליארדים שלא יחזרו בשביל האטרקציה המופלאה שבכלל לא מיועדת להסעת סטודנטים. ופויה על קאליש שהיתה נגד הפרויקט המדהים הזה שבכיף היה אפשר לבנות במקומו חדר מיון בקריית שמונה או גדר הפרדה בכביש הדמים.

  מזל שלא ביטלו את קו 142 ואני יכול להגיע לטכניון ב15 דקות ובלי לעמוד שעה בתור

 8. אני חילונית ומזועזעת מהיחס לחרדים!
  ליברמן והמריצות, התקשורת וכו'
  הלוואי וכולם יהיו כמותם. מנומסים, מאירי פנים ואוהבי העם והמורשת.
  הם אלו ששומרים על תמצית היהדות!

 9. כותב הכתבה מתייחס ליהודים בצורה לא מכובדת כאילו הגיעו מקקים לעיר. כנראה עדיף לו ערבים עבריינים. מקווה שכך יהיו שכניו.

  מצפה לכתבה כזו על כל מגזר ודת. שיווין או לא?

 10. הבעיה העצובה של הרכבלית ושל עירי חיפה. שהרכבלית אינה נוסעת/פועלת בשבת! כך שאנשים שבאים לחיפה בשבת לא יכולים להנות בנסיעה בה. דבר שיכול להביא את חיפה או לפחות להוסיף אותנו למפת התיירות. להזכירכם הרבה אנשים נוסעים בחו"ל לערים שאין בהם דבר מיוחד פרט לרכבל שבעזרתו רואים נוף יפה (כמו שרואים מהרכבלית) זיכרו שהמחיר כמו באוטובוס! התשלום ב"רב-קו" . חשוב לשנות ולאפשר נסיעה גם בשבת. יום טוב משה קפלן

  • משה קפלן אתה קצת-הרבה מתבלבל. בחו"ל משתמשים ברכבל לראות נוף יפה בפסגות הרים, אתרי סקי, מקומות שקשה להגיע אליהם עם אוטובוס או רכב פרטי. בחיפה לאוניברסיטה לראות את הנוף היפה לא היה צריך רכבל עד כה ולא צריך גם עכשיו.
   הרכבל הזה מיותר. קוי אוטובוס ישירים אקספרס גם מהירים יותר מהרכבל ואם היה נתיב תחבורה ציבורית בכביש דורי אז היו מהירים גם בשעות הפקקים יותר מרכבל מטופש, מסוכן, שלא ייסע ברוחות החורף.

 11. טוב לראות שחיפה מוצפת בתיירות פנים. רק חבל שהם משלמים נסיעה ברכבל ואפילו סנדויצ'ים מביאים מהבית שלא חלילה יצטרכו לאכול במסעדה בעיר. המיניבוס שראיתי במערת אליהו מסיע הוריד שלוש צידניות עם אוכל. זו תיירות נצלנית: לא אוכלים בחיפה. לא לנים בה. לא נכנסים כמעט לאתרים ומנצלים את החינם פארק הכרמל חופים וטיילות. חיפה צריכה ללמוד איך לגבות תשלום על השהייה בה אחרת זה ניצול בין אם זה טירת הכרמל שלא מפתחת חופים ושולחת את תושביה לחיפה. השתלטות קראוונים ומיניבוסים בחוף. או תיירי 'הכל בחינם'. צריך לשקול גביית דמי כניסה במערת אליהו לתחזוקה ושמירת המקום. וכמובן גביית דמי חנייה בכל חניוני החופים. גם הרכבל בחגים צריך להכפיל דמי הנסיעה כדי לממן עוד סדרנים ולהפעיל גבייה של דמי חניה גם מכל הבאים לאוניברסיטה.

 12. אם הרכבלית תיפתח בשבת, רוב החרדים לא ישתמשו בה בגלל זה. מחד, רעיון לקיצור תורים. מאידך, פגיעה ביכולתה של קבוצה גדולה מספיק להשתמש בתחבורה ציבורית זו.

  • למה הם אמורים להשתמש בה בדיוק ? להרשמה ללימודים אקדמיים ? ליבה לומגים במקום אחר,לשכת הגיוס גם נמצאת במקום אחר..

 13. אולי תעשה גם כתבה על אחינו החילונים שבגלל שהם טסים בהמוניהם לחו"ל, יש עומסים פסיכיים בנתב"ג…
  כתבה רדודה עם קצת חוש הומור,
  זכותו של כל אזרח בארץ גם אם יש לו 8-9 אחים להשתמש בכל כלי תחבורה שהוא רוצה!!!
  תתחיל להעריך אנשים שיודעים גם להנות מדברים פשוטים….

 14. צודק לגמרי.
  האירוניה שמתפספסת היא שתחנות הרכבלית עוברות בטכניון ובאוניברסיטה – מוסדות ההשכלה הגבוהה ש"אחינו" החרדים לא יעזו לדרוך בהם אלא אם יהיו לימודים בהפרדה מגדרית.
  כשהייתי ברכבלית עם ילדיי הקטנים כשנפתחה גם היה עומס של חרדים שנאלצים מפאת המצב הסוציואקונומי מבחירה שלהם לבלות באטרקציות זולות. ושמעתי אב או אח גדול מהמגזר אומר לילדים או אחים הקטנים שלו בעודנו באוויר בקרונית "תראו את כל הטוב שבורא עולם נותן לנו". חביבי. מהנדסים עמלו קשה בשביל לתת לנו את הטכמולוגיה הזו. לא בורא עולם שלך. אבל אני מניח שגם לטייל במעלה הכרמל עם עגלון וכרכרה היה מתקבל על ידיהם כאטרקציה

  • אם כבר, אז קצת הכרות עם המקורות שלנו:
   "ויהי מקץ ארבעים יום ויפתח נח את חלון התבה אשר עשה, וישלח את הע(ו)רב ויצא יצוא ושוב עד יבשת המים מעל הארץ.
   וישלח את היונה מאתו לראות הקלו המים מעל פני האדמה"
   (בראשית פרק ח פסוקים ו-ח)

 15. כתוב נהדר, מרתק וכולל הרבה מידע,
  כל הכבוד!

 16. לא מובן איך אתר פופלרי וחיפאי נותן מקום לכתבה שונאת אדם כמו זו.
  חיפה מתגאה בדו קיום בין היהודים לערבים. אבל חרדים נפלו איפשהו באמצע.
  הובכתי לקרוא.
  בושה

 17. היי יורם, אני מאמין שמה שאתה כותב כאן ,מן הסתם, מחלחל גם ליורשים. אז בזכות אותם "חרדים" הנכדה שלך זכתה לעוד מספר שעות של בילוי עם סבא, ואם זה מה שהיא סופגת כנראה שלפחות היא לא תצטרך להתמודד עם עומס ודוחק בבגרותה, שהרי אירופה הרבה יותר גדולה.
  אגב, אני בטוח שאתה יודע מה הכינוי של אנשים כמוך שמפרסמים כתבות כאלה שם.

 18. כתבה לא נעימה לקריאה בלשון המעטה, הכותב ניסה ללא הצלחה 'לעדן' את דעותיו על המגזר החרדי אך ביחס לגישה המתנשאת והמזלזלת שלו כלפי החרדים, המאמץ היה קטן מדי, על כן התוצאה היא כתבה המעלה תחושת קבס וגועל מקריאה בה.
  זה לא חזירי בר ציפורים, זה בני אדם !

 19. מה שאנחנו עשינו כשנקלענו למצב הקשה הסה, הוא לעלות על רכבת עם שני נכדינו הצעירים ולנסוע לבת גלים. שם עלינו בנחת על הרכבל הישן והטוב, מימיו של גוראל, שעולה לסטלה מאריס ובא לציון גואל. ידענו שלא יהיה שם תור כי כרטיס עולה שם 35 ש"ח. היה שווה
  ואגב אחד המנהלים בתחנת הרכבת אמר לנו, כל יום שעובר כאן הוא נס. אולי כדאי להיערך באיזה אופן שונה לקראת בין הזמנים הבאה עלינו לטובה.

 20. משתמשת בתחבורה ציבורית בשגרה עוברת ביום יום דרך מרכזית המפרץ בימים אלה משעות הצהריים היא הרבה יותר עמוסה ויותר ילדים שנתקעים בי (ואני עם פגיעות בברכיים והולכת בלי עזרי הליכה) ולא נעים לי עכשיו במרכזית

 21. יורם כץ, התפנתה משרה בדער שטירמר.
  לך על זה!
  אני חילונית ואתאיסטית, ובעד הפעלת תחבורה ציבורית – כולל הרכבלית – בשבתות ובחגים, אבל מה שכתבת הוא פשע שנאה.
  נראה אותך מעז לכתוב את זה נגד ערבים, להט"בים או אתיופים.

  • שלומית יקרה,
   תודה על הצעת העבודה. מאוד נחמד מצידך.
   אני כותב בדיוק את מה שאני רואה, ומשתדל לחייך.
   אגב, אין לי בעיה לכתוב על חרדים, ערבים, אתיופים וכו'.
   בהזדמנות, אולי אכתוב גם על חילונים אתאיסטים עתירי תקינות פוליטית וחסרי חוש הומור.

 22. יפה מאד יורם, אנחנו הגענו לרכבלית בזמנים נורמליים עם הנכדים ועלינו ואף ירדנו.
  שמח לשמוע על היותך סופר נוסף לשאר העיסוקים

 23. מגיעים לרכבלית בחיפה מכל רחבי מדינת ישראל. כל הכבוד

 24. אני רואה כל יום יהודים חרדים ממהרים להעלות על הרכבלית בחיפה .הרכבלית נמצאת בפארק הכרמל במקום בעל פוטנציאל תיירותי מדהים וגם בעלת נוף מעולה.. החרדים באים ועימם ברכות מכל הלב. אני גאה ביהודים החרדים שהם ברכה לכל עם ישראל. יישר כוח לכם.שבת שלום ומבורך.

 25. מדוע להכליל אותם כחרדים? מדוע לא להתייחס אליהם כמשפחות ישראליות שאחד מקרובי משפחתם נמצא בחופשה למשל.שמשפחות ישראליות יוצאות לטיולים באוגוסט לח"ל מדוע לא משתמשים במילה "חילונים" ? ההכללות האלה והשיוך הדתי בהקשרים שאינם קשורים לנושאים דתיים בהגדרה מסוכן,מכליל,פוגעני וראוי שייבחן משפטית וחוקית בכנסת.די לגופי התקשורת שמציגות אנשים בהכללה ולא באופן יחידני.

 26. אם לא יעצרו את השתלטות החרדים, תהפוך חיפה לעיר ברמה נמוכה כמו שאר הערים החרדיות.
  אינני יודע האם עדיין לא איחרנו את המועד.

  • מה לגבי השתלטות הערסים המזרחיים. או הערבים הנוצרים. או הדרוזים מהכפרים. או העולים סוכני פוטין. או הקשישים הנרגנים הייקים החמוצים. או העולים מאמריקה שחושבים שמגיע להם הכל.

  • לא רק בחיפה אחרנו את המרוץ….תעשה חשבון כמה צאצאים יהיו למשפחה בת 8 ילדים עוד 40 שנים ותבין לבד….החילוניים לא יוכלו לשאת את הבטלנים האלה.

 27. אייל, הרעיונות שלך יפים, הלוואי וחלק מהם אכן יתממשו. אתה מכיר את חיפה ממש טוב. גם אני בעד שימור לצד חידוש ויש אנשים מוכשרים בארץ שיודעים לעשות זאת.

  • היי יעל. תודה, הלוואי ואכן משהו יתממש. לחיפה יש מחסור כרוני במבני ציבור טובים. הישנים – התיישנו. או עומדים ריקים בלי תקציב לשימור ושיפוץ. שוק תלפיות דוגמה אחת בולטת. אבל יש עשרות כאלו רק בהדר (קולנוע תמר, עצמון, בית מכבי ועוד ועוד.
   הבעיה היא כזו, והיא בהחלט קשורה לרכבל: בחיפה אין חברת פיתוח מבני ציבור. יש חברת יפה נוף שהייתה אחראית על תחזוקה ובנייה של מבני ציבור לצד כבישים ותנועה. הבעיה ש-100% מכל האדם שלה היו מהנדסי תחבורה ותשתיות, ו-95% מהתקציב שלה הלך לתשתיות וכבישולוגיה / אספלטיזציה של חיפה. לכן את רואה היום עשרות מחלפים בכל מקום, רק שפרויקט קטן כמו למשל שיפוץ שוק תלפיות או הקמת מועדון גולשים (מתחת למחלף שהם בנו, כמובן..) לא בוצעו.
   הסיבה היא כזו: יפה נוף שדדה את תקציב חיפה רק למיזמי תחבורה כושלים כמו הרכבל הזה. וצדקה ראש העיר 300 מליון שקל על רכבל מיותר, שאוטובוס עושה את המסלול טוב יותר ומהר יותר בנת"צ ופחות מסוכן ועובד גם ברוחות החורף אז הרכבל יהיה מושבת, בדיוק בסמסטר חורף.
   בכל אופן המאזן בשתי הקדנציות של יהב היה כזה: 95% מהכסף הלך לתחבורה בעיקר כבישים ומחלפים. 5% בלבד הלך להקמה ותחזוקה של מבני ציבור. הגענו למצב, שבלי תרומות או משרדי ממשלה לא קם פה אף מבנה ציבור. כמו עיריית קבצנים. בזמן שראשון לציון למשל, בנתה 5 קריות חינוך חדשות. בחיפה שמענו מיהב שיש "את תקציב הפיתוח הכי גדול בישראל" רק הוא שכח לומר שמשכורות ותשלומי קרן על ההלוואות הענקיות שעירייה לקחה, הם לא פיתוח. הם גרעון ענק של מליארד שקל שהוא הכניס את חיפה מול הבנקים.
   חברת יפה נוף בצדק פורקה. אבל לא קמה במקומה חברת פיתוח למבני ציבור וחיפה סובלת קשה מהנושא הזה. אין חברת פיתוח מבני ציבור, והתכנון כושל וגרוע של המעט שכן נבנה. למשל: בית ספר חוגים שנחנך ללא אולם ספורט. ועוד ועוד דוגמאות. המצב חייב להשתנות: 80% לפיתוח מבני ציבור ו-20% לכבישולוגיה בעיר. שיפוץ כבישים כן, הקמת 2 מחלפי ענק מליארד שקל לשתי שכונות בטופוגרפיה בעייתית במורדות אחוזה: לא ולא.
   חיפה זקוקה לספריות, לבתי כנסת, לבתי ספר, למוזיאונים, לטיילות חופים. לא לעוד מחלפים. ואם משרד התחבורה יכול לממן מטרו במרכז הארץ ב-150 מליארד, שימצא 5% מהסכום להקמת נמל תעופה בינלאומי בצפון ישראל.

 28. כדאי להיזכר בהכרזה של ראש העיר הטרייה: לא יקום ולא יהיה, הכוונה לרכבלית. אלא שהיא שכחה לבדוק מה מצב הפרויקט, שהיה בשלב מאד מתקדם, כך שהרכבלית היא על אפה ועל חמתה של ראש העיר. נקווה שראש העיר הבא יצליח להרכיב קואליציה מבלי להקריב את האינטרסים של הליברלים, הדוגלים בחופש פולחן, קורבן לאורתודוכסים שמתעקשים לאכוף על כולנו את התרבות של ימי הביניים.

 29. אכן סיוט מתמשך הגענו עם ארבעת הנכדים מראשון לציון.לאחר חצי שעה בתור,החלטנו לוותר ולעלות על רכבת אמאלה ואבאל'ה צפיפות מטורפת .מתברר( שבין הזמנים) רצוי ןכדאי לא להוציא את האף מהחלון

 30. גם אני נסעתי ברכבלית בתקופה זו, קרי בין הזמנים. בסביבות 1100 בבוקר ביום חמישי ה 11 לחודש.
  לא תור ולא בטיח, לא חיכיתי אפילו שניה. חוץ מבמכשיר התשלום, שם התעכבתי לרגע מכיון שזו הייתה פעם ראשונה ולא כלכך הסתדרתי, אז עזר לי שם עובד נחמד ומסביר פנים איך לרכוש כרטיס. בנוסף לא רק שהייתי לבד בקרון גם לפני ומאחורי היו קרונות ריקים.
  גם ראיתי מספר משפחות של אחינו היקרים מהמגזר החרדי. אותם אני מברך בחופשת בין הזמנים טובה ומהנה, ושנזכה לראות הרבה אנשים יראי שמים גרים ומבקרים בעירנו.
  נ.ב מעניין אם הכותב גם מתרעם על הצפיפות במקומות הבילוי והחופים כאשר הישמעלים חוגגים את הרמאדן וחגים אחרים שלהם…ו/או איך קהל הקוראים היה מגיב…

  • הכותב לא משקר. אתה היית בדיוק כשהתחיל בין הזמנים. אני הייתי שם בשבוע האחרון בשביל להחליף למטרונית – ולא היה מקום ברציף כי התור של הרכבלית הגיע גם לשם!
   ברמאדן צמים, לא בדיוק חוגגים. אי אפשר להשוות את כמות האוכלוסייה של ה״ישמעאלים״ לחרדים והדתיים בארץ! משפחות של 12-17 איש זה פסיכי! המדינה לא עומדת בעומס הזה!

 31. להפעיל מהר את הרכבלית בשבת, מה שיאפשר להקיף את חיפה בתחבורה ציבורית בשבת, המטרונית שפועלת ליד הים, קו 37 שפועל על ההר והרכבלית תקשר ביניהן.

  • הרכבלית היתה אמורה לעבוד בשבת. זה היה גם באישור של משרד התחבורה. רק שמישהי, שלא ננקוף בשמה, תקעה מקלית בגלגלים.

 32. כדיירת שמתגוררת ליד התחנה באוניברסיטה, זה ס י ו ט. ממש פשיטה. הם נכנסים לגינות שלנו אוכלים, מלכלכים, עושים את צרכיהם. פשוט סיוט!!!! תבואו לראות כל ערב, זה כמו אחרי מלחמה!!! כבר לא מדברת על חיות הבר שנפגעות מכל הפסולת הזו.

 33. אוניברסיטת חיפה ופארק הכרמל לצידה רחוקים מלממש את הפוטנציאל התיירותי העצום הגלום בהם.
  הרכבל יכל להוביל אנשים לאטרקציות בסביבת הקמפוס, כך שאפשר היה לתכנן יום שלם למשפחות ותיירים בנקודה זו.
  מה נדרש כדי שזה יקרה:
  1. הנגשת החי-בר והעברת גן החיות חיפה אל החי-בר והקמת מרכז מבקרים לחי-בר ולגן החיות.
  2. הקמת מבנה ייעודי חדש למוזיאון הכט בקמפוס האוניברסיטה וגן פסלים נפרד ברכס.
  3. ביטול החניון העליון בגג האוניברסיטה והוספת קומת מסעדות הצופה אל הנוף.
  4. הוספת שימוש מלונאי והקמת מגדל מלון דירות בקמפוס, שיוכל לשמש מעונות ובקיץ דירות נופש.
  5. הוספת אטרקציות בפארק הכרמל: למשל פארק מיני גולף בשטח המחצבה הנטושה.
  6. סגירת קמפוס האוניברסיטה לרכב פרטי, יצירת מיני-תחנה מרכזית ותגבור קווי אוטובוס לקמפוס
  7. הסדרת שביל תיירותי רגלי ואופמניים בין טירת כרמל לאוניברסיטה, הכולל צל, תחנות רענון ונקודות תצפית לאורכו

 34. "בין הזמנים" היא התקופה היחידה בשנה שסוף סוף רואים בעיר חיפה בפארקים,בחופים,בטיילות גם משפחות יהודיות..בעשור האחרון במקומות האלו בעיקר נופשים משפחות מהמגזר שחלקן הגדול מגיעות מכפרי וערי הצפון(שאין לי ביקורת על זה).כן גם אני שנוסעת במטרונית הרגשתי השבוע את הדוחק והצפיפות בכיוון של חיפה אבל צריך גם להוקיר ולכבד את המשפחות העניות והצנועות האלה שבניגוד לישראילים החילונים שטסים לח"ול על בסיס דו שנתי ,הם מנסים להנות מבילויים צנועים מועטי תקציב ויש להם רק חלון של שבועיים בשנה להנות מקצת זמן איכות עם משפחתם והלוואי שיותר יבואו לקראתם ויקלו עליהם.לנו יש את כל השנה לבלות.

  • אני טסתי להולנד. מודה ומתוודה, אשמתי. הלכתי לראות ספריות עירוניות מדהימות המושכות אלפי תיירים ותושבים כמותן אין ולו אחת ראויה בחיפה. הלכתי למוזיאונים מושקעים שכל אחד מהם גדול מכל אלו שבעירנו. הלכתי לתחבורה ציבורית שעובדת ללא הפסקה והיא לא רק אטרקציה אלא מאפשרת למדינה קטנה וצפופה כמונו להתנהל בתחבורה ציבורית כשלמשפחות בכלל אין רכב אחד, בטח לא שניים ושלושה. הלכתי לראות ערים שיודעות לשמר את המבנים המפוארים שלהן, לטפח אותם, ולא עומדים בהם מבנים 20, 30, 40, 50 שנה סגורים ונטושים כמו הקזינו בבת גלים, אגד בת גלים, שוק תלפיות, קולנוע שביט והרשימה בחיפה לצערנו ארוכה מדי. ערי תעשייה, שהד"ר קליש לשיקום ערי תעשייה מכירה היטב ויודעת "מה צריך לעשות" רק שלא עשתה. לא הפכה מחצבות ומפעלים לספריות ואטרקציות. אני מבין, ראש קשה. עירייה בעייתית. כסף לפיתוח הולך לפנסיות ומשכורות שמנות.. אבל כשהולכים ורואים איך עיר כמו טילבורג, 300 אלף תושבים כמו חיפה, הפכה מפעל ישן לספרייה ציבורית מהיפות ומפוארות בעולם (מומלץ לחפש בגוגל tilburg – lochal). ונמאס לעבור ליד פבזנר המוזנחת או מינץ השרופה. או בניין שוק תלפיות. ולדעת שיכולנו להקים ספריות ומוזיאונים ובתי כנסת שיהפכו לאטרקציות ולא נעשה כלום. כן, אנחנו נוסעים לחו"ל לחוות ולהנות מכל מה שמדינת ישראל לא יודעת להשקיע בו. בנו. מגיע לנו 'סלון עירוני' כמו הספריה בטילבורג. קחו את תחנת אגד בת גלים ותהפכו אותה לספרייה הציבורית המפוארת בישראל. שמישהו פאקינג ירים פה את הכפפה אז אנחנו נבלה בחיפה בכיף ובגאווה ואולי מטילבורג יבואו לראות את מבני הציבור שלנו.

  • המלה נקיון היא לא בלקסיקון שלהם הם לכלכו את העיר את הפארקים הם לא מכירים פחי אשפה אסוף הזבל שהם משאירים כמו חיתולים וטנופת את התיירים האלה אנחנו לא רוצים

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

עוגת סברינה של אינגליש קייק בע"מ – קריאה להחזרה (ריקול)

ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: אזהרת ליסטריה היצרן אינגליש קייק בע"מ קורא להחזרת המוצר: עוגת סברינה. בבדיקה שנערכה ע"י שירות המזון לשכת הבריאות...

על דגי ״נסראללה״ שבקרקעית הים

כאדם שמבלה ארבע שעות בממוצע ביום בצלילות, כל יום מתחת למים שונה מקודמו. רשימת המינים הפולשים במימי ישראל ארוכה, אך ישנו דג אחד שהצליח למשוך...

מחיפה תצא בשורת הכתיבה • תחרות הכתיבה של ילדי ישראל

תעודת הוקרה ייחודית הוענקה לעיר חיפה על כמות המשתתפים הגדולה ביותר בישראל ב"תחרות הכתיבה של ילדי ישראל על שם ריקה ברקוביץ' ז"ל," תשפ"ד. יום רביעי...

היכל הספורט רוממה • הבית של הכדורסל בחיפה

היכל הספורט רוממה הוא היכל הספורט העירוני של חיפה, ביתו של הכדורסל החיפאי, השוכן בדרך פיק״א 69. היכל הספורט היכל הספורט הוקם כדי לארח תחרויות ספורט...

לקחת את הדברים בפרופורציה • על ויסות רגשי ומידתיות בתגובה

ויסות רגשי הוא מצב בו המערכת הרגשית מאוזנת ומתכווננת לפי מצבים. למעשה זהו מנגנון שמאפשר שליטה על הרגשות ועל התגובות, מונע תגובות אוטומטיות קיצוניות, מונע...