האם ניתן לבטל את פרויקט הרכבל בחיפה? תלוי את מי שואלים | רכבל מהצ’ק פוסט לאוניברסיטת חיפה

רכבל, שיחבר את לב המפרץ והצ'ק פוסט לטכניון ולאוניברסיטה תוכנן בשנים האחרונות ונחתמו הסכמים, אבל ראש העיר הנכנסת, עינת קליש רותם, מתנגדת לפרויקט. מה יהיו ההשלכות לביטול הפרויקט, אם יבוטל, והאם יש לכך סיכוי?

הרכבל בטאורמינה - סיציליה - תחבורה ציבורית עירונית (צילום: ירון כרמי)

בעוד כשלוש שנים עתיד לעבור רכבל מהצ’ק פוסט ועד לטכניון ולאוניברסיטת חיפה. המטרה היא להקל את הגישה לחיפה לסטודנטים, או למי שעובד בסמוך לקמפוסים באוניברסיטאות בעיר. הפרויקט הוא במימון מלא של משרד התחבורה ועלותו מוערכת בקרוב ל-300 מיליון ש”ח. לאורך קמפיין הבחירות של ראש העיר עינת קליש רותם היא התבטאה פעמים רבות נגד התכנית וגם לאחר הבחירות ובטרם נכנסה לתפקידה היא טענה שהפרויקט לא יושלם.

מסלול הרכבל מסומן באדום. סכמטי.

בשבת נציין שנתיים לשריפה הגדולה בחיפה (24/11/2016). אחד הלקחים מהשריפה בעירייה היו הצורך במוצא כפול מהשכונות.

אחת השכונות, שנפגעה בשריפה, הייתה שכונת רוממה החדשה (וגבעת אורנים הסמוכה אליה). לשכונת רוממה ניתן להגיע דרך מספר רחובות, וכשחלקים מהשכונה בערו והגיעו הורים רבים וסבים וסבתות, על מנת לפנות את גני הילדים ואת בית הספר היסודי “רוממה”, העובדה שניתן היה לצאת מכמה כבישים, סייעה מאוד בפינוי, ועדיין לא היה פשוט לפנות את השכונה.

במנהל ההנדסה חשבו לאחר מכן מה היה קורה לו השריפה הייתה פוגעת בשכונה שיש לה מוצא אחד – כביש אחד דרכו נכנסים ויוצאים מהשכונה ואליו היו מגיעים עשרות רבות של קרובי משפחה על מנת לפנות את הילדים. מהנדס העיר אריאל וטרמן התחייב לאחר השריפה שאחד מלקחי השריפה הוא הצורך במוצא כפול לשכונות ושתוך שנה יהיה ניתן לראות כבישים חדשים שיחברו את ציר מוריה לכביש החוף ויקלו גם על העומס בכביש פרויד.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

בפועל, מעבר לתכניות, עדיין לא החלו עבודות בשטח לפתיחת מוצא נוסף לשכונות בעלות מוצא אחד והטענה היא שעדיין לא הושג מימון לסלילת הכבישים. השאלה היא האם ניסיון עירוני לביטול פרויקט של משרד התחבורה לא עלול לחבל בתכניות עתידיות מול משרד התחבורה, אשר מנהליו חפצים בקידום פרויקט הרכבל.

יש לציין, שבמידה וכן תמצא הדרך לבטל את הפרויקט, העירייה עלולה למצוא את עצמה, לכאורה, מול תביעות בגין ההסכמים, שהופרו. בשלב הנוכחי מי שמתקצב את הפרויקט הוא משרד התחבורה ומי עתיד להפעיל את הרכבל הוא זכיין, כך שהעירייה לא תממן את הקמת הרכבל או פעילותו. יותר מכך, קליש רותם אמרה אמרה בקמפיין שלה, שיש דרכים עדיפות בעיניה לניצול מאות המיליונים שיושקעו בפרויקט על מנת לשפר את התחבורה הציבורית בעיר. במידה והפרויקט יבוטל, אין שום סיבה להניח שאותם מיליונים יושקעו בתחבורה הציבורית בעיר ולא ברכבל.

גם בשנים קודמות, ראשי ערים בחיפה מצאו את עצמם מקדמים תכניות שהתחילו לרקום עור וגידים עוד בתקופת ראש העיר, שקדם להם. כך היה גם עם פרויקטים שתכנונם החל בתקופתו של ראש העיר לשעבר עמרם מצנע, אבל יצאו לפועל רק בתקופת כהונתו של ראש העיר הקודם יונה יהב. לאחר שנים של תכנון והשקעה כספית ניכרת, לפעמים גם אם ראש העיר הנוכחי לא מעוניין להמשיך פרויקט שנהגה בתקופתו של ראש העיר, שקדם לו, לא תמיד אפשר לעצור את הפרויקטים ויותר מכך יש כאן בזבוז משווע של שנות עבודה רבות וכספים, שירדו לטמיון אם כל פעם שיהיו חילופי שלטון בראשות העיר יחד עם ראש העיר, שמסיים את תפקידו, יזרקו לפח התכניות, שהתחילו בתקופת כהונתו.

בחיפה יש רכבל אחד שפועל שנים רבות ויוצא מבת גלים אל הכרמל הצרפתי. לפני מספר שנים האקדמית גורדון התחילה למממן לעובדי המכללה ולסטודנטים נסיעה חינם ברכבל, ויש סטודנטים שמגיעים לבת גלים ברכב או בתחבורה ציבורית ועולים ברכבל עד למכללה. כמובן, כשיש רוחות חזקות או גשמים הרכבל מושבת ולעתים הסטודנטים מאחרים או צריכים למצוא כלי תחבורה חלופי. על פי רוב, יש שביעות רצון בקרב הסטודנטים, אבל כמובן שהרכבל משרת בעיקר סטודנטים שלא גרים בחיפה ונעזרים בו על מנת להיכנס לעיר.

אחת ההשלכות שעלולות להיות לניסיון לבטל את הפרויקט בשלב כה מתקדם היא פגיעה בקשר עם משרד התחבורה. הפרויקט של הרכבל משקף תפיסה של משרד התחבורה לגבי מה שיכול להועיל לתחבורה הציבורית בעיר, והניסיון לבטל את הפרויקט עלול לגרום לכך שפניות בנושאים אחרים למשרד התחבורה לגבי צרכים עירוניים, לכאורה, לא ייענו כמו שהם נענו עד עכשיו. במידה ויהיה ניסיון בפועל לבטל את הפרויקט לאחר שנחתמו הסכמים והושקעו מיליונים ראשונים עלול להיווצר הרושם, שהעירייה מקלה ראש בחוזים חתומים או בתכניות של משרד התחבורה, ואז לשקול פעם נוספת השקעת כספים בעיר יכולה להישמע לכאורה מתקבלת על הדעת.

ממשרד התחבורה לא הסכימו להגיב לכתבה.
מדוברות העירייה נמסר בתגובה כי העירייה לא תממן את עלות התפעול של הרכבל.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.