"תמצאו לנו בית ספר!" • אלפי חתימות על עצומה בעד המסלול הדו לשוני בחיפה

מחאת בי"ס הדו לשוני (צילום: גילה זמיר)

דורשים מקום ייעודי לקיום הלימודים – עצומת הורי המסלול הדו לשוני

הורים לתלמידי המסלול הדו לשוני חוזרים וטוענים כי הביקוש להצטרפות גדול מאוד אך לא ניתן לקבל תלמידים נוספים מפאת חוסר מקום – במשרד החינוך מצד שני, מסרבים לפתוח בית ספר ייעודי בשל מכסת תלמידים לא מספיקה – איך ייפתר האבסורד?

לאחר שבחודש שעבר (12/4/22) הפגינו ההורים והילדים מהמסלול הדו לשוני ברחבת עיריית חיפה, כדי שיתאפשר לזכות במבנה שיהיה בית קבוע עבור פעילותם, וזאת לאחר שנים שהם מבקשים בכל דרך ומפצירים בפני הגורמים הרלוונטיים שיסייעו להם בכך, כעת החליטו כי הצעד הבא הוא יצירת עצומה שעליה הם מחתימים אלפי אנשים בתקווה שתמיכה גדולה מתושבי העיר תעזור להם בהשגת מצוקתם.

ההורים מהמסלול הדו לשוני יצאו למלחמה שבסופה הם מקווים שסוף סוף יהיה בית ספר שיוכל להיות בית עבור תלמידי המסלול. קהילת יד ביד פתחו לפני שנים גני ילדים שבהם לומדים ילדים יהודים וערבים בשתי השפות. כשהילדים סיימו גן חובה הם התחילו ללמוד בכיתה א'. בהתחלה הם למדו בבית הספר בשכונת כבביר, אך בשלב מסוים לא היה מספיק מקום בבית הספר בכבביר והם הועברו לבית הספר חופית בשכונת שער העלייה.

בספטמבר 2022 תפתח חטיבת הביניים של המסלול הדו לשוני. ההורים טוענים שחייב להיות בית ספר ייעודי שייתן מענה לכלל התלמידים. בנוסף, חלק מהשיעורים נלמדים ביותר משכבה אחת, ולכן לא ייתכן שכיתה ז' במסלול הדו לשוני תהיה בבית ספר נפרד מבית הספר היסודי.

עיריית טירת כרמל – רחב
מחאת בי"ס הדו לשוני (צילום: גילה זמיר)

האבסורד

לטענת העירייה הנושא נבדק ע"י משרד החינוך, שם הגיעו למסקנה כי מכסת התלמידים במסלול הדו לשוני אינה מספיקה כדי לקבל סמל מוסד. ההורים מצדם מסבירים כי הסיבה היחידה שבגללה יש כיום כיתה אחת בלבד בכל שכבה, היא כי לא מאפשרים להם לפתוח כיתה שנייה. ההורים טוענים שוב ושוב כי הביקוש למסלול הוא גדול וישנם רבים שמעוניינים לרשום את ילדיהם אליו, אך מפאת חוסר במקום הם אינם יכולים לעשות זאת.

דו קיום אמיתי

קהילת יד ביד חיה ופועלת במרחב של דו קיום הלכה למעשה. בכל כיתה מלמדות שתי מחנכות, אחת דוברת עברית והשנייה דוברת ערבית. הילדים לומדים ערבית ועברית עוד מגן הילדים והתוצאה היא שהילדים דוברים את שתי השפות. בנוסף לכך, חוגגים הילדים את חגי כל הדתות וזוכים להכיר את המסורות את המנהגים והתרבות של האחר בנוסף לזו שהם מכירים בדר"כ. בין הילדים הערבים והיהודים נוצרים קשרי חברות והיכרות קרובים כמו שקורה בכל כיתה, כך גם נוצרים קשרים חמים בין ההורים.

חנוכריסמס וחגי החורף • הדו לשוני בחיפה (אלבום פרטי)

עוד מימי ראש העיר הקודם

הקהילה החלה בפניות לעירייה ובבקשת עזרה במציאת מקום שישמש אותם כבית ספר קבוע, עוד מימי ראש העיר הקודם יונה יהב. חברי הקהילה טענו שהם צריכים מבנה ייעודי, שבו ילמדו התלמידים, ובינתיים מצאו את עצמם מצטרפים לבית הספר בשכונת כבביר. לטענתם היה זה מתאים לאופי המסלול הדו שפתי. בהמשך הם הועברו לבית הספר חופית, כשההתחלה כזכור לא הייתה פשוטה, בגלל שההורים בבית הספר חופית התנגדו למהלך. כשמבנה בית הספר בסמת ברחוב מסדה בהדר התרוקן והתלמידים עברו ללמוד בנווה דוד, ההורים קיוו שהם יוכלו לקבל את המבנה, אך זה לא קרה.

מחאת בי"ס הדו לשוני (צילום: גילה זמיר)

תמיכה יש

ב-3 שנים האחרונות ראש העיר עינת קליש רותם מביעה תמיכה גדולה בקהילת יד ביד. לטענת ההורים, היא נוהגת להגיע לאירועים אליהם היא מוזמנת על ידם מגיעה, וחוזרת על כך שהיא תומכת בפעילותם. יחד עם זאת, עד עכשיו לא הצליחה הקהילה להשיג את מבוקשה, מבנה שייועד לביה"ס.

כשיצאו לדרך הציבו לעצמם בקהילה יעד של 5,000 חתימות. כעת הם כבר אחרי חצי הדרך עם כ-3,000 חתימות. הם מתכוונים להמשיך עד שישיגו את היעד ומקווים בכל ליבם שהתמיכה הציבורית בעיר תשפיע על העירייה ועל משרד החינוך.

"הבקשה לא אושרה כי בית הספר לא עומד בקריטריונים"

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי בית ספר "יד ביד" לא עמד בקריטריונים הנדרשים לקבלת סמל מוסד מבחינת גודל המוסד, לפיכך לא ניתן לאשר את הבקשה.

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. רפי רפול - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

    צריך למצוא בית ספר.

הגיבו כאן לכתבה