הפגנה נגד שילוב המסלול הדו לשוני בחופית: “בית הספר לא ייפתח”

הפגנה נגד שילוב המסלול הדו לשוני בבית הספר חופית בחיפה (צילום: מיכל ירון)

הרוחות סוערות בשכונת שער העלייה בחיפה

כ-50 תושבים הגיעו להפגין כנגד הכוונה לשלב תלמידים יהודים וערבים מהמסלול הדו-לשוני בבית הספר חופית, בשכונת שער העלייה בחיפה ואיימו שלא יאפשרו להתחיל את הלימודים בספטמבר. “ככה מתחילה התבוללות”, קראה אחת המפגינות, “בסוף לא ישארו פה יהודים”.

מפגינים בשער בית הספר חופית (צילום: מיכל ירון)
מפגינים בשער בית הספר חופית (צילום: מיכל ירון)

כ-50 תושבים הגיעו הערב להפגין כנגד הכוונה להעביר את כיתות המסלול הדו לשוני מבית הספר אחמדיה, שאירח אותן עד עכשיו, לבית הספר חופית בשער עלייה. האירוח הוא עד שיהיה מבנה עצמאי לבית הספר. העירייה הסבירה להורים, שתהיה הפרדה בין הכיתות הדו לשוניות, בהן לומדים תלמידים יהודים וערבים ובין כיתות בית הספר.

תהילה בראיון לחי פה: הפגנה נגד המסלול הדו-לשוני בבית הספר חופית בחיפה

הקריאות שקראו המפגינים
“בוקר טוב! שפרינצק עדיף שתקומו! יהיו כאן כל החגים הערבים, חופית הוא בית ספר יהודי, בית ספר חופית בהתבוללות”, אלו מקצת מהקריאות שקראו המפגינים. אחד הדברים, שחזר על עצמו שוב ושוב לטענתם, הוא שבגלל שהשכונה היא ברמה סוציואקונומית נמוכה, מביאים לבית הספר את המסלול הדו לשוני, אבל לא היו מעזים לעשות את זה בבתי ספר על הרכס.

ההפגנה נגד המסלול הדו-לשוני בבית הספר חופית בחיפה

רבים מהמפגינים הם תושבים מבוגרים, שכבר אין להם ילדים בבית הספר חופית, אבל הם חרדים לצביון השכונה. אחת המפגינות הגיעה להפגנה משכונת הדר, כי עומדים להיות לה נכדים בבית הספר וחשוב לה, שלא ילמדו בו תלמידים ערבים.
אחת ממובילות המחאה הבטיחה ברמקול לקול תשואות המפגינים כי בית הספר לא ייפתח באחד בספטמבר. “בית הספר יפתח, רק אם אנחנו נהיה בכלא”, היא הוסיפה.

איליי כהן בהפגנה נגד המסלול הדו-לשוני בבית הספר חופית בחיפה

אחד מהתלמידים בחופית לקח את המקרופון ואמר:
“לא ניתן לערבים להיכנס לשכונה שלנו. אנחנו התלמידים לא מוכנים, שיכנסו אלינו ערבים לבית הספר”.

“בית ספר חופית בסכנה”. צילום: מיכל ירון

שוב ושוב קראו הפגינים כי חינוך ילדיהם אינו הפקר. חלק מהמפגינים דיבר על החגים הערבים וחגים יהודיים כמו יום כיפור, שעלול להפגע. אחת המפגינות אמרה שלהכניס את המסלול הדו לשוני עלול להביא להתבוללות. “אנחנו לא נגד שום דבר, אפשר לחיות בשכנות, אבל לא אחד בתוך השני. בהתחלה לומדים ביחד, אח”כ מתחתנים ובסוף לא יהיו פה יהודים. הם לא היו נותנים לנו ללמוד בשכונות שלהם”.

ליאת הוכמן בהפגנה נגד המסלול הדו-לשוני בבית הספר חופית בחיפה

יש לציין, כי אחת האימהות, שהייתה נגד ההפגנה ולא השתתפה בה, אמרה כי רוב ההורים בבית הספר לא מתנגדים לשילוב המסלול הדו לשוני ובכל כיתה יש 2-3 הורים, שמתנגדים. “התלמידים מהמסלול הדו לשוני יקבלו קומה לעצמם, עד שיהיה להם בית ספר עצמאי, ואנחנו לא מתנגדים לכך”.

תגובת העירייה תצורף לכתבה כשתתקבל.

הגיבו כאן לכתבה

17 תגובות
 1. נעמה אמר/ה

  מדהים לראות איך היהודים נהיו ממש אנטישמיים… טוב שצילמו את הגזענים הבזויים הללו. מאחלת להם שיחוו את אותו היחס שמראים לשונה מהם. עאלק ״ערבים״ ״הם״. איכס. מתביישת ברפש האנושי הזה. מקווה שהעירייה תגנה ותתעלם מהדבר הזה. פשוט בושה.

 2. הילה אמר/ה

  מה זה ילמדו תלמידים וערבים? מה הערבים לא תלמידים?

  פשוט בושה

 3. אבישי כפיר אמר/ה

  לא יאמן איזה בורות גזענות וחושך.. בושה

 4. מורן אמר/ה

  לטמטום אין קץ. גזענות מכוערת. אם היו מספרים לי דבר כזה על בית הספג של הילדים שלי *שעל הרכס*היתה קופצת משמחה. בורים וחשוכים שכמוכם.

 5. גילה אמר/ה

  אני סבתא גאה לשתי נכדות שאחת מהן תתחיל את שנתה השלישית ביד ביד והקטנה תתחיל את שנתה הראשונה. ארגון קהילתי וחינוכי מדהים המטפח במסירות ואהבה ילדים חמודים, שהם התקווה שלנו לגשר בשסע החברתי וההסתה החשוכה שהצליח ליצור המשטר האפל הימני בחסות נתניהו וקלגסיו הגזענים. אנו רואים כאן מיצג של נשים וילד שטופי מוח, חסרי ראיית הזולת וגזענים כמו מיטב האנטישמים הפרימיטיבים. אני מאחלת להם שהם יחוו יום יום את מה שהם הוציאו מהפה שלהם בנוגע לילדים וילדות תמימים וחמודים, וקהילת הורים משובחת, אינטליגנטית ובעלת רצון טוב.
  יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים!

 6. בני א. אמר/ה

  כמה עצוב לשמוע את המתלוננות ודעותיהן ואת התלמיד הצעיר שטוף המוח … חיפה עיר הסובלנות עלאק 🙁

  ושאלה: יחסית לשכונה מרמה סוציואקונומית נמוכה, כדברי אחת המוחות, השלט ״היפה״ שהכינו מראה שיש כסף למאבק הזה – מהיכן הגיע? האם איזה גורם מסכסך התערב ותמך? מי?

 7. המוהיקני האחרון אמר/ה

  מצביעי הבית היהודי והכהניסטים.

 8. המוהיקני האחרון אמר/ה

  יןפי!

 9. יונה אברהם אמר/ה

  בטוחה שהרבה מהתושבים הפחות צעקניים בעד. הגזענות מרימה ראש ומקבלת במה גדולה מידי בחי פה.

 10. האופטימיסט אמר/ה

  לא יישארו יהודים?
  מי אמר לך שאת יהודייה?קיבלת את התואר במתנה,אם יעשו מבחן ביהדות לכל החשוכים,נמצא כי מרביתם לא יעברו.
  תרבות של הסתה שמתחילה מראש הממשלה של חבורת חסרי התרבות מהרי האטלס.

 11. סאשה אמר/ה

  מה שפת הבית שלכם? איזה שירים אתן שומעות בבית? מה את, כן את הזקנה בת ה 70 עם השלט יש לך על הראש? מה השורשים שלך? את עדיין מעבירה לנכדים ולבת שלך שבאתם והכניסו אותכם ישר למעברות? ואתם, שני הילדים הספורטאים עם האמא הספורטאית המודרנית, מה אם פתאום יכנסו בך ובאחיך סתם ככה, בגלל שאתם מרוקאיים! מה תעשה? תקרא לאבא ואמא כי אין לך כוח לברוח! אני בספק אם אתם בכלל מבינים את הכתוב כאן. כרגיל, יש כאלה שבונים וכאלה שהורסים שאנחנו הבונים צריכים לממן.

 12. חלי אמר/ה

  מזכיר לי את ההשתוללות של תושבי רמת בגין נגד ישיבה של חרדים…
  עולם השקר

 13. יבגני אמר/ה

  כשאתם מדברים על תגידו “אנחנו”! תגידו “אני”!
  כי לא כולם גזענים כמוכם! לי לא מפריע שתלמידים ערבים יהיו באותו בית ספר עם בנות שלי.
  פשוט בושה!

 14. אלחי אמר/ה

  היי, בתור הורה לילדה בבית הספר אני מתבייש באוכלוסייה הזו, אוכלוסייה גזענית שכל מה שמעניין אותה זה שהילדים חלילה לא יתבוללו, חשוב לציין שהמארגנים של ההפגנה הם אנשים דתיים שלא לומדים בבית הספר.

 15. יוסף אמר/ה

  את צודקת רק תזכירי לנו מתי הפגנת נגד המכות שהיהודים מקבלים ברמלה ועוד מתי הפגנת נגד זה שמציקים לבנות יהודיות בחיפה סליחה שכחתי רק בגלל זה לא ערביות זה לא גיזענות

 16. שמעון שניצר אמר/ה

  לך למילון ותלמד מה זה גזענות. “להציק לבנות” זו לא גזענות. זו עבירה פלילית מכוערת שצריך להיות עליה עונש. לכתוב “להציק לבנות יהודיות” ולייחס את זה רק לערבים – זו גזענות שלך. אתה מניח שבחיפה רק ערבים מציקים ורק לבנות יהודיות. שאין יהודים שמציקים (בחיפה – בקפריסין מותר להם), ומציקים רק ליהודיות.

 17. המוהיקני האחרון אמר/ה

  צודק בהחלט.

הגיבו כאן לכתבה