בביה"ס הדו לשוני בחיפה חיים דו קיום שרובנו רק חולמים עליו ◄ למה הם לא מקבלים מקום ראוי? • צפו

מחאת בי"ס הדו לשוני (צילום: מיכל ירון)

המסלול הדו לשוני בחיפה קיים כבר 10 שנים ומחזיק רשימת המתנה שרק הולכת ומתארכת, אז למה הם נדרשים להיאבק שוב ושוב על מקום בו יוכלו להתנהל ולהתפתח כפי שהיה ראוי וכפי שכבר הובטח להם? היום הם החליטו לצאת ולומר – די!

ילדי המסלול הדו לשוני • צפו


"הובטח לנו מבנה"

עשרות רבות של הורים וילדים מהמסלול הדו לשוני הגיעו הבוקר (ג' 12/4/22) אל רחבת העירייה כדי לקרוא לראש העיר ד"ר עינת קליש רותם לעמוד בהתחייבויותיה כלפיהם ולהקצות להם מבנה לטובת בית הספר.

אין מספיק תלמידים?

לטענת ההורים, התחייבה בפניהם ראש העיר כי בשנת הלימודים הקרובה יזכו למבנה עבור בית הספר הדו לשוני, שישמש אותם באופן בלעדי. לטענת העירייה הם הגישו בקשה למשרד החינוך לקבל סמל מוסד לטובת בית ספר דו שפתי ומשרד החינוך סבר, שאין מצבת תלמידים מספיקה לשם פתיחת בית ספר.

מוחים ברחבת העירייה • צפו

מסלול בן 10 שנים

כזכור, המסלול הדו לשוני בחיפה החל לפעול לפני 10 שנים. בתחילה נפתח גן ילדים, ובכל שנה נפתח גן לשכבה נוספת. כשהשכבה הראשונה הגיעה לכיתה א', העירייה העבירה את המסלול הדו לשוני להתארח ולקיים את הלימודים בבית הספר אחמדיה בשכונת כבביר. ההורים סברו כי מדובר בשילוב הגיוני ותמכו בו.

עיריית טירת כרמל – רחב

מחאת הדו לשוני בעירייה • צפו


שוב לא ידוע היכן ילמדו

לפני 3 שנים הוחלט בעירייה שבשל מחסור במקום בבית הספר אחמדיה, יעבור המסלול הדו לשוני לבית הספר חופית בשער העלייה. בתחילה היו כאלה שהתקוממו נגד ההחלטה, נערכו הפגנות ונשמעו צלילים צורמים, אבל מיום הלימודים הראשון התברר שמדובר בשילוב מוצלח. בספטמבר הקרוב ילדי הגן המחזור הראשון במסלול יתחילו את חטיבת הביניים ושוב נשאלת השאלה – איפה זה יקרה.

מחאת בי"ס הדו לשוני (צילום: גילה זמיר)

ד"ר מרב בן נון, ממקימות קהילת "יד ביד" הפועלת רבות לטובת הצמחת המסלול הדו שפתי: "אין לי ספק שקליש רותם תומכת בנו, ועדיין, הובטח לנו שבשנת הלימודים הבאה יהיה לנו מבנה משלנו, ועכשיו אנחנו מגלים שזה כנראה לא יקרה. העירייה הודיעה לנו שכיתה ז' שלנו תפתח בבית הספר השש שנתי עירוני א' בקריית אליעזר. זה בית ספר מצוין, אבל הרבה הורים הודיעו שאם זה מה שיקרה, הם לא ימשיכו איתנו. אנחנו מלמדים את הילדים כמה שכבות ביחד, ואם כיתה ז' תהיה באופן נפרד מכיתה ו' ומבית הספר היסודי, אנחנו לא נוכל להמשיך במתכונת הלימודים הקבועה שלנו".

מנהלת המסלול, ד"ר מרב בן נון • צפו


"אין לנו תנאים לצמוח"

בן נון מוסיפה ואומרת: "העירייה אומרת שאין לנו מספיק תלמידים כדי נוכל לקבל מבנה משלנו. אבל זה הכול פועל יוצא מהתנאים שהעירייה נותנת לנו. יש לנו רשימת המתנה ענקית. הסיבה היחידה שיש לנו כיתה אחת בשכבה, היא שהעירייה לא מאפשרת לנו לפתוח שתי כיתות. אנחנו מאוד מרוצים מבית הספר חופית, אבל המקום שם מאוד מצומצם. אין לנו אפשרות למצוא חדר ללימודי השפה שלנו, שהם מורכבים, כיוון שאנחנו מלמדים עברית וערבית. המנהלת של המסלול הדו לשוני בקושי יכולה למצוא לעצמה מקום כשהיא צריכה לנהל צוות של מורים כיוון שבכל כיתה יש שתי מחנכות. ביקשנו שוב ושוב מבנה אחד, שבו נוכל ללמד את התלמידים, וכבר כמה פעמים קליש רותם אמרה לנו שהיא כבר ייעדה לנו מבנה בעיר שיוכל לעמוד לרשותנו ואחרי כל זה – כלום".

מחאת בי"ס הדו לשוני (צילום: גילה זמיר)

אי אפשר להירשם

טענה נוספת שמעלים ההורים כעת, היא שכשנפתחה ההרשמה לחטיבות הביניים באתר העירייה בחודש שעבר, המסלול הדו שפתי לא הופיע כאחת מאפשרויות הרישום. כתוצאה מכך הורים שרוצים לרשום את הילדים לכיתה ז' במסלול הדו לשוני לא יכולים לעשות זאת ובכלל, אין שום אפשרות לדעת כמה הורים מתכוונים לשלוח את ילדיהם ללמוד במסלול הזה.

מחאת בי"ס הדו לשוני (צילום: גילה זמיר)

"אנחנו חיים את הדו קיום באמת"

"הילדים שלנו ביחד בגנים ובכיתות הלימוד מגיל שנתיים", מספרת בן נון, "הם גדלו ביחד ואנחנו התעצבנו כקהילה ביחד איתם. חיפה היא עיר שלו דו קיום וכולם כל כך גאים בזה. אנחנו חיים את הדו קיום הלכה למעשה, לא רק בסיסמאות אלא כדרך חיים. הילדים שלנו מדברים ערבית, יש להם חברים טובים והם מכירים את החגים והמסורת לא רק שלהם, אלא גם של שאר הדתות. למה לא לתמוך בנו ולעודד אותנו?"

מחאת בי"ס הדו לשוני (צילום: גילה זמיר)

הילדים מתנהלים בשתי השפות

בהפגנה השתתפו גם תלמידים מהמסלול הדו שפתי. לעומת שאר התלמידים בעיר, להם יש עדיין לימודים, כיוון שהם יצאו לחופשת הפסח ולאחריה לחופשת חג הקורבן. הילדים התרוצצו בין ההורים ונראו מרוצים מההתרחשות סביבם.

בשיחה עם הילדים, שמתנהלים בקלילות בשתי השפות – ערבית ועברית, הם מספרים כי הם אוהבים מאוד ללמוד בעברית ובערבית עם שתי המורות שלהן, שאחת דוברת עברית והשנייה ערבית. אי אפשר להתעלם מכך שלא רק שהילדים דוברים ערבית שוטפת, אלא גם שאצל חלקם נשמע ממש מבטא ערבי, דבר שלא מושג בקלות כלל, גם אחרי שנים רבות של לימודי ערבית בחטיבת הביניים ובתיכון.

מחאת בי"ס הדו לשוני (צילום: גילה זמיר)

קליש רותם מגיעה לכל אירוע

יש לציין שהתנהלותה של ראש העיר מעידה על מחויבותה למסלול הדו לשוני, כשבין היתר היא טורחת להגיע לכל אירוע שלהם שאליו היא מוזמנת. לפני כשבועיים הגיעה ראש העיר להרמת כוסית בבית הגפן, לרגל עשור למסלול הדו לשוני. לדבריה היא מאוד מאמינה בלימודים בערבית ובעברית וחשוב לה מאוד שיהיה להם מבנה ייחודי משלהם.

מחאת בי"ס הדו לשוני (צילום: מיכל ירון)

העירייה: "משרד החינוך דחה את בקשתנו לפתוח בית ספר דו לשוני"

מעיריית חיפה נמסר כי הוגש מטעמה, בתיאום עם הורי תלמידי המסלול הדו-לשוני, בקשה למשרד החינוך כדי לאפשר למסלול להמשיך לצמוח בעתיד כקמפוס ייעודי לתלמידים מכיתה א' ועד י"ב.

"לצערנו, משרד החינוך דחה את בקשת העירייה וקבע כי אינו מכיר בצורך לפתוח סמל מוסד למסלול הדו לשוני מאחר שמדובר במוסד קטן.

במשרד החינוך הציעו כי אם עיריית חיפה מעוניינת להמשיך עם תפיסת החינוך הדו לשוני, עליה לאתר בית ספר תיכון קיים, אשר יאפשר את צמיחת המסלול בתוכו, עד לחיזוקו והוכחת יכולתו לעמוד כמוסד חינוכי בפני עצמו (כלומר, מעל 2 כיתות בשכבה).

מתוך מחויבות העירייה לטיפוח החינוך הדו-לשוני בעיר, העירייה פעלה כדי לאפשר את הצמחת המסלול באחד התיכונים בעיר, ובהתאם לכך העבירה הצעתה להורים".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה:
"הנושא הנדון נידון בוועדה העליונה במשרדנו. הוועדה החליטה כי לא ניתן לאשר הרחבת סמל מוסד בתוך המוסד החינוכי היסודי בו נמצאים התלמידים. יחד עם זאת, ניתן פתרון לכיתה דו לשונית באחת מחטיבות הביניים הקיימות ביישוב ככל שהדבר יתאפשר לרשות המקומית". 

הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
  1. אמא בחופית אמר/ה

    מה רשמת חופית ודו לשוני שילוב מנצח איזה צביעות מי שתולה דגל אשף ממש לא יכול להיות שום שילוב ובטח לא מנצח מחכים לרגע שהם יעברו בית ספר קהילה צבוע שלא מכבדת את ילדי חופית 😡😡😡😡😡

  2. מסכים עם התגובה לפני אמר/ה

    בבתי הספר מלמדים ערבית אין צורך במסלול הזה ומבטא ?? שיסגלו מבטא ישראלי לא ערבי.

  3. רפי רפול - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

    חג פסח כשר ושמח לכולכם.שבת שלום.

הגיבו כאן לכתבה