הורים מהמסלול הדו לשוני הפגינו מול היכל עיריית חיפה: "לא רוצים להיות לא רצויים בבית ספר חופית"

תלמידי בית הספר הדו-לשוני מפגינים נגד החלטת עיריית חיפה להעבירם לבית הספר חופית (צילום: מיכל ירון)

בהפגנה הערב מול העירייה אמרו חלק מההורים, שמתנגדים למעבר של המסלול הדו לשוני לבית ספר חופית, כי הם חוששים מגילויי גזענות ואולי אפילו אלימות כנגד ילדיהם. ההורים חוששים שכתוצאה מהמעבר תלמידים רבים יעזבו את המסלול

הפגנה נגד המעבר לבית הספר חופית. צילום: מיכל ירון

הערב נערכה הפגנה של הורים מהמסלול הדו לשוני המתנגדים למעבר לבית הספר חופית. ההפכנה נערכה ברחבת העירייה מעט לפני ישיבת המועצה. לצד ההורים היו גם תלמידים, ששיחקו ביחד וקראו: "אנחנו חברים ולא מתפרקים".

הטענה העיקרית של ההורים הייתה שהם לא מעוניינים שילדיהם ילמדו במקום, שהם לא רצויים בו. "אנחנו רוצים להישאר ביחד", אמרה אחת האימהות, "אבל אנחנו יודעים, שיש הרבה משפחות, שעומדות לעזוב. אי אפשר לכפות את המסלול הדו לשוני בבית ספר, שלא מעוניין בו. גם אם יש מיעוט קטן בבית הספר שלא מקבל אותנו בברכה, זה מספיק. אנחנו לא רוצים לקחת סיכון שילדינו יחשפו לגזענות או אלימות".

שאדי עבאדי בראיון לחי פה

אימא נוספת אמרה שלא היה מספיק זמן להיערך למעבר לבית הספר חופית. "זה לא מקצועי להחליט על עתיד הילדיםבזמן כל כך קצר, בלי לבדוק את המרחב והאוכלוסיה. הנחיתו עלינו את הדברים, בלי להכין אותנו. אולי אם היינו יודעים על זה חצי שנה לפני, היינו יכולים לעשות סדרה של מפגשים והיה יכול להיות פחות אנטי. ההורים, שלא מתנגדים, פשוט חוששים להרגיז את מקבלים ההחלטות. אנחנו היינו רוצים לראות כבר את המסלול הדו שפתי במבנה משלנו כמו שיש בכל הארץ.אנשים יעזבו את המסלול והוא יפגע. אנחנו חוגגים לפי לוח שנתי ייחודי לנו, מציינים ימים לאומיים שונים, ואני מודאגת שהאוכלוסיה בשכונת שער עליה לא תקבל את זה בברכה, לעומת מה שהיה בכבביר".

הפגנה נגד המעבר לבית הספר חופית. צילום: מיכל ירון

ללמוד באווירה מקבלת
אחד האבות הוסיף כי להורים אין שום דבר נגד בית הספר חופית, אבל הילדים צריכים ללמוד באווירה מקבלת. "אפשר ליישם את הפדגוגיה והקטע החברתי הייחודי לקהילה שלנו רק במקום, שמאפשר את זה".

חשש לשלום הילדים
אבא לילד שאמור להתחיל השנה כיתה א' אמר, שבמקום להיות עסוק בהתרגשות לקראת כיתה א', הוא חושש מה עלול לקרות לילד שלו אם המסלול אכן יעבור לבית הספר חופית, בניגוד לרצונם של חלק מההורים והתושבים.

לא רוצים אותנו
"אני מבינה לחלוטין את ההורים בחופית שלא רוצים אותנו", הוסיפה אחת האימהות, "אנחנו 110 תלמידים, זה ישפיע מאוד על בית הספר חופית. גם ככה בית הספר לא גדול, וחלק ממנו עוד יעבור לטובת המסלול הדו לשוני".

שתי הקבוצות התנגדו למעבר לחופית
במהלך ישיבת המועצה הגיעו אמהות מבית הספר חופית לעירייה על מנת להיכנס לישיבת המועצה. השומרים לא אפשרו להן להיכנס לבניין העירייה והן נשארו בחוץ עם ההורים מהמסלול הדו לשוני. האמהות שוחחו זו עם זו ולטענתם הייתה שיחה טובה. העמדות לא השתנו, גם בסיום השיחה שתי הקבוצות התנגדו למעבר לחופית, אבל לפחות נוצרה היכרות ראשונית.

הנהגת ההורים של בית הספר תומכת ומאמינה בדרך של שיח
וועד ההורים בבית ספר חופית העביר היום הודעה לפיה הנהגת ההורים בבית הספר חופית שמחה על ההזדמנות שנפלה בחלקם לארח את המסלול הדו לשוני. "לצערנו כמו בכל שינוי, גם כאן יש מתנגדים. נשמח לדבר ולהבהיר לכל הורה, שחושש מהשינוי ורוצה לדעת עוד על האירוח של המסלול. תלמידי המסלול הדו לשוני יקבלו חדרי לימוד וחצר ויתנהלו כבית ספר עצמאי בתוך כותלי בית הספר חופית. אנחנו בקשר עם ההורים מהמסלול הדו לשוני, שגם להם יש מעט הורים, שחוששים מהמעבר לבית הספר חופית וגם הם פועלים על מנת להפיג את החשש. הנהגת ההורים של בית הספר תומכת ומאמינה בדרך של שיח, הקשבה וקבלת כל תלמיד לבית הספר ותמשיך לפעול בדרך בדרך זו. אנו מאמינים שיחד נוכל להתחיל בהצלחה את שנת הלימודים הקרבה.

ההורים מהמסלול הדו לשוני, שתומכים בבית הספר העבירו לעירייה אתמול מכתב תמיכה, שבו הם מתנגדים לפעילות המחאה, שמטרתה היא ביטול המעבר ומקווים שהעירייה תמצא דרך להשלים את המעבר של המסלול.
המכתב מוגש כאן במלואו לעיונכם:

4 תגובות
 1. Ali G אמר/ה

  חצי הדו לשוני מתנגדים למעבר וחלקם כבר עזב המחצית השנייה הסכימה בלית ברירה לאחר שנכנעה
  מנגד שכונת שער העלייה מתנגדת והדברים הגיעו לאיומים של ממש
  כבוד ראש העיר הנבחרת , היחסים בעיר עדינים ומקרה בודד חריג תוך שינה בשמירה יבעיר את כל העיר

  חבל שכראש עיר את לא לוקחת את הדברים ברצינות הראויה

 2. חיפאי אמר/ה

  חיפה דו קיום זה סבבה עד שזה "לא מתאים" לאנשים.
  בתקופת יהב הוא פתח את הדו לשוני בחליסה כי אף אחד לא הסכים במקום אחר.

  העירייה כנראה לא באמת רוצה לתמוך בדו-לשוני, ואם הם באמת היו רוצים להשקיע
  אז היו מקימים אותו במקום נורמלי בחיפה כמו בכרמל או בהדר ולא בשפירנצק.

  להפגין זה בסדר,להסית זה לא.
  מה אתם רוצים?! שאיזה פסיכי ישרוף את הדו-לשוני כמו שהיה בירושלים ב2014?

  לצערי בחיפה לא רוצים "ערבים" בשכונות מסוימות, העוינות והחשדנות הזה והמסיתים שמעלים את השנאה בכוונה יהרסו את העיר שלנו.

 3. אמא אמר/ה

  הדו לשוני אנשים חצופים באו להתארח אצלנו בבית הספר חופית ודרשו להוריד את התמונה של הרצל כי הוא לא משקף את הדרך שלהם הם נגד החזון שלו שהחזון שלו היא מדינה יהודית הם לא מכירים בדגל שלנו במדינה שלנו בצבא שלנו הם אומרים שאנחנו כיבוש בושה אנשים צבועים חשבתי שהדו לשוני אמור לעשות שלום אבל זה בדיוק ההפך

 4. אמא אמר/ה

  באים להתארח בבית ספר יהודי ציוני ורוצים להוציא את הציוניות שלי הדו לשוני אתם הזויים

לא ניתן להגיב