הורים יצאו עם ילדיהם לעוד הפגנה ברחובות חיפה: "נלחמים על העתיד שלנו – לא נוותר!" ◄ צפו

כל הצדדים יכולים להרוויח (צילום: מוטי בליצבלאו)

המסלול הדו לשוני יצא להרעיש ברחובות העיר – "מגיע לנו בית!"

אחרי שנים של המתנה ולא מעט הבטחות, אחרי שביקשו ופנו, ושוב… המתינו בסבלנות, בדו-לשוני החליטו שהם מפסיקים להיות שקטים ומנומסים, והפעם הם יוצאים לקרב עד שישיגו את מבוקשם – בית ספר משלהם!

ההורים והתלמידים של המסלול הדו-לשוני יצאו הבוקר (יום שני 23/5/22) לרחובות הדר עם סירים, מחבתות, תופים וכפות, על מנת להגיד לראש העיר ד"ר עינת קליש רותם, שהם דורשים למצוא עבורם בית ספר.

עיריית טירת כרמל – רחב

מפסיקים לשתוק ◄ צפו


בית ספר משלנו

המפגש התחיל בעירייה ומשם יצאו כולם להרעיש ברחבי הדר. קצפם של ההורים יוצא על כך שהילדים שלהם לומדים לאורך שנים בבתי ספר בהם הם "מסלול", כך שהם למעשה אורחים בו ואין להם בית ספר אחד שמיועד רק עבורם.

לא נוותר! תנו לנו בית ספר! ◄ צפו


קליש רותם תומכת

יש לציין שקליש רותם הצהירה לא פעם כי היא מאמינה במסלול הדו-לשוני. נציגי המסלול טוענים כי היא אף מגיעה לאירועים שאליהם היא מוזמנת על ידם. לאחרונה חגגו עשור ראשון למסלול וקליש רותם התייצבה לחגיגות. היא גם השמיעה את דעתה לגבי חשיבות המסלול, שבו ילדים יהודים וערבים לומדים בעברית ובערבית ביחד. יחד עם זאת, הטענה היא כי על מנת להפוך את המסלול לבית ספר, יש צורך בהחלטה של משרד החינוך ולא של העירייה.


'מגיע לנו בית משלנו!' ◄ צפו


הזמנה להפגנה הבוקר 23/5/22

אין מספיק תלמידים? כי אתם לא מאפשרים!

משרד החינוך, תפקידו, בין היתר, לבחון ולהחליט אם יש מקום לתת סמל מוסד. אם מתקבל אישור לסמל מוסד, נשארים רק הפרטים הטכניים ואפשר לפתוח בית ספר. משרד החינוך בחן את סוגיית המסלול הדו-לשוני והכריז כי אין במסלול מכסת תלמידים מספיקה כדי לפתוח בית ספר עצמאי. ההורים דוחים בתוקף את הטענה ומסבירים כי המצב הוא פועל יוצא של פעולות העירייה, שלא אפשרה להם לפתוח יותר מכיתה אחת בשכבה.

לטענת ההורים ונציגי המסלול, בכל שנה הם נאלצים לדחות את בקשותיהם של הורים רבים שמעוניינים לרשום את ילדיהם למסלול הדו-לשוני, רק בגלל מחסור במקום שנכפה עליהם – שלא מאפשר להם להפעיל יותר מכיתה אחת בכל שכבה. לדבריהם, הם היו יכולים בקלות לפתוח שתי כיתות בשכבה, אם רק היו מאפשרים להם.

יוצאים להפגין. צילום: גילה זמיר

לראשונה: חטיבת ביניים של המסלול הדו שפתי

השנה הבעיה אפילו חמורה יותר. התלמידים הבוגרים של המסלול הדו-לשוני עומדים לסיים את בית הספר היסודי, ובספטמבר הקרוב יתחילו את חטיבת הביניים. וההורים מעוניינים שחטיבת הביניים תהיה בבית ספר, יחד עם כיתות היסודי. העירייה מציעה לפתוח את כיתת בחטיבה בבית ספר שש שנתי קיים, ככל הנראה בית הספר עירוני א' בקריית אליעזר. ההורים מסבירים ששיטת הלימוד במסלול הדו-לשוני בנוי כך שלומדות כמה שכבות יחד, ואם כיתה ו' תהיה בבית ספר אחד וכיתה ז' בבית ספר אחר, שיטת הלימוד הזו לא תתאפשר והדבר יפגום בהתנהלות כולה.

הורים ותלמידים נושאים שלטים ומפגינים (צילום: גילה זמיר)

אלפי תושבים תומכים – וזו רק ההתחלה

כזכור, ההורים כתבו עצומה והחלו להחתים תושבים המצהירים כי הם תומכים בהקמת בית ספר עבור המסלול. העצומה קוראת לפתוח בית ספר עצמאי למסלול הדו-לשוני, ועד כה חתמו עליה מעל 3,000 איש. המטרה של ההורים היא להגיע ל-5,000 חתימות.

כזכור, תחילה כיתות המסלול היו בבית הספר בכבביר, אח"כ הועברו ע"י העירייה לבית הספר בשער העלייה – חופית, היות שבבית הספר בכבביר כבר לא היה מקום לכל הכיתות.

כל הצדדים יכולים להרוויח (צילום: מוטי בליצבלאו)

ההורים הרגישו שבשל העובדה שבכבביר לומדים בערבית, החיבור הוא טבעי עם המסלול הדו-לשוני, דבר שהיה פחות ברור עם בית הספר 'חופית'. המעבר לחופית לווה בהפגנות של הורים מבית הספר ומתושבי השכונה, שחששו משינוי הצביון בבית הספר. כיום, לאחר 3 שנים של לימודים משותפים, על פני השטח נראה שהדברים מתנהלים על מי מנוחות, אך יחד עם זאת, מצד שני הצדדים מדווחים על שביעות רצון חלקית בלבד מהסידור. בבית הספר חופית אין מספיק מקום לכל צוות המורים וההנהלה של המסלול הדו לשוני, כשלמסלול יש מנהלת ושתי מחנכות בכל כיתה (אחת דוברת עברית ואחת דוברת ערבית) ולא פשוט למצוא מקום לכל ההתנהלות הזו, לצד ההנהלה הקיימת של בית הספר וצוות המורים של חופית.

מוטי בליצבלאו הגיע לתמוך (צילום: חי פה בשטח)

מוטי בליצבלאו, חבר מועצת העיר מסיעת הירוקים, הגיע לתמול במפגינים:

לא יתכן שהעירייה וקליש יתעלמו מהתושבים ומבית הספר. עד מתי תלמידי בית הספר יהיו "אורחים" בבית הספר חופית? עשרות ילדים ממתינים לגנים הדו לשוניים, ותלמידים רבים כבר הגיעו לכיתה ז', כיתה השייכת לחטיבה. בירושלים דאגו לחנוך מבנה עצמאי לבית הספר הדו-לשוני וכאן בחיפה… כלום. עיר שממוצבת כעיר מעורבת ושחיים בה בדו קיום, איך ייתכן שלא יהיה פתרון לדו לשוני? יש לראות בבית ספר כזה גם תהליך של הורדת מתח בעיר מעורבת, זו יכולה להיות הצלחה לכול הצדדים"

עיריית חיפה: 'משרד החינוך לא מאפשר את פתיחת בית הספר'

מעיריית חיפה נמסר בתגובה: "עיריית חיפה הגישה, בתיאום עם הורי תלמידי המסלול הדו-לשוני, בקשה למשרד החינוך, על מנת שהמסלול ימשיך לצמוח בעתיד כקמפוס ייעודי לתלמידי א' עד י"ב. לצערנו, משרד החינוך דחה את בקשת העיריה, וקבע כי אינו מכיר בצורך לפתוח סמל מוסד למסלול הדו לשוני מאחר ומדובר במוסד קטן.

משרד החינוך הציע כי במידה ועירית חיפה מעוניינת להמשיך עם תפיסת החינוך הדו לשוני, עליה לאתר בית ספר תיכון קיים, אשר יאפשר את צמיחת המסלול בתוכו, עד לחיזוקו והוכחת יכולתו לעמוד כמוסד חינוכי בפני עצמו (כלומר, מעל 2 כיתות בשכבה).

מתוך מחויבות העירייה לטיפוח החינוך הדו- לשוני בעיר, העירייה פעלה כדי לאפשר את הצמחת המסלול באחד התיכוניים בעיר, ובהתאם לכך העבירה הצעתה להורים".

משרד החינוך: 'בית ספר יד ביד לא עמד בקריטריונים'

ממשרד החינוך נמסר כי בית ספר "יד ביד" (הדו לשוני) לא עמד בקריטריונים הנדרשים לקבלת סמל מוסד מבחינת גודל המוסד, לפיכך לא ניתן לאשר את הבקשה.

הגיבו כאן לכתבה