בא לציון גואל: המסלול הדו לשוני בחיפה יקבל בית ספר משלו

הפגנה שניה היום 23/5/22 הדו לשוני (צילום: סמר עודה כרתינג'י)

אתמול (ב' 6/6/22) התקבלה הודעה מעיריית חיפה כי המסלול הדו לשוני, שכבר שנים נלחם על כך שיהיה לו מבנה בית ספר משלו, יזכה בכך סוף סוף בשנת הלימודים הבאה, 2023-2024, במבנה בית הספר "מזור" בקריית אליעזר.

יש לציין שבשבועות האחרונים ההורים והתלמידים מהמסלול הדו לשוני יוצאים ומפגינים במרץ למען המטרה, שמבחינתם כוללת דרישה למבנה שיכיל גם את כיתות היסודי וגם את חטיבת הביניים. מצד העירייה נשמעה שוב ושוב הטענה כי משרד החינוך קבע שלא ניתן לתת לדו לשוני סמל מוסד, כיוון שאין מספיק תלמידים לשם כך.

מבנה ביה"ס 'מזור'

ההורים הדפו את הטענות הללו ומדווחים כי יש רשימה ארוכה מאוד של הורים שמעוניינים להצטרף למסלול הדו לשוני אך אינם יכולים כיוון שאין מקום לכיתות נוספות עבורם. לטענתם לו היו מאפשרים להם לעבור לבית ספר משלהם ולפתוח מספר כיתות בכל שכבה, בהתאם לביקוש, היו יכולים לאפשר לתלמידים רבים נוספים ללמוד בבית הספר.

אחת הסיבות שבגינן לא ניתן להעביר את המסלול הדו לשוני ל"מזור" כבר בספטמבר 2022 היא שכעת משמש המקום כאכסנייה לבתי ספר שונים שבמבנה הקבוע שלהם ישנה בעיה כלשהי. בימים אלו משתמש בית הספר ליאו באק במבנה, בשל עבודות הסרת האסבסט המתקיימות בו.

מחאת בי"ס הדו לשוני (צילום: גילה זמיר)

רוצים לראות תוצאות בשטח

באופן כללי ההורים שבעי רצון, אך מחכים לראות מה קורה בשטח: "אנחנו מרוצים מכך שגם קליש רותם וגם מנהל המחוז במשרד החינוך ד"ר סער הראל דיברו בהערכה על המסלול הדו לשוני. עכשיו משרד החינוך יבדוק שוב לגבי האפשרות לקבלת סמל המוסד. "מה שאנחנו היינו רוצים לראות זה שבבית הספר מזור יהיה מסלול 12 שנתי, גם יסודי גם חטיבה וגם תיכון. אנחנו מחויבים לתלמידים בכיתה ז', ואנחנו לא רוצים לראות אותם בנפרד משאר התלמידים. אנחנו לא יודעים האם ההורים והתלמידים בבית הספר השש שנתי עירוני א' יקבלו באהדה את התלמידים שלנו ואנחנו חוששים מזה. באופן כללי ברור שיש מקום להמשך הידברות בינינו ובין העירייה ומשרד החינוך".

חטיבת הביניים תהיה בעירוני א', היסודי יעבור בעוד שנה ל'מזור'

בהמשך לפגישות הרבות שהתקיימו בין נציגי ועד ההורים וראש העיר קליש רותם, זימנה ראש העיר אתמול (ב' 6/6/22) את נציגי ההורים של בית הספר לפגישה עימה ועם מנהל מחוז חיפה במשרד החינוך, ד"ר סער הראל. נכחו בפגישה גם חברת מועצת העיר ומחזיקת תיק החינוך בעיריית חיפה, סיגל ציוני, נציגים ממשרד החינוך במחוז חיפה, יו"ר משותפים של "יד ביד" וכן נציגי הורים.

בפגישה, שעפ"י הדיווחים התנהלה ברוח טובה ובאווירת שיתוף פעולה, חידדה שוב ראש העיר את כי היא מחויבת להמשך פיתוחו של בית הספר, וציינה כי תוכנית האב לחינוך, אותה מקדמת העירייה, מתייחסת גם למוסד זה, תוך שהיא מדגישה כי הנושא עלה בעבר בפגישה שנערכה בינה לבין שרת החינוך, חה"כ ד"ר יפעת שאשא ביטון.

מנהל המחוז הציג סקירה מקיפה על הסוגייה והביע את עמדתו המקצועית של משרד החינוך בכל הנוגע למוסד ועתידו ופירט את הקריטריונים ואת התנאים הדרושים לצמיחתו של המוסד.

בפגישה נידון עתיד בית הספר היסודי והתנאים להכרה ולקבלת סמל מוסד, בהתאם לתנאים ולהנחיות משרד החינוך, כולל מספר הכיתות בכל שכבה ותמהיל התלמידים בהן, תוך שמירה על האיזון הנדרש, והסדרת מעברו של בית הספר למבנה קבוע שיבטיח את צמיחתו והתפתחותו.

בפגישה הועלו אפשרויות שונות, לרבות שימוש בחלק ממבנה בית הספר "מזור", לטובת בית הספר. עוד סוכם, כי תלמידי כיתה ז' ילמדו בבית הספר "עירוני א'", ויזכו למשאבים, תמיכה ולכלל התנאים אשר יתרמו ויביאו לצמיחתם.

עיריית טירת כרמל – רחב
מחאת בי"ס הדו לשוני (צילום: גילה זמיר)

הגן הדו לשוני יהיה גן עירייה

כן, התבשרו ההורים כי הוחלט שהחל משנת הלימודים תשע"ד תתאפשר הקמת גן חובה דו לשוני ציבורי, ובכך למעשה לא ייאלצו ההורים לשלם עוד עבור החינוך הדו לשוני בגני הילדים – שקורה כיום.

הגיבו כאן לכתבה

9 תגובות
 1. פארוק אמר/ה

  איזה יופי.עכשיו אפשר יהיה להתעלם מהתושבים בשתי שפות.

 2. איש אמר/ה

  סוף סוף חדשות טובות ותקווה לעתיד טוב יותר בעיר.

 3. רפי רפול - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  איזה יופי.

 4. לאמור את האמת אמר/ה

  מזכיר את ההיסוסים לפני המעבר של דוד ילין לבניין של חוגים הישן

 5. דן אמר/ה

  הגיעה הזמן שכולם ילמדו ערבית למה רק לדרוש מהערבים ללמוד עברית?

 6. ירון חנן אמר/ה

  מי שמבין יודע שללא התארגנות תושבים ובמקרה הזה – הורים שום דבר טוב לא יתבצע ע"י העירייה ובטח תחת ההנהגה הנוכחית. המאבק הצודק של ההורים הוא הסיבה העיקרית לשינוי העמדה הנוקשה והמנוכרת של קליש כלפי צרכי בית הספר הדו-לשוני!

  1. רות אמר/ה

   כי זו מדינה יהודית. האמריקאים מדברים רק אנגלית והצרפתים לומדים רק צרפתית.

 7. ירון חנן אמר/ה

  תגובה גזענית וחשוכה!

 8. עמרי אמר/ה

  בא לציון גואל, או באו לציון לחבל: עמותת יד ביד המפעילה את יוזמות החינוך הדו לשוני (או: החינוך מחדש דרך שטיפת מוחות צעירים) מגלגלת 35 מליון שקל בשנה, כולל עשרות אלפי ש' בחודש שכר למובילי / בעלי העמותה. תופתעו לשמוע, שמדינות זרות מעורבות בתרומות ענק לעמותה, שהיא מסתירה את מעורבותן. כך קיבלה העמותה תרומות ממשרד החוץ השוויצרי, משרד החוץ האמריקאי. תרומה (שנתית!!) של מעל 18 מליון שקל מגוף שמוסתר מהציבור לחולל את שטיפת המוחות. קמפיינים ללחץ במליוני שקלים על רשויות מקומיות לספק מימון ומבנים לחינוך אלטרנטיבי הבוחר מה ואיך ללמד לעצמו (ומה להעלים..). חתירה כנגד ערכי ישראל כמדינת הלאום היהודי, הסתה כנגד שירות צבאי בצה"ל (גדנ"ע לא, התנדבות בישובים לא מוכרים כן) ועוד שלל 'חינוך מחדש'.
  לא ברור לי על מה מברך ירון חנן, אולי אינו מכיר את התכנים והמימון הזר המעורב ברשת הזו.

הגיבו כאן לכתבה