מפגש עם יוזם גן חסידי אומות עולם בחיפה בטקסי יום השואה

מדריכי צופי "אפיק" מתארגנים לעריכת טקס הזיכרון באנדרטת הלוחם היהודי בחיפה (צילום: יעל הורוביץ)

טקסי יום הזיכרון לשואה ולגבורה בגן אלון ובגן הלוחם היהודי בחיפה

לרגל יום הזיכרון לשואה ולגבורה (28/4/2022) פקדו היום מבקרים רבים, בקבוצות ובודדים, את גן חסידי אומות העולם ברמת אלון: תלמידי שכבת כיתות ו' של בתי הספר "אהוד" ו"רוממה", חניכי ומדריכי תנועת "הנוער העובד", קבוצת "אשכולות", תלמידים מבית הספר עירוני ג'" ועוד. חלקם זכו להפתעה במהלך ביקורם, כפי שיסופר בהמשך.  עוד קודם לכן, ביקרתי בגן הלוחם היהודי ברמות רמז, שם התארגנו מדריכי שבט הצופים "אפיק" לעריכת טקס זיכרון.

מדריכי צופי "אפיק" מתארגנים לעריכת טקס הזיכרון באנדרטת הלוחם היהודי בחיפה (צילום: יעל הורוביץ)
זרי זיכרון בלוח הכניסה לגן חסידי אומות העולם בחיפה, יום הזיכרון לשואה 2022 (צילום: יעל הורוביץ)
קבוצת "אשכולות" בהדרכה בגן חסידי אומות העולם בחיפה, יום הזיכרון לשואה (צילום: יעל הורוביץ)

בעת ביקורי בגן חסידי אומות העולם, פגשתי בזוג מבוגרים, צועדים יד ביד. "אנחנו נשואים 65 שנים, באנו לראות את הטקס", מגלים לי ברוניה וסימון ספקטור.  ברוניה מאזור אורל, סימון יליד אוקראינה ושירת בצבא הרוסי. מרגש.

ברוניה וסימון ספקטור בגן חסידי אומות העולם בחיפה, יום הזיכרון לשואה ולגבורה (צילום: יעל הורוביץ)

רעיון ההנצחה

"גן אלון" הוקם ביוזמתו של רוני גרוסמן, עו"ד תושב חיפה, שחיפש רעיון מיוחד להנצחת חסידי אומות העולם שסיכנו את חייהם ואת חיי יקיריהם למען הצלת יהודים בשואה, בהם גם הוריו: אביו של רוני חב את חייו לורוניקה פורוצאי, ואימו שרדה בזכות מסתור בבית מוגן של ראול ולנברג.

בשנת 2005 אושר במועצת העיר פה אחד הרעיון להקים גן ציבורי בשכונת רמת אלון, בו יונצחו חסידי אומות העולם שעלו ארצה ובחרו לקבוע את מקום מושבם בחיפה.

הגן נחנך בשנת 2008 בטקס מרגש בו השתתפו כמה מחסידי אומות העולם המונצחים בו, שורדי שואה ובני משפחותיהם. כן נכחו בטקס נציגים דיפלומטים ממדינות מוצאם של חסידי אומות העולם: פולין, אוקראינה, צרפת ועוד. כן השתתפו בטקס יו"ר הוועדה להענקת תואר חסיד אומות העולם ב"יד ושם", נציגי תנועות הנוער ומועצת הנוער העירונית של חיפה.

הגן היפהפה טובל בירוק ובו צמחייה עשירה ומגוון עצים ירוקי עד המצלים על המבקרים במשעוליו. בגן פינות ישיבה מוצלות עם ספסלים הסמוכים לאבני הזיכרון עליהן נחקק סיפורם של המונצחים ומאפשרים למבקר להכירם מקרוב.

במרכז הגן רחב הידיים מתחם משחקים הכולל: קירות ומתקני טיפוס, מתקני אקסטרים לילדים הבוגרים, מתקנים מיוחדים לפעוטות ומתקן רב נדנדות. מתחם זה, אשר קיבל את השם "גן ילדי הנצח", מוקדש לזכרם של מיליון וחצי ילדים שנספו בשואה.

רוני גרוסמן, יוזם רעיון גן חסידי אומות העולם בחיפה (צילום: יעל הורוביץ)
גן אלון – גן חסידי אומות העולם בחיפה (צילום: יעל הורוביץ)
עצים ירוקי עד מצלים על המבקרים בגן חסידי אומות העולם בחיפה (צילום: יעל הורוביץ)
צמחייה מגוונת בגן חסידי אומות העולם ברמת אלון בחיפה (צילום: יעל הורוביץ)
רוני גרוסמן בכניסה לגן. "כל המציל נפש אחת מישראל כאילו קיים עולם ומלואו" (צילום: יעל הורוביץ)

למידה חינוכית פעילה

בשעות הבוקר ערכו תלמידי כיתות ו' של בתי הספר "אהוד" ורוממה" טקס זיכרון משותף. עוד בטרם הצפירה לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה, הניחו תלמידי בית הספר "רוממה" ליד לוחות האבן בהם חקוקים שמות חסידי אומות העולם, פרח ודף מנוילן שהכינו מבעוד מועד עם ברכה אישית לכל אחד מהם.  

ברכת תלמידי בי"ס רוממה לחסידת אומות עולם, יום הזיכרון לשואה ולגבורה 2022 (צילום: יעל הורוביץ)
ברכת תלמידי בי"ס רוממה לחסיד אומות עולם יז'י שלאג, יום הזיכרון לשואה 2022 (צילום: יעל הורוביץ)
ברכת תלמידי בי"ס רוממה לחסידת אומות עולם תמרה, יום הזיכרון לשואה 2022 (צילום: יעל הורוביץ)

לאחר הצפירה נערך טקס מרגש בהשתתפות צוות המורות ונציגי התלמידים, בקטעי קריאה ושירה.

בתי"ס אהוד ורוממה ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, גן חסידי אומות העולם בחיפה (צילום: יעל הורוביץ)
בתי"ס אהוד ורוממה ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, גן חסידי אומות העולם בחיפה (צילום: יעל הורוביץ)
בטקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה בגן חסידי אומות העולם בחיפה (צילום: יעל הורוביץ)

בסיום הטקס, חולקו תלמידי בית הספר "אהוד" לצוותים. כל אחד מהצוותים קיבל את שמו של אחד מחסידי אומות העולם המונצח בגן. חברי הצוותים ישבו בפינות הישיבה וניסחו יחד מילות ברכה, כל צוות ל"חסיד אומות עולם" עליו הופקד. עברתי בין הצוותים והתרגשתי לראות את הרצינות בה התייחסו לנושא וכמובן, את המילים המרגשות.       

פעילות תלמידי "אהוד" בגן חסידי אומות העולם בחיפה, יום הזיכרון לשואה ולגבורה (צילום: יעל הורוביץ)
פעילות תלמידי "אהוד" בגן חסידי אומות העולם בחיפה, יום הזיכרון לשואה ולגבורה (צילום: יעל הורוביץ)

להיות אדם

"לפני 12 שנים, בעת שניהלתי את בית הספר "רוממה", מספרת לי סיגל אזולאי, מנהלת בית הספר "אהוד",  סיפר לי אחד מילדיו של רוני גרוסמן שלמד בבית הספר, על הגן שיזם אביו. כך נולד הרעיון לקיים בגן פעילות בית ספרית ערכית על מנת להעביר לילדים באופן מוחשי את נושא השואה ואת סיפור ההצלה ההרואי של חסידי אומות העולם. מנהלת בית הספר רוממה כיום, הייתה אז סגניתי ושותפה לעשייה ולתפיסה, כך שבאופן טבעי הפעילות הבית ספרית המשותפת הפכה למסורת.     שבועיים לפני יום השואה לומדים הילדים בבית הספר "אהוד" באופן מעמיק על חסידי אומות העולם ועל בחירתם להתגייס לטובת היהודים הנרדפים תוך סכנה מוחשית לחייהם וחיי יקיריהם. באופן מכוון אנו לא משלבים בלמידה את שמותיהם את המנוצחים בגן אלון, על מנת שהילדים ילמדו את סיפורם האישי תוך כדי הפעילות במקום. להיות אדם, זו המהות שלנו, וזה המסר שחשוב לי להעביר לילדים".  

סיגל אזולאי, מנהלת בי"ס "אהוד" בחיפה (צילום: יעל הורוביץ)

מפגש מרגש עם רוני, יוזם גן ההנצחה

במהלך פעילותם של תלמידי "אהוד", הגיע רוני גרוסמן להיפגש עמם. רוני סיפר לילדים על ורוניקה פורוצאי שהצילה את חייו של אביו, יצחק.

"ורוניקה עבדה כמטפלת בבית משפחת אבי בהונגריה. כשנכנסו החוקים שאסרו לעבוד אצל יהודים, היא איבדה את עבודתה. זמן קצר לאחר מכן, כאשר היהודים הוכנסו לגטו, היא הבריחה אוכל לתוך הגטו. את אבא, שהצליח לברוח ממחנה עבודה ולהגיע אליה, החביאה ורוניקה בתא שירותים קטן בבית חולים ולא סיפרה על כך לאף אחד מבני משפחתה. ורוניקה היא המלאך שלנו, הגיבורה שלי. בזכותה אני כאן.

ורוניקה הייתה אישה מקסימה וצנועה. יום אחד התקשרו אליי מ"יד ושם" וביקשו שאגיע לפגישה. אמרו שכועסים עליי. מדוע לא סיפרת לנו שורוניקה הצילה יהודים נוספים? עניתי במבוכה שלא ידעתי על כך. זו הצניעות שמאפיינת רבים מחסידי אומות העולם שהצילו יהודים, מתוך אנושיות וחמלה, תוך שסיכנו את חייהם וללא כל תמורה. "עשיתי רק את מה שמובן מאליו ולא מבינה איך אחרים לא עשו אותו דבר", אמרה לי כששאלתיה מדוע עשתה זאת תוך סיכון מוחשי לחייה ולחיי משפחתה.

אחרי המשפחה אבא נשאר כמעט לבד, מרבית משפחתו נספתה בשואה. אימו, סבתא שלי, הייתה חולה בכיסא גלגלים ולא יכולה הייתה לעלות לארץ, וורוניקה, במסירותה יוצאת הדופן, המשיכה לטפל בה עד פטירתה.  

בהיותי כבן שלוש, אבי העלה את ורוניקה לארץ. גרנו באותו חדר ולמעשה היא גידלה אותי והייתה עבורי כמעין סבתא ולאבי הייתה כאם. ורוניקה לא נישאה מעולם, אנחנו היינו המשפחה שלה. בשנת 1983, כאשר התאפשר לנסוע להונגריה, נסענו יחד איתה להיפגש עם משפחתה, זו הייתה פגישה מרגשת. אני זוכר, שאחת האחיות שאלה אותה מתתי היא חוזרת, ורוניקה ענתה שהיא נשארת בישראל: "זה הבית שלי", אמרה ללא היסוס".  

רוני גרוסמן במפגש עם תלמידי ביה"ס אהוד בגן חסידי אומות העולם (צילום: יעל הורוביץ)

חסידי אומות העולם המונצחים בגן אלון

להלן תמונות של כמה מחסידי אומות העולם המונצחים בגן אלון כפי שצולמו אמש, (ה' 28/4/22) יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

ורוניקה פורוצאי, גן חסידי אומות העולם בחיפה (צילום: יעל הורוביץ)

בין חסידי אומות העולם המונצחים בגן אלון בחיפה גם ראול ולנברג, דיפלומט שוודי שהציל עשרות אלפים מיהודי הונגריה. עוד במהלך שנת 1936, שלוש שנים לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה, עבד ולנברג בבנק ההולנדי בעיר התחתית בחיפה והתגורר ברחוב ארלוזרוב בהדר הכרמל. כאן פגש לראשונה בפליטים יהודים שברחו מגרמניה.

ראול ולנברג, גן חסידי אומות העולם בחיפה (צילום: יעל הורוביץ)
יוליה קלדי ראלבובסקה, גן חסידי אומות העולם בחיפה (צילום: יעל הורוביץ)
ג'וזף נסטור סניאדנקו גרובר, גן חסידי אומות העולם בחיפה (צילום: יעל הורוביץ)
תמרה מקסימניוק ברומברג, גן חסידי אומות העולם בחיפה (צילום: יעל הורוביץ)

באחת מכתבותיי, סיפרתי את סיפורה המצמרר בשואה של הלינה פרידמן, תושבת חיפה, אשר חבה את חייה לקרול ורניה, שהוכרו גם הם כחסידי אומות עולם.

ביום הזיכרון לשואה ולגבורה בשנה שעברה (2021), נבחרה הלינה להשיא משואה בטקס הזיכרון המרכזי.

מוזמנים לקרוא את סיפורה של הלינה בקישור המצורף:

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. יהודי אמיתי אמר/ה

    יום השואה.יום של שמחה וששון.מחכים שיקרה להם אסון.רק מרק.

הגיבו כאן לכתבה