חסידי אומות העולם בחיפה • ד"ר דוד בר און

גן חסידי אומות עולם ברמת אלון | אייר וכתב: ד"ר דוד בר און

גן חסידי אומות העולם ברמת אלון | יום הזיכרון לשואה ולגבורה

ביום השואה והגבורה שבו אנו מזכירים מדי שנה את קורבנות הרוע הבלתי נתפס של מכונת ההשמדה הנאצית, חובה עלינו להזכיר גם את אלפי האנשים אשר באומץ לב בלתי רגיל, תוך סיכון אישי בל ישוער, הצילו אלפי יהודים – אלו הם חסידי אומות העולם.

תושב חיפה רוני גרוסמן, אשר אביו ניצל בזכות ורוניקה פרוצאי, חסידת אומות אולם מהונגריה, ואילו אימו הסתתרה בביתו המוגן של הדיפלומט השוודי ראול וולנברג, ביקש למצוא דרך מיוחדת להנצחתם בחיפה. פנייתו לראש העיר דאז, יונה יהב, הובאה בפני מועצת העיר וזאת אישרה פה אחד, בשנת 2005, את הקמתו של גן ציבורי המוקדש לזכרם של חסידי אומות העולם שהתגוררו בחיפה. הגן הוקם בשכונת רמת אלון ב-2008.

בזכות מעשיהם הנאצלים

ברחבי הגן היפיפה מפוזרות פינות ישיבה ובשבילי הגן, במסלול מעגלי, ניצבים סלעים שעל כל אחד מהם חרוט השם ותמצית סיפור ההצלה של מי שהוכרו כחסידי אומות העולם ושהתגוררו בחיפה.

בגן מונצח גם חסיד אומות העולם ראול וולנרג שבזכותו ניצלו עשרות אלפי יהודים בהונגריה. מעטים יודעים שב-1936, וולנברג התגורר במשך כחצי שנה בחיפה, כשעבד בבנק הולנד, ברחוב הבנקים בעיר התחתית.

קוראים יקרים, אם יש מי מבינכם או מבני משפחותיכם אשר שרדו את התופת בזכותם של מי מחסידי אומות העולם, אתם מוזמנים לשתף את סיפוריכם כאן. זה המעט שאנו יכולים לעשות היום, כדי להודות להם על מעשיהם הנאצלים.

הגיבו כאן לכתבה