"פוגעים בבריאותנו ולא נותנים תשובות" • תושבים מודאגים לקראת פינוי האסבסט בליאו באק

ביה"ס ליאו באק (צילום: ליאו באק)

תושבים ברחובות הסמוכים לבית הספר ליאו באק טוענים שאיש לא מעדכן אותם לגבי מה שעליהם לעשות במהלך השיפוץ והסרת האסבסט ממבנה התיכון. חלק מתושבי הבניינים הסמוכים סבורים כי שהסרת אסבסט בסמיכות כה גדולה לבתי המגורים שלהם תסכן את בריאותם באופן קשה והחליטו לעבור דירה, תושבים אחרים מבקשים לקבל תשובות לגבי הפגיעה האפשרית בבריאותם.

כזכור, במבנה תיכון ליאו באק יישנם לוחות אסבסט אשר נקבע כי יש להסירם וכי לא ניתן להמשיך ללמוד בבית הספר אם הדבר לא יבוצע. כפי שסוקר רבות באתר חי פה, מדובר בתהליך מורכב ובעל משמעויות מגוונות, כשסביב כדאיותו, אופן ביצועו והשלכותיו ניטשו לא מעט ויכוחים, דבר שדחה את יציאתו לפועל שוב ושוב. בנוסף, שררה חוסר הסכמה לגבי מקור מימון השיפוץ ולגבי הגוף שאמור לספק אותו. לאחר דיונים בנושא הוחלט כי המימון יתחלק בין המשרד לאיכות הסביבה ועיריית חיפה, כשגם כעת עדיין נותרו מיליון ש"ח שלא ברור מי עתיד לשלמם.

הסרת האסבסט אמורה להתחיל

השיפוץ עתיד להתחיל בחודש מאי הקרוב. התלמידים יפונו מבית הספר וילמדו במבנה חטיבת הביניים ליאו באק. תושבי שכונת כרמל צרפתי המתגוררים סמוך לביה"ס התיכון חוששים שאם מפנים את התלמידים ואת ילדי הגנים הסמוכים בעת השיפוץ, הגיוני כי יש צורך לפנות גם אותם מבתיהם. חלק מהתושבים מתגוררים בקרבה ממשית לבית הספר ולטענתם עלולה להיגרם פגיעה בלתי הפיכה לבריאותם אם ישהו סמוך למקום בעת פינוי האסבסט.

ביה"ס ליאו באק (צילום: ליאו באק)
ביה"ס ליאו באק (צילום: ליאו באק)

כשהאסבסט מתפרק

נזכיר שוב שהאסבסט אינו מהווה סכנה כל עוד לא פוגעים בו. דווקא בעת תהליך ההסרה, כאשר הוא מתפרק ונישא באוויר עלולה לעלות סכנה בריאותית קשה. במשך עשרות שנים שימש מבנה ליאו באק את התלמידים והמורים ללא בעיה, אך בשנים האחרונות יצא חוק במדינת ישראל לגבי טיפול באסבסט במבנים ציבוריים וכך עלה הצורך להסיר את האסבסט מליאו באק.

"ההורים בליאו באק מעודכנים, אבל אף אחד לא מדבר עם התושבים"

"אני מגדלת ילדה בת 3, וכשהתחיל כל נושא השיפוץ התלבטתי האם להמשיך לגור פה או לא", אומרת שרון, שהתגוררה עד לא מזמן סמוך לתיכון ליאו באק. "מה שמפריע לי זה שאת ההורים של ליאו באק כל הזמן מנכ"ל בית הספר, אופק מאיר, מעדכן. הם יודעים בדיוק מתי מתחיל השיפוץ ומה יקרה עם הילדים שלהם במהלכו. יותר מזה, את תלמידי ליאו באק וילדי הגנים מרחיקים מהתיכון וממקום השיפוץ, כי כנראה זה מסוכן בריאותית להימצא ליד שיפוץ כזה. אני שואלת מה איתנו, עם התושבים, שגרים ברחוב אדמונד פלג ובבניינים הסמוכים לבית הספר. המרחק של התושבים מהשיפוץ הוא ממש מינימלי. חלק מהתושבים אומרים שאי אפשר להמשיך לגור ליד שיפוץ שכל כך מסכן את הבריאות. אני עשיתי את מה שאני חושבת שכל הורה אחראי אמור לעשות, לפחות לגביי זה מובן מאליו. עברתי לדירה יותר מרוחקת, עדיין בשכונה, כי הגן של הבת שלי כאן, אבל לא כל כך קרוב לבית הספר, ואני לא היחידה".

"לא כולם יכולים לעבור"

"יש משפחות שלא מסוגלות לארוז את כל הבית ולעבור ומאוד מוטרדות. אנחנו כועסים על זה שאף אחד לא מוצא לנכון לעדכן אותנו מה קורה והאם מסוכן עבורנו לגור פה. מגיע לנו להבין מה קורה פה ולמה אנחנו נחשפים. לא מדובר פה בסכנה קצרה וחולפת, שעוברת אחרי יומיים, מדובר פה בסרטן. זכותנו לדעת האם בריאותנו ובריאות ילדינו בסכנה, אבל אף אחד לא נותן לנו תשובות".

מה עם הרחובות האחרים בסמוך?

רבים טוענים שכולם מדברים על הסכנה למי שגר ברחוב אדמונד פלג, אבל הסכנה היא לא רק שם. גם מי שגר ברחובות "כל ישראל חברים" ו"דרך צרפת" ייחשף לאסבסט כשיפנו אותו מליאו באק.

גן דפנה – סמוך לתיכון ליאו באק (צילום: חי פה בשטח)

אחרי פניית ההורים – גן העירייה יפונה

נזכיר כי ליד תיכון ליאו באק ישנו גן עירייה (ברחוב אדמונד פלג) והורי הילדים חששו, כיוון שלא נמסר להם כי הגן עומד להתפנות במהלך פינוי האסבסט בליאו באק, זאת בניגוד לגנים הפרטיים של ליאו באק, שכאמור, היה ידוע כי הם יפונו במהלך ביצוע השיפוץ. גן העירייה נמצא במרחק עשרות מטרים בלבד ממבנה התיכון ולטענת ההורים היה אמור להמשיך לפעול כרגיל. לאחר פניות ההורים, נענתה העירייה לבקשתם והובטח להם כי גם הגן הנ"ל יפונה בעת השיפוץ.

מעיריית חיפה נמסר בתגובה כי ביום א', 1/5/22 יתקיים שיתוף ציבור עם נציגי המשרד להגנת הסביבה, אנשי בית הספר והתושבים, במסגרת זו יינתנו כל התשובות לתושבים.

הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. הורים ותושבים מודאגים אמר/ה

  מדוע העירייה והקבלן לא מתחייבים לעשות ניטור ודיגום גם במתחם חטיבת הנעורים של ליאובק? המבנה ממוקם בסמוך לתיכון ושם ילמדו גם תלמידי התיכון וגם תלמידי החטיבה יחד, במקביל לפינוי האסבסט. צריכים לדאוג לבריאות הילדים והצוות, ולבדוק שסיבי האסבסט לא מגיעים עד לשם בזמן עבודות הפינוי (הרוח באזור היא מכיוון הים במעלה ההר).
  דווקא מפני שבניין התיכון ממוקם בלב השכונה, צריך להגדיל את טווח הביטחון מעבר למרחק המינימלי שמוגדר בנוהל העבודה, ולעשות דגימות יסודיות גם ברחובות ובמיבנים הסמוכים. לטובת ביטחונם הבריאותי של התושבים ובאי מוסדות החינוך הסמוכים.

 2. א אמר/ה

  ליווי משפטי וייצוג ההורים והתלמידים – הכרחי ביותר !

 3. הורים שנמאס להם אמר/ה

  חייבים להתחיל בפינוי האסבסט בדחיפות. הפינוי כבר חורג בכמעט שנה מהמועד האחרון על פי חוק וילדינו ממשיכים להגיע לביה"ס כשסכנת האסבסט מרחפת מעל ראשיהם!

הגיבו כאן לכתבה