האסבסט בליאו באק בחיפה – הסיפור שאינו נגמר • מועצת השינוי דורשת התערבות משרדי החינוך והגנת הסביבה

ביה"ס ליאו באק (צילום: ליאו באק)

חברי המועצה הלעומתיים (מועצת השינוי) מבקשים לכנס דיון חירום בו יבדקו כל האופציות לגיוס 2 מיליון ש"ח לטובת הסרת האסבסט במרכז החינוך ליאו באק. לדבריהם הם מחויבים לפתיחת שנת הלימודים כסדרה.

הפגנה נגד פירוק גג האסבסט בליאו בק (צילום: שקד ברויר)
הפגנה נגד פירוק גג האסבסט בליאו בק (צילום: שקד ברויר)

מועצת העיר הלעומתית פנתה במכתב חריף המיועד למנהל המחוז במשרד החינוך ד"ר סער הראל, יו"ר ארגון המורים רן ארז, מנהל מחוז חיפה במשרד הפנים, רו"ח פאיז חנא ומנהל מחוז חיפה במשרד לאיכות הסביבה, מר שלמה כ"ץ בבקשה בקשה להתערבותם המיידית בפרויקט פינוי לוחות האסבסט מביה"ס התיכון ליאו באק.

חברי המועצה מזכירים במכתבם שכבר לפני למעלה משנה תיקצב המשרד לאיכות הסביבה סכום של 9.5 מיליון ש"ח לפינוי לוחות אסבסט מהתיכון של בית הספר. התקציב הועבר דרך משרד החינוך לעירייה כדי שהיא תהיה אחראית לביצוע הפרויקט. העירייה עודכנה, שיש לבצע את הפרויקט עד לתאריך 04/08/2021, המועד האחרון שנקבע בחוק למניעת מפגעי אסבסט ואבק מזיק, התע"א-2011 לפינוי אסבסט פריך ממבנים ציבוריים.

חברי האופוזיציה מציינים, שפעמים רבות הם ניסו להבין איך העירייה והעומדת בראשה מקדמים את הנושא, אך הם נדחו פעם אחרי פעם. שבועיים לפני פתיחת שנת הלימודים, בסמוך לשימוע של קליש רותם במשרד לאיכות הסביבה, המבקש להבין מדוע פרויקט הפינוי טרם בוצע, הנהלת ליאו באק קיבלה הודעה מהעירייה כי לא יוכלו להשתמש במבנה.

לטענת חברי המועצה, המשמעות של ההחלטה היא שלמרות שיו"ר ארגון המורים רן ארז הודיע כי בדק מול המשרד לאיכות הסביבה, שקבעה מפורשות שלא תמנע את פתיחת שנת הלימודים בבית הספר בתנאי שהמקום נקי ובטוח, 2001 תלמידי תיכון ליאו באק והוריהם מופקרים. בנוסף, הנהלת בית הספר עשתה בדיקות שגילו שבית הספר בטוח והעירייה נכשלה בלספק מבנה חליפי לכלל התלמידים.

לאור זאת חברי המועצה דורשים שהלימודים בתיכון ליאו באק יפתחו כסדרם או בכל מבנה חלופי אחר שתקצה העירייה. טענה נוספת של חברי המועצה היא שלאחרונה העירייה גילתה כי עלות הפרויקט היא 9.7 מיליון ש"ח, כלומר חריגה של שני מיליון ש"ח מהצפוי. עיריית חיפה מעוניינת שאת 2 מיליון הש"ח הנוספים תשלם הנהלת ליאו באק, אך בידי ההנהלה אין את הכסף.

הפתרון שחברי המועצה החתומים על המכתב מציעים, הוא לזמן דיון דחוף עם כל הגורמים המעורבים, כדי לגשר על הפער התקציבי ולהוציא לפועל את הפרויקט לפינוי לוחות האסבסט. חברי המועצה מוכנים לעשות הכול על מנת ששנת הלימודים בליאו באק תיפתח כסדרה.


שוחחנו עם שתי אימהות, הן רואות את הנושא באופן דומה, ועם זאת – הפוך: "אני לא רוצה לשלוח את הבן שלי בתחילת ספטמבר לביה"ס", אמרה לנו שרה, שבנה עולה לכיתה י'. "אני לא מבינה גדולה באסבסט, אבל מבחינתי שהבן שלי ילמד עוד תקופה בזום ולא יסתכן".

נורית, אמא לתלמיד כיתה י"ב, לא מסכימה: "בעלי הסביר לי שהסכנה באסבסט הוא דווקא במהלך תהליך הפינוי, אז הוא יכול לגרום נזק. כל עוד לא נוגעים בו הוא ארוז בצורה תקינה. גם ככה הילד שלי לא נהנה בכלל בתיכון בגלל הקורונה, אולי אפשר לעזוב אותו בשקט כבר?".


המשרד להגנת הסביבה פתח, כזכור, בהליכים מנהליים נגד עיריית חיפה והעומדת בראשה – ד"ר עינת קליש רותם, בשל הסיבה שחלף לו המועד האחרון שנקבע עבור סיום עבודות הסרת האסבסט בליאו באק – 4/8/21 והעבודות טרם החלו.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

ממרכז החינוך ליאו באק נמסר לחי פה בתגובה:
מרכז חינוך ליאו באק ישתף פעולה עם כל גורם ועם כל הרשויות על מנת להסיר בבטחה את האסבסט האטום ממסדרונות החטיבה העליונה.

ממשרד החינוך במחוז טרם התקבלה תגובה.

מראש העיר עינת קליש רותם טרם התקבלה תגובה.

כשיתקבלו תגובות נוספות, הן יצורפו לכתבה.
הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפסטבל פה אמר/ה

  הגיע הזמן למצוא פתרון סוף סוף לעניין בית הספר ליאו בק בחיפה. שבוע טוב.

 2. אייל אמר/ה

  קליש רק מחפשת פתרונות להמשיך לשלם משכורות למקורביה…
  ממש כמו גנץ שרק חיפש להכשיר את תוספת הרמטכל הלא חוקית למליונרים במדים…
  פשוט עובדים עלינו בכל הרמות של המגזר הציבורי. שודדים את הכיסים שלנו למלא את כיסיהם.
  העלאת מיסים, תוספות לפנסיות תקציביות, העלאות שכר לעצמם ותנאים מופלגים בשכר בחוזה אישי.
  אין להם גבול כי הציבור אדיש ושותק.

 3. ליאת אמר/ה

  איך קורה שיש סחבת ממושכת בנושא כ"כ חשוב ורגיש הדורש טיפול מידי ומקצועי עם כל המורכבות שלו ?!
  הדבר מעיד על חוסר מנהיגות והעדר יכולת קבלת החלטות מצד כל המעורבים והאחראים .
  אני שואלת מדוע אין שת"פ לסיום הטיפול ומי יהיה אחראי על בריאות הילדים שלנו ?
  הטיפול עד כה נראה חובבני ברמה מגוחכת שמצריכה התערבות חיצונית ובלתי תלויה .
  מפחידה המחשבה שאני מפקידה את היקר לי מכל בידי האנשים הללו .

הגיבו כאן לכתבה