נושמים אסבסט כבר שנים – איפה העירייה?

אסבסט (צילום: זכריה)

מפגע אסבסט חמור בסמוך לבתי התושבים ברחוב התשעים ושלוש בחיפה | התושבים מתלוננים מזה שנים והעירייה לא מטפלת.

מזה שנים תושבים המתגוררים ברחוב התשעים ושלוש בעיר חיפה, פונים לעירייה ומבקשים לפנות ולהסיר את האסבסט המתפורר בבית נטוש ברחוב. שכן ידוע כי האסבסט הוא מסרטן ודאי, במיוחד כשהוא בשלבי התפוררות.

אסבסט (צילום: זכריה)

זכריה איוב, סיפר לחי פה:

אנחנו חסרי אונים ולא יודעים למי לפנות עוד. מדובר בנכס פרטי ונטוש. ומצבו של האסבסט נהיה גרוע יותר כי הוא שבור ומתפורר. כבר שנים פונים לעירייה ומתריעים על הסכנה אבל לא מקבלים מענה.

מערכת חי פה פנתה לעיריית חיפה ולמשרד להגנת הסביבה על מנת להבין מי אחראי על פינוי והסרת האסבסט כשמדובר בנכס פרטי ונטוש. מהמשרד להגנת הסביבה הסבירו, כי במקרה כזה האחריות היא על הרשות המקומית והיא חייבת לטפל במפגע זה.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר לחי פה בתגובה:

המשרד להגנת הסביבה ניסה לאתר את בעל הנכס (שככל הנראה לא חי בארץ), ובהמשך, המשרד פנה לרשות המקומית, התריע בפניה על המפגע והעבירו לטיפולה. כאשר לא ניתן לאתר את בעל הנכס ולדרוש ממנו את הטיפול במפגע האסבסט, הרשות המקומית היא זו שאחראית על סילוק המפגע. ככל שהעירייה לא תפעל לסילוק המפגע, המשרד ידרוש מהרשות המקומית לפעול בהתאם לסמכותו.

מעיריית חיפה נמסר בתגובה:

מדובר בנכס פרטי אשר העירייה מנועה מלפעול בו. על בעל הנכס מוטלת חובה לטפל בפינוי מפגעי אסבסט באם קיימים כאלה. יודגש כי פירוק אסבסט יכול להתבצע אך ורק על ידי קבלן מורשה לנושא על פי הנחיות ובהיתר המשרד להגנת הסביבה. אשר לטענה כי מדובר במבנה מסוכן, הנושא הועבר לבדיקת מהנדס מבנים מסוכנים אשר יפעל ככל שיידרש בהתאם לממצאי הבדיקה והוראות חוק העזר למבנים מסוכנים.

אסבסט (צילום: זכריה)

הרחבה בנושא אסבסט מהמשרד להגנת הסביבה:

מפגעים סביבתיים ברמה המקומית מטופלים על-ידי הרשות המקומית ולא על ידי המשרד להגנת הסביבה. בידי הרשות המקומית סמכויות שונות שעניינן מניעת מפגעים סביבתיים והסרתם, ובכלל זה מפגעי אסבסט והכל מכוח הסמכויות הנתונות לה בחוק. החוק למניעת מפגעי אסבסט ואבק מזיק,

סמכויות אלה ופריסת מפקחי הרשות ברמה המקומית מקנים לרשות המקומית את הכלים המתאימים לטפל במפגעים סביבתיים הנוגעים לחיי היום יום של תושביה. ככלל, האחריות לפינוי מפגעי אסבסט מצויה בידי בעל הנכס, כשמדובר בנכס פרטי, וכאשר מדובר על מפגע שנמצא ברשות הרבים, האחריות לפינוי מצויה בידי הרשות המקומית. 

השפעות אסבסט על הבריאות:

הסוכנות הבין לאומית למחקר בנושא סרטן סיווגה את האסבסט על כל צורותיו כחומר מסרטן ודאי בבני אדם הגורם לסרטן של רקמת הריאות ולמזותליומה. מחלות אלו מופיעות שנים אחדות לאחר החשיפה והן בדרך כלל קטלניות. האסבסט נקשר גם למחלות סרטן של הלוע והשחלות.

עיקר התחלואה הקשורה לאסבסט היא תוצאה של חשיפה תעסוקתית של עובדים שעבדו במפעלי אסבסט ובמכרות או פועלי בניין שניסרו אסבסט-צמנט לאורך שנים. כמו כן ידוע גם על מקרים של תחלואה במחלות הקשורות לחשיפה סביבתית לאסבסט, כמו תושבים שגרו סמוך למפעלי אסבסט, אנשים שנחשפו לאסבסט-פריך במקום מגוריהם ובני משפחה של עובדים באסבסט.

אסבסט (צילום: זכריה)
5 תגובות
 1. שמשון אמר/ה

  בחרתם קאליש ומיכי אלפר?חחחח תאכלו אותה.אמרתי לכם שעוד תתגעגעו ליונה יהב.

  1. סמר עודה - כרנתינג'י אמר/ה

   למה בכל דבר צריך להאשים את קליש? אמנם העירייה הנוכחית חייבת לטפל במפגע המסוכן הזה. אבל מדובר במפגע שקיים מלפני שקליש נבחרה והבעיה לא טופלה !!!!

 2. דן אמר/ה

  אבל ארנונה העיריה גובה עבור המיבנה עיריה פח

 3. אבי כהן אמר/ה

  מקרה קלאסי לתביעה.

 4. זכריה איוב zako אמר/ה

  ומה עם פינוי האסבסט אצלנו בשכונה ברחוב התשעים ושלוש מספר 2 שאנחנו חיים ונושמים את זה יום יום..
  נא להפעיל לחץ על העיריה ועל המשרד לאיכות הסביבה כדי לפנות את זה.

לא ניתן להגיב