כרמליה • בניין בן 10 קומות מתעתד להיבנות בכניסה לשכונה החיפאית

עומס תנועה בשדרות מוריה בחיפה (צילום - ירון כרמי)

בימים אלה מתוכננת בנייה בכניסה לשכונת כרמליה בחיפה, בשדרות מוריה 53. על פי הודעה בענייני תכנון ובנייה, מטרת התוכנית היא תוספת זכויות בנייה, תוספת חזית מסחרית וקביעת הוראות בנייה. התוכנית אמורה לצאת אל הפועל ע"י חברת שובל הנדסה.

שדרות מוריה: בניינים של 3-4 קומות וביניהם – מגדל בן 10 קומות

יש לציין שכיום, לכל אורכו של ציר מוריה, גובה הבניינים אינו עולה על 3-4 קומות. בכיכר ספר מתוכנן בניין בן 14 קומות, אך נכון לעכשיו בנייתו טרם החלה. במוריה 53 תוספת הבנייה בשטח העיקרי תהיה מ-60% ל-250%. המשמעות היא שצפוי לעמוד בכניסה לשכונת כרמליה בניין בן 10 קומות, דבר שכאמור, חריג בנוף של האזור.

צומת צפרירים – הכניסה לכרמליה (צילום – ירון כרמי)

עומס תנועה נוסף

לאחר שיושלם הבניין, מספר יחידות הדיור יגדל ואיתו כמות כלי הרכב בכביש מוריה, שגם כך עמוס לעיתים קרובות. דבר נוסף שראוי לתת עליו את הדעת, הוא ההשפעה שתהיה על צומת כרמליה במהלך תקופת הבנייה. רק חישבו על המשאיות שיצאו ויכנסו בזמן הזה, ויתר הכלים הכבדים שיוצבו באזור, זאת במקביל לתנועה בציר מוריה, ודאי בשעות העומס, והרי לכם מתכון לפקקים לא פשוטים, בלשון המעטה.

מוריה 53 לא לבד – תוכנית נוספת למוריה 47-49

נוסף על שדרות מוריה 53, יש נוספת שעלתה לדיון בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה לפני כחודש, עבור מוריה 47-49. נשאלת השאלה האם מישהו בודק את התוכניות בצורה הוליסטית ורואה כיצד הן ישפיעו על התנועה בשדרות מוריה, ועל הכניסה לשכונות, על ההתנהלות הצפויה להשפיע על איכות חייהם של אלה שמתגוררים ועובדים באזור?

ומה לגבי מקומות חנייה?

מובן שעל מנת שיזם או חברה יזמית יקבלו אישור לבניית בניין בן 10 קומות, הם נדרשים לספק מענה לבעיית החנייה העתידה להיווצר. יהיה צורך במקומות חנייה רבים, שכן כיום מרבית המשפחות מחזיקות יותר ממכונית אחת, שלא לדבר על מה שעלול לקרות בשדרות מוריה, כשדיירי הבניינים החדשים ירצו לארח ומעבר למכוניות שלהם, יגיעו אורחים עם כלי רכב נוספים. התוכנית למוריה 53 מדברת על 46 יח"ד ולכן הפתרון האפשרי היחיד, כנראה, יהיה בניית חניון תת קרקעי.

אזור כיכר ספר – ציר מוריה (צילום: מיכל ירון)

התומכים

בחיפה ישנן שתי אסכולות עיקריות: אסכולה אחת היא בעד בנייה, הגורסת שעיר אינה יכולה להתקדם ולהתפתח ללא בנייה חדשה משמעותית. אלה שתומכים בגישה זו, יהיו לרוב בעד תמ"אות ובעד בנייה לגובה, כך גם לגבי מוריה. טענה נוספת בעלת משמעות שנשמעת לגבי בנייה בשדרות מוריה, היא כי הן הנקודה הגבוהה ביותר במרכז חיפה (מלבד המשך הכביש – דרך אבא חושי), לכן בנייה לאורכן לא תפגע בתושבים, שכן רבי קומות שייבנו שם אין בהם כדי להסתיר את הנוף החיפאי לאלה שנהנים ממנו כעת.

והמתנגדים

מהצד השני, ישנה האסכולה בה מחזיקים המתנגדים לבנייה, שמתנגדים נחרצות לתמ"אות בכרמל ובאחוזה ולבנייה במוריה. לטענת המתנגדים, בחיפה קיימות הרבה דירות ריקות ומבנים נטושים העומדים כפילים לבנים ברחבי העיר. חלק מהדירות ראויות למגורים, חלקן לא, כך לגבי המבנים הנטושים, אותם ניתן להכשיר למגורים. מבחינת המתנגדים, אין כל הגיון לפגוע באיכות חייהם של תושבים, זאת תוך צמצום והרס של שטחי הטבע הירוקים בעיר, שגם כך בשנים האחרונות הולכים ונכבשים ע"י בנייה, כל זאת בשביל לבנות עוד ועוד יחידות דיור. לטענתם, הרבה יותר נכון להכשיר את הדירות והמבנים הקיימים. המתנגדים לבנייה במוריה טוענים שצביון הרחוב ישתנה כשיחלו להיבנות בו רבי קומות שיהפכו אותו לעמוס וצפוף באופן שיהפוך את השהייה והמעבר בו לבלתי נסבלים.

ציר מוריה והאודיטוריום בחיפה (צילום: ירון כרמי)
ציר מוריה והאודיטוריום בחיפה (צילום: ירון כרמי)
מטה הליכוד בחיפה - מוריה 109 (צילום: אושר טקש)
ציר מוריה (צילום: אושר טקש)

ציר סואן גם כך

לא משנה אם אתם בעד בנייה או מתנגדים לה – אפשר רק לדמיין איך יהיה במשך שנה או שנתיים, אולי יותר, כשבניינים חדשים ייבנו בליבו של אחד הצירים הכי סואנים בעיר. גם כיום תושבי כרמליה מתלוננים על מה שקורה בשכונה בשעות הבוקר, כשרבים מהם יוצאים באותן השעות ובבת אחת מהשכונה. איך הדברים יתנהלו כשנוסף על התנועה העמוסה הזו, רכבים כבדים ומשאיות יצאו, יכנסו ויעמדו בכניסה לשכונה? וזה עוד לפני שהזכרנו את הרעש והאבק… פקקי התנועה ישפיעו על הנכנסים לשכונה ועל היוצאים ממנה ובאופן בלתי נמנע על ציר מוריה כולו, שבתורו ישפיע גם על הדרכים אל השכונות הסמוכות.

ציר מוריה (צילום: אמיר ויצמן מורה לנהיגה בחיפה)

יציאה מהשכונות בשעות חירום

ומה באשר למצבי חירום? כבר חווינו שרפות גדולות בחיפה, בהן נאלצו תושבים לצאת בחופזה מבתיהם ומשכונתם. החשש מהסכנה הטמונה במצב חירום כאשר מדובר בשכונות כלואות, בהן כלל התושבים מתנקזים ליציאה אחת, מוכר לצערנו היטב בעיר ורק במזל לא שולמו מחירים בנפש בשל כך.

גם אם מדובר במצב זמני, אי אפשר שלא לתהות על הקושי שיחול על התושבים כאשר התוכניות הללו יצאו לפועל.

הגיבו כאן לכתבה

19 תגובות
 1. זיאד אמר/ה

  למה רק 10 קומות??
  בציר הרכס ניתן לאשר בקלות 14 קומות.
  במקום אישורים הגיוניים כאלו מאשרים בניה המסתירה את הנוף ותגרום לחסרון כיס גדול לעירייה שתצטרך לפצות את הנפגעים לפי סע' 197 לחוק .

  1. אנרכיפאי אמר/ה

   למה רק 14? שיבנו 140 קומות! 1400 קומות! מה זה משנה אם מדובר בבניה שנראית כמו קבורה בקומות, בלי תשתיות ושירותים תומכים, עם הבטחה לפקק אחד נצחי לאורך כל הרכס, ובהסתרה לכל הסביבה?

   כמובן לא לשכוח לבנות בסגנון בית-כלא, בצבע אפור דיכאון, ועם אבני חיפוי זולות שמתפרקות תוך כמה שנים.

 2. נועם אמר/ה

  אין מה לחפש בחיפה יותר, הופכת גם היא לגוש בטון אפרורי. איכס.
  לפחות בשאר הגושים האפורים יש מקומות עבודה.

 3. אייל אמר/ה

  יש לאשר גם 12 או 14 קומות אך עם אפס חניות. שהיזם ימכור דירות ללא חניה, שיסתמכו על נקישות רגלית למרכז הכרמל ואוטובוסים.
  במקביל צריך לקדם קו כרמלית 2 מטרח בין הכרמל הצרפתי, מרכז הכרמל לבין חורב, האוניברסיטה ומרכז זיו עם תחנה בגן האם ותחנה בגינת צפרירים – ביהס הרצל ואחריו התחנה הבאה קרית ספר מרגלית.. זה הפתרון היחיד לפקקים

  1. אראל אמר/ה

   אמת!!!

 4. אחד העם אמר/ה

  📌10 קומות ?? שומו שמיים.
  כל כבישי העיר בהתפוררות מתקדמת. כל נסיעה קללות וכאב גב ורכב מטולטל כמו בחקירת שב"כ קשה.
  אז קו הרקיע של מוריה מעניין לי את האחוריים !!!
  מצידי שיקום שם בניין בן 100 קומות !!!
  את הכבישים תתקנו ואז תחפשו את הרקיע שלכם

 5. חגחג אמר/ה

  צריך לפתוח עוד צירי תנועה לכיוון החוף על מנת לאפשר בניית בניין בגובה הזה

  1. אייל אמר/ה

   כל מה שייפתח ויתווסף רק יעודד עוד רכבים ולכן יסתם ויסתום עוד יותר את צירי הרכס. לכן המחשבה הזו שגויה מהיסוד והרי לנו מנהרות הכרמל כהוכחה.
   הפתרון היחיד העברת האוכלוסיה כמה שיותר ואם צריך בסנקציות ובכוחות הכלכלה וקנסות כמו תל אביב – לתחבורה ציבורית. והפעלת גביעה בכל חניון בעיר. כגון גבייה על חניוני רכבת חופים מתם אצטדיון וקניונים. והעמדת חלופת שאטלים זמינים ומהירים והסעת חברות, והסעה לקניונים – במקום רכב פרטי.

 6. עמרי אמר/ה

  מוריה 53 זה לא בכרמליה ולא ישפיע על כרמליה אלא על כל כמות התחבורה בציר מוריה כמו כל התמא 38 במוריה ובשכונות סביב הכל נסתם כל בוקר. כל היציאות למוריה נסתמות. בכל שכונה פעם המתינו 2 דקות היום 20 ועוד שנתיים של תמא 38 נמתין גם שעתיים ביציאה. עירייה לא שפויה בעליל ממשיכה לקדם תוכניות לציפוף מטורף של השכונות. הכל מבוסס רכב פרטי ואפס שיפור התחבורה הציבורית אז מה רוצים שיקרה כשכל שכונה מוסיפה 200 כלי רכב מתוספת דירות בתמא 38 וגם בציר מוריה 30 פרויקטי תמא לאורך הרחוב = תוספת 300 דירות = תוספת 600 רכבים… הזייה העיר הזאת כל הכרמל נסמך על שני צירים בקושי: ציר מוריה וציר קיש-לאון בלום. שתי תאונות בהם וכל הכרמל עומד דום לא זזים לקילומטרים.
  צירי ירידה מהרכס רק יעצימו את הבלאגן ברכס עצמו ולכן זה לא פתרון תראו את שיירות הרכבים ממתם שסותמים את כל העליות לכרמל בערב אז יוסיפו עוד ציר פקקים אל הרכס מה עשינו בזה?
  חייבים לעצור תמא 38 בכל הרכס ולהתנות אותו בתחבורה ציבורית כמו שעושות כל העיריות אחרות. אין מטרו – אין תמא 38 ואין בנייה נוספת של פינוי בינוי בשום מקום ברכס הכרמל. ככה נוהגת עירייה אחראית.

 7. אילן אמר/ה

  עיריה ללא אחריות לאשר מגדל בן עשר קומות טירוף וחוסר הבנה בסיסי במרקם החיים בכרמל מקווה מאוד שלמישהו ייפול האסימון ויעצרו את אישורי הבניינים.

 8. קרן אמר/ה

  כולם בכרמל רוצים שתישאר שכונה קטנה עם הרבה ירוק, אבל מצד שני הם מולידים ילדים שגם רוצים לגור בכרמל, מה לעשות האוכלוסיה האנושית גדלה כל הזמן וצריך לספק לה מקומות גיור. עדיף שזה יהיה באזור בנוי מאשר להרוס אזורים אחרים כדי לבנות שכונות חדשות.
  לגבי תחבור ציבורית, אכן היא זקוקה לשיפור, ועדיין התחבורה הציבורית מציר מוריה נגישה מאד ועדיין רוב האנשים בוחרים לנסוע כל יום עם הרכב שלהם לעבודה, גם אפ יש אוטובוס ישיר.
  מעניין כמה מהמגיבים פה אכן בוחרים בתחבורה ציבורית/ הליכה ברגל? מאז שעברתי לכרמל אני נתקלת באנשים שנוסעים 500 מטר כדי לקחת את הילד לגן

 9. האסון הזה נצפה מראש ולא עושים כלום גם עכשיו אמר/ה

  בתקופת מצנע כשדיברו על התחדשות עירונית והקימו ועד של אדריכלים לבינוי שפוי בכרמל דיברו בחרדה רבה על תוספת 3-4 קומות לכל בניין ועל הכפלה של כמות הדירות. כדי לתמוך בזה אדריכליות שעשו את התוכנית כמו פארה גולדמן ופנינה פלאוט צפו את הנזק שיגרם מהכפלת כמות הדירות בנושא תחבורה והציעו שיהיו תנאים לפיתוח כזה. כמו מנהרות הכרמל. כמו למשל לחפור מנהרה עוקפת מתחת צומת חורב וצומת מרכז הכרמל. כמו קידום של נתיב אוטובוס לאורך מוריה.
  מה שקשה כמובן שכמעט שום דבר מהפתרונות האלו לא מומש מבחינת תחבורה אבל מצד שני הגענו לא פי 2 תוספת אוכלוסיה אלא בבנייני תמא 38 מדובר בפי 3 אפילו ובעשרות דירות – כאן מעל 40!! על בניינים שבהם 4-6 דירות בלבד.
  זה אבסורד שהציבור לא זועק את המצב הקיים ועוד מאפשר לעיריית חיפה להמשיך במדיניות ציפוף פרועה ללא כל פתרונות אמיתיים בתחבורה ציבורית לאורך הרכס.

 10. שמואל גלבהרט אמר/ה

  חיפה קרובה לסף הגידול הרצוי. כל תוספת משמעותית תבוא בהכרח על חשבון איכות החיים בחיפה בכל התחומים, תפגע באיתנות שלה, ותרחיק אוכלוסיות חזקות.

 11. שמואל גלבהרט אמר/ה

  רשמתי תגובה, ונעניתי כאילו כבר אמרתי זאת. לא נכון! לא מבין אתכם

 12. אילן בורנשטיין אמר/ה

  בנייה צפופה היא מתכון בטוח למחדל המתגלגל הבא – הרבה יותר גרוע ממחדל המבנים שאינם עומדים ברעידות אדמה. מדובר במחדל התכנוני העומד לפתחנו, כאשר אין לציבור כמעט כלים להתמודד איתו. היקפי הרווחים (על הנייר) הם עצומים ולכן הפקידים מאשרים אותם, זה עוזר לפקיד לדאוג לנכדים; ברור כי הציבור הוא חסר אונים. בסופו של יום, רוב אזרחי המדינה לא יוכלו לתחזק את המבנים המפלצתיים שעלות אחזקתם יקרה מאוד והשלב הבא יהיה להרוס את המבנים – בדיוק כפי שקרה במדינות מערביות כמו בריטניה ולא רק בה. הריסת מבנים בהיקף עצום עומדת בפתח.

 13. אילן בורנשטיין אמר/ה

  יש כמובן אפשרות לבנייה חיובית בעיר חיפה – אלה הן התכניות שהכנתי לבנייה בריאה בהיקף של 11,000 דירות בחיפה – לא צפיפות ולא הרס של העיר. התכנון המעולה איננו מעניין איש מקובעי קידום התכנון בעיר מאחר והוא לא דואג לנכדים של אלו שקובעים, הוא פשוט דואג לציבור, וזה כך נראה, לא מספיק.

 14. אילן אמר/ה

  תכנית שערוריתית, אסור לאשר דבר כזה, כל האופי של הכרמל נהרס עקב הבנינים האלה, וכמו כן אין תשתיות שיכולות לתמוך בהם, לא מיים, לא חשמל, לא תנועה ולא חנייה, איפה מהנדס העיר איפה ראשת העיר, אסור לאפשר בנייה כזו.

 15. עמרי אמר/ה

  תמשיכו לצופף את הכרמל =
  עוד פקקים בכל שכונה
  עוד מדרכות שנחסמות ברכבים עבריינים ללא תגובה מהעירייה
  עוד קורבנות של תאונות דרכים הולכי רגל וצפיפות שמייצרת כעס מתח צפירות ונהיגה פרועה
  עוד חסימה של תחבורה ציבורית שלא יכולה לשרת את אלו שאין להם רכב ולא רוצים רכב..
  עוד אוכלוסיה עם בעיות השמנה שלא הולכת ברגל כי לא נעים ללכת ברגל ומדרכות חסומות
  הרס של איכות החיים שהחזיקה את רכס הכרמל..
  מי שנוסע בשדרות הציונות כבר רואה את מדיניות ההפקרות של קליש אין חלוקת דוחות וכל אחד עוצר וחונה איפה ואיך
  שבא לו, ניידות משטרה באות והולכות בציר ולא רושמים דוחות הפלא ופלא….

 16. משה אמר/ה

  לכבוד ראש העיר היקרה
  הנני מאד מעריך את פועלך למען העיר . ועם זאת
  אינני בעד לבנות מגדלים במקום אותם בניינים רכבת בני 4 קומות .
  אלא הוספת מקסימום 2 קומות כמו בהרצליה , רמת השרון ,תל אביב ועוד .
  הבניה לגובה אינה מוסיפה לעיר ואף גורמת לנזק מיידי ועתידי לתושבי העיר ולעיירה
  המרוויח מהמגדלים הינו רק הקבלן והיזם .
  הכותב מתגורר בשפרינצק – _גם שם כיערו וגרמו לנזקים אבסורדים על ידי הקמת מגדלים שפוגעים במרקם האוכולוסיה והתשתיות באופן גס .
  למה מאשרים את זה?

הגיבו כאן לכתבה