פיינגולד: “השמחה מוקדמת, אני עדיין לא מתחיל את הפרויקט בכיכר ספר” • מגדל המחלוקת בחיפה

הדמיית הפרויקט בכיכר ספר (ערן מבל אדריכלים)

היזם יעקב פיינגולד קיבל השבוע אישור מהוועדה המחוזית, להרים מגדל בן 15 קומות בכיכר ספר ברחוב מוריה 107. אך פיינגולד מציע לא לרתום את העגלה לפני הסוסים: “אין היתכנות כלכלית לפרויקט אם העירייה תחייב אותי לבנות 100 מקומות חנייה”. לטענתו, הוא הוכיח בוועדה שקיימת אפשרות לבנות גם 60 מקומות חנייה, ורק כך יהיה הפרויקט כלכלי עבורו והתהליך יוכל להתחיל.

הסיפור שאינו נגמר: למעלה מעשור חבר המועצה והיזם יעקב פיינגולד, עובר מוועדה לוועדה וטוען שהוא יבנה את המגדל בכיכר ספר, רק בתנאי שהדבר יהיה הגיוני עבורו מבחינה כלכלית. עוד בשבוע שעבר נשמע פיינגולד כשהוא טוען טענה זו (שוב) אך הנה ממש השבוע, הוועדה המחוזית “יישרה קו” איתו, ונתנה את אישורה להקמת מבנה בן 15 קומות. פיינגולד מצדו טוען כי אינו מתכוון להתחיל עדיין בבנייה, עד שיוסכם מספר החניות.

את הפרויקט, כאמור, מנסה פיינגולד לקדם כבר למעלה מעשור, כאשר האישורים שהוא מקבל פעם אחר פעם, הם עבור מספר קומות פחות מזה שהוא מבקש. מצידו הוא חוזר ומסביר כי בתנאים שאושרו אין הוא מתכוון להוציא את הבנייה לפועל.

רק בשבוע שעבר ציין שוב פיינגולד כי אין מבחינתו היתכנות כלכלית לבניית המגדל בכיכר ספר, והנה, השבוע אישרה הוועדה המחוזית את בניית 15 הקומות במגדל כפי שדרש, ונראה היה שהפרויקט, סוף סוף, יכול לצאת לדרך. אך לא כך, שכן לצד האישור לבניית 15 קומות, הגיעה דרישה לבניית 100 מקומות חנייה, דרישה שפיינגולד לא מתכוון לעמוד בה.

יעקב פיינגולד (צילום: ירון כרמי)
יעקב פיינגולד (צילום: ירון כרמי)

במקביל, בסיעת הירוקים של חיפה, טוענים שאפשר להרוויח גם מבניין של 10 קומות ויש להתחשב גם בתשתיות ברחוב מוריה. לטענת הירוקים, תושבי חיפה יסבלו מעומס תנועה ומפקקים בלתי נסבלים, כיוון שבניין בן קומות רבות כ”כ, משמעותו תוספת של מעל 100 כלי רכב לכביש שגם ככה, בשעות הבוקר ובשעות אחר הצהריים, קיים בו עומס תנועה משמעותי. זאת בנוסף לתשתיות ברחוב, דוגמת ביוב, גז ועוד. לטענת הירוקים בעיה קשה נוספת היא בתי הספר. כיום בתי הספר היסודיים בסביבות כיכר ספר – בית ספר זיכרון יוסף ובית הספר אהוד, מלאים עד אפס מקום. היכן ילמדו עוד עשרות תלמידים? תכנית האב לחינוך, שאמורה להתפרסם בשבועות הקרובים, צריכה לקחת בחשבון גם את השינויים האלה. בנוסף, חיפה היא עיר שאוהבת להיערך מראש, ולכן הוקמה מנהלת 2030, ואין ספק ששינוי כזה במספר התושבים ברחוב מוריה מחייב חשיבה רצינית מראש.

הדמיית הפרויקט בכיכר ספר (ערן מבל אדריכלים)

יש לציין שפיינגולד עפ”י התכנון, מתכוון להפוך בניין קיים בן 3 קומות לבניין בן 15 קומות. אם ניקח לדוגמה את בניין אירופה, שהוקם לאחרונה ברחוב יציאת אירופה בשפרינצק, ובו יח”ד נמכרת במחיר של כ-20,000 ש”ח למ”ר (על פי פרסומים באתר מדלן) אפשר לשער כמה יעלה מ”ר בכיכר ספר ואת עלותה של כל יח”ד. לצד הרווח האדיר, פיינגולד נדרש להקים קומת מסחר, כיכר ציבורית פתוחה לציבור וחניון של 100 חניות לטובת תושבי האזור (ולא לדיירי הבניין בלבד).

אביהו האן יו"ר הירוקים (צילום: ירון כרמי)
אביהו האן יו”ר הירוקים (צילום: ירון כרמי)

יו״ר סיעת הירוקים של חיפה וסגן ראש העיר אביהו האן, אמר בתגובה:

מגדלים בשדרות מוריה יגרמו לכאוס תחבורתי וחנייתי ופגיעה קשה באיכות חיי תושבי חיפה והאזור. יש להיצמד למדיניות שהוגדרה לתכנית זו, 12 עד 13 קומות בלבד. יש לבצע בחינה תחבורתית ותשתיתית מקיפה כדי לבחון את ההשלכות השונות של תכנית זו. מנקודת מבטי, הוועדה המחוזית לא בחנה את כל ההיבטים בתחום זה. התכנית שהיזם הגיש אינה טובה לתושבי חיפה.
הגיבו כאן לכתבה

16 תגובות
 1. אז שלא יבנה אמר/ה

  יפה אמרת אביהו . התכנית אינה טובה לתושבי חיפה..
  היזם הוא גם חבר מועצה.. איזה כיף לו.. בעירייה מאשרת לו הכל

 2. מצחיקול אתה לא חייב לבנות אמר/ה

  הוא מאיים שהוא לא יבנה את המגדל שיסתום את ציר מוריה ודיזראלי לחלוטין..
  באמת מצחיקול

 3. חיים שן-אור אמר/ה

  אכן מר פיינגולד הוכיח – הוכחה מתימטית ממש – כי אפשר לבנות 60 חניות לציבור – ויתרה מזו, זה רק שלב ביניים בהוכחה: השלב הסופי של ההוכחה מופיע בהתנגדות שהוא עצמו הגיש לוועדה המחוזית: אפס (0) חניות ציבוריות.
  למעשה יש שלב מעבר לזה – היות שמימוש תוכנית “Finegold Towers” יצריך “גילוח” כמה חניות רחוב בקריית ספר, ויותר חניות רחוב סביב הכיכר שתוקם עבורו – על חשבון הציבור – בפינת יותם ואהוד, מר פיינגולד כנראה גם יוכיח שאפשר לבנות מספר שלילי של חניות ציבוריות.
  במה העניין באמת ? כנראה שמר פיינגולד חיפש בכל רחבי העולם אנשים שיהיו מספיק עשירים לקנות דירות במחיר שידרוש (“לא כלכלי”ת”‘ – זוכרים ?), שיחשבו שיוכלו להסתפק בחניה אחת, ושיהיו משוכנעים כי אורחיהם יבואו ברגל ו/או במטרו שיהיה בציר מוריה “עד 2020”.
  מאחר ולא מצא כאלה, הוא שואף (כנראה, כנראה . . .) לבטל את המטלה של חניה ציבורית של 95 (לא 100 !) חניות, שבעיטה קיבל את ההיתר לחרוג בגובה ובכל דבר אחר, ולשבנות במקומה חניות נוספות שניתן למכרן לדיירים (כלכלי מאד !) .
  כאשר יצליח (חבר מועצה, לא ?) יהיה ראוי לפרס קנובל משולש – מתימטיקה, כלכלה ושלום, ונאמר אמן.

 4. מירי אמר/ה

  החלום של קליש להפוך את חיפה לברלין.
  החלום של פיינגולד להפוך את ככר ספר לסינגפור….
  שימשיכו לחלום….
  תרגיל רחוב שמשון של פיינגולד (בנין ללא חניות הדירות חולקו לאחר הבניה….) לא יעמוד לו בענין המגדל ככר ספר.
  התושבים כאן מבינים דבר או שניים בנושא התנהלותו.
  12 או 15 קומות זה לא הנושא אלא שאין כל תוכנית תחבורתית ליציאה וכניסת משאיות פורקות ומקומות חניה.
  הועדה המחוזית זרמה איתו אבל כל “בקשת חריגה” מלווה בהתניה.
  למשל לא יוכל לבנות אם לא תהיה תוכנית מאושרת ומפורטת אודות ככר אהוד יותם מקום בו אמורה התנועה להתפצל…..ואין כזו!!!!!
  אנחנו כאן נמשיך לעמוד על המשמר.

 5. שערורייה אמר/ה

  בושה וחרפה כל ההתנהלות של הועדה המחוזית- איזו סיבה יש לאשר לו מפלצת כזו???שירויח כסף המסכן?

 6. יחזקאל אמר/ה

  למרות הסיפורים שבחיפה לא בונים…הכרמל ורחובות לאורך ציר הכרמל (ליטניס, מרגלית, קידרון, ירקון , היינה ועוד ועוד…וגם מוריה ) , כנראה כבר רוויים בבנייני תמ”א 38 שונים שתקועים עם דירות לא מכורות. ולראייה, מספר השלטים הרב שעליהם נכתב “נותרו דירות אחרונות”. חחחחחח בקיצור, תקועים עם דירות בבניינים הרבה יותר סימפטיים מרבי קומות.. לפיינגולד יש כנראה הכנסה לא רעה מהשוכרים הקיימים בבניינים שבמקומם הוא רוצה את המגדל….ואם ייבנה מגדל ולא יצליח למכור חלק גדול מהדירות במגדל …הלך עליו… ואולי נפל אצלו האסימון…

 7. מסוכן בתוך בניין אמר/ה

  בלי מקומות חניה מתאימים למספר הדיירים+אורחים, אסור לבנות!

 8. יחזקאל אמר/ה

  למרות הסיפורים שבחיפה לא בונים…הכרמל ורחובות לאורך ציר הכרמל (ליטניס, מרגלית, קידרון, ירקון , היינה ועוד ועוד…וגם מוריה ) , כנראה כבר רוויים בבנייני תמ”א 38 שונים שתקועים עם דירות לא מכורות. ולראייה, מספר השלטים הרב שעליהם נכתב “נותרו דירות אחרונות”. חחחחחח בקיצור, תקועים עם דירות בבניינים הרבה יותר סימפטיים מרבי קומות.. לפיינגולד יש כנראה הכנסה לא רעה מהשוכרים הקיימים בבניינים שבמקומם הוא רוצה את המגדל….ואם ייבנה מגדל ולא יצליח למכור חלק גדול מהדירות במגדל …הלך עליו… ואולי נפל אצלו האסימון…

 9. רונאל אמר/ה

  הרי הוועדה העירונית מאשרת לאורך הציר עוד ועוד בתים לשינוי אז יחד כל הבתים לאט ובטוח יגרמו ללחץ גם בלי הבנין הגדול מה ההבדל סתם היסטריה מכלום הלחץ בוא יבוא ואין מה לעשות כנגד ההתחדשות

 10. די לשחיתןת אמר/ה

  שמחה ??? אסוןןן

 11. אייל אמר/ה

  הוא מקבל פה הטבה שאף יזם לא קיבל מעולם בציר מוריה. זה המגדל היחיד בכל האזור, חריג לחלוטין.
  מדובר במגרש קטן, רחובות צרים וצפופים גם ככה. למה הוא מקבל בכלל מגדל כלשהו, זו צריכה להיות השאלה.
  יש תמא 38/2, שיהרוס ויבנה כמו כל יזם אחר בסביבה 6-7 קומות. למה כפול?
  הוא מדבר על היתכנות כלכלית? סחטן בלתי נלאה. וגם, הרויח מאות אלפי ש’ לשנה משלטי הפרסום הענקיים שהוא שם
  על הבניין שגם הם חריגים ולא ברור איך אישרו אותם.
  קבלן שבמועצת העיר לדאוג לעצמו ולחבריו.. זה הכל. במה עוד הוא עוסק?? מישהו אי פעם קיבל מענה מחבר המועצה הזה בנושא אחר??

 12. להפסיק בנייה ברכס עד הקמת קו כרמלית לכל השכונות אמר/ה

  האזור כבר לא מתפקד תחבורתית. כל דיזרעאלי מלא תמא 38 שהכפילה בו את מספר הרכבים. קשה לצאת מהרחוב לכיוון ציר חורב הפקוק בכל שעות היום. קשה עד בלתי אפשרי כבר למצוא בו חניה. בנוסף יש בית ספר שבבוקר מוסיף מאד על העומסים. עכשיו רוצים פה לעשות חניון ל-100 רכבים ציבורי למעשה מדובר על כניסה ויציאה מרחוב ד’יזרעאלי של עוד מאות רכבים לאורך כל שעות היום. מדובר באסון תחבורתי של ממש. מדובר ברחוב חד סתרי. איך הבניין הזה בכלל עובר תסקיר תחבורה???
  הועדות פשוט לא מציאותיות לדחוף הלאה מאות פרויקטים של תמא 38 ולהוסיף אלפי דירות בציר הרכס ללא שום תוספת של תחבורה ציבורית. האוטובוסים נתקעים באותה מידה בכל הפקקים באזור. יש איחורים באוטובוסים של 15-20 דקות בגלל פקקים והנהגים לא אשמים. איך אפשר לתכנן עוד ועוד פרויקטים עם תוספת מאות כלי רכב בכל שכונה כשהמצב הקיים בשכונות לאורך הרכס כבר לא מתפקד??
  הגיע הזמן להפסיק לטמון ראש בחול. או שעושים קו כרמלית שני עם תחנות בכל שכונה ברכס, או שתפסיקו את היזמים שעושים ניצול ציני של מחירי הדיור הגבוהים בשכונות הרכס לרווחים מהירים על חשבון איכות החיים והתפקוד התחבורתי של השכונות האלו בעתיד. אנחנו לא רוצים עוד אסון תחבורה וצפיפות נוסח חביבה רייך אצלנו, תודה רבה עיריית חרפה…

 13. עמוס אמר/ה

  בסוף-פינגולד יקבל את כל רצונותיו ולא תהיה התחשבות בצרכי הסביבה

 14. דין דין אמר/ה

  נראה לכם שלא יבנה? כיכר ספר יהפוך למבוך. דרך ללא מוצא.

 15. שלמה אמר/ה

  לא מספיק לציין את מספר הקומות , נא לציין /להגביל את מספר יחידות הדיור) ושלא יפלו לאחר קבלת טופס 4 את הדירות(.
  בכול מקרה לפי ההדמיה ,בנין עם 15 קומות נראה כמפלצת, יש לאשר לא יותר מ10 קומות.

 16. ליפשיץ דניאל אמר/ה

  מסתמן כבר כיום שדירות תמ”א הגיעו לשלב רווייה והקבלנים תקועים עם דירות לא מכורות..אפילו על ציר הרכס (מתרבים השלטים “נותרו דירות אחרונות למכירה”….חחחחחחחח ). נו באמת…אם בחיפה נרכשו לאחרונה דירות זה בעיקר דירות יד שנייה וזולות במיוחד. כדאי שהקבלנים יקחו בחשבון לפני שהם נכנסים להרפתקה זו …..אם לא הם בונים פילים לבנים… לדעתי פיינגולד כבר מתחיל להבין….

הגיבו כאן לכתבה