מורדות לינקולן בחיפה – עיכובים אין סופיים בהתחלת הבנייה והפתרון לא נראה באופק

הדמיה של מתחם מורדות לינקולן (קרדיט: דני שמש ייעוץ ושיווק)

(חי פה בנדל"ן) – הבנייה במורדות לינקולן ממשיכה להתעכב ולהתעכב ולהתעכב…


"מניעת הבניה במתחם מורדות לינקולן פוגע בזוגות צעירים", אומר ארז גולדשטיין, יו"ר ובעלים של קבוצת גולדשטיין, ששלח מכתב לראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, בו הוא מוחה על פגיעה בתושביה הצעירים של חיפה, בכך שלא מאפשרים להם לקנות דירה במחיר מופחת. במכתב גולדשטיין מתייחס לכך שבמשך למעלה משני עשורים העירייה, לטענתו, מונעת קידום ובנייה של כ-2,800 יח"ד ו-8,000 מ"ר מסחר במתחם מורדות לינקולן באחוזה, מתחת לרחוב הרופא. לטענת גולדשטיין, על פי התכנית, 20% מהיחידות אמורות להיות דיור בר השגה, כלומר למעלה מ-500 יח"ד יופנה לזוגות צעירים שברשותם הון נמוך יחסית ולכן דיור בר השגה מיועד להם.

טירת כרמל – רחב

בית החולים כרמל ומתחתיו רחוב הרופא משמאל - מורדות לינקולן (צילום: ירון כרמי)
בית החולים כרמל ומתחתיו רחוב הרופא משמאל – מורדות לינקולן (צילום: ירון כרמי)

הגירה שלילית

"חיפה סובלת מהגירה שלילית של אלפי אנשים בשנה", מוסיף גולדשטיין במכתבו, "כך בשנת 2021 עמדה ההגירה השלילית בחיפה על 3,532 אנשים וב-2022 על סך של 1,771 אנשים. התחדשות העיר, הצערתה, בנייה חדשה ומרווחת בסטנדרט גבוה והקמת שטחי מסחר שיצרו תעסוקה, מרקם חיים תוסס ואפשרויות בילוי הוא צו השעה על מנת להפוך את המגמה".

כזכור, חברות ואנשים פרטיים קנו שטחים במתחם מורדות לינקולן וחיכו להתחלת הבנייה, שהתעכבה. אנשים פרטיים השקיעו מאות אלפי שקלים וקנו שטח אדמה ליח"ד אחת או יותר מתוך הנחה שתוך כמה שנים ילדיהם או הם יוכלו לגור בבתים או שהדירה תוכל לשמש להשקעה, אבל בפועל לאורך שנים הבנייה לא התקדמה וגם לא נאמר להם בצורה ברורה מתי יתחילו לבנות.

יו"ר קבוצת גולדשטיין ארז גולדשטיין (צילום: קבוצת גולדשטיין)

"העירייה מתנגדת לתוכנית שהיא יזמה"

גולדשטיין מסביר איך הדברים התעכבו לאורך השנים: "בשנת 2010 אחרי פגישות עם מהנדס העיר חיפה וראש העיר, עשינו עסקה על 43 דונם במורדות לינקולן שעלותה עשרות רבות של מיליונים, בהתחלה שילמנו 67 מיליונים ואחר כך עוד עשרות מיליונים רבים. העירייה באה ואמרה שהקרקע לבנייה ומיועדות ל-6 יח"ד לדונם, אבל מכיון שרוצים לעשות שכונה שלמה הוחלט שאנחנו נסבסד את כל אנשי המקצוע, אבל העירייה תהיה המעסיק של אנשי המקצוע. אמרו לנו, שביום שיאשרו את התב"ע (תכנית בניין עיר) יחזירו לנו את הכספים, ששילמנו עבור אנשי המקצוע. אני ועוד שני יזמים העברנו 15 מיליון ש"ח עבור היועצים, שקיבלנו מהעירייה. בשנת 2014 העירייה הגישה את התב"ע לאישור. בוועדה המחוזית היתה התנגדות של מהנדס העיר, לתכנית שהם יזמו ואני מימנתי. ישבתי בדיון ולא האמנתי שהעירייה מתנגדת לתכנית שהיתה היוזמה שלה.

הקרקע של מורדות לינקולן מחולקת ל-4 מתחמים: המתחם הראשון הוא מתחם קטן של המנהל, שאושר ב-2014. המתחם השני הוא מתחם שרובו של האחים עופר ואושר בשנת 2014. המתחם השלישי הוא מתחם עם 1860 יח"ד, שרובם שלי. הוא כולל שני מגדלים מתחת לפרויד וכל השאר מעל פרויד. המתחם הרביעי שייך לשיכון ובינוי".


"הפגישות שלא התקיימו"

"בדיון בוועדה המחוזית בשנת 2014 אמרתי ליו"ר הוועדה שהשקעתי מיליונים רבים בתכנית של העירייה, ומהנדס העיר אמר שיש התנגדות של השכנים. העירייה אמרה שהיא מתחייבת לקדם את המתחם שלי ולאשר אותו בעוד שנה – שנה וחצי. עברו שנתיים מעבר להתחייבות של העירייה, ופנינו לעירייה לראות למה אין התקדמות. פנינו לבית המשפט, ובדיון אמרו לעירייה שהיא צריכה להזדרז. פניתי לקליש וקבעתי איתה פגישות. 3 פעמים הגעתי לעיריית חיפה לפגישות שנקבעו מראש והפגישות לא התקיימו. בפעם השלישית חזרתי ישר לעורכי הדין שלי, ועשינו עתירה נגד קליש, מהנדס העיר והוועדה המחוזית".

"השופטת תמכה"

"השופטת קבעה דיון בבית המשפט בעקבות העתירה. שבועיים לפני כן היה דיון בוועדה מקומית, וקליש אמרה שהיא רוצה לקדם פינוי ובינוי בחיפה ובמורדות לינקולן לא יבנו, למרות שזו קרקע למגורים, שלא אמור להיות שום קושי בבנייה עליה. השופטת תמכה בי מאוד במהלך הדיון. היא אמרה שאם העירייה חושבת שהיא תיקח לאנשים את הקרקע בטענה של סעיף 76 (מצב בו העירייה אומרת שהיא מתכננת לבנות במקום מסוים, ולכן לא ניתן לבנות על הקרקע), בלי לתת לבעלי הקרקע קרקע חלופית, היא לא תאפשר את זה. השופטת ביקשה לעמוד בלוחות זמנים. כיוון ששוב העירייה לא עמדה בלוחות הזמנים, נערך דיון אצל נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, שאמר שאו שמזרזים את התביעה או שהעירייה תאלץ לשלם מאות מיליונים פיצויים. הוא דרש לוחות זמנים – העירייה הגישה גאנט להפקדת התוכנית לאישור במחוזית עד ה 18/4, לפי הוראת בית המשפט.

טירת כרמל – רחב
הדמיה של מתחם מורדות לינקולן (קרדיט: דני שמש ייעוץ ושיווק)
הדמיה של מתחם מורדות לינקולן (קרדיט: דני שמש ייעוץ ושיווק)

"הרבה יותר מ-10 מיליון"

"שילמתי הרבה מעל 10 מיליון ש"ח ואני לא מקבל שום מידע מהעירייה. פניתי לוועדה מחוזית כדי להבין מה עמדתם לגבי 1860 יח"ד, כיוון שבהתחלה דובר על 6 יח"ד לדונם, ואנחנו ראינו שזה נוגד את המדיניות של המתחם, כיוון שהוועדה המחוזית לא מאשרת פחות מ-20 יח"ד לדונם. הגשתי מכתב עמדה לוועדה המחוזית, ונאמר שפחות מ-25 יח"ד לדונם היא לא תקבל. היתה לנו שיחה עם כל היועצים ועם משרד הפנים וביקשו מהוועדה המחוזית לחרוג ממנהגם, אבל הוועדה המחוזית לא הסכימה לפחות מ-20 יח"ד לדונם. כדי לא ללכת להתנגשות עם העירייה אמרנו שאנחנו מוכנים ל-13 יח"ד לדונם.

אנחנו בתקופה ייחודית, יש ירידה בהתחלות בנייה וחיפה סובלת מהגירה שלילית ואנחנו רוצים לקדם את הבנייה. אם יש דרך לעשות טוב לעיר זה לפתוח חסמים בירוקרטיים. ועדה מחוזית אמרה ש-20% מהדירות צריכות להיות דיור בר השגה, מתחת ל-75 מ"ר ליח"ד. המדינה רוצה שבאזור הזה יהיה דיור בר השגה. אני רק רוצה את האפשרות לבנות, לא יכול להיות ש-14 שנה על קרקע לבנייה לא נותנים לי לבנות. אם אני רוצה מידע מהעירייה, אני צריך לפנות לבית המשפט".

"אם יתחלף ראש העיר, שוב צריך יהיה להתמודד עם שיגעונות חדשים. אם יהיה אישור של ועדה מחוזית, כבר לא אצטרך להתנהל מול העירייה. ציינתי את כל הדברים האלה במכתב. חיפה היא עיר שהולכת וקורסת אל עצמה, מתי הוקמה שכונה חדשה בחיפה? צריך לראות את מה שקורה בעיר שדרות, יש שם יותר התחלות בנייה מאשר בחיפה".

תגובת העירייה לכתבה תצורף כשתתקבל.

הגיבו כאן לכתבה

23 תגובות
 1. כדכד אמר/ה

  70 אחוז מרכס הכרמל זה שטח טבעי שמוגדר גם כשטח שמור. אתם פשוט רוצים את השטח הטבעי הזה ליד הבית שלכם במחיר של הגירה שלילית, בריחת מוחות, אובדן תקציבים ועתיד לצעירים שלנו. ולמה? כדי שלא יבנו לכם ליד הבית ויהרסו לכם את השנת צהריים? עיר של זקנים בסוף כולם יעברו לת"א וישאירו אותכם בחיפה לבד.

 2. דובי אמר/ה

  מקווה שחביב הקבלנים, יונה יהב, לא יחזור בקרוב, ואז הכל יכוסה בטון

 3. דובי אמר/ה

  איך תמיד הקבלנים טוענים שמטרתם לעשות טוב לעיר ולפתח את העיר. מטרתכם לעשות כסף, שזה בסדר, אבל אל תבלבלו את השכל. רוצה לעשות טוב לעיר? לך תתנדב בבית אבות או תנקה איזה ואדי

 4. יעל ר. אמר/ה

  חובה לבטל את התוכנית
  תעשו ניוד זכויות להמשך רמת הנשיא ונאות פרס בג ד ה ו ז
  נמאס כבר מזוללי הטבע לשגעונות נדלן שאנחנו נצטרך לממן עבורם מחלפי ענק בכביש פרויד
  בטלו את התוכנית המפלצתית הזאת..

 5. ניר אמר/ה

  קליש זה הדבר הכי גרוע שקרה לעיר חיפה מאז ומעולם. תוקעת את הרוב במוחלט של פרויקטים לבניה וההגירה מהעיר בשיא שלא היה כמותו.

 6. דוד אמר/ה

  ממתי אכפת ליזמים מהתושבים, רק כסף מעניין אותם ,הקובצה הכי מושחתת במדינה.

 7. לא יקרה אמר/ה

  לא יקרה, התנהגת כמו חזיר במקום לבנות צנוע החלטת להפוך את העיר לגוש בטון וזה פשוט לא יקרה חמוד. צמצם הפסדים ולך חפש פרויקט אחר.

 8. סו אמר/ה

  אני מוכן להקים על חשבוני דיר לכל החזירים שמסתובבים בחיפה. ובתמורה יתנו אישור לבניה .

 9. א אמר/ה

  לגנוז התוכנית , חיפה חשופה לקבלנים תאבי בצע

 10. אדריכל חיפאי אמר/ה

  כן, העיריה וכל המומחים בתכנון התנגדו לתכנית המפלצתית והיקרה עם מחלפי כבישים רב מפלסיים, קירות תומכים בגובה של בנין בן 15 קומות ואי שימור החורש הטבעי בוואדיות. כך קרה לתכניות מגלומניות של אותו מתכנן שלא בוצעו בטבריה, נצרת ועכו.

 11. ג'נגו אמר/ה

  לפי החוק הנהוג במדינת ישראל מקסימום ההפרשה לצרכי ציבור מגיעה ל-50% והצפיפות 20 יחד לדונם. נקבל 10 דירות מ י נ י מ ו ם לדונם ברוטו. העיריה לא מאשרת 6. כנראה שבחוק תמא 35/4 יש כוכבית נסתרת האומרת שהוא לא יחול במדינת חיפה.

 12. מיכאל שיף אמר/ה

  ראשית הכותב שהוא גם משקיע באדמות שאותן הוא מתאר כאדמות לבניה, כורך את הנחיצות לבנות עליהן בכך שהן יאפשרו דיור בר השגה, ניתן לעשות התחדשות עירונית כולל בחיפה במקום בתים ישנים ולא ראויים וכן ניתן ליישב את הנגב לדוגמא, פה מדובר בטבע בתולי מדהים במורדות הכרמל, עשיר בצמחיה מקורית ומקומית וכן עשיר בבעלי חיים רבים, הסיבה היחידה שזה לא מוכרז כשמורת טבע זה עקב טעות היסטורית, השמדת כל הטבע הזה, תפגע בריאות הירוקות ההולכות ומתמעטות וכן תפגע פגיעה אנושה ובלתי הפיכה בצביון העיר שמתבסס על בניה מעל הואדיות ולא בתוכם ועל חשבונם.

 13. יואב אמר/ה

  נקווה שלא ייבנה בכלל, ושיישאר עוד מעט מהשטח הטבעי בכרמל.

 14. אחד העם אמר/ה

  עירית חיפה רוצה להפחית את כמות הדרכים לעומת התכנית המקורית המנדטורית . כך היא סבורה שתחסוך כסף בביצוע עבודות הפיתוח. אולם דבר זה יגרום לכבישים משופעים, המגרשים גדלים ובנינים עליהם יהפכו לגבוהים. בנוסף יתקבלו קירות תומכים ענקיים שוב הגביה מבעלי. הקרקע לא תספיק על מנת להשלים את הפיתוח.

 15. מיכאל שיף אמר/ה

  בכתוב פה מתואר השטח כשטח לבניה, רק עקב טעות היסטורית זה לא מוגדר כשמורת טבע, עדיף גם עדיף לבנות בתמאו"ת במקום בניינים ישנים ולא להרוס טבע מדהים כמו למשל במורדות לינקולן על שלל צמחיית הכרמל העשירה שבו וכן המון בעלי חיים שהולכים ומתמעטים.

 16. יהונתן אמר/ה

  העיר הופכת לאט לאט לבית אבות. הצעירים בורחים.
  טוב נו.. כנראה שאי-אפשר לצפות מעירייה שלנו להרים פרויקטים שכל העיריית שמסביבנו הרימו, אם הם אפילו לא מצליחים להילחם בחזירי בר.
  חוסר עשייה/יכולת משווע… עצוב

 17. אזרח איכפתי אמר/ה

  כמובן שהיזם יטע מטעם עצמו. התוכנית נפלה כי נשענה על מחלפי ענק שהיה צורך לבנות על חשבוננו …כמו כן חתכי הבנייה שלה גרמו לעודפי חציבה בהר שיכלו לשמש את כל עוקף קריות ואיש לא נתן תשובה לאן ילכו ועל חדבון מי. טוב שנקברה…ומה שיותר עמוק יןתר טוב שינצל עוד מעט מנופי העיר ולא נחזור על טעויות מגדלי חוף הכרמל והתוכנית המיותרת של רמ"י בטשרניחובסקי. יתכבד היזם ויכתוב האמת במלואה. ואדיות סתומים…זה מה שהוצע שם…גרידי..גרידי…בחרו נכון ושימרו על ציביון העיר.. זהו חלק מעתידה.

 18. סמי אמר/ה

  בסוף זה יגמר בזה שהמשקיעים יקבלו את השקעתם חזרה בצורת קנסות שהעירייה תשלם על אי עמידה בצו בית המשפט. (קנסות על חשבון תושבי העיר שמקבלים בתמורה עיר מזדקנת עם הגירה שלילית).
  למה להגיע למצב כזה בכלל? הקרקע מיועדת למגורים (כך שזה לא שתהיה שם ריאה ירוקה או משהו בסגנון הזה) ויש צו בית משפט, אז למה למשוך זמן? התנהלות שכונה!!!

 19. ג'ונסון אמר/ה

  חיפה הופכת לאט לאט לעיר של זקנים. אם אין פיתוח ובניה ההגירה השלילית רק תגדל. הצעירים באים לטירת הכרמל ולקריות. התנהלות מביכה של העירייה

 20. תושב קרית חיים אמר/ה

  צריך לאמור את האמת,הכל מתעכב מזה עשרות שנים כי היזמים גרידיים ובמקום לתכנן בנייה של מספר יחידות דיור כמו שנאמר בתוכנית המקורית שאושרה הם הגישו תוכניות בניה 0י 3 או 4 והעירייה לא ערוכה בתשתיות למספר כזה של יחידות דיור ואחר כך תצטרך להתגונן בפני הדיירים שיבואו בתלונות על מיפגעים בשכונה

 21. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר אמר/ה

  תצריך להמשך את הבנייה בעיר חיפה
  ערב טוב

 22. דור123 אמר/ה

  אם תהיתם מה הגורם למטרדים של חזירי הבר, התשובה בכתבה.

 23. יהודה אמר/ה

  חובה לאשר מייד את התוכנית , אין זכות לעירייה לעקב את הפיתוח העירוני למען הציבור ובטח למען זוגות צעירים

הגיבו כאן לכתבה