במוזיאוני חיפה אתגרי הקורונה הפכו להזדמנויות • 2021 – שנה של אפשרויות והתחדשות

משבר הקורונה אילץ את מוזיאוני חיפה לחשוב מחוץ לקופסה • בזכות יצירתיות מרשימה והשקעה אדירה, הרווחנו כולנו

סקירה של הפעילויות שנערכו בשנה האחרונה במוזיאוני חיפה, תוך כדי התמודדות עם מגפת הקורונה, יכולה לתת לכם מושג כלשהו על העושר התרבותי המושקע בתושבי העיר ועל ההיקף של הנעת 140 עובדי חברת המוזיאונים.

יפעת שטרן לוי היא מנהלת השיווק וקשרי החוץ של כלל מוזיאוני חיפה מזה כ-4 שנים. שטרן לוי היא הזרועה המבצעת של פעילויות המוזאונים, שישה במספר: מוזיאון חיפה לאמנות, מוזיאון העיר חיפה, מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, המוזיאון הימי הלאומי, מאנה כץ והרמן שטרוק, כך שאין לה רגע דל.

סדנת אנימציה סטופ מושן (צילום: מוזיאוני חיפה)
סדנת אנימציה סטופ מושן (צילום: מוזיאוני חיפה)

מוזיאונים וירטואליים – סיכון שהשתלם

שטרן לוי מספרת: "בתחילת השנה נאלצנו להתמודד עם משבר הקורונה שהוביל לסגירת המוזיאונים, אותגרנו לחשוב מחוץ לקופסה כדי להישאר בתודעה ולהמשיך לספק תוכן איכותי לקהל שלנו שלא באמצעות המבנה הפיזי, כך יצרנו מרחב תרבות דיגיטלי – מוזיאון וירטואלי אשר ניתן לבקר בו באמצעות הרשתות החברתיות.

לקחנו סיכון שהשתלם. יצרנו סיורים וירטואליים בתערוכות, הקלטנו שעת סיפור לילדים, צילמנו סדנאות DIY שכללו חומרי עבודה שנמצאים בכל בית. אפשרנו לקהל הגולשים להכיר את דמויות המפתח במוזיאונים- מנכ"ל, מנהל האוספים, אוצרים ועוד, באמצעות ראיונות שצולמו בבית מילר, שידרנו טעימות מההרצאות שמתקיימות אצלנו במועדון תרבות בימי שגרה.

עאבד עבאדי פליטים ממתינים לשיבה2018 (צילום: מוזיאון חיפה לאמנות)
70 למוזיאון חיפה – "דרך חיפה" • עאבד עבאדי פליטים ממתינים לשיבה 2018 (צילום: מוזיאון חיפה לאמנות)

כמות אדירה של צופים

כמות הגולשים שצפתה בתכנים הייתה מדהימה. תוך חודשים בודדים צפו בפעילויות כ-150,000 איש, שזו כמעט כמות המבקרים השנתית שלנו. בעקבות ההצלחה החלטנו להמשיך עם פעילות הדיגיטל ואף ייעדנו צוות שיעסוק בנושא ויפתח תכנים נוספים".

המשבר כהזדמנות

"בעקבות החשיבה המהירה לעבור לדיגיטל, נוצרה לנו הזדמנות נהדרת לשיתוף פעולה עם מוזיאונים בחו"ל, יצרנו אירוע זום משותף עם המוזיאון היהודי העכשווי בסן פרנסיסקו. 1000 איש צפו באירוע הזה מכל העולם. זו הזדמנות שלא הייתה מתקיימת ללא משבר הקורונה.

במקביל הצגנו תערוכה שהייתה ראשונה מסוגה בכל הנוגע למשבר הקורונה "מרחבים במשבר", תערוכה שהדיה חצו את גבולות ישראל מבחינת סיקור ועניין.

"מרחבים במשבר" | מירב הימן, סלון, קרדיט (צילום: מירב הימן)
"מרחבים במשבר" במוזיאוני חיפה | מירב הימן, סלון, קרדיט (צילום: מירב הימן)

"לא ויתרנו על החגיגות"

"על אף השנה המאתגרת, לא ויתרנו על חגיגות וציוני דרך: חגגנו 70 שנה למוזיאון חיפה לאמנות ו-60 שנה למוזיאון טיקוטין ולרגל פתיחת הדלתות לאחר סגר ממושך, החלטנו גם לשפר את חוויית המבקר: נרכשו כיסאות ניידים עבור המבקרים, כדי לאפשר נוחות מרבית בסיורים המודרכים, צוות קבלת הקהל עובר הכשרות והשתלמויות באופן שוטף ע"מ לתת מענה שירותי, אדיב ואיכותי, הצוות התחדש בתלבושת אחידה כדי לאפשר למבקרים לזהות את אנשי הצוות ביתר קלות. מאחר שחשוב לנו להתאים את עצמנו לקהלים מגוונים יצרנו אפשרויות חדשות להדרכות קוליות בתערוכות ב-4 שפות (עברית, ערבית, רוסית ואנגלית)".

אוצרים חדשים ואנרגיות חדשות

"השנה גם התחדשנו בשלושה אוצרים חדשים: מוזיאון חיפה לאמנות גייס לשורותיו אוצר חדש ד"ר קובי בן מאיר אשר ראה באוספי המוזיאון נכס שעדיין לא הוצג לקהל הרחב ואצר תערוכה שעוסקת באוסף שהמוזיאון אסף במהלך השנים, לכבוד החגיגות גם חזית המבנה עברה שדרוג ובימים אלו הכניסה למוזיאון עוברת שינוי ותותאם לסטנדרטים של חללי כניסה במוזיאונים בעולם ובשנת 2022 יוצגו במוזיאון תערוכות של אמנים בינלאומיים. למוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית מונתה אוצרת חדשה ד"ר אתי גלס גיסיס ובמוזיאון הימי הלאומי האוצרת עדי שלח, שיחד איתן הגיעו אנרגיות חדשות".

יאסוהירו סוזוקי (יח"צ)
יאסוהירו סוזוקי (יח"צ)

מהפך במוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית

טיקוטין עבר מהפך בנראות ונחשפה רצפת השיש המקורית שלו, השדרוגים נעשו לכבוד תערוכות חדשות במוזיאון באוצרותה של גלס גיסיס: תערוכת יחיד לראשונה בישראל של אמן העיצוב יאסוהירו סוזוקי, שנחשב לאחד מאמני העיצוב המובילים בעולם, עם תערוכה המדגישה את הקשר המיוחד בין עיצוב, אמנות ומדע, ותערוכת מחווה לאמן דני קרוון שגורם לכל מבקר להרגיש כאילו הוא פוסע ביערות יפן. כמות הקהל שילשה את עצמה בעקבות התערוכות האלה, אנחנו צופים למוזיאון דברים נהדרים בהמשך.


המוזיאון הימי הלאומי (צילום: מוזיאוני חיפה)
המוזיאון הימי הלאומי (צילום: מוזיאוני חיפה)

המוזיאון הימי הלאומי – משחק, למידה והנאה

גם המוזיאון הימי הלאומי עבר מתיחת פנים והגדרנו מחדש את הדי.אן.אי שלו: ביצענו ריענון לתערוכות הקבע, ובנינו קונספט חדש של תערוכות אינטראקטיביות המייצרות חוויה של משחק ולמידה. המוזיאון פונה לכל הקהלים ובמיוחד למשפחות עם ילדים. לכן חשוב לנו שהמוזיאון יהיה מוסד חינוכי שמשלב הנאה. השנה גם הקומה השלישית במוזיאון עוברת התחדשות, ויוצגו בה תערוכות קפסולות בהן המבקרים יעברו חוויה של מסע בזמן.

"פרסטרויקה בחיפה" – 30 שנה לעלייה מברית המועצות

תערוכה מרגשת נוספת מוצגת במוזיאון העיר ששוכן במושבה הגרמנית, 'פרסטרויקה (בנייה מחדש) בחיפה'. התערוכה מציינת 30 שנה לעלייה מברה"מ. בחיפה יש קהל גדול מאוד אשר עלה מברה"מ ולכן היה חשוב מאוד שתערוכה כזו תוצג אצלנו. אוצרת התערוכה היא אוצרת המשנה של המוזיאון, יפעת אשכנזי, שעובדת יחד עם האוצרת הראשית, עינבר דרור לקס, הן, בשיתוף עם ההנהלה, החליטו לתת במה לעשרות עובדים אצלנו במוזיאון שעלו מברית המועצות לשעבר. בעצם 60% מעובדי המוזיאון הם עולים מברה"מ שעלו בשנות ה-90 ולכל אחד סיפור משלו, בכך ניתנה הזדמנות לעובדים להיות חלק מהיצירה וחלק מגאוות היחידה שעוטפת את כולנו. לתערוכה מגיעים מבקרים מכל הארץ.

ליין מסיבות לקהילה הגאה בפנס הבודד בבת גלים (איור: אופק אפלבאום) | מוזיאוני חיפה
ליין מסיבות לקהילה הגאה בפנס הבודד בבת גלים (איור: אופק אפלבאום) | מוזיאוני חיפה

היסטוריה גאה

תערוכה נוספת במוזיאון העיר מדברת על ההיסטוריה של הקהילה הלהט"בית בחיפה ובישראל בכלל. התערוכה "מה יגידו השכנים?" היא התערוכה המוזיאלית הראשונה בישראל המוקדשת להיסטוריה הגאה, ומציגה את ההיסטוריה של מיעוטים מיניים ומגדריים.

חממת האומנים

פרויקט ייחודי נוסף שיצרנו השנה הוא 'חממת אמנים' פרויקט קהילתי שבו מוזמנים אומנים להגיש הצעות ליצירה בתוך ובשיתוף הקהילה בחיפה. מטרת התוכנית היא חיבור בין אמנים ויוצרים לקהילה ובין הקהילה למוזיאונים.

לתוכנית ניגשו המון אמנים והקהילה שיתפה פעולה בצורה מפתיעה, בסיום הפרויקט יצרנו 'פסטיבל אמנות מקום' ברחבי העיר ובעקבות ההצלחה הוחלט להרחיב את הפרויקט גם לשנה הבאה.

חממת האומנים (צילום: מוזאוני חיפה)
חממת האומנים (צילום: מוזאוני חיפה)

שבת ישראלית – שישישבת ללא עלות – גם ב-2022

בכל אחת מהתערוכות ניתן לבקר ללא עלות בימי שישי ושבת וזאת בעקבות מיזם של השר חילי טרופר 'שבת ישראלית', שפנה למוזיאונים בארץ והציע להם, תמורת סבסוד סימלי, לאפשר כניסה חינם בימים שישי ושבת. המיזם גרם לכך שקהלים מגוונים מגיעים לבקר במוזיאונים, המטרה היא להנגיש את המוזיאונים לכלל השכבות והקהילות. בימים אלה המיזם הוארך וקיבלנו אישור להמשיך את ההטבה גם בשנת 2022.

כניסה חינם בסופש במוזאוני חיפה

האומנות כחוויה כלל חושית

מתוך תפיסה שהחוויה האמנותית אינה רק ויזואלית, אלא כלל-חושית, יצרנו השנה בכל תערוכה תוכן התואם לילדים ומשפחה, משחקים מיוחדים, חללי תצוגה פעילים וחללים בהן ניתן לגעת ביצירות האמנות.

השנה גם הגדרנו מחדש את התמה של מוזיאון הרמן שטרוק שיעסוק בנפלאות הנייר, יצרנו קונספט חדש של סדנאות ופעילויות המבוססות על אומנותו של שטרוק באמצעות מכשירים וכלי עבודה עתיקים, והקמנו כריכייה מקורית משנת 1922 לטובת קבוצות שמתעניינות בהדפס.


הגיבו כאן לכתבה