פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי,...

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

מייק ברנט, הנער מחיפה שהיה לכוכב פופ צרפתי • 48 שנים למותו וימים אחרונים לתערוכה ○ חגית בת אליעזר

משה ברנד, נער חיפאי יליד 1947, היה לזמר הצרפתי מייק ברנט, שהגיע לפרסום עולמי. הוא שם קץ לחייו בפריז שבצרפת ב-25/4/1975 בהיותו בן 28, ונקבר בבית העלמין של חיפה • טור בעקבות ביקור בתערוכה המיוחדת אודותיו, המוצגת מזה שנה במוזיאון העיר חיפה ויורדת בשבת הקרובה, 27/5/23.


בחיפה מערך של שישה מוזיאונים הממוקמים באתרים שונים בעיר. מוזיאון העיר חיפה, העוסק במרחב האורבני ובהיסטוריית העיר, הוקם בשנת 2000 במושבה הגרמנית במבנה טמפלרי מהמאה ה-19. לאורך כל השנה, ממאי 2022 עד 27 במאי 2023, מוצגת במוזיאון תערוכת מייק ברנט, בשם "עַד כְּלוֹת הַגּוּף" באוצרותן של ענבר דרור לקס ויפעת אשכנזי.

משה ברנד נולד בחיפה ב-1947, והפך בבגרותו לזמר צרפתי ענק בשם מייק ברנט וזכה לתהילה עולמית. ברנט כידוע, שם קץ לחייו בפריז בהיותו בן 28 בלבד ונקבר בעיר הולדתו חיפה.

עד היום נחשב מייק ברנט לאחד מהזמרים הישראלים המצליחים ביותר בכל הזמנים, ובמשך 48 שנים מאז מותו הטרגי, ממשיכים תקליטיו ושיריו להימכר בעותקים רבים וקברו עודו אתר עליה לרגל עבור אלפי מעריציו בארץ ובעולם.

צלם לא ידוע, משה ברנד, 1966, אוסף משפחת ברנד, מוזיאון העיר חיפה

המקום הטוב ביותר

מוזיאון העיר חיפה, הממוקם בשדרות בן גוריון, בין רחוב שרה בעיר התחתית, בו התגורר משה ברנד בנעוריו, לבין שדרות מייק ברנט בשכונת קריית אליעזר, הוא כנראה המקום המתאים ביותר לארח את התערוכה המציגה את סיפור חייו הייחודי, הזוהר, הסוער והטראגי של מייק ברנט, המעניקה תמונה מרתקת, דרכה ניתן ללמוד על דמותו המורכבת.

התערוכה הוקמה סביב האוסף הייחודי האישי של צביקה ברנד – אחיו הצעיר של מייק – אותו תרם למוזיאון העיר. באוסף כלולים אלפי צילומים נדירים, פריטי אספנות, פתקים בכתב ידו של ברנט, פריטי לבוש ועוד.

אלבום מעריצה של מייק ברנט, אוסף צביקה ויונה ברנד, מוזיאון העיר חיפה

נזכרים במייק

לבסיס התערוכה הזה נוספו ראיונות מצולמים עם אנשים שעבדו עם מייק ברנט במהלך הקריירה שלו בארץ, שנזכרים במייק ובנעוריהם בהתלהבות אין-קץ. נועם סמל, איש תרבות מובהק, מפיק, מנכ"ל תיאטראות בארץ, שהיה קונסול התרבות של ישראל בארצות הברית, התחיל את דרכו האומנותית כאמרגן, והיה בשנת 1969 אמרגנו הראשון של מייק ברנט בארץ.

ביקור אצל אפרת ואיזידור פורמן, זנבה, 1975 , אוסף משפחת ברנד, מוזיאון העיר חיפה

מהפכה על הבמה

סמל הכריזמטי מספר בהתלהבות על הופעות בבתי מלון אותן סידר למשה ברנד, בהן הקסים הזמר את שומעיו בלהיטי פופ אמריקאיים, כולל ההופעה ההיסטורית במועדון מלון הילטון בתל אביב, בו ראה אותו בעל מועדון הלילה "Baccara" שבמלון הילטון בטהראן והחתים אותו על חוזה עבודה. אשת העסקים ליאורה עופר, שהייתה חברה בשלישיית זמרות "אלינת" בשנים 1970-1972, נזכרת בעיניים נוצצות בהזדמנות לה זכתה, להיות זמרת הליווי של מייק ברנט בהופעותיו בארץ. יואב קוטנר, שדרן הרדיו האגדי, מרצה ומבקר מוזיקה, שהיה יועץ מדעי לתערוכה, סיפר שברנט עשה מהפכה גדולה בצורה בה הופיע והתנהג על הבמה, על רקע התנהלות שהיתה מקובלת בסצנת המוזיקה בארץ באותם הזמנים.

13.7.1973-פרס של מקרופון הזהב של תחנת הרדיו אירופה 1 אוסף משפחת ברנט, מוזיאון העיר חיפה

כרוניקה ידועה מראש?

בתערוכה מוקרנים קטעים מסרטו התיעודי של ארז לאופר, שנקרא "לס מואה טמה", כשמו של הלהיט הראשון של מייק ברנט בצרפתית. הסרט זכה בפרס אופיר לסרט תיעודי בשנת 2002.

הסרט מתמודד שואל באומץ עם שאלת התאבדותו של מייק ברנט, באפריל 1975, וזאת לאחר ניסיון התאבדות קדום בנובמבר 1974: "האם התפנית החדה בקריירה המוצלחת של מייק ברנט אכן הייתה בלתי צפויה, או שסיפור חייו הוא כרוניקה ידועה מראש של התאבדות? סיפור של אי צדק, כוחניות, הרבה כסף ורצח התמימות.

אלבום מעריצים של מייק ברנט, אוסף צביקה ויונה ברנט, מוזיאון העיר חיפה

ההצלחה והמחיר

מייק החל להלחין את שיריו ורצה להיות מוצג לציבור בצורה שונה, כאמן-יוצר ולא רק כתמונת שער. כשנתגלו הסדקים הראשונים שהובילו לניסיון ההתאבדות הראשון בז'נבה, סרבו המפיקים לקבל את העובדה שמכונת הכסף תפסיק את פעולתה. סיפור של קונפליקט בין הרצון להצליח ולבין המחיר שאותו משל'ה היה מוכן לשלם".

נועם סמל, האמרגן הראשון של ברנט, כאור, היה לבבי, אוהד ומיטיב. לעומתו, מתוארים אמרגניו האחרים של מייק, אלה שבצרפת, כרודפי בצע ונצלנים.

אזכרה מרגשת, במלאת 48 שנים למותו של הזמר מייק בראנט ז"ל - חיפה 12/5/23 (צילום: אדיר יזירף)
אזכרה מרגשת, במלאת 48 שנים למותו של הזמר מייק בראנט ז"ל – חיפה 12/5/23 (צילום: אדיר יזירף)

עד כלות

התערוכה המרשימה והחווייתית "עַד כְּלוֹת הַגּוּף" במוזיאון העיר חיפה, היא תרומה משמעותית להנצחת זכרו של מייק ברנט, לאחר שבאוגוסט 2020 נחנכו בחיפה שדרות מייק ברנט.

סקירה זו מתפרסמת כעת בעקבות האזכרה במלאת 48 שנים למותו של הזמר האגדי שהתקיימה בחודש זה בחיפה, אודותיה פורסמה כתבה בחי פה ב-12/5/2023.
זכרו של מייק ברנט ברוך ומונצח.

קישור לכתבה אודות האזכרה – 48 שנים למותו של למייק ברנט:


 • הכותבת, חגית בת-אליעזר היא עיתונאית, מתרגמת, עורכת שירה, מבקרת תרבות לנושאי ספרות, תערוכות וסרטים.

חגית בת אליעזר
חגית בת אליעזר
משוררת, עורכת, מבקרת תרבות

כתבות קשורות לנושא זה

15 תגובות

 1. גבירתי הנכבדה, לו הייתה לך הערכה עצמית ואו הערכה למייק בראנט היית בודקת את העובדות לפני פרסומם! זאת ממש בושה וכלימה משהעלית בתור עובדות ביוגרפיות …. אם זה כל כך שגוי ומסולף מה עם יתרת הכתבה? בושה גדולה ‼️

  • אדריאנה, אם שמך האמנתי…
   את חוצפנית – כאשר כתב תגובה כה מתאימה.
   אני קרוב משפחה של מייק, ובילדותנו היינו נפגשים רבות בבית משפחת ברנד וגם בביתי שבחוזה.
   הכתבה של חגית בת אליעזר מאוזנת, יפה ונותנת כבוד רב למייק ז"ל.
   את זרקת הערות שקריות מבלי לנמק דבר.
   התביישו!

 2. מייק בראנט ז"ל היה באמת זמר ענק רק חבל שהתקשורת לא אהבו אותו ושניצלו אותו בצרפת לפי הבנתי הוא לא רצה לעזוב את צרפת אבל הלב שלו היה בישראל והופיע לפני חיילי צה"ל במלחמת יום כיפור לדעתי הוא נתן לנו הרבה כבוד בעולם מייק בראנט נזכור אותו לעד יהי זכרו ברוך אף אחד לא משתווה לזמר המדהים מייק בראנט ז"ל

 3. שלום.
  אודה מאוד אם תעבירו ל: מרסל יצחקי את העובדה הבאה:
  ב-2014 הזמר בני אלבז הוציא תקליט שהוא שר שירים של מייק בראנט. ב'יוטיוב' כיתבו: 'בני אלבז מייק' ותגיעו לכמה שירים. נסו להשיג את התקליט!

 4. אני חושבת שהמעריצות מגזימות עם כל הפסטיבל הזה סביב מייק ברנט מייק ברנט בכלל כל ההצלחה שלו הייתה בצרפת הוא שר בכלל בצרפתית הוא לא רצה לחזור לארץ בכלל אני לא מבינה מה עושים מזה עניין היו לו בעיות נפשיות והוא גם לא אהב את כל הערצה סביבו די עם הפסטיבל הזה סביב מייק ברנט

 5. תערוכה נהדרת,המספרת את ספור חייו הטרגיים.הייתי בליווי אוצרת התערוכה ומאד נהנתי

 6. עם כל הכבוד למייק ברנט ומורשתו לצערי אני רואה לנכון לומר שמוזיאון חיפה חוטא לאמנים לא פחות חשובים מזמר שהלך להצליח בניכר וסבל מבעיות נפשיות שבעטיין קיפד במו ידיו את חייו.
  לדוגמה למה שלא ינציחו את האמן החיפאי יקיר העיר משה נובק יציגו את יצירותיו המופלאות מפעל חייו העשיר והעשייה שלו שלא לדבר על קריאת רחוב על שמו.
  תחשבו על זה !

  • מה שייך מ.נובק לנושא הזה,
   הרי הוא לא אמן באותו מישור.
   מייק היה כוכב עם מיליוני מעריצים באירופה, וקיבל כבוד בתערוכה חשובה זו.
   אם יש לך הצעה לתערוכה על שמו של אמן אחר… יש לפנות לאחד המוזיאונים ולהציע זאת.

 7. שכחית רד לציין ולהוסיף שאת הקמת שד' מייק ברנט בקרית אליעזר, אותם אני יזמתי, ועל כך קיבלתי גם תעודת הוקרה מטעם ראשת העיר חיפה עינת קליש.

 8. היה לי חבר קרוב וכה יקר וכה מוכשר שהלך לעולמו בטרם עת, ששמו מייק (משה) ברנט ז"ל.
  כמות הסיפורים שמהלכים אודותיו ואודות חייו אינם מעטים, וכל מי שחושב שהוא הכיר את מייק ויכול להוציא סיפור כלשהו, הרי שבכך אין כל בעיה, אך השאלה שמתבקשת היא, באם ישנו בסיס כלשהו לסיפוריהם, ותגובתי לכך שרבים מהסיפורים שהתהלכו ונכתבו אודות מייק אינם עומדיםאל מול המציאות, משום שהחברות שלי ושל מייק לא התחילה מרגע עלייתו ככוכב, שאלא שהכל החל מאותם רגעים שמייק ואני התחלנו כחבריםעוד משנת 64/65 ! וחלק נכבד ביותר מסיפור חייו עדיין נמצאים אצלי, משום שאני הייתי החבר היחיד שממנו הוא הצליח לעלות לצמרת עוד מאותה תקופת הנפל במועדון "כליף" שבו הופעתי עם להקתי "נערי החצר" ולאחר מכן באותה תקוםה שבה הופעתי עם להקתי במלון דן תל אביב, משם מייק קיבל ממש ממני את המתנה היפה בחייו שממנה הוא לא חזר אלינו ! זה עשרות שנים שאתה חסר לי.
  ניתן לקרוא את הסיפור האמיתי אודות תחילת החברות בימינו ובהמשך התחלת הטיפוס אל עבר ההצלחה ככוכב של ממש.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי, עם ביתו שני ומספר חברים, להפלגה מול החוף השקט בחיפה. לפתע ראו השייטים להקה של...

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם ה-19: מעל 170 אתרי מורשת, מוזיאונים, סיורים מודרכים ברחבי הארץ ועסקי תיירות מהדרום ייפתחו בחינם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת ישראל ומערכת החינוך מתבשרות בהישג מעורר השראה וגאווה של נציגות נבחרת ישראל במתמטיקה, שהשתתפו באולימפיאדה...

מכבי חיפה: "זה לא חג החירות כל עוד 133 חטופים עדיין בעזה" ◄ צפו בסירטון המצמרר

לפני שריקת הפתיחה של ניצחון משחק הבית של הירוקים מכבי חיפה נגד האדומים הפועל באר שבע באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה שנערך ביום שבת, 20.4.2024 הקרינה...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם עם לידתו נמצאת גם הראיה. נכון שישנן שיטות שימור ותרגולת המשפרות ומוסיפות רבות ליכולות שלנו....